REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Marek Krysztofiuk

Prawnik, ekspert w dziedzinie prawa karnego.

Ekspert jest prawnikiem, w 2003 roku ukończył etatową aplikację prokuratorską w Prokuraturze Okręgowej w Warszawie.

Po ukończeniu aplikacji otrzymał nominację na stanowisko asesora prokuratorskiego.

Po przeniesieniu do działu śledczego Prokuratury,  zajmowałem się osobistym prowadzeniem śledztw dotyczących:

  • zabójstw,
  • tzw. przestępstw urzędniczych,
  •  spraw dotyczących korupcji funkcjonariuszy publicznych
  • oraz przestępstw gospodarczych, głównie w postaci działań na szkodę wierzyciela, prania brudnych pieniędzy, ukrywania majątku przed wierzycielami celem uniemożliwienia skutecznej egzekucji, wypadków przy pracy, naruszenia praw pracowniczych oraz praw związków zawodowych.

We wrześniu 2005r. został powołany na stanowisko Prokuratora Prokuratury Rejonowej, natomiast w lipcu 2006r. został delegowany przez Prokuratora Generalnego do wykonywania obowiązków w Wydziale VI ds. Przestępczości Zorganizowanej  Prokuratury Okręgowej.

Pracując w Wydziale ds. „PZ”, zajmował się m.in. postępowaniami  dotyczącymi przestępstw popełnianych w ramach zorganizowanych grup przestępczych, a dotyczących przede wszystkim handlu oraz przemytu na wielką skalę narkotyków, zabójstw, porwań dla okupu, wymuszeń. 

Ekspert ma wieloletnią praktykę w sporządzaniu pism procesowych, oraz występowaniu przed  Sądami różnych instancji.

Specjalizuje się w szeroko rozumianym prawie karnym - materialnym i proceduralnym. 

E-mail: mkrysztofiuk@vp.pl

 

Zatrzymanie podejrzanego jest uprawnieniem, które organy ścigania uzyskały już w konstytucji. Zatrzymać można zawsze - jednak tylko na określony przepisami czas
 Poza prawami wynikającymi z zasad demokratycznego państwa prawa, podejrzany ma również liczne obowiązki wpływające na jego sytuację procesową.

REKLAMA

W przypadku popełnienia przestępstwa w zależności od jego rodzaju, a ściślej od zagrożenia sankcją karną wszczęte będzie z urzędu, bądź na wniosek pokrzywdzonego śledztwo (przez prokuratora) lub dochodzenie(przez Policję)
Każdy z nas może być wzywany jako świadek. Zanim przystąpi się do składania zeznań warto wiedzieć o tym jakie prawa nam przysługują.

REKLAMA

Tymczasowo aresztowany podszebuje pomocy bliskich. Pozostają oni bowiem na wolności i mają przez to więcej możliwości działania. Niestety nie we wszystkim mogą pomóc.
Osoba świadka koronnego budzi często zainteresowanie. Kim jest świadek koronny i jak można uzyskać jego status?
Istnieje wąskie grono osób, które mają prawo do odmowy złożenia zeznań w ramach postępowania karnego. Warto zapoznać się ze swoimi prawami.
Prokurator po wydaniu postanowienia o przedstawieniu zarzutów przekazuje je podejrzanemu, który staje się od tej pory stroną postępowania przygotowawczego i jego obrońcy.
Aby tymczasowo aresztowany miał możliwość widzenia się ze swymi bliskimi, musi on uzyskać pisemną zgodę prokuratora bądź sądu, przed którym toczy się śledztwo.
Postępowanie przygotowawcze prowadzi się w formie dochodzenia lub śledztwa. Śledztwo jest formą podstawową prowadzenia postępowania, dochodzenie natomiast jest jego uproszczeniem.
W potocznym znaczeniu poszlaką, czy też dowodem poszlakowym jest dowód obciążający jednak nie przeświadczający jednoznacznie o czyjeś winie.
Pierwszym etapem tej czynności, zaraz po wejściu  do pomieszczenia, które ma zostać przeszukane jest okazanie przez funkcjonariuszy Policji postanowienia prokuratora (sądu), nakazu przełożonego, lub legitymacji służbowej oraz poinformowanie o celu przeszukania.
Znany z amerykańskich filmów zwrot "pokażcie nakaz" - nie musi sprawdzać się w polskich przepisach. Policjant może dokonać przeszukania w oparciu o legitymację służbową - potwierdzenie od prokuratora może zostać przesłane później.
Odciski palców, stanowią często kluczowe dowody w sprawach karnych. Wśród metod ujawniania śladów linii papilarnych wyróżnić możemy metody fizyczne i chemiczne.
Prawomocny wyrok podlega wykonaniu - skazany w zależności od sytuacji zostaje skierowany do więzienia, lub musi wykonać inną karę orzeczoną przez sąd.
Powód cywilny w procesie karnym może działać również przez pełnomocnika może również samemu dochodzić swoich praw.
Zarówno umorzenie jak i warunkowe umorzenie postępowania karnego są sposobami jego zakończenia, różnice dotyczą jednak skutków takich orzeczeń.
Kasacja jest nadzwyczajnym środkiem zaskarżania orzeczeń sądowych, co oznacza, że przysługuje jedynie od orzeczeń prawomocnych.
Od każdego wyroku sądu I instancji można wnieść apelację- należy jednak pilnować zarówno terminu, jak i innych istotnych kwestii formalnych.
Oskarżony, który jest winny popełnionego przestępstwa - może starać się o złagodzenie kary, jeśli sam wniesie o swoje ukaranie i nie będzie przedłużał postępowania.

REKLAMA