Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia
Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia Zielona Linia, to instytucja wspierająca działalność urzędów pracy w całej Polsce.
Istotą działania Zielonej Linii jest infolinia urzędu pracy, gdzie pod numerem telefonu 19524 można uzyskać szereg bezpłatnych porad dotyczących różnych form pomocy z urzędu pracy.
Zielona Linia powstała z myślą o osobach szukających pracy i przedsiębiorcach.
Osoby bezrobotne uzyskują tu informacje m.in. dotyczące aktualnych ofert pracy oraz szkoleń, warunków udziału w szkoleniach, dofinansowań z urzędu pracy na kontynuację nauki, studia podyplomowe, opiekę nad dzieckiem czy rozpoczęcie prowadzenia własnej działalności gospodarczej.
Pracodawcy mogą dowiedzieć się, w jaki sposób uzyskać dofinansowanie, jeśli zechcą zatrudnić osobę bezrobotną.
Konsultanci Zielonej Linii informują o warunkach uzyskania, a także o dostępności środków m.in. na staż, doposażenie stanowiska pracy, prace interwencyjne, roboty publiczne, refundację składek na ubezpieczenie społeczne.
Zielona Linia udziela również informacji o procedurach zatrudniania cudzoziemców.
Wsparcie infolinii stanowi portal, gdzie pod adresem www.zielonalinia.gov.pl można znaleźć szereg poradników dla osób poszukujących pracy oraz przedsiębiorców, najświeższe informacje z urzędów pracy w całej Polsce, wyszukiwarki ofert pracy i szkoleń oraz wiele innych przydatnych informacji, dotyczących rynku pracy w Polsce i za granicą.
Można się z nami skontaktować:
- telefonicznie pod numerem 19524 (opłata jak za połączenie lokalne),
- mailowo: kontakt@zielonalinia.gov.pl,
- przez www.zielonalinia.gov.pl,
- za pośrednictwem czatu dostępnego na stronie głównej serwisu: www.zielonalinia.gov.pl,
- za pośrednictwem portali społecznościowych: www.facebook.com/zielona.linia19524.
Uprawnienia pracownika ojca w 2019 r. to: zwolnienie z pracy na opiekę nad członkiem rodziny, urlop ojcowski, urlop macierzyński, urlop rodzicielski, urlop wychowawczy, dni wolne na opiekę nad dzieckiem. Ponadto pracodawca musi otrzymać zgodę pracownika na pracę w godzinach nadliczbowych. Poznaj prawa taty w pracy.
Podstawowym organem, który został powołany do sprawowania nadzoru nad przestrzeganiem prawa pracy jest Państwowa Inspekcja Pracy. Co grozi pracodawcy za łamanie praw pracowniczych?
Minimalne wynagrodzenie w 2019 r. wzrośnie do 2250 zł. Wpłynie na zmianę wysokości kosztów zatrudnienia. Pracodawca opłaci wyższą składkę emerytalną, rentową, wypadkową, chorobową, zdrowotną, na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Ile wyniesie całkowity koszt zatrudnienia pracownika z minimalnym wynagrodzeniem za pracę?
Od 1 stycznia 2019 r. wchodzą w życie zmiany w Kodeksie pracy. Pracodawca może prowadzić i przechowywać dokumentację pracowniczą w sposób elektroniczny. Ponadto podstawową formą wypłaty wynagrodzenia staje się przelew na konto pracownika. Jeśli pracownik chciałby otrzymywać pensję do rąk własnych, musi złożyć w tym celu stosowny wniosek.
Niższe składki na ubezpieczenia społeczne można opłacać maksymalnie przez 36 miesięcy w ciągu ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych prowadzenia działalności gospodarczej (tzw. mały ZUS).
Zatrudnienie cudzoziemca jest coraz częściej spotykane na polskim rynku pracy. Poznaj podstawowe informacje dotyczące zatrudniania pracowników z zagranicy.
Kodeks pracy wyróżnia 3 kary porządkowe dla pracownika: kara pieniężna, nagana i upomnienie. Kiedy wymierza się naganę i upomnienie? Jaka może być wysokość kary pieniężnej? Od czego zależy jej kwota?
W 2019 roku przeznaczono na Krajowy Fundusz Szkoleniowy 228 mln zł. Pracodawcy zainteresowani środkami na sfinansowanie kosztów kształcenia powinni złożyć wniosek w powiatowym urzędzie pracy.
Ulepszanie CV i symulowanie rozmowy kwalifikacyjnej to rodzaj bezpłatnej pomocy portalu Zielona Linia dla osób poszukujących pracy. Za pośrednictwem portalu można zrobić testy osobowości i predyspozycji. Jak stworzyć profesjonalne CV? Jak nie dać się zaskoczyć rekruterowi?
Elektroniczne zwolnienie lekarskie (e-ZLA) od 1 grudnia 2018 r. stanowi obowiązkową formę wystawiania zwolnienia lekarskiego. Jakie korzyści e-zwolnienia przyniosą pracodawcom, a jakie pracownikom?
Pracownik, który posiada orzeczenie o niepełnosprawności może korzystać z dodatkowych uprawnień m.in. krótszego czasu pracy, dodatkowej przerwy w pracy czy wyższego wymiaru urlopu wypoczynkowego.
Czy pracodawca może wykorzystywać informacje o danej osobie zamieszczone w mediach społecznościowych w procesie rekrutacyjnym? Czy pracodawca może żądać potwierdzenia prawdziwości dyplomu ukończenia studiów wyższych kandydata?
Oświadczenie o powierzeniu pracy oraz zezwolenie na pracę to dwa sposoby na zatrudnienie cudzoziemca w Polsce. Nie można ich łączyć ze sobą. Przewiduje się jednak dwie sytuacje, kiedy zastosowanie oświadczenia o powierzeniu pracy przez zezwoleniem o pracę przynosi pewne korzyści.
Zasiłek dla bezrobotnych można otrzymać po zarejestrowaniu się w urzędzie pracy. Zasiłek nie zawsze zostanie jednak przyznany. Jakie mogą być przyczyny odmowy przyznania zasiłku osobie bezrobotnej?
Zieleń w miejscu pracy wpływa pozytywnie na pracowników. Zwiększa kreatywność, efektywność i wydajność pracy. Czy zieleń w biurze przynosi pracodawcom realne korzyści? Jakie rośliny powinny znajdować się w zakładzie pracy?
W 2019 r. wszystkich dni wolnych od pracy będzie 114. Sprawdź, kiedy zgodnie z kalendarzem na 2019 r. wypadają święta i kiedy wziąć urlop wypoczynkowy.
Serwisy Spółek Grupy INFOR PL dbają o Twoją prywatność
My i nasi partnerzy (w łącznej liczbie: 883), na podstawie wyrażonej zgody lub uzasadnionego interesu, przetwarzamy dane osobowe, takie jak: adresy IP i unikalne identyfikatory, wykorzystywanie ograniczonych danych do wyboru reklam, reklamy oparte na ograniczonych danych i pomiarach reklam oraz podobne technologie w następujących celach: spersonalizowane reklamy, wybór spersonalizowanych treści, pomiar reklam i treści, badanie odbiorców oraz ulepszanie usług. Wykorzystanie ich pozwala nam zapewnić Państwu maksymalną wygodę przy korzystaniu z naszych serwisów poprzez zapamiętanie Państwa preferencji i ustawień na naszych stronach.
Pliki cookie, identyfikatory urządzeń lub podobne identyfikatory online (np. identyfikatory oparte na logowaniu, identyfikatory przypisywane losowo, identyfikatory sieciowe) w połączeniu z innymi informacjami (takimi jak rodzaj przeglądarki i informacje w niej zawarte, język, rozmiar ekranu, obsługiwane technologie itp.) mogą być przechowywane lub odczytywane na Twoim urządzeniu celem rozpoznania urządzenia za każdym razem, gdy następuje połączenie z aplikacją lub witryną internetową – w celach tutaj przedstawionych.
W dowolnym momencie mają Państwo możliwość samodzielnej zmiany ustawień dotyczących przetwarzanych informacji, a także wyrażenia sprzeciwu odnośnie przetwarzania tych danych lub ich wycofania, które na podstawie uzasadnionego interesu nie wymagają Państwa zgody. Wycofanie zgody nie ma wpływu na zgodność z prawem przetwarzania Państwa danych, którego dokonano na podstawie udzielonej wcześniej zgody. W celu zmiany ustawień (przycisk "USTAWIENIA ZAAWANSOWANE") lub wycofania zgody (przycisk "WYCOFUJĘ ZGODĘ") na przetwarzanie danych, należy wyświetlić okno z ustawieniami, klikając w link "Zmień ustawienia prywatności" znajdujący się w stopce strony. Dalsze korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień dotyczących prywatności oznacza ich akceptację, co będzie skutkowało zapisywaniem danych osobowych opisanych powyżej na Państwa urządzeniach przez wszystkie serwisy internetowe Spółek Grupy INFOR PL.