REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Dariusz Budnik

Radca Prawny - Kancelaria Prawna Cyman i Wspólnicy

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego oraz Wyższej Szkoły Międzynarodowych Stosunków Gospodarczych i Politycznych w Gdyni – specjalizacja w zakresie ekonomiki integracji europejskiej.

Radca prawny w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Gdańsku oraz Adwokat w Okręgowej Radzie Adwokackiej w Koszalinie. Ukończona aplikacja sądowa przy Sądzie Okręgowym w Gdańsku z pozytywnie złożonym egzaminem sędziowskim.

Posiada bogate doświadczenie w obsłudze krajowych i zagranicznych podmiotów gospodarczych, w tym przedsiębiorstw windykacyjnych. Były pracownik kancelarii komorniczych.

Uczestnik licznych konferencji i szkoleń w zakresie prawa pracy, prawa transportowego i prawa egzekucyjnego.Specjalizacja: prawo gospodarcze i cywilne, prawo pracy, prawo transportowe, postępowanie egzekucyjne.

Kontakt bezpośredni: 790 410 250, budnik@lawagency.pl

Egzekucja z ruchomości jest jednym ze sposobów egzekucji, który winien wskazać wierzyciel we wniosku egzekucyjnym, aby komornik mógł prowadzić postępowanie z majątku ruchomego dłużnika.
Po dokonaniu zajęcia ruchomości, komornik wyznacza ich licytację, celem sprzedaży. Sprzedaż zajętych ruchomości następuje na pierwszej licytacji za ¾ kwoty ich oszacowania, a na drugiej licytacji za ½ tejże kwoty.

REKLAMA

Przedmiot darowizny wchodzi do majątku odrębnego małżonka, chyba że darczyńca inaczej postanowił. Darczyńca musi zaznaczyć, że przedmiot darowizny wejdzie w skład majątku wspólnego małżonków.
Karalność groźby zależy od osoba, której grożono rzeczywiście odczuła niebezpieczeństwo. Bez znaczenie przy tym dla popełnienia przestępstwa pozostaje okoliczności, czy Antoni K. miał zamiar groźbę spełnić.

REKLAMA

Zmiana nazwiska obywatela polskiego może nastąpić tylko na jego wniosek. Taki wniosek składa się do kierownika urzędu stanu cywilnego.
Przy egzekucji komorniczej z wynagrodzenia wolna od potrąceń jest kwota wynagrodzenia za pracę w wysokości tzw. minimalnego wynagrodzenia. Zasada ta nie dotyczy jednak egzekucji alimentów.
Przy podziale majątku uwzględniane jest przyczynienie się poszczególnych małżonków do jego powstania. Sąd nie bierze jednak pod uwagę wyłącznie pracy zarobkowej.
W okresie wypowiedzenia umowy o pracę pracownik jest obowiązany do świadczenia pracy. Strony mogą jednak uzgodnić zwolnienie pracownika od tego obowiązku.
Reguły, jakimi kieruje się postępowanie gospodarcze znacznie różnią się od postępowania zwykłego. Warto o tym pamiętać, jeżeli nie chcesz, by spotkała cię przykra niespodzianka.
Do zbycia, obciążenia, odpłatnego nabycia nieruchomości lub użytkowania wieczystego, potrzebna jest zgoda współmałżonka. Zasada ta ma jednak pewne ograniczenia.
Rodzice pełnoletniego dłużnika nie odpowiadają za jego zobowiązania. Jeżeli jednak dłużnik nadal mieszka z rodzicami, pewne kłopoty mogą powstać w trakcie egzekucji.
Umowa pożyczki, której wartość przenosi pięćset złotych, powinna być stwierdzona pismem. Wskazane jest, by umowy były zawierane w formie pisemnej. Nie oznacza to, że umowa ustna jest nieważna.
Należy pamiętać, że darowizna nie jest czynnością jednostronną, a umową pomiędzy dwoma stronami. Po zawarciu umowy darowizny, koniecznym jest zapłacenie stosownego podatku.
Nakaz zapłaty jest jedynie tytułem egzekucyjnym. Egzekucję będzie można przeprowadzić na jego podstawie dopiero po nadaniu mu klauzuli wykonalności. W pewnych sytuacjach nakaz stanowi jednak tytuł do zabezpieczenia roszczenia.
Decyzja w zakresie prowadzenia postępowania zabezpieczającego należy do powoda (uprawnionego). Jednocześnie należy mieć na względzie okoliczność, iż dokonanie przez komornika zabezpieczenia kwoty określonej w tytule zabezpieczenia (np. wyroku sądu gospodarczego w I instancji, nakazie zapłaty w postępowaniu nakazowym) nie oznacza, iż z zabezpieczonej kwoty osoba dokonująca zabezpieczenie otrzyma całą należną kwotę.
Hipoteka przymusowa na nieruchomości dłużnika, jest jednym ze sposobów zabezpieczenia wierzytelności, którą posiadamy wobec dłużnika. Nie przeceniając jej rangi i skuteczności, uznać jednak należy, iż jest to jeden z najlepszych źródeł zabezpieczenia wierzytelności.
Są dwa rodzaje nakazów zapłaty, wydawanych przez sądy. Nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym i nakaz zapłaty w postępowaniu nakazowym. Żaden z tych nakazów zapłaty nie uprawnia do prowadzenia postępowania egzekucyjnego, jednakże na podstawie nakazu zapłaty w postępowaniu nakazowym można prowadzić postępowanie zabezpieczające.
Umorzenie postępowania egzekucyjnego z powodu jego bezskuteczności nie oznacza, iż wierzyciel nigdy nie zostanie zaspokojony, a dłużnik może spokojnie spać i nie będzie musiał nigdy spłacić kwoty zasądzonej orzeczeniem sądowym.
Postępowanie egzekucyjne wobec wspólnika spółki cywilnej jest sprawne, gdy taka osoba dysponuje własnym majątkiem. Co jednak, gdy takiego majątku nie posiada?
Każda osoba, tak fizyczna, jak i prawna, udzielająca pożyczki, czy też kredytu, winna zadbać o swoje należności i powinna ich spłatę zabezpieczyć. Przeczytaj i dowiedz się jak to zrobić.

REKLAMA