REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dziennik Gazeta Prawna

Dołącz do grona ekspertów
Dziennik Gazeta Prawna

Największy polski dziennik prawno-gospodarczy

Dziennik Gazeta Prawna" to największy polski dziennik prawno-gospodarczy, informujący o najważniejszych wydarzeniach i zjawiskach w gospodarce krajowej i zagranicznej, najnowszych zmianach w prawie, podatkach i finansach.

Powstał w 2009 roku w wyniku połączenia dwóch doskonale rozpoznawalnych i cenionych ogólnopolskich dzienników: opiniotwórczego „Dziennika Polska Europa Świat" (Rignier Axel Springer Polska) i ukazującej się od 15 lat „Gazety Prawnej" (INFOR Biznes).

„Dziennik Gazeta Prawna" składa się z dwóch grzbietów - białego o tematyce gospodarczej krajowej i zagranicznej oraz żółtego – Gazety Prawnej.

Od września 2013 r. „Gazeta Prawna” rozszerzyła ofertę redakcyjną i na łamach pojawiły się: Podatkowe Poniedziałki, Przedsiębiorcze Wtorki, Samorządowe Środy, Kadrowe Czwartki i Prawnicze Piątki. Obok rozszerzonego tematu przewodniego, czytelnik codziennie otrzymuje informacje z innych interesujących go w „Gazecie Prawnej” dziedzin. Nowa formuła Gazety Prawnej nawiązuje do tematyki pięciu tygodników, które wydawane są w wersji dla prenumeratorów: „Księgowość i Podatki”, „Firma i Prawo”, „Samorząd i Administracja”, „Prawnik”, „Kadry i Płace”.

W piątki ukazuje się magazynowe wydanie "DGP", w którym treści newsowe ustępują miejsca tematyce bliskiej tygodnikom opinii: społecznej, biznesowej, kulturalnej oraz poświęconej nowościom technologicznym.

Gazetaprawna.pl to elektroniczne wydanie Gazety Prawnej, będącej częścią Dziennika Gazety Prawnej. Serwis zawiera na bieżąco aktualizowane informacje z obszaru prawa i podatków oraz przydatne do prowadzenia małej firmy czy nieruchomości. Dodatkowo jest także ogromną bazą aktualnych przepisów prawnych, formularzy i szablonów dokumentów prawnych.

Dziennik.pl to dynamicznie rozwijający się serwis informacyjny, który publikuje aktualizowane na bieżąco doniesienia z kraju i ze świata. Internauci znajdą tu wiadomości gospodarcze, polityczne i społeczne, a także wyspecjalizowane sekcje tematyczne, jak: publicystyczne Opinie, Kultura, Nauka i technologie, ale także Film, Sport, Auto, czy Kobieta.

Forsal.pl – Giełda, Waluty, Finanse to portal finansowy merytorycznie powiązany z „Dziennikiem Gazety Prawnej”.

Znane jest już stanowisko Komitetu Standardów Rachunkowości w sprawie inwentaryzacji drogą spisu z natury zapasów materiałów, towarów, wyrobów gotowych i półproduktów. Te jednostki, które stosują Krajowe Standardy Rachunkowości, mają obowiązek zastosować je przy najbliższej rocznej inwentaryzacji zapasów, która może się rozpocząć już 1 października 2016 r. A zatem jednostki stosujące KSR nie muszą zmieniać instrukcji inwentaryzacyjnej, ale pozostałe już tak.
Pracownik może w jednym miesiącu być nieobecny z wielu powodów, np. z powodu choroby, urlopu okolicznościowego, wypoczynkowego. Wszystkie nieobecności muszą być prawidłowo rozliczone i wypłacone. Jak więc obliczyć wynagrodzenie, jeżeli pracownik w trakcie miesiąca miał różne nieobecności?

REKLAMA

Radni miasta Biały Bór zmniejszyli do minimum stawki podatku od środków transportowych. Efekt? Trzykrotny wzrost zarejestrowanych ciężarówek w 2016 r. i już teraz 200 tys. zł więcej dochodu dla gminy. Burmistrz miasta Paweł Mikołajewski przyznaje, że ten ruch uczynił miasto rajem podatkowym, jeśli idzie o daninę od środków transportowych. Biały Bór nie jest jednak jedyną gminą, która w ten sposób kusi właścicieli ciężarówek i autobusów.
Metoda odliczania VAT, wskazana przez ministra finansów, jest w wielu przypadkach ewidentnie niekorzystna dla samorządów. Dlatego wolą one opracować własny algorytm. Gra toczy się o miliony złotych. Chodzi o wprowadzony już z początkiem 2016 roku prewspółczynnik, czyli sposób liczenia, jaką część VAT wykazanego na fakturach zakupowych można odliczyć od podatku należnego.

REKLAMA

Samorządy nie zawsze stosują metodę odliczania VAT, wskazaną przez Ministerstwo Finansów? Czy przepisy pozwalają gminom na opracowanie własnego algorytmu?
Pracodawca ma obowiązek zapewnienia szkoleń w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy, niezależnie od liczby zatrudnionych pracowników. Jak prawidłowo przeprowadzać oraz potwierdzać odbycie szkolenia bhp?
Zasiłek okresowy od 1 stycznia 2017 r. ma przysługiwać w czasie oczekiwania na orzeczenie o niepełnosprawności. Osoby, które nie posiadają ważnego orzeczenia o stopniu niepełnosprawności, będą razem z wnioskiem o zasiłek stały składać potwierdzenie, iż wystąpiły o jego wydanie.
Obecnie obowiązujący limit przychodów, po przekroczeniu którego pojawia się konieczność prowadzenia ksiąg rachunkowych, wynosi 1,2 mln euro. Od 1 stycznia 2017 r. limit ten miałby wzrosnąć do 2 mln euro.
Termin na przesłanie danych z JPK za drugie półrocze 2016 r. przez duże jednostki sektora finansów publicznych ma zostać przesunięty do 31 stycznia 2017 r. Zmianę przewiduje projekt nowego rozporządzenia Ministerstwa Finansów.
Zmiany w przepisach (ustawach PIT i CIT), które wejdą w życie 1 stycznia 2017 roku, spowodują, że podatnik wynajmujący np. samochód w Niemczech od tamtejszego przedsiębiorstwa będzie musiał zapłacić daninę u nas w kraju.
W kodeksie pracy brak jest wyraźnej regulacji, jak należy traktować podróż służbową w zadaniowym i ruchomym czasie pracy. Kwestię tę należy więc regulować w przepisach wewnątrzzakładowych.
Jakie wydatki może odliczyć podatnik, który umieszcza swoje artykuły na stronie www, blogu, a przy tym zarabia na reklamach? Nie ma co do tego pewności, bo interpretacje podatkowe są sprzeczne.
Przepisy ustawy o podatkach i opłatach lokalnych nie określają jednoznacznie granicy, pozwalającej na naliczenie podatku od całości powierzchni użytkowej nieruchomości, nie zaś tylko od jej połowy. Z tego powodu samorządy stosują różne interpretacje, dotyczące wysokości pomieszczeń.
Utworzenie w gminie centrum usług wspólnych niesie za sobą wiele wątpliwości. Kto jest odpowiedzialny za gospodarkę finansową nowej jednostki? Co z inwentaryzacją? Jaki jest zakres wspólnej obsługi?
Od 1 stycznia 2017 r. przy umowach zlecenie oraz umowach o świadczenie usług będzie obowiązywać minimalna stawka godzinowa. Zmiany oznaczają nowe obowiązki dla pracodawców w postaci ewidencjonowania przepracowanego czasu. Nowelizacja przewiduje również sankcję za niewypłacanie minimalnej stawki godzinowej.
Gminy różnie interpretują, jak wysokie powinno być pomieszczenie, by opodatkowaniu podlegała całość lub połowa jego powierzchni. Skutek jest taki, że za podobny obiekt można zapłacić nawet dwa razy większy podatek od nieruchomości.
Na podstawie leasingu operacyjnego używaliśmy samochodu ciężarowego, który został skradziony spod siedziby naszej firmy. Czy w takiej sytuacji raty uiszczone po kradzieży stanowią koszt? Czy należy skorygować VAT?
Podatnik, który nie dotrzymał terminu, np. na wniesienie odwołania, nie może tłumaczyć swojej zwłoki chorobą, jeżeli z zaświadczenia lekarskiego wynika, że pacjent może chodzić – orzekł 2 sierpnia 2016 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku.
Od 1 lipca 2016 r. obowiązują nowe formularze w PFRON, tj. INF-U oraz INF-1-u. Do 20 sierpnia br. pracodawcy mają obowiązek poinformować Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych o ulgach na PFRON udzielonych w lipcu. Pracodawcy robią to na formularzu INF-1-u.
Przychodem podatnika, który wniesie do spółki aport (wkład niepieniężny), będzie jego wartość rynkowa, a nie nominalna - takie rozwiązanie zakłada nowelizacja ustaw o podatkach dochodowych, która ma wejść w życie 1 stycznia 2017 r.

REKLAMA