Dariusz Budnik
Dołącz do grona ekspertów
Wartość majątku dłużnika, który został spieniężony będzie przekazana wierzycielom na zaspokojenie ich roszczeń. Co jednak w sytuacji, gdy uzyskana suma jest niewystarczająca?
Egzekucja z nieruchomości jest jednym z podstawowych sposobów odzyskania długu. Co jednak zrobić w sytuacji, gdy nie będzie chętnych do jej nabycia w trakcie licytacji komorniczej?
REKLAMA
Wierzycielowi przysługuje uprawnienie do domagania się wyłączenia komornika od prowadzenia egzekucji. Wniosek w tym zakresie należy złożyć do komornika, który ma obowiązek przekazać go do sądu rejonowego, przy którym działa.
Kto pokrywa wydatki w toku egzekucji?
02.09.2010
Wydatki w toku postępowania egzekucyjnego pokrywa w formie zaliczki wierzyciel, o ile nie został on zwolniony z kosztów postępowania sądowego/egzekucyjnego oraz jeśli nie korzysta z ustawowego zwolnienia od obowiązku ponoszenia tych kosztów.
REKLAMA
Jeżeli wierzyciel dysponuje tytułem wykonawczym przeciwko jednemu z małżonków, komornik może dokonać zajęcia nieruchomości wchodzącej w skład majątku wspólnego małżonków (dłużnika oraz jego współmałżonka).
Gdy nieruchomość wchodzi w skład majątku wspólnego małżonków, komornik dokonuje zajęcia nieruchomości, zaś wierzyciel musi uzyskać klauzulę wykonalności przeciwko drugiemu małżonkowi, nie będącemu dotychczas dłużnikiem.
Komornik może zająć każdą ruchomość znajdującą się we władaniu dłużnika, bez względu na to, czy jest ona własnością dłużnika, czy też nie jest.
Wiele osób – dłużników uważa, iż komornik nie zlicytuje należącej do nich nieruchomości, gdy zadłużenie jest nieduże. Nic bardziej mylnego, gdyż licytacja nieruchomość dłużnika jest możliwa nawet wówczas, gdy dług opiewa na symboliczną złotówkę.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami egzekucja alimentów z wynagrodzenia za pracę może być przeprowadzona na dwa sposób. Oprócz komornika może jej dokonać również pracodawca dłużnika.
Dopuszczalna jest egzekucja z nieruchomości obciążonej jedną, jak i wieloma hipotekami. Powstaje jednak pytanie, czy jest sens prowadzenia egzekucji z nieruchomości obciążonej hipotecznie, gdyż wartość hipoteki może przewyższać wartość nieruchomości a wówczas wierzyciel i tak nie odzyska kwoty, która jest przedmiotem postępowania egzekucyjnego.
Komornik pobiera opłaty egzekucyjne, od kwot które wyegzekwuje od dłużnika. Są to stałe opłaty w wysokości od 8% do 15% w zależności od zastosowanego środka (sposobu) egzekucyjnego. Jeżeli komornik nic nie wyegzekwuje od dłużnika, wówczas nie pobiera żadnej opłaty, która uzależniona jest od jego efektywnej pracy i jego skuteczności.
Roszczenie stwierdzone prawomocnym orzeczeniem sądu, jak również roszczenie stwierdzone ugodą zawartą przed sądem, przedawnia się z upływem lat dziesięciu, chociażby termin przedawnienia roszczeń tego rodzaju był krótszy. Jeżeli stwierdzone w ten sposób roszczenie obejmuje świadczenia okresowe, roszczenie o świadczenia okresowe należne w przyszłości ulega przedawnieniu trzyletniemu.
Pod koniec stycznia 2010 r. weszły w życie przepisy, które wprowadziły do obrotu instytucję prawną zwaną najmem okazjonalnym. Ta nowa instytucja prawna powoduje, iż wynajmujący lokale na nowych zasadach będą mogli zwrócić się o eksmisję uciążliwych lokatorów bez konieczności prowadzenie długotrwałego postępowania sądowego, wskazywania lokalu socjalnego lub pomieszczenia tymczasowego.
Jak skutecznie przeprowadzić eksmisję?
14.06.2010
Zasadą od lat obowiązującą w polskim prawie jest, iż nie można wykonywać eksmisji na tzw. bruk. Jeżeli w wyroku orzekającym eksmisję Sąd nie orzekł o uprawnieniu pozwanego – osoby mającej być eksmitowaną – do lokalu socjalnego, wówczas eksmisja możliwa jest jedynie do innego lokalu, zwanego pomieszczeniem tymczasowym.
Komornik pobiera opłaty egzekucyjne od wyegzekwowanych należności. W przypadku egzekucji należności pieniężnych opłata egzekucyjna – opłata stosunkowa wynosi od 8% do 15% kwoty wyegzekwowanej przez komornika.
Postanowienie sądu, mocą którego udzielono uprawnionemu zabezpieczenia jego roszczeń, podlega zaskarżeniu. Środkiem odwoławczym od wydanego postanowienia jest zażalenie, które wnosi się do sądu II instancji, za pośrednictwem sądu I instancji.
Wniosek o udzielenie zabezpieczenie musi spełniać wymagania stawiane pismom procesowym i zawierać wskazanie sposobu zabezpieczenia oraz okoliczności uzasadniających wniosek. Wniosek powinien być złożony do Sądu właściwego wg miejsca zamieszkania pozwanego.
W każdej sprawie cywilnej, która jest lub będzie rozpoznawana przez sąd lub sąd polubowny, strona może domagać się udzielenie zabezpieczenia roszczeń, których dochodzi przed sądem lub których zamierza dochodzić.
Cel postępowania zabezpieczającego
19.05.2010
Celem prowadzenia postępowania zabezpieczającego jest zabezpieczenie interesów strony, która prowadzi lub zamierza prowadzić postępowania sądowe przeciwko określonemu podmiotowi (osobie fizycznej lub prawnej), aby nie okazało się, że mimo uzyskania korzystnego wyroku w sprawie, wykonanie tego wyroku nie będzie możliwe lub będzie znacznie utrudnione.
Egzekucja z wynagrodzenia za pracę - cz. 2
19.05.2010
Egzekucja z wynagrodzenia nie ustaje po zmianie pracy przez dłużnika. W przypadku rozwiązania umowy o pracę, dotychczasowy pracodawca ma obowiązek uiścić w świadectwie pracy wzmiankę o zajęciu wynagrodzenia.