REKLAMA
Akty ujednolicone - rok 2003 nr 346 poz. 19
ROZPORZĄDZENIE KOMISJI (WE) NR 2336/2003
z dnia 20 grudnia 2003
wprowadzające niektóre szczegółowe zasady stosowania rozporządzenia Rady (WE) Nr 670/2003 ustanawiającego szczególne środki dotyczące rynku alkoholu etylowego pochodzenia rolniczego
KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH
Uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,
Uwzględniając rozporządzenie Rady (WE) nr 670/2003 z dnia 8 kwietnia 2003 r. ustanawiające szczególne środki dotyczące rynku alkoholu etylowego pochodzenia rolniczego (1), w szczególności zaś art. 3 ust. 1 akapit drugi, art. 3 ust. 3 akapit pierwszy, art. 4 ust. 4 i art. 11,
a także mając na uwadze, co następuje:
(1) W celu umożliwienia Komisji ustalenia wspólnotowego bilansu alkoholowego, określonego w art. 3 ust. 2 rozporządzenia (WE) nr 670/2003, oraz przeglądu rozwoju handlu, Państwa Członkowskie powinny regularnie przesyłać Komisji, w standardowym formacie, dane dotyczące ilości wyprodukowanego, przywożonego, wywożonego i zbywanego alkoholu oraz na temat zapasów zgromadzonych na koniec roku gospodarczego i szacowanej wielkości produkcji.
(2) W niektórych przypadkach alkohol etylowy pochodzenia nierolniczego może być wykorzystywany jako substytut alkoholu pochodzenia rolniczego. Bilans wspólnotowy powinien uwzględniać ten rodzaj produktu.
(3) Państwa Członkowskie i Komisja powinny mieć możliwość stałego nadzorowania rozwoju handlu w celu lepszego przewidywania rozwoju rynku. W tym celu należy przyjąć przepisy regulujące wydawanie pozwoleń na przywóz. Sprawozdania dotyczące wydanych pozwoleń na przywóz powinny być składane każdego tygodnia.
(4) Okres ważności pozwoleń powinien zostać określony z uwzględnieniem zwyczajów i terminów dostaw stosowanych w handlu międzynarodowym.
(5) Zgodnie z art. 4 ust. 3 rozporządzenia (WE) nr 670/2003 wydawane pozwolenia wymagają złożenia zabezpieczenia, które ulega przepadkowi w całości lub w części, gdy przywóz nie zostanie zrealizowany lub gdy zostanie zrealizowany częściowo. W związku z powyższym należy określić kwotę zabezpieczenia.
(6) O ile w niniejszym rozporządzeniu nie określono inaczej, do pozwoleń na przywóz i zabezpieczeń, o których mowa w niniejszym rozporządzeniu, stosuje się rozporządzenie Komisji (WE) nr 1291/2000 z dnia 9 czerwca 2000 r. ustanawiające szczegółowe zasady stosowania systemu pozwoleń na wywóz i przywóz oraz świadectw o wcześniejszym ustaleniu refundacji dla produktów rolnych (2) oraz rozporządzenie Komisji (EWG) nr 2220/85 z dnia 22 lipca 1985 r. ustanawiające wspólne szczegółowe zasady stosowania systemu zabezpieczeń w odniesieniu do produktów rolnych (3).
(7) Rozporządzenie Komisji (EWG) nr 2541/84 z dnia 4 września 1984 r. ustalające wyrównawczą opłatę celną w przywozie do innych Państw Członkowskich alkoholu etylowego pochodzenia rolniczego wytwarzanego we Francji (4) staje się zbędne i zostaje uchylone.
(8) Środki, o których mowa w niniejszym rozporządzeniu, są zgodne z opinią Komitetu Zarządzającego ds. Wina.
PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:
ROZDZIAŁ I
ZAKRES
Artykuł 1
Zakres
Niniejsze rozporządzenie określa szczegółowe zasady wprowadzania wspólnotowego bilansu alkoholu etylowego oraz systemu pozwoleń na przywóz, o których mowa w rozporządzeniu (WE) nr 670/2003.
ROZDZIAŁ II
BILANS WSPÓLNOTOWY
Artykuł 2
Zestawienie bilansu wspólnotowego
Komisja zestawia wspólnotowy bilans alkoholu etylowego, obejmujący poprzedni rok kalendarzowy, najpóźniej do 31 marca każdego roku. Bilans zawierający informacje o rynku alkoholu na poziomie Wspólnoty zostaje przedłożony Komitetowi Zarządzającemu ds. Wina w formie wskazanej w załączniku I do niniejszego rozporządzenia oraz opublikowany w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.
Artykuł 3
Informacje o alkoholu etylowym pochodzenia rolniczego.
Państwa Członkowskie przekazują Komisji, najpóźniej do ostatniego dnia roboczego drugiego miesiąca po zakończeniu właściwego okresu, następujące informacje o alkoholu pochodzenia rolniczego, o którym mowa w art. 1 ust. 1 rozporządzenia (WE) nr 670/2003:
a) przywóz kwartalny z państw trzecich w podziale według kodu Scalonej Nomenklatury oraz według pochodzenia, określonego przy użyciu kodów nomenklatury państw i terytoriów dla potrzeb statystyk handlu zagranicznego Wspólnoty, o których mowa w rozporządzeniu Komisji (WE) nr 1779/2002 (5);
b) wywóz kwartalny do krajów trzecich, w tym wywóz alkoholu pochodzenia nierolniczego;
c) produkcja kwartalna w podziale według produktów, z jakich wytwarzany jest alkohol, zgodnie ze wzorem zamieszczonym w załączniku II do niniejszego rozporządzenia;
d) ilość zbyta w poprzednim kwartale, w podziale według sektorów zużycia, zgodnie ze wzorem zamieszczonym w załączniku III do niniejszego rozporządzenia;
e) zapasy alkoholu zgromadzone przez producentów w ich państwach na koniec każdego roku, zgodnie ze wzorem zamieszczonym w załączniku IV do niniejszego rozporządzenia;
f) szacowana produkcja w roku bieżącym, dwa razy do roku, odpowiednio przed 28 lutego i 31 sierpnia, zgodnie ze wzorem zamieszczonym w załączniku V do niniejszego rozporządzenia.
Do celów lit. d) akapit pierwszy zbycie oznacza transfer alkoholu etylowego od producenta lub importera celem jego przetworzenia lub pakowania.
Wykazywane wartości wyraża się w hektolitrach czystego alkoholu.
W celu zapewnienia przekazywania informacji, o których mowa w lit. c), d), e) i f) pierwszego akapitu, Państwa Członkowskie mogą określać projekty deklaracji.
Artykuł 4
Informacje o alkoholu pochodzenia nierolniczego
Państwa Członkowskie przekazują Komisji, najpóźniej do ostatniego dnia roboczego drugiego miesiąca po zakończeniu stosownego okresu, następujące informacje o alkoholu pochodzenia nierolniczego, o którym mowa w art. 3 ust. 3 akapit drugi rozporządzenia (WE) nr 670/2003:
a) produkcja kwartalna, w podziale na alkohol syntetyczny oraz inne rodzaje alkoholu, gdzie jest to właściwe;
b) przywóz kwartalny z państw trzecich, w formacie zamieszczonym w załączniku VII do niniejszego rozporządzenia;
c) wywóz kwartalny do państw trzecich, o ile nie włączono go do wywozu podanego zgodnie z art. 3 lit. b) niniejszego rozporządzenia;
d) ilość zbyta w poprzednim kwartale, w podziale na alkohol syntetyczny oraz inne rodzaje alkoholu, gdzie jest to właściwe;
e) zapasy alkoholu zgromadzone przez producentów na koniec roku, w podziale na alkohol syntetyczny oraz inne rodzaje alkoholu, gdzie jest to właściwe.
Dla potrzeb lit. d) pierwszego akapitu „ilość zbyta” oznacza ilość alkoholu sprzedanego przez sektor produkcyjny na rynku Wspólnoty.
Powiadomień, o których mowa w lit. a), d) i e) pierwszego akapitu, dokonuje się w formacie określonym w załączniku VI. Wykazywane wartości wyraża się w hektolitrach czystego alkoholu.
ROZDZIAŁ III
POZWOLENIA NA PRZYWÓZ
Artykuł 5
Wydawanie pozwoleń
1. Przywóz produktów, o których mowa w artykule 1 ust. 1 rozporządzenia (WE) nr 670/2003, na terytorium Wspólnoty wymaga, od dnia 27 stycznia 2004 r., przedstawienia pozwolenia na przywóz. Państwa Członkowskie wydają pozwolenia na przywóz wszystkim wnioskodawcom, niezależnie od ich miejsca prowadzenia działalności na terytorium Wspólnoty.
2. Do pozwoleń, o których mowa w niniejszym rozdziale, stosuje się przepisy rozporządzenia (WE) nr 1291/2000.
3. Wnioski o pozwolenia na przywóz i pozwolenia na przywóz na alkohol pochodzenia rolniczego w polu nr 8 zostają oznaczone nazwą państwa pochodzenia. Pole „obowiązkowe: tak” musi być zaznaczone. Na żądanie wnioskodawcy organ, który wydał pozwolenie, może zmienić, jednorazowo, kraj pochodzenia na inny.
4. Państwa Członkowskie mogą zdecydować o konieczności podania ceny importowej (CIF) alkoholu w polu 20.
Artykuł 6
Okres ważności
Pozwolenia na przywóz są ważne od daty ich wydania w rozumieniu art. 23 ust. 1 rozporządzenia (WE) nr 1291/2000 do końca czwartego miesiąca po miesiącu wydania pozwolenia.
Artykuł 7
Powiadomienia związane z pozwoleniami na przywóz
1. W każdy czwartek lub pierwszego dnia roboczego następującego po czwartku, jeśli jest on dniem wolnym, Państwa Członkowskie informują Komisję o ilościach produktów, o których mowa w art. 1 rozporządzenia (WE) nr 670/2003, na które w poprzedzającym tygodniu wydano pozwolenia na przywóz, w podziale według kodu Nomenklatury Scalonej lub kraju pochodzenia.
2. Jeżeli Państwo Członkowskie uznaje, że ilości, na przywóz których wnioskowano o pozwolenia na przywóz, mogą wpłynąć negatywnie na funkcjonowanie rynku, niezwłocznie informuje o tym fakcie Komisję oraz podaje ilości w podziale na rodzaje produktów. Komisja dokonuje analizy sytuacji oraz informuje o jej rezultatach Państwa Członkowskie.
Artykuł 8
Zabezpieczenie
Zabezpieczenie pozwoleń na przywóz ustala się w wysokości 1 EUR za 1 hektolitr.
Do pozwoleń, o których mowa w niniejszym rozdziale, stosuje się rozporządzenie (EWG) nr 2220/85.
ROZDZIAŁ IV
PRZEPISY KOŃCOWE
Artykuł 9
Przesyłanie informacji
Państwa Członkowskie przesyłają informacje, o których mowa w art. 3 i 4, dotyczące pierwszego kwartału 2004 r., najpóźniej do dnia 31 sierpnia 2004 r.
Powiadomienia, o których mowa w niniejszym rozporządzeniu, przesyła się do Komisji na adres podany w załączniku VIII.
Artykuł 10
Uchylenie
Rozporządzenie (EWG) nr 2541/84 niniejszym traci moc.
Artykuł 11
Wejście w życie
Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie trzeciego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.
Niniejsze rozporządzenie stosuje się od dnia 1 stycznia 2004 r.
Rozporządzenie obowiązuje w całości i jest stosowane bezpośrednio we wszystkich Państwach Członkowskich
Sporządzono w Brukseli, dnia 30 grudnia 2004 r.
| W imieniu Komisji |
Franz FISCHLER | |
Członek Komisji |
(1) Dz.U. L 97 z 15.4.2003, str. 6.
(2) Dz.U. L 152 z 24.6.2000, str. 1. Rozporządzenie ostatnio zmienione rozporządzeniem (WE) nr 325/2003 (Dz.U. L 47 z 21.2.2003, str. 21).
(3) Dz.U. L 205 z 3.8.1985, str. 5. Rozporządzenie ostatnio zmienione rozporządzeniem (WE) nr 1932/1999 (Dz.U. L 240 z 10.9.1999, str. 11).
(4) Dz.U. L 238 z 6.9.1984, str. 16. Rozporządzenie ostatnio zmienione rozporządzeniem (EWG) nr 3826/85 (Dz.U. L 371 z 31.12.1985, str. 1).
(5) Dz.U. L 296 z 5.10.2002, str. 6.
ZAŁĄCZNIK I
| Bilans alkoholu etylowego we Wspólnocie | Ilość (hektolitry czystego alkoholu) | ||
1 1.1 1.2 | Zapas początkowy Pochodzenie rolnicze Pochodzenie nierolnicze | |||
2 2.1 2.2 | Produkcja Pochodzenie rolnicze Pochodzenie nierolnicze | |||
3 3.1 3.2 3.3 3.4 3.5 3.6 | Przywóz Cło 0 % pochodzenie rolnicze Cło zredukowane Cło 100% Cło 0 % pochodzenie nierolnicze Cło zredukowane Cło 100% | |||
4 | Razem zasoby | |||
5 | Wywóz | |||
6 | Zużycie wewnętrzne | |||
|
| Alkohol pochodzenia rolniczego | Alkohol pochodzenia nierolniczego | Razem |
6.1 6.2 6.3 6.4 | Spożycie Zużycie przemysłowe Paliwa Inne |
|
|
|
7 | Zapasy końcowe Pochodzenie rolnicze Pochodzenie nierolnicze |
ZAŁĄCZNIK II
Produkcja alkoholu etylowego pochodzenia rolniczego, o którym mowa w art. 3 lit. c)
ZAŁĄCZNIK III
Ilość alkoholu etylowego pochodzenia rolniczego zbytego, o którym mowa w art. 3 lit. d)
ZAŁĄCZNIK IV
Zapasy alkoholu etylowego pochodzenia rolniczego, o których mowa w art. 3 lit. e)
ZAŁĄCZNIK V
Szacowana produkcja alkoholu etylowego pochodzenia rolniczego w roku bieżącym, o którym mowa w art. 3 lit. f)
ZAŁĄCZNIK VI
Produkcja, zbywanie i zapasy alkoholu etylowego pochodzenia nierolniczego, o którym mowa w art. 4 lit. a), d) i e)
ZAŁĄCZNIK VII
Przywóz alkoholu etylowego pochodzenia nierolniczego, o którym mowa w art. 4 lit. b)
ZAŁĄCZNIK VIII
Adres, na który przesyła się sprawozdania zgodnie z art. 9
European Commission – DG Agriculture D.4
fax: (32-2) 295 92 52
e-mail: agri-d4@cec.eu.int
- Data ogłoszenia: 2003-12-31
- Data wejścia w życie: 2004-01-03
- Data obowiązywania: 2016-08-06
- Dokument traci ważność: 2017-07-11
- ROZPORZĄDZENIE KOMISJI (WE) NR 514/2008 z dnia 9 czerwca 2008 r. zmieniające rozporządzenie (WE) nr 376/2008 ustanawiające wspólne szczegółowe zasady stosowania systemu pozwoleń na wywóz i przywóz oraz świadectw o wcześniejszym ustaleniu refundacji dla produktów rolnych, oraz rozporządzenia (WE) nr 1439/95, (WE) nr 245/2001, (WE) nr 2535/2001, (WE) nr 1342/2003, (WE) nr 2336/2003, (WE) nr 1345/2005, (WE) nr 2014/2005, (WE) nr 951/2006, (WE) nr 1918/2006, (WE) nr 341/2007, (WE) nr 1002/2007, (WE) nr 1580/2007 i (WE) nr 382/2008 uchylające rozporządzenie (EWG) nr 1119/79
- ROZPORZĄDZENIE KOMISJI (UE) NR 74/2010 z dnia 26 stycznia 2010 r. zmieniające rozporządzenia (WE) nr 2336/2003, (WE) nr 341/2007, (WE) nr 1580/2007 oraz (WE) nr 376/2008 w zakresie formy powiadomień przekazywanych Komisji i warunków ich przekazywania
- ROZPORZĄDZENIE DELEGOWANE KOMISJI (UE) 2016/1237 z dnia 18 maja 2016 r. uzupełniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1308/2013 w odniesieniu do zasad stosowania systemu pozwoleń na przywóz i wywóz oraz uzupełniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1306/2013 w odniesieniu do zasad dotyczących zwalniania i przepadku zabezpieczeń złożonych w odniesieniu do takich pozwoleń, zmieniające rozporządzenia Komisji (WE) nr 2535/2001, (WE) nr 1342/2003, (WE) nr 2336/2003, (WE) nr 951/2006, (WE) nr 341/2007 i (WE) nr 382/2008 oraz uchylające rozporządzenia Komisji (WE) nr 2390/98, (WE) nr 1345/2005, (WE) nr 376/2008 i (WE) nr 507/2008
REKLAMA
Akty ujednolicone
REKLAMA
REKLAMA