REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Monitor Polski - rok 2007 nr 32 poz. 375

UCHWAŁA KOMISJI WSPÓLNEJ RZĄDU I SAMORZĄDU TERYTORIALNEGO

z dnia 9 maja 2006 r.

w sprawie regulaminu Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego

Tekst pierwotny

Na podstawie art. 17 ustawy z dnia 6 maja 2005 r. o Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego oraz o przedstawicielach Rzeczypospolitej Polskiej w Komitecie Regionów Unii Europejskiej (Dz. U. Nr 90, poz. 759) uchwala się, co następuje:

§ 1.
Ustala się regulamin Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, stanowiący załącznik do uchwały.
§ 2.
Traci moc Regulamin prac Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego przyjęty na posiedzeniu Komisji w dniu 27 marca 2002 r.
§ 3.
Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji: J. Kaczmarek

Załącznik 1. [REGULAMIN KOMISJI WSPÓLNEJ RZĄDU I SAMORZĄDU TERYTORIALNEGO]

Załącznik do uchwały Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego
z dnia 9 maja 2006 r. (poz. 375)

REGULAMIN KOMISJI WSPÓLNEJ RZĄDU I SAMORZĄDU TERYTORIALNEGO

§ 1. Regulamin określa szczegółowy tryb pracy Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, jej stałych zespołów problemowych oraz zakres zadań poszczególnych zespołów i ich liczbę.

§ 2. Ilekroć w regulaminie jest mowa o:

1) ustawie – oznacza to ustawę z dnia 6 maja 2005 r. o Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego oraz o przedstawicielach Rzeczypospolitej Polskiej w Komitecie Regionów Unii Europejskiej (Dz. U. Nr 90, poz. 759);

2) Komisji Wspólnej – oznacza to Komisję Wspólną Rządu i Samorządu Terytorialnego;

3) stronach – oznacza to stronę rządową i stronę samorządową w Komisji Wspólnej;

4) zespołach – oznacza to stałe i doraźne zespoły problemowe Komisji Wspólnej.

§ 3. Komisja Wspólna realizuje zadania określone ustawą w ramach posiedzeń Komisji Wspólnej, posiedzeń zespołów oraz w trybie obiegowym.

§ 4. 1. W ramach Komisji Wspólnej działa 9 stałych zespołów:

1) Zespół do Spraw Polityki Europejskiej;

2) Zespół do Spraw Systemu Finansów Publicznych;

3) Zespół do Spraw Edukacji, Kultury i Sportu;

4) Zespół do Spraw Ochrony Zdrowia i Polityki Społecznej;

5) Zespół do Spraw Infrastruktury, Rozwoju Lokalnego, Polityki Regionalnej oraz Środowiska;

6) Zespół do Spraw Administracji Publicznej i Bezpieczeństwa Obywateli;

7) Zespół do Spraw Obszarów Wiejskich, Wsi i Rolnictwa;

8) Zespół do Spraw Społeczeństwa Informacyjnego;

9) Zespół do Spraw Statystyki Publicznej.

2. Komisja Wspólna może powoływać doraźne zespoły, określając liczbę członków zespołu i zakres jego działania.

§ 5. Do zakresu działania stałych zespołów należą odpowiednio sprawy objęte działami administracji rządowej, o których mowa w ustawie z dnia 4 września 1997 r. o działach administracji rządowej (Dz. U. z 2007 r. Nr 65, poz. 437), lub sprawy dotyczące działalności administracji publicznej nieobjętej zakresem działów administracji rządowej, to jest:

1) Zespołu do Spraw Polityki Europejskiej – działu integracja europejska i działu sprawy zagraniczne;

2) Zespołu do Spraw Systemu Finansów Publicznych – działu budżet i działu finanse publiczne;

3) Zespołu do Spraw Edukacji, Kultury i Sportu – działu kultura i ochrona dziedzictwa narodowego, działu kultura fizyczna i sport, działu nauka, działu oświata i wychowanie oraz działu szkolnictwo wyższe;

4) Zespołu do Spraw Ochrony Zdrowia i Polityki Społecznej – działu praca, działu zabezpieczenie społeczne i działu zdrowie;

5) Zespołu do Spraw Infrastruktury, Rozwoju Lokalnego, Polityki Regionalnej oraz Środowiska – działu budownictwo, gospodarka przestrzenna i mieszkaniowa, działu gospodarka, działu gospodarka morska, działu gospodarka wodna, działu łączność, działu rozwój regionalny, działu Skarb Państwa, działu transport, działu turystyka oraz działu środowisko;

6) Zespołu do Spraw Administracji Publicznej i Bezpieczeństwa Obywateli – działu administracja publiczna, działu obrona narodowa, działu sprawiedliwość oraz działu sprawy wewnętrzne;

7) Zespołu do Spraw Obszarów Wiejskich, Wsi i Rolnictwa – działu rolnictwo i działu rozwój wsi;

8) Zespołu do Spraw Społeczeństwa Informacyjnego – działu informatyzacja;

9) Zespołu do Spraw Statystyki Publicznej – statystyka publiczna, w rozumieniu ustawy z dnia 29 czerwca 1995 r. o statystyce publicznej (Dz. U. Nr 88, poz. 439, z późn. zm.1)).

§ 6. 1. Zespół powinien liczyć nie więcej niż 14 członków.

2. W skład zespołu wchodzą, w równej liczbie, przedstawiciele stron.

3. Skład osobowy zespołu ustalają współprzewodniczący Komisji Wspólnej.

4. Członkowie Komisji Wspólnej mogą zgłaszać, w formie pisemnej, współprzewodniczącym Komisji Wspólnej kandydatów na członków poszczególnych zespołów. Zgłoszenie kandydata niebędącego członkiem Komisji Wspólnej powinno zawierać rekomendację członka.

5. Współprzewodniczący zespołu powoływani są spośród członków zespołu reprezentujących strony.

§ 7. 1. Posiedzenia Komisji Wspólnej służą opiniowaniu projektów dokumentów oraz zajmowaniu stanowiska w sprawach, o których mowa odpowiednio w art. 8 i 9 ustawy, w tym rozpatrywaniu projektów stanowisk i opinii, które zostały przygotowane przez zespoły.

2. W szczególnie uzasadnionych przypadkach, za zgodą współprzewodniczących Komisji Wspólnej, na posiedzeniu Komisji Wspólnej mogą być opiniowane projekty dokumentów oraz zajmowane stanowiska, do których nie zostały przygotowane projekty stanowisk i opinii zespołów.

3. Członkowie Rady Ministrów oraz inne podmioty właściwe do przygotowania projektów aktów normatywnych, programów i innych dokumentów rządowych dotyczących problematyki samorządu terytorialnego przedstawiają Komisji Wspólnej do zaopiniowania projekty tych dokumentów wraz z prognozą ich skutków finansowych.

4. Terminy posiedzeń Komisji Wspólnej ustalają, z uwzględnieniem art. 14 ust. 1 ustawy, współprzewodniczący Komisji Wspólnej. Czas pracy Komisji Wspólnej powinien być dostosowany do jej potrzeb, z tym że posiedzenia Komisji Wspólnej powinny odbywać się w ciągu jednego dnia.

5. Projekt porządku posiedzenia Komisji Wspólnej i niezbędne materiały na posiedzenie przygotowuje sekretarz Komisji Wspólnej wyznaczony przez współprzewodniczącego Komisji Wspólnej reprezentującego stronę rządową, działając w porozumieniu z sekretarzem wyznaczonym przez współprzewodniczącego reprezentującego stronę samorządową, a następnie przedstawia do akceptacji współprzewodniczącym Komisji Wspólnej.

6. Posiedzenie zwołuje współprzewodniczący Komisji Wspólnej reprezentujący stronę rządową po uzgodnieniu terminu i porządku obrad ze współprzewodniczącym Komisji Wspólnej reprezentującym stronę samorządową.

7. Współprzewodniczący Komisji Wspólnej może nie wyrazić zgody na proponowany termin lub poszczególne punkty projektu porządku obrad, jeżeli nie zostały dotrzymane postanowienia niniejszego regulaminu określające tryb i sposób przygotowania posiedzenia Komisji Wspólnej.

§ 8. 1. Członkowie Komisji Wspólnej o posiedzeniu powinni być zawiadomieni przynajmniej 10 dni przed wyznaczonym terminem, chyba że orientacyjny termin posiedzenia został już wyznaczony na posiedzeniu wcześniejszym – wówczas o konkretnym terminie posiedzenia można zawiadomić w krótszym czasie.

2. Członkowie Komisji Wspólnej wraz z zawiadomieniem o posiedzeniu Komisji Wspólnej otrzymują proponowany porządek posiedzenia i dotyczące tego porządku materiały.

3. Projekty opinii i stanowisk przygotowanych przez zespoły dostarcza się, z zastrzeżeniem § 9, członkom Komisji Wspólnej najpóźniej na 7 dni przed posiedzeniem Komisji Wspólnej.

4. W szczególnie uzasadnionych przypadkach terminy, o których mowa w ust. 1 i 3, mogą zostać skrócone za zgodą współprzewodniczących Komisji Wspólnej.

§ 9. 1. Materiały na posiedzenie Komisji Wspólnej dostarczane są bezpośrednio przez sekretariat Komisji Wspólnej bądź przez inne instytucje i urzędy, po uzgodnieniu z sekretarzami Komisji Wspólnej.

2. Jeżeli jest to możliwe, materiały przekazuje się za pomocą środków komunikacji elektronicznej (pocztą elektroniczną).

3. Członkom Komisji Wspólnej niezbędne materiały powinny być przekazywane niezwłocznie, nie później jednak niż w ciągu 3 dni od wpłynięcia ich do sekretariatu Komisji Wspólnej.

§ 10. Członkowie Komisji Wspólnej podają sekretarzom Komisji Wspólnej swoje dane adresowe wraz z numerami telefonów, telefonów komórkowych, faksów i adresami poczty elektronicznej, które służyć będą do bezpośredniego kontaktu – ze wskazaniem formy przekazywania materiałów.

§ 11. 1. Jeżeli przygotowanie stanowiska lub projektu stanowiska Komisji Wspólnej wymaga zebrania opinii (uwag) członków Komisji Wspólnej, termin przekazywania takiej opinii (uwag) określa się w wystąpieniu o opinię (uwagi), z uwzględnieniem terminu zajęcia stanowiska przez Komisję Wspólną.

2. Współprzewodniczący Komisji Wspólnej mogą zadecydować o zajęciu stanowiska przez Komisję Wspólną w trybie obiegowym; w trybie tym stanowisko zajmuje się w formie pisemnej (przesyłki faksowej lub poczty elektronicznej).

3. Projekt stanowiska, o którym mowa w ust. 1, lub pytanie o stanowisko rozsyła sekretarz Komisji Wspólnej wyznaczony przez współprzewodniczącego Komisji Wspólnej reprezentującego stronę rządową działający w porozumieniu z sekretarzem Komisji Wspólnej wyznaczonym przez współprzewodniczącego reprezentującego stronę samorządową. Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio.

4. Jeżeli do projektu stanowiska lub pytania, o których mowa w ust. 1, zgłaszane są uwagi, rozsyłana jest nowa wersja lub projekt staje się przedmiotem rozpatrzenia na posiedzeniu Komisji Wspólnej.

§ 12. 1. W szczególnie uzasadnionych przypadkach współprzewodniczący Komisji Wspólnej może wyznaczyć – pisemnie lub ustnie do protokołu posiedzenia – zastępstwo do prowadzenia obrad w jego imieniu.

2. Członkowie Komisji Wspólnej, z zastrzeżeniem ust. 1, nie mogą działać za pośrednictwem pełnomocnika, a także nie mogą wyznaczać zastępstwa w razie ich nieobecności na posiedzeniach. W takich przypadkach dopuszcza się obecność na posiedzeniu obserwatora wyznaczonego w formie pisemnej przez nieobecnego członka Komisji Wspólnej.

3. Obserwator nie ma prawa zabierania głosu, chyba że zadecydują o tym współprzewodniczący Komisji Wspólnej; wówczas głos obserwatora jest głosem doradczym.

4. W przypadku przewidywanej nieobecności na posiedzeniu Komisji Wspólnej jej członkowie powinni o tym powiadomić, za pośrednictwem sekretariatu Komisji Wspólnej, współprzewodniczących Komisji Wspólnej.

§ 13. W posiedzeniach Komisji Wspólnej uczestniczą, z głosem doradczym, sekretarze Komisji Wspólnej, członkowie zespołów niebędący członkami Komisji Wspólnej i osoby zaproszone na posiedzenie Komisji Wspólnej przez współprzewodniczących Komisji Wspólnej.

§ 14. Decyzje w sprawach formalnych, takich jak zmiana kolejności punktów porządku obrad, ogłoszenie przerwy w obradach, są podejmowane za zgodą współprzewodniczących Komisji Wspólnej.

§ 15. 1. Współprzewodniczący Komisji Wspólnej kończą każde posiedzenie poprzez wskazanie ustaleń, jakie powinny znaleźć się w protokole.

2. Protokół posiedzenia Komisji Wspólnej przygotowuje sekretarz Komisji Wspólnej wyznaczony przez współprzewodniczącego Komisji Wspólnej reprezentującego stronę rządową, działając w porozumieniu z sekretarzem Komisji Wspólnej wyznaczonym przez współprzewodniczącego reprezentującego stronę samorządową.

3. Protokół posiedzenia Komisji Wspólnej podpisują współprzewodniczący Komisji Wspólnej. Protokół powinien być podpisany w terminie 7 dni od dnia posiedzenia Komisji Wspólnej.

4. Protokół jest przekazywany poszczególnym członkom Komisji Wspólnej.

5. Opinie i stanowiska wyrażone przez Komisję Wspólną przekazywane są właściwym ministrom w terminie 14 dni od dnia podpisania protokołu.

§ 16. 1. Posiedzenia zespołów odbywają się zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami współprzewodniczących zespołów. Czas pracy zespołów powinien być dostosowany do potrzeb Komisji Wspólnej, z tym że posiedzenia zespołu powinny odbywać się w ciągu jednego dnia.

2. Jeżeli na wcześniejszym posiedzeniu zespołu termin kolejnego posiedzenia nie został ustalony, współprzewodniczący zespołu uzgadniają termin ustnie, telefonicznie, faksem lub za pośrednictwem poczty elektronicznej.

3. Do trybu przygotowywania posiedzeń zespołów, trybu zawiadamiania o posiedzeniach oraz przekazywania materiałów członkom zespołów stosuje się odpowiednio przepisy § 7 ust. 4 oraz § 8–15.

 

 

1) Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 1996 r. Nr 156, poz. 775, z 1997 r. Nr 88, poz. 554 i Nr 121, poz. 769, z 1998 r. Nr 99, poz. 632 i Nr 106, poz. 668, z 2001 r. Nr 100, poz. 1080, z 2003 r. Nr 217, poz. 2125, z 2004 r. Nr 273, poz. 2703, z 2005 r. Nr 163, poz. 1362 oraz z 2006 r. Nr 170, poz. 1217.

REKLAMA

Monitor Polski

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA