REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Prawo

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Upadłość konsumencka 2021

Upadłość konsumencka w 2021 r. nie będzie różnić się wiele od dotychczas obowiązujących przepisów. Główna zmiana polegać będzie na uruchomieniu Krajowego Rejestru Zadłużonych. Ustawodawca z dniem 1 lipca 2021 r. zakłada bowiem przeniesienie postępowań upadłościowych do systemu teleinformatycznego. Jest to długo wyczekiwana zmiana – w szczególności wśród praktyków prawa upadłościowego i restrukturyzacyjnego. Jest to rozwiązanie analogiczne do tego stosowanego w Anglii i powinno usprawnić przebieg postępowania upadłościowego.

Handel ludźmi jako przestępstwo

Handel ludźmi jest kojarzony ze zorganizowanymi grupami przestępczymi, w czym jest sporo prawdy, gdyż w głównej mierze, to właśnie tego typu grupy trudnią się popełnianiem niniejszego przestępstwa. Jak wygląda regulacja handlu ludźmi na gruncie polskiej ustawy karnej, jaki jest wymiar kary i co grozi za przygotowanie?

Zakaz lądowania samolotów z Wielkiej Brytanii do 13 stycznia

Zakaz lądowania samolotów z Wielkiej Brytanii obowiązuje do 13 stycznia 2021 r. Rozporządzenie Rady Ministrów w tym zakresie weszło w życie 7 stycznia 2021 r. Kiedy zakaz nie ma zastosowania?

Zasiłek dla bezrobotnych w 2021 r.

Ile wynosi zasiłek dla bezrobotnych w 2021 r.? Kto ma do niego prawo? Jak otrzymać wsparcie? Prezentujemy najważniejsze informacje dotyczące tego świadczenia.

REKLAMA

Frankowicze – podsumowanie 2020 r. Co dobrego w nowym 2021?

Ten niewątpliwie trudny dla wszystkich 2020 rok w świadomości kredytobiorców we frankach zostanie zapamiętany z jeszcze innego powodu niż kryzys i pandemia: ich sprawy nabrały szybkiego tempa. Pojawiły się zmiany na lepsze. I to nie koniec dobrych wieści!

Szczepienia - opublikowano mapę punktów w całym kraju

Mapa punktów szczepień przeciw COVID-19 w całym kraju została opublikowana na stronach rządowych. Gdzie można znaleźć pełną listę z podziałem na województwa? Na jakie etapy podzielono proces szczepień?

Jakie zmiany dla Polaków w Niemczech w 2021 r.?

Kindergeld i płaca minimalna w Niemczech w 2021 r. rosną, podobnie jak kwota wolna od podatku i VAT. W tym roku zacznie obowiązywać wiele zmian prawnych przejętych przez Bundestag w 2020 r., które będą miały realny wpływ na życie Polaków mieszkających lub pracujących za Odrą. Co z emeryturą pomostową? Czy rodzice otrzymają większy zasiłek rodzinny?

Orzecznictwo TSUE a stosowanie klauzul obywatelstwa w sporcie

Orzecznictwo TSUE dotyczące kwestii stosowania klauzul obywatelstwa w sporcie nie zaczęło się i nie zakończyło wyrokiem w sprawie Bosman. Nie ulega jednak wątpliwości, że jest to wyrok szczególny, który zapoczątkował ogromne zmiany w realiach funkcjonowania współczesnego sportu.

REKLAMA

Co zawiera wyrok rozwodowy?

Wyrok rozwodowy reguluje wszystkie istotne kwestie dotyczące rodziny. Jakie rozstrzygnięcia sądu znajdują się w treści orzeczenia? O czym powinni pamiętać małżonkowie?

Automatyczna procedura zwrotu towaru - jak uniknąć problemów?

Zwrot towaru za pomocą automatycznej procedury to rozwiązanie, które oferuje wiele sklepów internetowych. Jak wygląda zwrot? Co robić, gdy pojawią się problemy? Na te pytania odpowiada Europejskie Centrum Konsumenckie przy UOKiK.

Pobyt obywateli Wielkiej Brytanii w Polsce - ustawa podpisana

Pobyt obywateli Wielkiej Brytanii w Polsce od 2021 r. reguluje nowelizacja ustawy o wjeździe na terytorium RP, pobycie oraz wyjeździe z tego terytorium obywateli państw członkowskich Unii Europejskiej i członków ich rodzin oraz niektórych innych ustaw. Prezydent podpisał ustawę 21 grudnia 2020 r. Jakie przepisy będą obowiązywały w związku z brexitem?

Kwarantanna dla przyjeżdżających do Polski od 28 grudnia 2020 r.

Kwarantanna po przyjeździe do Polski od 28 grudnia 2020 r. do 17 stycznia 2021 r. została określona w przepisach nowego rozporządzenia Rady Ministrów, które zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw. Jak długo będzie trwała kwarantanna? Czy przewidziano ułatwienia dla osób zaszczepionych?

Propozycja KNF - ugoda rozwiązaniem dla banku czy frankowicza?

Ugody zaproponowane przez KNF budzą wiele wątpliwości. Na czym polegają? Co mogą oznaczać dla frankowiczów?

Zmiana ustawy karnej – podstawowe informacje

Zmiana przepisów ustawy karnej ma na celu m.in. penalizację nowych czynów zabronionych jak również podniesienie wymiaru kar za popełnienie konkretnego przestępstwa. Niestety w opinii publicznej często można spotkać pogląd, że sprawca poniósł niską karę, albo w ogóle jej nie poniósł. Co oznacza zmiana przepisów ustawy karnej dla sprawcy, którą ustawę należy wówczas stosować i co się dzieje z wyrokiem w przypadku depenalizacji?

RPO o zakazie przemieszczania się w noc sylwestrową

RPO o zakazie przemieszczania się w noc sylwestrową mówił podczas poniedziałkowej konferencji prasowej. Zdaniem rzecznika zatrzymanie wszystkich mieszkańców Polski w domach w noc sylwestrową byłoby bezprawne. Jakie zastrzeżenia do zapowiadanych przepisów ma rzecznik?

Większe uprawnienia abonentów firm telekomunikacyjnych

Przepisy zwiększające uprawnienia abonentów firm telekomunikacyjnych weszły w życie 21 grudnia 2020 r. Jakie prawa zyskali konsumenci? Czy operatorzy mają nowe obowiązki?

Testy dla osób, które w ostatnich dniach przybyły z Wielkiej Brytanii

Testy na koronawirusa mają być wykonywane każdej zgłaszającej się osobie, która w ostatnim czasie podróżowała z Wielkiej Brytanii. Poinformował o tym na Twitterze minister zdrowia Adam Niedzielski. Od północy z poniedziałku na wtorek zostaną zawieszone loty z Wielkiej Brytanii.

Maląg: projekt o 14. emeryturach procedowany na początku 2021 r.

14. emerytura w 2021 r. ma być realizowana, o czym zapewnia Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Marlena Maląg. Kiedy można spodziewać się wypłat? Na jakim etapie są prace legislacyjne?

Rękojmia a odstąpienie od umowy - czym się różnią?

Rękojmia i odstąpienie od umowy to uprawnienia, które przysługują konusmentom. Czym się różnią?

Jak zaplanować urlop w 2021 r.?

Jak zaplanować urlop w 2021 r.? Co z długimi weekendami i feriami zimowymi? Oto najważniejsze rady dla osób planujących wypoczynek.

Pozew o rozwód bez orzekania o winie - wzór

Jeżeli między małżonkami nastąpił zupełny i trwały rozkład pożycia, każdy z małżonków może żądać, ażeby sąd rozwiązał małżeństwo przez rozwód. Na czym polega zupełny rozkład pożycia? Czym jest trwały rozkład pożycia? Jak napisać pozew o rozwód bez orzekania o winie?

Jakie obostrzenia od 28 grudnia 2020 r.?

Jakie obostrzenia będą obowiązywały od 28 grudnia 2020 r.? W jaki sposób spędzimy Sylwestra? Czy rząd planuje dodatkowe ograniczenia przed świętami?

Wyrok TSUE dotyczący odmowy wykonania ENA

TSUE wydał orzeczenie w sprawie odmowy wykonania europejskiego nakazu aresztowania (ENA) wydanego przez polski sąd. Wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE odnosi się do pytań prejudycjalnych, z jakimi zwrócił się sąd w Amsterdamie w związku z "pogłębieniem się (...) nieprawidłowości dotyczących polskiego wymiaru sprawiedliwości". Jakie jest orzeczenie trybunału?

TK o wyłączeniu zatarcia skazania

Przepis dotyczący wyłączenia zatarcia skazania karę bezwzględnego więzienia za przestępstwo przeciwko wolności seksualnej i obyczajności, jeżeli pokrzywdzony był małoletnim poniżej lat 15, jest zgodny z konstytucją. "Dobro dziecka jest tą wartością, które determinuje kształt innych rozwiązań instytucjonalnych" - podkreślił, trybunał.

500 plus w 2021 r. – jakie zmiany?

500 plus w 2021 r. będzie wypłacane według zmienionych zasad. Dotyczą one nowego okresu, na jaki przyznawane jest świadczenie i terminów na złożenie wniosku. Gdzie składać wniosek o świadczenie wychowawcze? Kiedy zostanie ono wypłacone?

Ile kosztuje rozwód?

Chcąc udzielić odpowiedzi na postawione wyżej pytanie należy wyjść od tego, czy rozwodzący się małżonkowie posiadają małoletnie dziecko. Jeśli bowiem rozwód dotyczy małżeństw z dzieckiem, sąd zobligowany jest do uregulowania jego sytuacji na czas po orzeczeniu rozwodu, a koszty postępowania rozwodowego wzrastają. W związku z tym, że w postępowaniu rozwodowym część kosztów związana jest z samą obecnością dziecka, w artykule przedstawione zostanie postępowanie rozwodowe małżonków posiadających małoletnie dzieci, jako takie, które lepiej oddaje szacunkowy koszt rozwodu.

Porozumienie rodzicielskie - wzór

W wyroku orzekającym rozwód sąd rozstrzyga o władzy rodzicielskiej nad wspólnym małoletnim dzieckiem obojga małżonków i kontaktach rodziców z dzieckiem oraz orzeka, w jakiej wysokości każdy z małżonków jest obowiązany do ponoszenia kosztów utrzymania i wychowania dziecka. Sąd uwzględnia pisemne porozumienie małżonków (tzw. plan wychowawczy) o sposobie wykonywania władzy rodzicielskiej i utrzymywaniu kontaktów z dzieckiem po rozwodzie, jeżeli jest ono zgodne z dobrem dziecka.

Dlaczego nowelizacja prawa budowlanego jest bardzo ważna?

Nowelizacja prawa budowlanego, która weszła w życie 19 września 2020 r. nie bez powodu budzi zainteresowanie inwestorów. Dlaczego nowe przepisy są tak ważne? O jakich zmianach warto wiedzieć?

Zmiana zabezpieczenia alimentów na rzecz małoletniego w postępowaniu rozwodowym w czasie pandemii

W czasie pandemii COVID-19 wiele osób (w tym zobowiązanych do świadczeń alimentacyjnych) straciło zdolność finansową. Pojawia się zatem pytanie co zrobić, jeśli jeden z małżonków był już zobowiązany w ramach zabezpieczenia do przekazywania alimentów na rzecz małoletniego, postępowanie rozwodowe trwa, a doszło do zmiany możliwości majątkowo-zarobkowych zobowiązanego wywołanej utratą zatrudnienia lub ograniczeniem dochodów z powodu pandemii.

Kto powinien ubezpieczyć pojazd w leasingu?

Kto powinien ubezpieczyć samochód - firma leasingowa, leasingobiorca czy też bezpośrednio użytkownik samochodu? Na czyj rachunek taka umowa powinna zostać zawarta? Przy udzielaniu odpowiedzi na tak postawione pytania należy uwzględnić przede wszystkim to, czyje ryzyko ma być ubezpieczone.

Wpływ pandemii COVID-19 na realizację kontaktów rodzica z małoletnim dzieckiem

Obecnie nadal zdarza się, że jeden z rodziców utrudnia kontakt drugiemu rodzicowi, z którym dziecko nie przebywa, powołując się na zagrożenie życia lub zdrowia związane z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2. Trzeba zatem zastanowić się nad możliwymi działaniami w takiej sytuacji. Niestety ustawodawca expressis verbis jej nie przewidział, co jest wykorzystywane przez rodziców sprawujących pieczę nad dzieckiem. Co może zrobić rodzic, którego prawo do kontaktów nie jest respektowane? Jakie konsekwencje mogą być wyciągnięte wobec rodzica, który całkowicie uniemożliwia drugiemu rodzicowi kontakty z dzieckiem?

Powrót fikcji doręczeń

Powrót fikcji doręczeń w odniesieniu do osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą na podstawie wpisu do CEODG zakłada przygotowywana nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego. Co w praktyce mogą oznaczać zmiany?

Święta w czasie pandemii - czy obowiązują kary?

Kary w Święta bożego Narodzenia za naruszenie wprowadzonych obostrzeń w zakresie limitu osób budzą wątpliwości. Czy liczba osób świętujących będzie weryfikowana? Czy możliwy jest mandat? Odpowiedzi udziela radca prawny Mariusz Mirosławski z MGM Kancelarii Radców Prawnych Mirosławski Galos Mozes w Sosnowcu.

Narodowy Program Szczepień - jakie zmiany?

Narodowy Program Szczepień został przyjęty przez Radę Ministrów. Co zawiera dokument? W jakiej kolejności będą szczepieni pacjenci? Czy zmienią się zachęty dla osób zaszczepionych?

Ugoda banku z frankowiczem - dobry pomysł, czy gra na czas?

Przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) sugeruje bankom, aby zaproponowały kredytobiorcom frankowym ugodę polegającą na potraktowaniu kredytów frankowych tak, jakby od początku były kredytami złotowymi z oprocentowaniem WIBOR + marża. Podpisanie ugody może być dla frankowiczów niekorzystne, a w przyszłości może uniemożliwić proces sądowy o unieważnienie umowy kredytowej. Na wokandzie jest teraz 20 tys. spraw frankowych*. Sądy w zdecydowanej większości stają po stronie frankowiczów, którzy wygrywają w 90% spraw. Kredytów frankowych jest w Polsce jeszcze około 460.000, a ich wartość to 100-120 mld zł.

Nowe dokumenty pobytowe dla Brytyjczyków w Polsce

Nowe dokumenty pobytowe Brytyjczycy mieszkający w Polsce mogą uzyskać w urzędach wojewódzkich. Czy procedury te są obowiązkowe? Jak przebiegają?

Podróżni mogą składać wnioski o zwrot środków do 31 grudnia

Wnioski o zwrot środków z tytułu imprez turystycznych niezrealizowanych z powodu pandemii COVID-19 podróżni mogą składać do 31 grudnia 2020 r. Według szacunków specjalistów branży turystycznej, wciąż nie wszyscy podróżni to zrobili. Jak w praktyce wygląda wypłata środków z Turystycznego Funduszu Zwrotów?

Skarga nadzwyczajna a negowanie dowodów - orzeczenie SN

Skarga nadzwyczajna nie może służyć negowaniu dowodów. Tak uznał Sąd Najwyższy oddalając jedną ze skarg nadzwyczajnych Prokuratora Generalnego.

Kara grzywny w Kodeksie wykroczeń

Kara grzywny jest nieco inaczej uregulowana w prawie wykroczeń niż w prawie karnym materialnym. Istotną różnicą jest fakt, iż grzywnę w prawie wykroczeń wymierza się kwotowo, a nie w stawkach dziennych jak ma to miejsce w prawie karnym. Ile wynosi kara grzywny w prawie wykroczeń i kiedy może być orzeczona?

Pobyt obywateli Wielkiej Brytanii od 2021 - uchwalono nowelizację

Pobyt obywateli Wielkiej Brytanii w Polsce reguluje nowelizacją, którą uchwalił Sejm. Nowe przepisy mają wejść w życie w 2021 r. Jakie dokumenty będą wydawane obywatelom Wielkiej Brytanii? Jakie uprawnienia uzyska Straż Graniczna?

Wyższy zasiłek dla medyków - jak go uzyskać? [AUDIO]

Wyrównanie zasiłku chorobowego za okres od 5 września do 100 proc. podstawy wymiary zasiłku dotyczy osób zatrudnionych w podmiotach leczniczych. Jak uzyskać wyższy zasiłek? Gdzie znaleźć szczegółowe informacje?

Stwierdzenie nieważności małżeństwa: odpowiedź strony pozwanej

Odpowiedź na skargę powodową w kościelnym procesie o stwierdzenie nieważności małżeństwa jest nazywana repliką. Co to za pismo? Ile czasu ma strona pozwana na wniesienie odpowiedzi? Co powinno się w niej znaleźć? Kim jest pozwany w procesie?

Kto zaszczepi przeciwko COVID-19?

Szczepienia przeciwko COVID-19 będą wykonywane nie tylko przez lekarzy. Nowe rozporządzenie Ministra Zdrowia wydłuża listę medyków uprawnionych do podania szczepionki. Kto zyskał większe uprawnienia? Czy na liście są pielęgniarki i higienistki szkolne?

Środki OFE po śmierci

Środki OFE po śmierci posiadacza rachunku podlegają podziałowi. Kto i w jakich częściach jest uprawniony do tych pieniędzy? Co w przypadku braku osoby uposażonej? Jak i kiedy wypłaca się należną sumę?

Jak wymienić dowód osobisty online?

Wymiana dowodu osobistego w 2021 r. będzie dotyczyła 1 546 700 Polaków. Jak wymienić dowód osobisty online? Jak długo czeka się na nowy dokument? Ile to kosztuje?

Zwolnienie z długu w formie aktu notarialnego - czy możliwe?

Zwolnienie z długu w formie aktu notarialnego nie zostało wprost określone w przepisach. Jakie wymogi dla oświadczenia woli w przedmiocie zwolnienia z długu dotyczą przypadku, gdy zwolnienie następuje pod tytułem darmowym, a więc bez obowiązku uiszczenia przez dłużnika jakiegokolwiek ekwiwalentu z tego tytułu?

Rodzice tej samej płci w obcym akcie urodzenia - pytanie do TSUE

Pytanie do TSUE, które skierował krakowski sąd administracyjny dotyczy zgodności z regulacjami unijnymi odmowy wpisania do polskich akt obcego aktu urodzenia, w którym jako rodziców wskazano osoby tej samej płci. "Orzeczenie TSUE ma szansę pozytywnie wpłynąć na sytuację wielu dzieci, których prawa są obecnie ograniczane" - podkreśla Rzecznik Praw Obywatelskich.

Kwarantanna po powrocie do kraju na święta

Kwarantanna po powrocie do kraju na święta stanowi przedmiot licznych pytań kierowanych do Straży Granicznej. Czy Polacy pracujący za granicą podlegają obowiązkowej kwarantannie po przyjeździe do kraju? Kto jest zwolniony z obowiązku odbywania kwarantanny?

Jak poradzić sobie w obliczu utraty pracy?

Utrata pracy jest dla wielu osób bardzo przykrą nowością, która niejednokrotnie doprowadza do frustracji. Bardzo ciężko poradzić sobie w sytuacji nagłej utraty zatrudnienia, przy jednoczesnym braku ofert pracy. Jak poradzić sobie w tak trudnych czasach, jakich doświadczamy? Co zrobić, gdy zadłużenie osiągnie maksimum?

Prawomocne umorzenie postępowania wobec łódzkiego drukarza

Sąd Najwyższy utrzymał w mocy orzeczenie o umorzeniu postępowania wobec łódzkiego drukarza. Pracownik odmówił druku plakatów LGBT, tłumacząc to swoimi przekonaniami.

REKLAMA