REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw - rok 2025 poz. 407

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW

z dnia 25 marca 2025 r.

w sprawie przygotowania systemu kierowania bezpieczeństwem narodowym

Tekst pierwotny

Na podstawie art. 27 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny (Dz. U. z 2024 r. poz. 248, z późn. zm.1)) zarządza się, co następuje:

§ 1.

Rozporządzenie określa:

1) organizację i tryb przygotowania systemu kierowania bezpieczeństwem narodowym, w tym obroną państwa, zwanego dalej „systemem kierowania”;

2) sposób realizacji zadań przez organy władzy publicznej w sprawach wskazanych w pkt 1 oraz ich funkcjonowanie na stanowiskach kierowania.

§ 2.

1. W skład systemu kierowania wchodzą:

1) Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej;

2) Marszałek Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej;

3) Marszałek Senatu Rzeczypospolitej Polskiej;

4) Prezes Rady Ministrów;

5) ministrowie, centralne organy administracji rządowej oraz wojewodowie;

6) organy administracji rządowej nieobjęte zakresem działów administracji rządowej zgodnie z art. 33a ust. 1 ustawy z dnia 4 września 1997 r. o działach administracji rządowej (Dz. U. z 2024 r. poz. 1370 i 1907);

7) wskazani przez wojewodów stosownie do kompetencji:

a) kierownicy zespolonych służb, inspekcji, straży,

b) organy niezespolonej administracji rządowej, o których mowa w art. 56 ustawy z dnia 23 stycznia 2009 r. o wojewodzie i administracji rządowej w województwie (Dz. U. z 2023 r. poz. 190 oraz z 2024 r. poz. 1907);

8) wójtowie (burmistrzowie, prezydenci miast), prezydenci miast na prawach powiatu, starostowie oraz marszałkowie województw.

2. Prezes Rady Ministrów może włączyć w skład systemu kierowania inne organy niż wskazane w ust. 1.

3. W skład systemu kierowania wchodzą również organy dowodzenia Siłami Zbrojnymi Rzeczypospolitej Polskiej, w tym Naczelny Dowódca Sił Zbrojnych, z chwilą jego mianowania i przejęcia dowodzenia siłami, o których mowa w art. 16 ust. 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 2002 r. o stanie wojennym oraz o kompetencjach Naczelnego Dowódcy Sił Zbrojnych i zasadach jego podległości konstytucyjnym organom Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2022 r. poz. 2091 oraz z 2024 r. poz. 1907).

4. W przypadku wykonywania obowiązków Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Marszałek Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej albo Marszałek Senatu Rzeczypospolitej Polskiej kierują obroną państwa ze stanowiska kierowania Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

5. Organy wskazane w ust. 1-3 wykonują zadania związane z kierowaniem bezpieczeństwem narodowym w ramach dotychczasowych struktur organizacyjnych, głównych albo zapasowych stanowisk kierowania albo stanowisk dowodzenia.

§ 3.

Organizację przygotowania systemu kierowania realizuje się w szczególności przez:

1) zachowanie ciągłości podejmowania i przekazywania decyzji;

2) monitorowanie źródeł, rodzajów, kierunków i skali zagrożeń;

3) reagowanie na powstałe zagrożenia bezpieczeństwa państwa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz poza jej granicami;

4) minimalizowanie i usuwanie skutków zagrożeń bezpieczeństwa państwa;

5) monitorowanie i uzupełnianie zasobów obronnych państwa.

§ 4.

1. Organizacja przygotowania systemu kierowania obejmuje planowanie i koordynowanie przedsięwzięć umożliwiających organom wykonywanie zadań związanych z kierowaniem bezpieczeństwem narodowym.

2. Przedsięwzięcia umożliwiające organom wykonywanie zadań związanych z kierowaniem bezpieczeństwem narodowym realizuje się w stanie stałej gotowości obronnej państwa przez:

1) przygotowanie organów i obsługujących je urzędów do funkcjonowania w systemie kierowania;

2) sporządzanie planów operacyjnych i programów obronnych;

3) przygotowanie infrastruktury umożliwiającej funkcjonowanie systemu kierowania;

4) przygotowanie do rozwinięcia głównych i zapasowych stanowisk kierowania;

5) zapewnienie współdziałania pomiędzy organami systemu kierowania, zgodnie z planami operacyjnymi, o których mowa w pkt 2.

3. Przedsięwzięcia umożliwiające organom wykonywanie zadań związanych z kierowaniem bezpieczeństwem narodowym realizuje się w obszarach:

1) przygotowania infrastruktury budowlanej;

2) zapewnienia ochrony lub obrony;

3) przygotowania systemów łączności;

4) zabezpieczenia transportu;

5) zabezpieczenia świadczeń zdrowotnych;

6) innych wynikających z właściwości rzeczowej organów wchodzących w skład systemu kierowania.

§ 5.

Przygotowanie organów i obsługujących je urzędów do funkcjonowania w systemie kierowania realizuje się przez:

1) przyjęcie założeń polityki kadrowej zapewniającej przygotowanie oraz sprawne funkcjonowanie systemu kierowania przez właściwą obsadę stanowisk służbowych, z uwzględnieniem zadań realizowanych w systemie kierowania bezpieczeństwem narodowym;

2) udział w szkoleniu obronnym na zasadach określonych w przepisach wydanych na podstawie art. 27 ust. 2 pkt 8 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny.

§ 6.

Plany operacyjne i programy obronne sporządza się zgodnie z przepisami wykonawczymi wydanymi na podstawie art. 27 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny.

§ 7.

Przygotowanie infrastruktury umożliwiającej funkcjonowanie systemu kierowania polega na wytypowaniu istniejących budynków oraz, stosownie do potrzeb, wykonaniu w nich dodatkowych robót budowlanych lub na budowie nowych budynków w rozumieniu art. 3 pkt 2 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (Dz. U. z 2024 r. poz. 725, 834, 1222, 1847 i 1881), a także na opracowaniu planów ich przystosowania.

§ 8.

1. Przygotowanie do rozwinięcia głównych i zapasowych stanowisk kierowania polega na zapewnieniu organom, o których mowa w § 2 ust. 1 i 2, funkcjonowania na stanowiskach kierowania.

2. W celu zachowania ciągłości kierowania przez organy, o których mowa w § 2 ust. 1 i 2, z chwilą rozpoczęcia funkcjonowania głównego stanowiska kierowania podejmuje się działania umożliwiające przejście organów na zapasowe stanowiska kierowania.

§ 9.

Warunki funkcjonowania organów na stanowiskach kierowania zapewnia się przez:

1) organizację pracy na stanowiskach kierowania;

2) przygotowanie infrastruktury stanowisk kierowania;

3) wyposażenie stanowisk kierowania;

4) zabezpieczenie finansowania stanowisk kierowania;

5) utrzymanie ciągłości funkcjonowania stanowisk kierowania;

6) zapewnienie ciągłego i niezakłóconego obiegu informacji:

a) w ramach stanowiska kierowania danego organu,

b) między stanowiskami kierowania organów, o których mowa w § 2 ust. 1 i 2,

c) między stanowiskami kierowania organów a stanowiskami dowodzenia Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, o których mowa w § 2 ust. 3, stosownie do potrzeb.

§ 10.

1. Główne stanowiska kierowania:

1) Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej,

2) Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej,

3) Marszałka Senatu Rzeczypospolitej Polskiej,

4) Prezesa Rady Ministrów,

5) wskazanych przez Prezesa Rady Ministrów:

a) ministrów,

b) centralnych organów administracji rządowej

- tworzą główne stanowisko kierowania obroną państwa.

2. Organizacja stanowiska kierowania Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej uwzględnia możliwość kierowania obroną państwa z tego stanowiska przez Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej albo Marszałka Senatu Rzeczypospolitej Polskiej wykonujących obowiązki Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

3. Lokalizacje rezerwowych miejsc pracy w ramach głównych stanowisk kierowania organów, o których mowa w ust. 1, akceptuje Prezes Rady Ministrów, na wniosek ministra właściwego do spraw wewnętrznych uzgodniony z Ministrem Obrony Narodowej i Szefem Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

4. Zapasowe stanowiska kierowania:

1) Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej,

2) Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej,

3) Marszałka Senatu Rzeczypospolitej Polskiej,

4) Prezesa Rady Ministrów,

5) wskazanych przez Prezesa Rady Ministrów:

a) ministrów,

b) centralnych organów administracji rządowej

- tworzą zapasowe stanowisko kierowania obroną państwa.

5. Lokalizacje zapasowych stanowisk kierowania organów, o których mowa w ust. 4, akceptuje Prezes Rady Ministrów, na wniosek Ministra Obrony Narodowej.

6. Aktualizację wykazu organów, o których mowa w ust. 1 i 4, wykonuje się niezwłocznie zgodnie z decyzją Prezesa Rady Ministrów, nie rzadziej niż co 12 miesięcy.

7. Lokalizacje zapasowych stanowisk kierowania organów, o których mowa w ust. 4, przygotowuje się w obszarach, które w początkowym okresie prowadzenia obrony państwa będą najmniej narażone na działanie środków walki.

§ 11.

1. Główne stanowiska kierowania przygotowuje się w stałych siedzibach organów.

2. W celu zapewnienia ciągłości funkcjonowania organów, o których mowa w § 2 ust. 1 pkt 1-4 oraz w § 10 ust. 1 pkt 5, przygotowuje się dodatkową lokalizację głównego stanowiska kierowania, inną niż stała siedziba organu, zwaną dalej „rezerwowym miejscem pracy”.

3. Przygotowanie rezerwowego miejsca pracy dla organów, o których mowa w § 2 ust. 1 pkt 5-8 oraz ust. 2, następuje na podstawie decyzji tych organów.

4. Rezerwowe miejsca pracy dla organów, o których mowa w § 2 ust. 1 pkt 1-4 oraz w § 10 ust. 1 pkt 5, organizuje się w pomieszczeniach wskazanych w § 14 pkt 1.

5. Rezerwowe miejsca pracy dla organów, o których mowa w § 2 ust. 1 pkt 5-8 oraz ust. 2, organizuje się w pomieszczeniach wskazanych w § 14 pkt 1 lub 2.

§ 12.

1. Główne stanowisko kierowania:

1) dla organów, o których mowa w § 2 ust. 1 pkt 1-4 - przygotowuje minister właściwy do spraw wewnętrznych;

2) dla organów, o których mowa w § 2 ust. 1 pkt 5-8 oraz ust. 2 - przygotowuje kierownik urzędu obsługującego ten organ.

2. Rezerwowe miejsce pracy dla organu, o którym mowa w:

1) § 2 ust. 1 pkt 1-3 - przygotowuje minister właściwy do spraw wewnętrznych w lokalizacjach wskazanych odpowiednio przez Szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego, Szefa Kancelarii Sejmu lub Szefa Kancelarii Senatu;

2) § 2 ust. 1 pkt 4, oraz dla ministra właściwego do spraw zagranicznych - przygotowuje minister właściwy do spraw wewnętrznych;

3) § 2 ust. 1 pkt 5-8 oraz ust. 2 - przygotowuje kierownik urzędu obsługującego ten organ, jeżeli:

a) podjęto decyzję o jego przygotowaniu zgodnie z § 11 ust. 3,

b) organ został wskazany przez Prezesa Rady Ministrów jako organ tworzący główne stanowisko kierowania obroną państwa.

3. Lokalizację głównego stanowiska kierowania w rezerwowym miejscu pracy, z zastrzeżeniem § 10 ust. 3, organy, o których mowa w:

1) § 2 ust. 1 pkt 5 i 6 oraz ust. 2 - uzgadniają z ministrem właściwym do spraw wewnętrznych;

2) § 2 ust. 1 pkt 7 i 8 - uzgadniają z właściwym wojewodą.

§ 13.

1. Zapasowe stanowiska kierowania przygotowuje się dla organów, o których mowa w § 2 ust. 1 pkt 1-7, oraz prezydentów miast na prawach powiatu, starostów i marszałków województw.

2. Przygotowanie zapasowego stanowiska kierowania dla prezydentów miast na prawach powiatu, starostów i marszałków województw oraz organów, o których mowa w § 2 ust. 2, następuje na podstawie decyzji tych organów.

3. Zapasowe stanowiska kierowania przygotowują:

1) Minister Obrony Narodowej dla organów - o których mowa w § 10 ust. 4;

2) wojewodowie - w uzgodnieniu z ministrem właściwym do spraw wewnętrznych i Ministrem Obrony Narodowej;

3) ministrowie i centralne organy administracji rządowej inne niż określone w § 10 ust. 4 pkt 5 oraz organy, o których mowa w § 2 ust. 2 - w uzgodnieniu z ministrem właściwym do spraw wewnętrznych;

4) organy, o których mowa w § 2 ust. 1 pkt 7, oraz prezydenci miast na prawach powiatu, starostowie i marszałkowie województw - w uzgodnieniu z właściwym wojewodą.

4. Wojewodowie, w ramach stanowisk kierowania, zapewniają miejsca pracy innym organom niezbędnym w kierowaniu obroną województwa.

§ 14.

Na potrzeby stanowisk kierowania wykorzystuje się budynki, części budynków lub zespół budynków, o których mowa w § 7, w których przygotowuje się:

1) pomieszczenia wyposażone, w miarę możliwości, w urządzenia, instalacje i sprzęt, których działanie jest niezależne od ogólnodostępnej infrastruktury budynku;

2) pomieszczenia inne niż wskazane w pkt 1.

§ 15.

Czynności podejmowane przez organy, o których mowa w § 2 ust. 1 i 2, w odniesieniu do stanowisk kierowania obejmują:

1) przygotowanie pomieszczeń w budynkach przeznaczonych na stanowiska kierowania, zgodnie z wymogami określonymi w § 16;

2) przygotowanie dokumentacji regulującej pracę na stanowiskach kierowania;

3) ujęcie w planach operacyjnych procedur związanych z przemieszczeniem i funkcjonowaniem na stanowiskach kierowania.

§ 16.

1. Przygotowanie głównego stanowiska kierowania obejmuje:

1) wytypowanie istniejących lub budowę nowych budynków na potrzeby stanowiska kierowania;

2) zapewnienie warunków funkcjonowania organu na stanowisku kierowania;

3) utrzymywanie należytego stanu technicznego obiektów budowlanych umożliwiającego funkcjonowanie systemu kierowania przez ich właścicieli lub zarządców w rozumieniu art. 61 pkt 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane;

4) zorganizowanie niezakłóconej pracy i bezpieczeństwa jawnych i niejawnych systemów łączności;

5) przygotowanie miejsc doraźnego schronienia minimalizującego skutki środków napadu powietrznego;

6) zapewnienie ochrony stanowisk kierowania, w tym zapewnienie:

a) ochrony fizycznej,

b) ochrony technicznej,

c) bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych oraz systemów łączności;

7) ewentualne wyposażenie w środki ochrony indywidualnej przed skażeniami;

8) zapewnienie ostrzegania i alarmowania;

9) wyznaczenie i szkolenie obsady stanowiska kierowania i sił odpowiedzialnych za zabezpieczenie funkcjonowania stanowisk kierowania;

10) przygotowanie sił i środków do:

a) rozwinięcia i odtwarzania systemu łączności oraz utrzymania bezpieczeństwa cyberprzestrzeni,

b) prowadzenia działań ratowniczych,

c) przemieszczenia na rezerwowe miejsca pracy i zapasowe stanowiska kierowania w taki sposób, aby nie ujawnić rzeczywistego charakteru tego przemieszczenia.

2. W przypadku organów, o których mowa w § 2 ust. 1 pkt 1-4, przygotowanie głównego stanowiska kierowania w rezerwowym miejscu pracy obejmuje dodatkowo:

1) zapewnienie rozpoznania, zapobieganie i zwalczanie zagrożeń godzących w bezpieczeństwo wewnętrzne państwa lub potencjał obronny państwa, lub zdolność bojową Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej - przez właściwe służby;

2) przygotowanie źródeł energii elektrycznej i cieplnej oraz ujęć wody, których działanie jest niezależne od ogólnodostępnej infrastruktury techniczno-użytkowej - dla obiektów budowlanych umożliwiających funkcjonowanie systemu kierowania.

3. Przygotowanie zapasowego stanowiska kierowania obejmuje przedsięwzięcia wskazane w ust. 1 i 2.

4. W odniesieniu do budynku przeznaczonego na stanowisko kierowania, w celu prawidłowej organizacji i zachowania ciągłości funkcjonowania, organ tworzący stanowisko kierowania określi możliwość dostosowania tego budynku oraz zakres jego wyposażenia.

§ 17.

1. Realizację zadań w ramach przygotowania stanowisk kierowania finansuje się z części budżetu państwa przypadającego organowi, który będzie funkcjonował na tych stanowiskach, w ramach zaplanowanych na dany rok wydatków budżetowych, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3.

2. Finansowanie zadań w ramach przygotowań obronnych stanowisk kierowania przez centralny organ administracji rządowej niebędący dysponentem części budżetu planuje się w części budżetowej organu sprawującego nadzór nad tym organem.

3. Finansowanie zadań związanych z przygotowaniem rezerwowych miejsc pracy głównych stanowisk kierowania Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej, Marszałka Senatu Rzeczypospolitej Polskiej i Prezesa Rady Ministrów należy do ministra właściwego do spraw wewnętrznych.

4. Finansowanie zadań związanych z przygotowaniem zapasowych stanowisk kierowania organów, o których mowa w § 10 ust. 4, należy do Ministra Obrony Narodowej.

§ 18.

1. Przejście organów na określone stanowiska kierowania następuje w trybie art. 10 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 2002 r. o stanie wojennym oraz o kompetencjach Naczelnego Dowódcy Sił Zbrojnych i zasadach jego podległości konstytucyjnym organom Rzeczypospolitej Polskiej.

2. Przemieszczenie organów, o których mowa w § 2 ust. 1 pkt 1-4, na rezerwowe miejsca pracy realizuje się na podstawie decyzji tych organów i odbywa się zgodnie z dokumentacją związaną z przemieszczeniem stanowiska kierowania opracowaną przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych.

3. Minister właściwy do spraw wewnętrznych przekazuje wyciąg z dokumentacji, o której mowa w ust. 2, organom objętym planem przemieszczenia.

4. Przemieszczenie organów, o których mowa w § 2 ust. 1 pkt 5 i 6 oraz ust. 2, na rezerwowe miejsca pracy realizuje się na podstawie decyzji tych organów i odbywa się zgodnie z opracowaną dokumentacją związaną z przemieszczeniem stanowiska kierowania, po uprzednim powiadomieniu Prezesa Rady Ministrów oraz ministra właściwego do spraw wewnętrznych.

5. Przemieszczenie organów, o których mowa w § 2 ust. 1 pkt 7 i 8, na rezerwowe miejsca pracy realizuje się na podstawie decyzji tych organów i odbywa się zgodnie z opracowaną dokumentacją związaną z przemieszczeniem stanowiska kierowania, po uprzednim powiadomieniu właściwego wojewody.

6. Przemieszczenie organów, o których mowa w § 10 ust. 1, na zapasowe stanowisko kierowania obroną państwa odbywa się zgodnie z opracowaną dokumentacją związaną z przemieszczeniem stanowiska kierowania, po uprzednim powiadomieniu przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych organów podlegających przemieszczeniu oraz Ministra Obrony Narodowej.

§ 19.

1. W ramach organizacji przygotowywania systemu kierowania minister właściwy do spraw wewnętrznych:

1) planuje, organizuje i przemieszcza:

a) Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej,

b) Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej,

c) Marszałka Senatu Rzeczypospolitej Polskiej,

d) Prezesa Rady Ministrów,

e) wskazanych przez Prezesa Rady Ministrów:

- ministrów,

- centralnych organów administracji rządowej

- wraz z niezbędną obsadą stanowisk kierowania, uzgodnioną przez te organy z ministrem właściwym do spraw wewnętrznych, przekazuje wypisy z dokumentacji związanej z przemieszczeniem stanowiska kierowania tych organów oraz odpowiada za koordynację ich przemieszczenia;

2) zapewnia, we współpracy z Ministrem Obrony Narodowej i właściwym wojewodą, w rejonie zapasowych stanowisk kierowania:

a) Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej,

b) Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej,

c) Marszałka Senatu Rzeczypospolitej Polskiej,

d) Prezesa Rady Ministrów,

e) wskazanych przez Prezesa Rady Ministrów:

- ministrów,

- centralnych organów administracji rządowej

- bezpieczeństwo i porządek publiczny, ochronę przeciwpożarową oraz prowadzenie akcji ratowniczych;

3) zgłasza potrzeby oraz wspiera ministra właściwego do spraw łączności w zakresie przygotowania i utrzymania usług pocztowych na potrzeby obronne państwa w dziale sprawy wewnętrzne i administracja publiczna;

4) w ramach głównych stanowisk kierowania Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej, Marszałka Senatu Rzeczypospolitej Polskiej i Prezesa Rady Ministrów:

a) przygotowuje rezerwowe miejsca pracy, w zakresie uzgodnionym odpowiednio z Szefem Biura Bezpieczeństwa Narodowego, Szefem Kancelarii Sejmu, Szefem Kancelarii Senatu i z Szefem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, w lokalizacjach wskazanych przez te organy,

b) zapewnia warunki utrzymania ich infrastruktury i obsługi technicznej w stanie pełnej gotowości obronnej państwa,

c) planuje, organizuje i przemieszcza Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej, Marszałka Senatu Rzeczypospolitej Polskiej i Prezesa Rady Ministrów na rezerwowe miejsca pracy wraz z niezbędną obsadą stanowisk kierowania,

d) zapewnia ochronę głównych stanowisk kierowania,

e) zapewnia usługi Systemu Bezpiecznej Łączności Państwowej w pełnym zakresie zgodnie z art. 74 ust. 5 ustawy z dnia 5 grudnia 2024 r. o ochronie ludności i obronie cywilnej (Dz. U. poz. 1907) na stanowiskach kierowania organów, o których mowa w § 2 ust. 1 pkt 1-4, oraz uzgadnia plan organizacji systemu łączności głównego stanowiska kierowania obroną państwa (obejmującego stałe siedziby i rezerwowe miejsca pracy) z Ministrem Obrony Narodowej i Szefem Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego,

f) zapewnia ochronę oraz bezpieczeństwo, porządek publiczny i ochronę przeciwpożarową, a także prowadzenie akcji ratowniczych,

g) zapewnia, we współpracy z Ministrem Obrony Narodowej, zorganizowanie systemu ostrzegania i alarmowania.

2. Minister Obrony Narodowej, stosownie do potrzeb, zapewnia transport powietrzny do przemieszczania organów wymienionych w § 2 ust. 1 pkt 1-4 na zapasowe stanowiska kierowania.

§ 20.

W ramach przygotowywania systemu kierowania w zakresie systemów łączności organy wykorzystują rozwiązanie przyjęte dla systemów łączności na potrzeby obronne państwa:

1) zgodnie z przepisami wykonawczymi wydanymi na podstawie art. 27 ust. 2 pkt 6 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny;

2) na podstawie art. 74 ust. 5, art. 76 i art. 78 ustawy z dnia 5 grudnia 2024 r. o ochronie ludności i obronie cywilnej.

§ 21.

Dokumentacja stanowisk kierowania na podstawie przepisów dotychczasowych zachowuje ważność do czasu opracowania nowej dokumentacji, nie dłużej niż przez 18 miesięcy od dnia wejścia w życie rozporządzenia.

§ 22.

Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 29 marca 2025 r.2)

Prezes Rady Ministrów: D. Tusk


1) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2024 r. poz. 834, 1089, 1222, 1248, 1585, 1871 i 1907 oraz z 2025 r. poz. 39.

2) Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie przygotowania systemu kierowania bezpieczeństwem narodowym (Dz. U. poz. 978, z 2016 r. poz. 917 oraz z 2018 r. poz. 474), które zgodnie z art. 12 ust. 4 ustawy z dnia 17 sierpnia 2023 r. o zmianie ustawy o Agencji Mienia Wojskowego oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1872) traci moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia.

Metryka
  • Data ogłoszenia: 2025-03-28
  • Data wejścia w życie: 2025-03-29
  • Data obowiązywania: 2025-03-29
Brak dokumentów zmieniających.
Brak zmienianych dokumentów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA