REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dziennik Gazeta Prawna

Dołącz do grona ekspertów
Dziennik Gazeta Prawna

Największy polski dziennik prawno-gospodarczy

Dziennik Gazeta Prawna" to największy polski dziennik prawno-gospodarczy, informujący o najważniejszych wydarzeniach i zjawiskach w gospodarce krajowej i zagranicznej, najnowszych zmianach w prawie, podatkach i finansach.

Powstał w 2009 roku w wyniku połączenia dwóch doskonale rozpoznawalnych i cenionych ogólnopolskich dzienników: opiniotwórczego „Dziennika Polska Europa Świat" (Rignier Axel Springer Polska) i ukazującej się od 15 lat „Gazety Prawnej" (INFOR Biznes).

„Dziennik Gazeta Prawna" składa się z dwóch grzbietów - białego o tematyce gospodarczej krajowej i zagranicznej oraz żółtego – Gazety Prawnej.

Od września 2013 r. „Gazeta Prawna” rozszerzyła ofertę redakcyjną i na łamach pojawiły się: Podatkowe Poniedziałki, Przedsiębiorcze Wtorki, Samorządowe Środy, Kadrowe Czwartki i Prawnicze Piątki. Obok rozszerzonego tematu przewodniego, czytelnik codziennie otrzymuje informacje z innych interesujących go w „Gazecie Prawnej” dziedzin. Nowa formuła Gazety Prawnej nawiązuje do tematyki pięciu tygodników, które wydawane są w wersji dla prenumeratorów: „Księgowość i Podatki”, „Firma i Prawo”, „Samorząd i Administracja”, „Prawnik”, „Kadry i Płace”.

W piątki ukazuje się magazynowe wydanie "DGP", w którym treści newsowe ustępują miejsca tematyce bliskiej tygodnikom opinii: społecznej, biznesowej, kulturalnej oraz poświęconej nowościom technologicznym.

Gazetaprawna.pl to elektroniczne wydanie Gazety Prawnej, będącej częścią Dziennika Gazety Prawnej. Serwis zawiera na bieżąco aktualizowane informacje z obszaru prawa i podatków oraz przydatne do prowadzenia małej firmy czy nieruchomości. Dodatkowo jest także ogromną bazą aktualnych przepisów prawnych, formularzy i szablonów dokumentów prawnych.

Dziennik.pl to dynamicznie rozwijający się serwis informacyjny, który publikuje aktualizowane na bieżąco doniesienia z kraju i ze świata. Internauci znajdą tu wiadomości gospodarcze, polityczne i społeczne, a także wyspecjalizowane sekcje tematyczne, jak: publicystyczne Opinie, Kultura, Nauka i technologie, ale także Film, Sport, Auto, czy Kobieta.

Forsal.pl – Giełda, Waluty, Finanse to portal finansowy merytorycznie powiązany z „Dziennikiem Gazety Prawnej”.

Trybunału Sprawiedliwości UE orzekł, że krajowy fiskus nie miał prawa żądać akcyzy według sankcyjnej (ośmiokrotnie wyższej) stawki od sprzedawców oleju opałowego tylko z tego powodu, że nie złożyli oni w terminie zestawienia oświadczeń o przeznaczeniu go na cele grzewcze. Na tej podstawie sprzedawcy mogą wnioskować o wznowienie zakończonych spraw i zwrot nadpłat.
Z dniem 30 czerwca 2016 r. weszły w życie zmiany dotyczące zakresu informacji wykazywanych w sprawozdaniach finansowych i skonsolidowanych sprawozdaniach finansowych, wymaganych w prospektach emisyjnych dla emitentów z siedzibą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, dla których właściwe są polskie zasady rachunkowości i którzy zamierzają ubiegać się lub ubiegają się o dopuszczenie papierów wartościowych do obrotu na rynku regulowanym.

REKLAMA

Pracownikowi, który ma zaległe dni wypoczynku z poprzedniego roku, należy ich udzielić do końca września. Czy niewykorzystany urlop na żądanie również należy wykorzystać do 30 września?
Firma zastanawia się nad wprowadzeniem sprzedaży na próbę. Ma nadzieję, że będzie wtedy większa sprzedaż, gdyż nabywca może się przekonać, czy rzecz jest dla niego odpowiednia. Jakich zapisów powinna dokonać w księgach rachunkowych?

REKLAMA

Błędne uchwały radnych mogą skutkować uznaniem ich przez regionalne izby obrachunkowe za nieważne? Jakie nieprawidłowości najczęściej pojawiają się w uchwałach dotacyjnych?
Polskie organy podatkowej uważają, że zagraniczny podatek VAT należny jest przychodem, a naliczony kosztem. Sądy orzekają odwrotnie, że nie jest przychodem, a kosztem tylko wtedy, gdy się go nie odzyska. Spory o to trwają od kilku lat i dotyczą każdego polskiego przedsiębiorcy, który działa za granicą i wystawia faktury z tamtejszym podatkiem należnym (np. niemieckim, szwedzkim) oraz otrzymuje dokumenty z wykazanym na nich podatkiem naliczonym.
Otrzymaliśmy informację o zajęciu wynagrodzenia pracownika przez komornika na rzecz niezapłaconego kredytu. W jaki sposób wyliczyć i ująć w księgach rachunkowych powyższe potrącenie?
Obecnie nie ma wykształconej linii orzeczniczej w kwestii opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych (CIT) należności za usługi świadczone na rzecz polskich podatników poza krajem przez nierezydentów. Prezentowane są dwa poglądy w tej sprawie.
Zwłaszcza w zgodnych rodzinach, ale nie tylko, dział spadku następuje bez spłat i dopłat. Podział w innej proporcji niż posiadane udziały w spadku nie powinien być opodatkowany podatkiem dochodowym.
Kodeks pracy nie reguluje szczegółowo kwestii dotyczących formy złożenia wniosku o urlop, w szczególności zapisów, że wniosek musi być składany w wersji papierowej. Czy prawidłowe będzie złożenie wniosku o urlop drogą e-mailową? Ile dni urlopu przysługuje pracownikowi, który rozpoczął swoją pierwszą pracę?
W jaki sposób samorządy powinny przygotować się do nowych obowiązków, wynikających z JPK? Co w praktyce oznacza dla nich interpretacja ogólna Ministra Finansów?
W równoważnym systemie czasu pracy moż­liwe jest zaplanowanie pracy powyżej 8 godzin na dobę przy skróceniu jej w innych dniach lub udzieleniu dnia wolnego. Jak wygląda w praktyce rozliczenie nadgodzin w równoważnym systemie czasu pracy bądź na część etatu?
Została założona spółka z o.o., która będzie prowadziła działalność w zakresie uprawy drzew stanowiących biomasę dla elektrowni. Będą to plantacje wierzby energetycznej i topoli. W jaki sposób zaksięgować ponoszone koszty na założenie plantacji? Jako spółka z o.o. jesteśmy zobowiązani do prowadzenia pełnej księgowości.
W wyniku nowelizacji Kodeksu pracy, od 22 stycznia 2016 r. obowiązują nowe zasady zawierania umów terminowych, w tym umów na okres próbny. Pojawiły się wątpliwości, czy aneksowanie umowy na okres próbny dotyczące okresu jej trwania jest zawarciem nowej umowy.
Odsetki od środków zwracanych przez gminy będą liczone za krótszy okres. Co jeszcze zmienia nowa wersja projektu specustawy, dotyczącej obowiązkowej centralizacji VAT w samorządach?
Pracownik przez większą część miesiąca przebywał na urlopie wypoczynkowym, a następnie na zwolnieniu lekarskim z powodu choroby. Jak wyliczyć wynagrodzenie, w którym zatrudniony nie świadczy pracy?
Sezonowe wyprzedaże muszą znaleźć odzwierciedlenie w księgach rachunkowych jednostki. Stosuje się przy tym ogólne reguły wynikające z zasady memoriału i współmierności przychodów i kosztów. Problem mogą sprawiać rabaty handlowe i obniżki cen oraz rozliczanie dodatkowych kosztów organizowania wyprzedaży.
Pracodawca i pracownik mogą zgodnie postanowić o wykorzystaniu urlopu wypoczynkowego podczas kolejnego zatrudnienia. Porozumienie o wykorzystaniu urlopu podczas kolejnej umowy o pracę powinno nastąpić na piśmie. Przedstawiamy wzór takiego porozumienia oraz zasady przeniesienia urlopu do nowego pracodawcy.
Czy do zwolnienia dyscyplinarnego należy stosować przepisy Kodeksu pracy czy ustawy o służbie cywilnej? Stanowisko Sądu Najwyższego w tej kwestii uległo zmianie.
Zgodnie z decyzją prezesa w związku z wykorzystaniem przez pracownika 14 dni kalendarzowych urlopu spółka będzie wypłacać świadczenie urlopowe. W jaki sposób zaksięgować rozliczenie wypłaty tego świadczenia?

REKLAMA