REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Prawo

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Rzecznik Finansowy radzi jak nie dziedziczyć długów

Jak nie odziedziczyć długów? Krzysztof Witkowski, radca prawny w biurze Rzecznika Finansowego podpowiada którą z możliwości wybrać. O ograniczeniu odpowiedzialności za zobowiązania można również przeczytać w nowych poradnikach przygotowanych przez ekspertów rzecznika.

Kto nie dostanie trzynastej emerytury?

Kto nie dostanie trzynastej emerytury? Kiedy wypłacane są świadczenia i w jakiej wysokości? Na dodatkowe roczne świadczenie pieniężne czeka wielu emerytów i rencistów.

Biegły sądowy a niezdolność natury psychicznej

Opinia biegłego sądowego o niezdolności natury psychicznej może okazać się niezwykle istotna w procesach o nieważność małżeństwa kościelnego. Czy biegły posiada taką możliwość, aby wydać opinię psychologiczną, która w sposób pewny zweryfikuje symptomy zaburzeń osobowości?

Ustawa wolnościowa - wysokie kary

Ustawa wolnościowa przewiduje wysokie kary. Czy odstraszą one administratorów przed usuwaniem wpisów? Jakie są założenia projektowanych przepisów?

REKLAMA

Zadośćuczynienie za naruszenie więzi rodzinnej w SN

Zadośćuczynieniem za naruszenie więzi rodzinnej zajmie się Sąd Najwyższy. Problem prawny dotyczy pytanie o to czy w sytuacji, gdy wskutek czynu niedozwolonego doszło do ciężkiego uszkodzenia ciała lub rozstroju zdrowia, którego konsekwencją jest niemożność nawiązania lub kontynuowania typowej więzi rodzinnej, osobom bliskim poszkodowanego przysługuje zadośćuczynienie pieniężne".

Zasiłek stały w 2021 r.

Zasiłek stały z podwyżką w 2021 r.? To jeden z możliwych scenariuszy, jednak w tym momencie nie wiemy czy wysokość świadczenia ulegnie zmianie.

Jakie obostrzenia od 12 lutego 2021 r.?

Jakie obostrzenia będą obowiązywały od 12 lutego 2021 r.? Premier Mateusz Morawiecki decyzje przedstawił podczas piątkowej konferencji prasowej.

Odpowiedzialność karna za zniesławienie i znieważenie w internecie

Użytkownicy przestrzeni wirtualnej często czują się w niej bardzo swobodnie. Internet – przynajmniej pozornie – zapewnia anonimowość, w związku z czym wiele osób pozwala sobie w sieci na więcej, niż w rzeczywistym świecie. Powszechnym zjawiskiem jest umieszczanie w sieci treści o charakterze zniesławiającym czy znieważającym inne osoby – na przykład obraźliwych czy mijających się z prawdą komentarzy. Takie zachowanie określa się często mianem hejtu. Niektórzy użytkownicy internetu mają poczucie, że mogą dopuszczać się takich działań bezkarnie. Czy jednak rzeczywiście? Co może zrobić osoba, która padła ofiarą znieważenia lub zniesławienia w internecie?

REKLAMA

Rejestr testamentów - jak działa?

Rejestr testamentów może pomóc w poszukiwaniu testamentu. W jaki sposób można zarejestrować testament? Czym jest Notarialny Rejestr Testamentów (NORT). Kto i kiedy może sprawdzić wpis w rejestrze?

Alkoholizm - nieważny ślub kościelny?

Alkoholizm jednego z małżonków nie pozwala na stworzenie prawidłowo funkcjonującej wspólnoty małżeńskiej, a w ślad za tym więzi rodzinnych. Czy może być przyczyną stwierdzenia nieważności małżeństwa kościelnego?

Nowa upadłość szansą na nowe życie

Nowa upadłość jest szansą na szybkie rozpoczęcie życia na nowo. Dzięki możliwościom, jakie daje nam ustawodawca, w chwili obecnej otwiera się furtka dla podmiotów, których zadłużenie sięgnęło horrendalnych wysokości.

Elektroniczny wniosek o paszport

Elektroniczny wniosek o paszport to jedna ze zmian w przygotowanym przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji projekcie ustawy i dokumentach paszportowych. Czy zmienią się opłaty za paszport? Co z dokumentami tymczasowymi?

Zalecenia dotyczące leczenia w domu osób z COVID-19

Zalecenia dotyczące leczenia w domu osób z COVID-19 zostały opublikowane na stronach rządowych. Eksperci wskazują w nich jakie leki stosować i kiedy kierować pacjenta do szpitala.

Świadczenie przedemerytalne – czy kwota wzrośnie?

Świadczenie przedemerytalne w 2021 r. zostanie zwaloryzowane. Czy poza tym planowane jest podwyższenie kwoty świadczenia? Komu przysługuje świadczenia przedemerytalne?

Renta rodzinna - ile wynosi w 2021 r.?

Waloryzacja renty rodzinnej w 2021 r. ma odbyć się według zmodyfikowanych zasad. O ile wzrośnie najniższa renta rodzinna? Od czego zależy wysokość świadczeń?

O pracy w Polsce dla cudzoziemców – ważne zmiany

Polski rynek pracy otwiera się coraz bardziej na cudzoziemców. Jakich korzystnych zmian mogą niektórzy się z nich spodziewać, gdy zechcą podjąć u nas pracę w 2021 roku?

PRESS-SERVICE Monitoring Mediów sp. z o.o. informuje, że naruszała prawa autorskie INFOR Biznes wydawcy Dziennika Gazety Prawnej

W związku z faktem, że spółka PRESS-SERVICE Monitoring Mediów sp. z o.o. z Poznania nie wykonała wyroku Sądu Apelacyjnego w Poznaniu z 31 grudnia 2020 r. (sygn. I AGa 92/20) i nie opublikowała w wynikającym z niego terminie oraz w określonych przez sąd miejscach (wydanie drukowane wskazanego przez sąd dziennika i serwis internetowy tego dziennika) oświadczenia o treści ustalonej wyrokiem, publikujemy treść tego oświadczenia we własnym zakresie.

Kary za złamanie ograniczeń – kasacja RPO

Kary za złamanie ograniczeń pandemicznych są przedmiotem kasacji Rzecznika Praw Obywatelskich do Sądu Najwyższego. Zdaniem RPO nie można karać za wykroczenie osób, które naruszały m.in. zakaz korzystania z parków ustanowiony na mocy rozporządzenia.

Rodzina 500 plus – nowe zasady

Rodzina 500 plus to program, mający obecnie rozszerzoną formułę, bez kryterium dochodu. Co z 500 plus w 2021 r.? Do kiedy złożyć wniosek?

Emerytura tylko na konto - kogo miałyby dotyczyć zmiany?

Emerytura tylko na konto i zmiany w obliczaniu "czerwcowych" emerytur to niektóre z propozycji, jakie znalazły się w projekcie przygotowanym przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Kogo mają dotyczyć nowe przepisy?

Bon turystyczny - miejsca i okres działania do zmiany?

Bon turystyczny obecnie jest ważny do końca marca 2022 r. Trwają analizy dotyczące wydłużenia okresu działania bonu turystycznego oraz możliwości realizowania go m.in. w miejscach stanowiących atrakcje turystyczne - poinformował PAP resort rozwoju, pracy i technologii. Co jeszcze może się zmienić?

Stawki adwokackie w 2021 r. - ile wynoszą?

Stawki adwokackie w 2021 r. nie zmieniły się w stosunku do ubiegłego roku. Ich minimalną wysokość określono w rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości. Ile wynoszą minimalne stawki adwokackie w przykładowych sprawach?

Emerytura z KRUS w 2021 r. – ile wynosi?

Emerytura rolnicza wypłacana jest przez KRUS. Ile wynosi emerytura rolnicza w 2021 r.? Od czego zależy jej wysokość?

Godziny dla seniorów nie obowiązują od 1 lutego 2021 r.

Godziny dla seniorów nie obowiązują od 1 lutego 2021 r. Wszystkie sklepy w galeriach handlowych mogą działać z zachowaniem ścisłego reżimu sanitarnego. Jakie limity obowiązują w placówkach handlowych?

Jak złożyć wniosek o 500 plus przez internet?

Jak złożyć wniosek o 500 plus przez internet? Na jaki okres będzie ustalane prawo do świadczeń? Pierwsze wnioski rodzice mogą złożyć już 1 lutego 2021 r.

Godziny dla seniorów – do kiedy?

Do kiedy godziny dla seniorów obowiązują w sklepach? Czy zostaną zniesione? W jakie dni dotychczas obowiązywały godziny dla seniorów?

Kiedy waloryzacja 500+?

Kiedy waloryzacja 500+? Czy rząd planuje takie zmiany? O to dlaczego świadczenie wychowawcze nie jest co roku waloryzowane pytana była minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Jak stworzyć atrakcyjny program ubezpieczeń grupowych?

Odpowiednio dobrany program ubezpieczeń grupowych może być dużym wsparciem w życiu prywatnym pracowników. W polisie na życie można na przykład zabezpieczyć dochód na czas niezdolności do pracy. Może ona też zapewniać pomoc w razie awarii domowych. Wszystko zależy od pomysłowości pracodawcy i potrzeb jego pracowników.

Kwarantanna po powrocie do Polski - zgłoszenie do GIS

Kwarantanna po powrocie do Polski poza pewnymi wyjątkami dotyczy zarówno cudzoziemców, jak i Polaków wjeżdżających do kraju. Jakie są zasady zgłaszania się do GIS? Jakie obowiązują kary za złamanie kwarantanny?

Paszporty 2021 - będzie nowa ustawa i dużo zmian

Paszporty 2021. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przygotowuje projekt nowej ustawy o dokumentach paszportowych, który ma zostać przyjęty przez Radę Ministrów w II kwartale 2021 roku. Nie jest jeszcze znana planowana data wejścia w życie nowych przepisów. Powstać ma Rejestr Dokumentów Paszportowych (RDP), co pozwoli m.in. na odstąpienie od papierowej wersji wniosku o wydanie dokumentu paszportowego na rzecz wniosku elektronicznego, który będzie generowany przez urzędnika paszportowego w aplikacji, na podstawie danych podanych przez obywatela i zgromadzonych w dostępnych rejestrach państwowych (RDP, PESEL i RDO). Dlaczego potrzebna jest nowa ustawa o dokumentach paszportowych? Co się zmieni? Rejestr Dokumentów Paszportowych (RDP). Wniosek o wydanie dokumentu paszportowego. Potwierdzanie tożsamości i obywatelstwa. Usługi elektroniczne w sprawach paszportowych. Zasady wydawania paszportu tymczasowego. Nowe formy zgłoszenia utraty dokumentu paszportowego

Bon turystyczny

Bon turystyczny to wsparcie, z którego mogą korzystać rodzice z dziećmi. Gdzie można wykorzystać bony wakacyjne? Jak je uzyskać?

Klauzula ostateczności czy prawomocności decyzji?

Klauzula ostateczności jest stosowanym w praktyce potwierdzeniem, że dana decyzja administracyjna jest ostateczna w rozumieniu Kodeksu postępowania administracyjnego, czyli że nie zostało od niej wniesione odwołanie albo, że mimo wniesienia odwołania decyzja została utrzymana w mocy. Czy decyzję ostateczną można utożsamiać z decyzją prawomocną?

Jakie obostrzenia od 1 lutego 2021 r.?

Jakie obostrzenia od 1 lutego 2021 r. będą obowiązywały w restauracjach, na stokach czy w galeriach handlowych? Co z godzinami dla seniorów? O decyzjach mówił podczas konferencji prasowej Minister Zdrowia Adam Niedzielski.

Uzasadnienie wyroku TK w sprawie aborcji w Monitorze Polskim

Uzasadnienie wyroku TK w sprawie aborcji zostało opublikowane w Monitorze Polskim. Co wynika z uzasadnienia wyroku? Jakie argumenty zawarto w zdaniach odrębnych?

Wyrok TK w sprawie aborcji w Dzienniku Ustaw

Wyrok TK w sprawie aborcji w Dzienniku Ustaw został opublikowany w środę 27 stycznia 2021 r. Rządowe Centrum Legislacji pierwotnie informowało o najpóźniejszej dacie publikacji 2 listopada, co wówczas nie nastąpiło.

Niedziela handlowa - styczeń 2021

31 stycznia to niedziela handlowa czy niehandlowa? W które niedziele 2021 r. nie obowiązuje zakaz handlu? Co z godzinami dla seniorów?

Wyrok TK w sprawie aborcji - uzasadnienie opublikowane

Uzasadnienie wyroku TK w sprawie aborcji zostało opublikowane na stronie internetowej trybunału. 22 października 2020 r. Trybunał Konstytucyjny orzekł o niekonstytucyjności przepisu dopuszczającego aborcję w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu.

Kryminalizacja dopingu w sporcie - system polski i międzynarodowy

Prawo antydopingowe różni się w zależności od państwa. Istnieją systemy bardziej liberalne i bardziej rygorystyczne. Jaki jest polski i międzynarodowy system walki z dopingiem?

UOKiK zyska nowe uprawnienia

UOKiK zyska nowe uprawnienia. W tej chwili w procesie legislacyjnym są dwa projekty zmieniające ustawę o ochronie konkurencji i konsumentów. Jakie zmiany czekają konsumentów? Czym obecnie zajmuje się Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów?

Emerytura stażowa dla rolników?

Emerytura stażowa dla rolników umożliwiałaby nabywanie prawa do emerytury rolniczej bez względu na wiek, po wylegitymowaniu się określonym długim stażem ubezpieczeniowym. Czy Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi prowadzi prace nad wprowadzeniem takich rozwiązań?

Obowiązek alimentacyjny byłych małżonków

Obowiązek alimentacyjny pomiędzy (byłymi) małżonkami powstaje w związku z zawarciem związku małżeńskiego, a nie na skutek orzeczonego rozwodu. Obowiązek ten jest kontynuacją obowiązku małżonków do wzajemnej pomocy, w tym także w wymiarze finansowym. Kiedy i na jakich zasadach były małżonek może domagać się alimentów?

Narkomania przyczyną stwierdzenia nieważności małżeństwa?

Uzależnienie od narkotyków wpływa na małżeństwo, utrudniając wspólne życie. Czy narkomania może być przyczyną stwierdzenia nieważności małżeństwa? Jakie zachowania warto udowodnić podczas procesu?

Teleporada – w jakim terminie?

Termin teleporady zostanie doprecyzowany. Po jakim czasie od zgłoszenia pacjenta odbędzie się teleporada? Czym jest ten rodzaj świadczeń?

Bon turystyczny na dziecko urodzone w 2021 r.

Bon turystyczny przysługuje na dziecko urodzone w 2021 r. Należy jednak pamiętać o formalnościach. Co zrobić, aby skorzystać z bonu? Do kiedy można zrealizować bon turystyczny?

Kto dostanie PIT z ZUS [AUDIO]

Kto dostanie PIT z ZUS? Co z nadpłatą podatku? Jak emeryt i rencista może przekazać 1 procent podatku? Ruszyła wysyłka formularzy PIT dla świadczeniobiorców ZUS.

Podział obowiązków w małżeństwie

Podział obowiązków w małżeństwie może być źródłem wielu nieporozumień. Czy prawo reguluje kwestię podziału małżeńskich obowiązków? Co z wpływem podziału obowiązków na rozwód i orzeczenie o winie?

Jakie prawa przysługują Ci po ogłoszeniu upadłości?

Co po upadłości? Coraz więcej konsumentów podejmuje działania celem odzyskania utraconej płynności finansowej i stara się o ogłoszenie bankructwa. Jakie zatem przysługują nam prawa w chwili otrzymania statusu upadłego?

Zapisy na szczepienia dla seniorów 70+

Zapisy na szczepienia dla seniorów 70+ rozpoczęły się 22 stycznia 2021 r. Kiedy ruszą szczepienia dla osób starszych? Co w sytuacji zmiany adresu punktu szczepień?

2021 rokiem upadłości konsumenckiej?

2021 rokiem upadłości konsumenckiej? Ubiegły rok 2020 okazał się być rekordowy pod względem liczby upadłości konsumenckich. Jeśli spojrzymy na lata wcześniejsze, to stwierdzimy, że tendencja jest wyłącznie wzrostowa. Obecnie ogromnym ułatwieniem dla ludzi z poważnymi problemami finansowymi jest nowelizacja prawa upadłościowego, która weszła w życie 24 marca 2020 roku.

Czternastka 2021 – kiedy wypłata dodatkowej emerytury?

Czternastka w 2021 r. ma trafić do 9,1 mln osób. Kiedy zostanie wypłacona 14. emerytura i renta? Ile wyniesie czternastka? Kto będzie mógł otrzymać świadczenie?

REKLAMA