REKLAMA
Dziennik Ustaw - rok 2003 nr 171 poz. 1664
USTAWA
z dnia 29 sierpnia 2003 r.
o zmianie ustawy – Prawo probiercze
1) w art. 5 pkt 2 otrzymuje brzmienie:
„2) wymagania, jakim powinny odpowiadać wyroby z metali szlachetnych zgłaszane do badania i cechowania, tryb zgłaszania, metody badania i cechowania tych wyrobów oraz wzory cech probierczych, uwzględniając w szczególności obowiązki podmiotów zobowiązanych do zgłaszania wyrobów, sposób określania zawartości metali szlachetnych w tych wyrobach, kryteria doboru cech probierczych do rodzaju wyrobów oraz opis wizerunków cech,"
2) w art. 6 po ust. 2 dodaje się ust. 3 i 4 w brzmieniu:
„3. W określonych przypadkach cecha probiercza może być zastąpiona w obrocie świadectwem badania.
4. Minister właściwy do spraw gospodarki określi, w drodze rozporządzenia, przypadki, o których mowa w ust. 3, uwzględniając przyczyny niepozwalające na oznaczenie wyrobu cechą probierczą, w szczególności polegające na możliwości uszkodzenia wyrobu podczas cechowania, braku miejsca na umieszczenie cechy oraz wykonaniu elementów wyrobu z metalu nieszlachetnego."
3) w art. 7 ust. 1 otrzymuje brzmienie:
„1. Do obrotu na terenie Rzeczypospolitej Polskiej mogą być wprowadzone wyłącznie wyroby z metali szlachetnych oznaczone:
1) polskimi cechami probierczymi,
2) cechami probierczymi, których obowiązek uznawania wynika z wiążących Rzeczpospolitą Polską umów międzynarodowych,
3) cechami probierczymi, na podstawie których dopuszczono wyroby z metali szlachetnych do obrotu w krajach członkowskich Unii Europejskiej."
4) art. 14 otrzymuje brzmienie:
„Art. 14. Sprzedawcy wyrobów z metali szlachetnych i złotnicy są obowiązani wywiesić w miejscu widocznym dla klientów wzory cech probierczych wyrobów znajdujących się w sprzedaży."
5) w art. 15:
a) ust. 2 otrzymuje brzmienie:
„2. Nadzór, o którym mowa w ust. 1, jest sprawowany w szczególności poprzez kontrole przeprowadzane przez pracowników administracji probierczej, którzy po okazaniu legitymacji służbowej i pisemnego upoważnienia są uprawnieni do:
1) wstępu na teren nieruchomości lub pomieszczeń, w których jest prowadzone przetwórstwo, naprawa lub obrót wyrobami z metali szlachetnych,
2) sprawdzania dokumentów potwierdzających rejestrację prowadzonej działalności gospodarczej,
3) zbierania ustnych i pisemnych wyjaśnień w sprawach objętych zakresem kontroli,
4) gromadzenia i zabezpieczania dowodów naruszenia przepisów ustawy,
5) legitymowania osób, w uzasadnionych przypadkach, w celu ustalenia ich tożsamości.",
b) po ust. 2 dodaje się ust. 3 i 4 w brzmieniu:
„3. Kontrola, o której mowa w ust. 2, dotyczy przestrzegania przepisów ustawy przez osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, prowadzące przetwórstwo, naprawę lub obrót wyrobami z metali szlachetnych, zwane dalej „kontrolowanymi".
4. Kontrolowani są uprawnieni do:
1) uzyskania informacji o swoich prawach oraz o zakresie przeprowadzanej kontroli,
2) obecności podczas wszystkich czynności kontrolnych dokonywanych przez pracowników urzędów probierczych,
3) podpisania protokołu kontroli albo podania, w ciągu 7 dni od dnia doręczenia protokołu, pisemnego uzasadnienia przyczyny odmowy jego podpisania."
6) po art. 15 dodaje się art. 15a i 15b w brzmieniu:
„Art. 15a. 1. Organy administracji probierczej współdziałają, w zakresie sprawowania nadzoru nad przestrzeganiem przepisów ustawy, z innymi jednostkami administracji publicznej uprawnionymi do kontroli.
2. Organy lub upoważnieni pracownicy administracji probierczej mogą wezwać, w uzasadnionych przypadkach, także ustnie, do pomocy funkcjonariuszy Policji, jeżeli natrafią na opór, który uniemożliwia lub utrudnia wykonywanie kontroli.
Art. 15b. Minister właściwy do spraw gospodarki w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw wewnętrznych określi, w drodze rozporządzenia, tryb i sposób przeprowadzania kontroli oraz wzory upoważnień do kontroli, legitymacji i protokołów, uwzględniając w szczególności:
1) zakres przeprowadzania kontroli, w tym zakres udostępniania wyrobów z metali szlachetnych oraz dokumentacji związanej z przetwórstwem, naprawami i obrotem tymi wyrobami, a także zabezpieczenia dowodów naruszenia ustawy,
2) zakres współdziałania z jednostkami administracji publicznej oraz z Policją."
7) w art. 17 po pkt 3 dodaje się przecinek oraz pkt 4 w brzmieniu:
„4) uniemożliwia organom administracji probierczej wykonywanie ich zadań w zakresie sprawowania nadzoru przez:
a) utrudnianie wstępu na teren nieruchomości lub pomieszczeń,
b) odmowę udostępnienia dokumentów, o których mowa w art. 6 ust. 3 i art. 7 ust. 3,
c) uniemożliwianie gromadzenia i zabezpieczania dowodów naruszenia przepisów ustawy"
8) po art. 19 dodaje się art. 19a w brzmieniu :
„Art. 19a. Przepis art. 7 ust. 1 pkt 3 stosuje się od dnia uzyskania przez Rzeczpospolitą Polską członkostwa w Unii Europejskiej."
9) w art. 1 w ust. 1, w art. 8 w ust. 2 oraz w art. 17 w pkt 1 skreśla się wyraz „handlowego".
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej: A. Kwaśniewski
|
1) Zmiany ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2000 r. Nr 120, poz. 1286 oraz z 2001 r. Nr 63, poz. 636, Nr 126, poz. 1382 i Nr 154, poz. 1800.
- Data ogłoszenia: 2003-10-02
- Data wejścia w życie: 2003-10-17
- Data obowiązywania: 2003-10-17
- Dokument traci ważność: 2011-11-07
REKLAMA
Dziennik Ustaw
REKLAMA
REKLAMA