REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Prawo

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Prawomocne umorzenie postępowania wobec łódzkiego drukarza

Sąd Najwyższy utrzymał w mocy orzeczenie o umorzeniu postępowania wobec łódzkiego drukarza. Pracownik odmówił druku plakatów LGBT, tłumacząc to swoimi przekonaniami.

Kara grzywny w Kodeksie karnym

Kodeksowy wymiar kary grzywny został ściśle uregulowany przez ustawodawcę, przez co grzywna może być wymierzona tylko w granicach tzw. widełek. Jaki jest zatem wymiar kary grzywny i kiedy może być ona orzeczona?

Prawne aspekty polityki społecznej dla osób niepełnosprawnych

Prawne aspekty polityki społecznej dla osób niepełnosprawnych zostały określone w Konstytucji oraz w dokumentach międzynarodowych. Narzędziem do egzekwowania przestrzegania praw niepełnosprawnych przez podmioty realizujące inwestycje miejskie są umowy i procedury przetargowe. Jakie zasady dotyczą praw osób niepełnosprawnych? Jakie pozytywne przykłady działań możemy zauważyć w miastach?

Zakaz lotów do końca 2020 r. - jakie państwa obejmuje?

Zakaz lotów międzynarodowych do końca 2020 r. obejmuje dziewięć państw. Które państwa zostały wyłączone z zakazu?

REKLAMA

Możliwe ograniczenia w najmie krótkoterminowym

Możliwe ograniczenia w najmie krótkoterminowym wynikają z orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 22 września 2020 r. Czy może ono położyć kres popularności, jaką cieszy się najem krótkoterminowy? Co z prywatnymi kwaterami?

Taksa notarialna w 2020 r.

Taksa notarialna w 2020 r. nie uległa zmianom w porównaniu do ubiegłego roku. Czym jest taksa notarialna? Kto ją płaci? Jak obliczyć taksę notarialną w 2020 r.?

Jakie zachęty dla osób zaszczepionych przeciwko COVID-19?

Jakie zachęty dla osób zaszczepionych przeciwko COVID-19 zapowiada Ministerstwo Zdrowia? Czy szczepionka na COVID-19 będzie darmowa? O szczegółach mówił podczas konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski.

Program szczepień przeciw koronawirusowi - odpowiedzi NFZ

Program szczepień przeciwko koronawirusowi wzbudza wiele pytań placówek medycznych. Czy wymóg szczepień pięć dni w tygodniu może dotyczyć także sobót i niedziel? Co z rejestracją przez telefon lub w placówce? Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania udzielił Narodowy Fundusz Zdrowia.

REKLAMA

Jak UEFA radzi sobie z wpływem COVID-19 na mecze klubowe?

Jak pandemia COVID-19 wpłynęła na ponadnarodowe rozgrywki klubowe organizowane przez UEFA? Czy działania podjęte przez Unię Europejskich Związków Piłkarskich są wystarczające? Poznajmy krótką historię oraz działań podjętych przez organizację.

Zatrudnianie „na czarno” dłużnika alimentacyjnego - jakie kary?

Zatrudnianie „na czarno” dłużnika alimentacyjnego oraz wyłata wynagrodzenia „pod stołem” podlega wysokim sankcjom. Jakie zmiany obowiązują od 1 grudnia 2020 r.? Co oznaczają w praktyce?

Rzecznik rządu o możliwych obostrzeniach od 28 grudnia

Rzecznik rządu Piotr Müller ocenił, iż po świętach jest szansa na przejście do czerwonej strefy. Jego zdaniem w kolejnych tygodniach być może w niektórych powiatach będą już obowiązywały strefy żółte. Obowiązujące restrykcje obowiązują do 27 grudnia, a zgodnie ze strategią przedstawioną przez premiera od 28 grudnia Polska miałaby zostać podzielona na strefy z różnymi poziomami obostrzeń. Od czego zależy podział na poszczególne strefy? Kiedy rząd miałby wprowadzić kwarantannę narodową?

Wzrostowi kradzieży w sklepach sprzyjają pandemia i maseczki

Według danych Komendy Głównej Policji kradzieżom w klepach sprzyjają pandemia i maseczki. Ponadto personel jest bardziej zajęty reżimem sanitarnym czy zabezpieczeniem towaru. O ile wzrosła liczba kradzieży? W jakich województwach i sklepach jest ich najwięcej?

Becikowe 2021 – komu przysługuje?

Becikowe w 2021 r. będzie przyznawane na dotychczasowych zasadach. Komu przysługuje świadczenie? Ile wynosi? Gdzie złożyć wniosek?

Zasiłek pogrzebowy - więcej wypłat, mniej formalności [AUDIO]

Zasiłek pogrzebowy ze wzrostem liczby wypłat w porównaniu do ubiegłego roku - tak wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. W województwie mazowieckim liczba zasiłków wzrosła o 10%. Jednocześnie ZUS ogranicza formalności niezbędne do uzyskania świadczenia. Ile obecnie wynosi zasiłek pogrzebowy? Czy kwota jest uzależniona od kosztów pogrzebu?

Przełomowy wyrok w sprawie znęcania się nad karpiami

Przełomowy wyrok w sprawie znęcania się nad karpiami wydał Sąd Rejonowy Warszawa-Mokotów. Sprawa dotyczyła sprzedaży karpi w skrzynkach bez wody i pakowania ich do plastikowych toreb, również bez wody. Jakie orzeczenie wydał sąd? Co grozi za znęcanie się nad zwierzętami?

Kredyt frankowy a rozwód

Co z kredytem frankowym po rozwodzie? To pytanie nurtuje wiele osób. Decydując się na rozwód, małżonkowie powinni mieć świadomość, że cała ,,procedura wyjścia z małżeństwa’’ nie kończy się wyrokiem rozwodowym. Pozostaje jeszcze kwestia (oprócz opieki nad dziećmi, kontaktów i alimentów) podziału majątku oraz wspólnie zaciągniętych zobowiązań np. kredytu we frankach szwajcarskich. Jak przeprowadzić podział majątku wspólnego? Jak uwolnić się od współmałżonka i kredytu?

Wycofanie pieniędzy z UFK - 3 skuteczne sposoby

Wycofanie pieniędzy z UFK nie przebiega automatycznie. W przypadku wcześniejszego zakończenia umowy przez konsumenta większość towarzystw ubezpieczeniowych pobiera opłaty likwidacyjne. Czy są sposoby na odzyskanie tych pieniędzy? Jak wyglądają w praktyce?

Świąteczne zakupy przez media społecznościowe - na co uważać?

Świąteczne zakupy przez media społecznościowe nie zawsze kończą się szczęśliwie. Jak wygląda proces zakupu? Jakie problemy najczęściej zgłaszają konsumenci? Europejskie Centrum Konsumenckie podpowiada na co uważać, gdy dokonujemy zakupów, klikając w reklamy.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy – czy obejmie dzieci powyżej 8 lat?

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy obecnie nie obejmuje dzieci powyżej 8 roku życia, z wyjątkiem dzieci niepełnosprawnych. Czy w związku z nauczaniem zdalnym rząd zamierza to zmienić? Komu przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy? Do kiedy można go uzyskać?

Kary nakładane przez sanepid - czy można podważyć?

Kary nakładane przez sanepid budzą wątpliwości ze względu na opublikowaną ustawę covidową. Dodano w niej nowy art. 48a do ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, który przyznaje ratownikom medycznym, pracującym w jednostkach podległych MON, kompetencji do pobierania wymazów w celu wykonywania testów na koronawirusa. Dr Wojciech Górowski, adiunkt w Katedrze Prawa Karnego Uniwersytetu Jagiellońskiego zwraca uwagę na to, iż art. 48a ustawy o zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych już istniał i mówił o nakładaniu kar pieniężnych przez sanepid za niestosowanie się do rygorów epidemicznych. Czy zatem nadal istnieją podstawy do nakładania drakońskich kar? Czy można je podważyć?

Klauzula dobrego samarytanina w czasie COVID-19 to za mało?

Tak zwana klauzula dobrego samarytanina jest potrzebna ale w praktyce jej realizacja będzie trudna do zastosowania – powiedziała PAP mec. Jolanta Budzowska, specjalista ds. prawa medycznego.

Rada Ministrów o orzeczeniu TK w sprawie aborcji

Rada Ministrów zajęła stanowiska w sprawie orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego dotyczącego aborcji. Do kancelarii premiera w ostatnich tygodniach skierowano szereg wniosków i pytań od obywateli, organizacji pozarządowych dotyczących wyroku.

Eksmisja sprawcy przemocy w rodzinie - ważne zmiany

Eksmisja sprawcy przemocy w rodzinie została uregulowana w nowelizacji Kodeksu postępowania cywilnego. Te ważne zmiany weszły w życie 30 listopada 2020 r. Jakie są przesłanki wniosku o eksmisję sprawcy? Jak chroniona jest ofiara przemocy?

Rzecznik Finansowy proponuje frankowiczom sąd polubowny

Rzecznik Finansowy, czyli urząd, któremu naprawdę zależy na naszych pieniądzach, który działa na naszą korzyść, może wkrótce przestać istnieć. Zanim to się stanie, warto poznać, ile dobrego już przyniósł Polakom skarżącym się na nieuczciwe praktyki instytucji finansowych i co jeszcze ma w planach.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy w grudniu

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy dla rodziców został przedłużony do 24 grudnia. Kiedy przysługuje zasiłek? Gdzie złożyć oświadczenie?

Pulsoksymetr bezpłatnie – dla kogo?

Pulsykometry bezpłatnie trafią do pacjentów w ramach nowego programu DOM. Kto może otrzymać urządzenie? Na czym polega nowy program Ministerstwa Zdrowia?

Domowa Opieka Medyczna dla chorych na COVID-19 - zasady

Ministerstwo Zdrowia wdraża Program Domowej Opieki Medycznej (DOM), który ma umożliwić szybkie wykrycie pacjentów chorych na COVID-19, którzy są w izolacji domowej, a ze względu na pogorszenie stanu powinni trafić na leczenie szpitalne. Pełnoletni pacjenci z COVID-19, którzy nie wymagają hospitalizacji, mają mieć monitorowany stan zdrowia w domach. Chorzy zmierzą saturację i tętno, przekażą dane za pomocą aplikacji, a pomiary będą weryfikowane przez konsultantów i lekarzy. Do zdalnego monitoringu stanu zdrowia potrzebny jest pulsoksymetr i system PulsoCare. Czym jest i jak działa Program Domowej Opieki Medycznej? Dla kogo jest Domowa Opieka Medyczna? Jakie korzyści mają pacjenci z Domowej Opieki Medycznej?

Lex sportiva - współczesny charakter prawa sportowego

Współczesna lex sportiva to dziedzina prawa o wyjątkowo dynamicznej ścieżce rozwoju. Czym w zasadzie jest prawo sportowe? Gdzie leży linia kompromisu między przepisami prawa powszechnie obowiązującego, a uregulowaniami wewnętrznymi?

Tzw. ustawa antyprzemocowa weszła w życie

Tzw. ustawa antyprzemocowa zakłada wprowadzenie odrębnego, szybkiego postępowania w sprawach o zobowiązanie osoby stosującej przemoc do opuszczenia wspólnie zajmowanego mieszkania oraz zakazanie zbliżania się do niego. Nowe przepisy weszły w życie 30 listopada 2020 r.

Wigilia 2020 – jakie obostrzenia zgodnie z rozporządzeniem?

Wigilia w 2020 r. będzie czasem spędzonym w niewielkim gronie najbliższych osób. Jakie obostrzenia zawiera opublikowane rozporządzenie? Czy 24 grudnia będą obowiązywały godziny dla seniorów? Co z limitami osób w kościołach?

Pozwolenie na budowę a nieważność planu miejscowego

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego stanowi akt o fundamentalnym znaczeniu dla realizacji planowanych inwestycji, których lokalizacja jest objęta obszarem jego obowiązywania. Ze względu na istotną rolę przywoływanej regulacji dla procesu inwestycyjnego warto dokonać bliższej analizy dopuszczalności zastosowania nadzwyczajnych trybów wzruszenia decyzji pozwolenia na budowę.

Internet ucieczką od codzienności nie tylko w czasie pandemii

Wiele osób zatraciło się w wirtualnym świecie, spędzając długie godziny na obsesyjnym przeglądaniu mediów społecznościowych. Problem dotyczy zarówno dorosłych, jak i młodzieży. Uzależnienie od Internetu jest problemem, który zyskuje na znaczeniu w czasie pandemii. Jak sobie z nim radzić?

Święta w Europie - jakie ograniczenia?

Święta w Europie w tym roku odbędą się w czasie pandemii. Czy rządy poszczególnych państw planują ograniczenia rodzinnych spotkań? Które sklepy będą otwarte?

Małżeństwo kościelne a bierzmowanie [WYWIAD]

Czy bierzmowanie jest niezbędne do zawarcia małżeństwa kościelnego? Co z bierzmowaniem w przypadku apostazji? Na te i inne pytania odpowiada adwokat kościelny dr Arletta Bolesta.

Praca zdalna - propozycje przepisów z wieloma formalnościami

Praca zdalna ma zostać uregulowana w Kodeksie pracy. Zdaniem radcy prawnego Wojciecha Bigaja proponowane zapisy wprowadzają dużo formalności, co może zniechęcać pracodawców.

Zakaz lotów od 25 listopada - jakie państwa obejmuje?

Od 25 listopada 2020 r. obowiązuje zakaz lotów międzynarodowych do dziewięciu państw. Do kiedy będą obowiązywały restrykcje? Jakie państwa obejmują?

Sylwester 2020 – czy będą obostrzenia?

Czy w czasie tegorocznego Sylwestra będą obowiązywały ograniczenia? Kiedy zapadną ewentualne decyzje w tym zakresie i od czego będą uzależnione?

Black Friday – 3 ważne rady dla konsumentów

Black Friday dla wielu konsumentów jest wyczekiwanym czasem na dokonanie wymarzonych zakupów. O czym trzeba pamiętać zanim zdecydujemy się skorzystać z promocji? Czy zawsze można zwrócić towar? Prezentujemy 3 ważne rady dla konsumentów.

Rozwód przedsiębiorcy - co z udziałami małżonka w spółce z o.o.?

Czy w przypadku rozwodu i podziału majątku wspólnego, udziały w spółce z o.o. mogą zostać podzielone pomiędzy byłych małżonków? Co należy do majątku wspólnego, a co do majątku osobistego małżonków?

Limity dorabiania dla emerytów i rencistów w grudniu 2020

Limity dorabiania dla emerytów i rencistów będą wyższe w grudniu 2020 r. Ile wyniosą? Do kiedy będą obowiązywały nowe limity? Kto może dorabiać bez ograniczeń?

Zatrzymanie przez Policję – jak i kiedy?

Zatrzymanie przez Policję może być zastosowane tylko wówczas, gdy inne środki okazują się bezcelowe lub bezskuteczne. Jakie prawa przysługują osobie zatrzymanej, a jakie uprawnienia ma policjant? Jak długo trwa zatrzymanie przez Policję?

Orzekanie o winie w kościelnym procesie małżeńskim

Często, przenosząc niejako kalkę z cywilnego procesu rozwodowego, mówi się, że w kościelnym procesie małżeńskim orzeka się o winie. Nie jest to jednak prawda.

Zawieszenie spłaty rat kredytów frankowych - co na to sądy?

Zawieszenie spłaty rat kredytów frankowych przez sąd jest obecnie bardzo prawdopodobne. Jak obecnie wygląda sytuacja frankowiczów w sądach? Kiedy można wnioskować o wstrzymanie spłaty rat?

Upadłość lub restrukturyzacja szansą na uratowanie majątku firmy

Ten rok jest trudny dla wielu branż i jednoosobowych działalności gospodarczych. Wielu przedsiębiorców zadaje sobie pytanie: czy muszę zamykać działalność? Czy szansą na uratowanie majątku może być upadłość lub restrukturyzacja?

Święta Bożego Narodzenia 2020 – jakie obostrzenia?

Święta Bożego Narodzenia w 2020 r. wciąż wzbudzają wiele wątpliwości. Czy w tym okresie będą obowiązywały nowe obostrzenia? Co z niedzielami handlowymi?

Uwaga na dane osobowe w czasie pandemii!

Pandemia to okres wzmożonej aktywności cyberprzestępców próbujących wyłudzić nasze dane osobowe. W jaki sposób działają oszuści? Jakie środki bezpieczeństwo rekomenduje UODO?

Wniosek o 300+ z programu "Dobry Start" do 30 listopada!

Wniosek o 300+ z programu "Dobry Start" można złożyć na PUE ZUS tylko do 30 listopada 2020 r.! Kto może skorzystać ze wsparcia na dziecko?

Godziny dla seniorów – czy będą zmiany?

Godziny dla seniorów obowiązują od 10:00 do 12:00. Czy rząd planuje przesunąć je na inną porę? Do kiedy obowiązują godziny dla seniorów?

Jak wyglądają podróże w czasie epidemii?

Jakie zasady obowiązują podróżnych w czasie epidemii? Które kraje wpuszczają turystów? Gdzie konieczny jest test?

Upadłość czy restrukturyzacja w dobie Covid-19?

Kto w dobie COVID-19 może skorzystać z upadłości czy restrukturyzacji? Jakie są skutki obu postępowań? Zawiłości prawne tłumaczy mec. Magdalena Jadczyczyn-Skitek z kancelarii Chałas i Wspólnicy.

REKLAMA