Marek Krysztofiuk
Dołącz do grona ekspertów
Zgodnie z art. 49a Kodeksu postępowania karnego, jeżeli nie wytoczono powództwa cywilnego, pokrzywdzony, a także prokurator może aż do zakończenia pierwszego przesłuchania pokrzywdzonego na rozprawie głównej złożyć wniosek o naprawienie szkody.
Jak przebiega postępowanie przed sądem?
24.09.2008
Postępowanie przed sądem składa się z trzech zasadniczych etapów- wstępnej kontroli oskarżenia, przygotowania do rozprawy i rozprawy głównej.
REKLAMA
Kiedy mogę być uniewinniony a kiedy skazany?
24.09.2008
 Nie zawsze o uniewinnieniu lub skazaniu decyduje wina. Często kwestią najistotniejszą jest zgromadzony materiał dowodowy.
Prawa i obowiązki oskarżonego
24.09.2008
Oskarżony w toku postępowania przed sądem ma w zasadzie takie same prawa i obowiązki jak podejrzany w postępowaniu przygotowawczym.
REKLAMA
Pokrzywdzony ma prawo wyboru do wystąpienie z wnioskiem o naprawienie szkody albo ewentualnie wytoczenia powództwa cywilnego. Nie może skorzystać z obu środków na raz, bowiem wystąpienie z wnioskiem o naprawienie szkody eliminuje dopuszczalność powództwa cywilnego. 
Jakie prawa ma powód cywilny?
24.09.2008
Zgodnie a treścią art. 66 kpk powód cywilny może dowodzić istnienia tylko tych okoliczności, na których opiera swoje roszczenie. Powód cywilny może więc zadawać pytania oskarżonym, świadkom, biegłym oraz składać wnioski dowodowe.
Jak dochodzić naprawienia szkody?
24.09.2008
Pierwszym krokiem, który należy podjąć po ujawnieniu się szkody jest określenie jej wysokości. Ważne jest również zebranie dokumentów potwierdzających przysługujące nam prawo do danej rzeczy oraz jej wartość.  
Jak muszę udokumentować poniesioną szkodę?
24.09.2008
Szkodę należy udokumentować przede wszystkim poprzez zebranie wszelkiej dokumentacji. Musi ona określać wydatki poniesione celem nabycia oraz utrzymania w należytym stanie rzeczy, która została na skutek przestępstwa utracona bądź doznała uszczerbku.  
W postępowaniu karnym można dochodzić wyłącznie roszczeń wynikających bezpośrednio z popełnionego przestępstwa. Roszczenia te muszą mieć charakter majątkowy. 
Jak ustanowić obrońcę?
23.09.2008
Obrońcą w procesie karnym może być tylko adwokat, którego ustanowienie następuje poprzez udzielenie mu pełnomocnictwa do obrony w danej sprawie. W przypadku, gdy podejrzany przed ustanowieniem obrońcy został tymczasowo aresztowany, obrońca zostaje zazwyczaj w jego imieniu ustanowiony przez inną osobę, (zazwyczaj bliską).
W przypadku tymczasowego aresztowania podejrzany pozostaje w dyspozycji prokuratora prowadzącego śledztwo bądź sądu, przed którym toczy się postępowanie. Oznacza to, że bez pisemnej zgody tych organów nikt nie ma prawa kontaktować się z podejrzanym.
Jak przebiega przesłuchanie podejrzanego?
23.09.2008
Aby stać się podejrzanym, a więc stroną postępowania przygotowawczego niezbędne jest wydanie przez prokuratora postanowienia o przedstawieniu zarzutów. Zazwyczaj prokurator odczytuje takie postanowienie, a następnie przekazuje je do wglądu podejrzanemu i jego obrońcy.
Kiedy staję się podejrzanym?
23.09.2008
Podejrzanym jest osoba, co do której wydano postanowienie o przedstawieniu jej zarzutów, albo której bez wydania takiego postanowienia przedstawiono zarzut w związku z przystąpieniem do przesłuchania w charakterze podejrzanego.
Jakie mam prawa podczas zatrzymania?
23.09.2008
Osoba zatrzymana przez Policję musi zostać poinformowana o przyczynach i podstawach jej zatrzymania. Jest to podstawowa gwarancja procesowa.
Kim jest świadek koronny?
23.09.2008
Świadkiem koronnym jest przestępca, który chce zeznawać przeciwko swoim współtowarzyszom. Osoba taka ma dużą wiedzę na temat działalności przestępczej. Dlatego też jest bardzo wartościowa dla wymiaru sprawiedliwości.
Kiedy można odmówić składania zeznań?
23.09.2008
 Nie każda osoba musi składać zeznania w procesie karnym. Kodeks postępowania karnego określa wąski krąg osób które mogą się zwolnić od tego obowiązku.
Co musi zeznawać świadek?
23.09.2008
Zeznając czy to przed prokuratorem czy też przed sądem, świadek musi mówić wyłącznie prawdę. Składanie fałszywych zeznań jest zagrożone karą pozbawienia wolności.
Jak przebiega przesłuchanie świadka?
23.09.2008
Jak zachować się podczas przesłuchania? Co wolno prokuratorowi a czego nie? Mało osób zna odpowiedź na te pytania. Tymczasem mogą one być bardzo przydatne gdy zostanie się wezwanym do prokuratury.
Zeznania świadka to bardzo istotny dowód w postępowaniu karnym. To właśnie na nich często opiera się wyrok. Dlatego ważne jest aby osoba taka wypowiedziała się przed sądem i prokuratorem.
Jakie są prawa i obowiązki świadka?
23.09.2008
Świadek w procesie karnym odgrywa specyficzną rolę. Ma swoje prawa i obowiązki. Warto również pamiętać, że nie każdy może być świadkiem.