Łukasz Wróbel
Dołącz do grona ekspertówGiełdy nie reagują na dane makroekonomiczne
15.01.2010
Opadły emocje na większości światowych rynków akcji. Ostatnie sesje należą do najspokojniejszych od wielu miesięcy.
Sesja w Warszawie rozpoczęła się od wzrostów
14.01.2010
Po udanej środowej sesji w Stanach Zjednoczonych i pozytywnym zamknięciu na giełdach azjatyckich, indeks największych spółek w Warszawie wzrósł na otwarciu o ponad 1 proc.
REKLAMA
Hitem inwestycyjnym podczas ostatnich dziesięciu lat okazał się rynek surowcowy. Droższa ropa naftowa czy miedź przełożyły się na wzrost inflacji, ale nawet po jej uwzględnieniu na surowcach trudno było stracić. Najwięcej dało zarobić złoto.
Czekamy na dobre wyniki spółek surowcowych
11.01.2010
W poniedziałek nie spodziewamy się żadnych ważniejszych danych makroekonomicznych, ale w ciągu weekendu inwestorzy otrzymali wystarczającą dawkę informacji, by zweryfikować składy portfeli.
REKLAMA
Czekamy na wyniki finansowe spółek
07.01.2010
Pierwsze w tym roku posiedzenie Banku Anglii nie powinno budzić szczególnych emocji, podobnie jak dane o sprzedaży detalicznej w strefie euro. Większe znaczenie mają kursy walut i wiadomości ze spółek.
Podczas ostatnich dziesięciu lat wartość największych spółek z indeksu WIG20 wzrosła o jedną czwartą, ale w rzeczywistości inwestycja w te akcje przyniosła straty. Czemu? Inflacja po cichu zjadała zyski. To było stracone dziesięciolecie na rynku akcji.
Mniej chętnych na amerykańskie obligacje
29.12.2009
Emisja długu przeprowadzona w poniedziałek przez USA spotkała się z najmniejszym zainteresowaniem inwestorów od sierpnia br. Tylko w tym tygodniu na rynek mają trafić obligacje warte ok. 118 mld USD.
Akcje drożeją przy niskich obrotach
28.12.2009
Niska aktywność inwestorów spowodowana urlopami i brakiem ważnych danych zapowiada spokojny tydzień na rynkach. Indeksy w USA pobiły właśnie tegoroczne rekordy.
Inwestorzy oczekują na dane o cenach i sprzedaży domów na rynku wtórnym w USA oraz na finalny odczyt PKB za III kw.
Które akcje dadzą zarobić w 2010 roku
21.12.2009
Zakończenie roku może być dobrym pretekstem do podsumowania inwestycji i zastanowienie się, w co warto inwestować. Jedna z podstawowych zasad inwestowania mówi, by nie „łapać spadającej brzytwy” i nie kupować akcji, które mocno tanieją. W ostatnich latach strategia ta okazywała się korzystniejsza niż kupowanie akcji liderów zwyżek.
Bankrutują kolejne lokalne banki w USA
21.12.2009
Lista bankrutujących banków w Stanach zjednoczonych wydłużyła się. W piątek agencja FDIC gwarantująca depozyty w USA przejęła kontrolę nad kolejnymi bankami.
Indeksy w Azji coraz wyżej
15.12.2009
Azjatycki Bank Rozwoju drugi raz w ciągu krótkiego okresu podniósł prognozy wzrostu gospodarczego dla rynków wschodzących z regionu.
Inwestorzy giełdowi czekają na poniedziałkowe dane o produkcji przemysłowej w strefie euro. Ekonomoniści spodziewają się, że w październiku wyniki produkcji wykazywały stopniową poprawę. W powrocie optymizmu pomagają wieści z Bliskiego Wschodu.
Na rynku funduszy inwestycyjnych coraz częściej poszukiwane są produkty pozwalające zarabiać na spadkach kursów giełdowych. Na zagranicznym rynku funduszy inwestycyjnych pojawił się ostatnio nowy trend. Klasyczne konstrukcje powoli wypierane są przez alternatywne instrumenty pozwalające zarabiać zarówno na wzroście, jak i na spadku cen aktywów.
Banki w USA zwracają pomoc
07.12.2009
Timothy Geithner stwierdził, iż w ubiegłym roku sytuacja całego rynku finansowego była tak dramatyczna, że bez interwencji rządu nie przetrwałby jej żaden duży bank.
Dziś poznamy stopę bezrobocia w strefie euro
01.12.2009
Przed publikacją informacji o stopie bezrobocia w strefie euro na światowych rynkach akcji przeważali optymiści. W Australii bank centralny po raz kolejny podniósł stopy procentowe.
Wzrostowy poniedziałek na giełdach
30.11.2009
W poniedziałek inwestorzy otrząsnęli się z ubiegłotygodniowego szoku wywołanego kłopotami dubajskiej agencji rządowej. Kupowano akcje, pozbywano się amerykańskich obligacji i dolarów.
Czarny piątek na rynkach giełdowych
27.11.2009
Po czwartkowych, najsilniejszych od kwietnia, spadkach europejskich indeksów, w piątek inwestorzy w Azji masowo pozbywali się akcji. NIKKEI stracił na wartości 3,2 proc., a Hang Seng aż 4,7 proc.
Zapowiada się spokojna sesja
26.11.2009
Światowe indeksy giełdowe znajdują się w okolicy lokalnych szczytów. W czwartek o poprawę notowań będzie trudno - za sprawą Dnia Dziękczynienia nie należy liczyć na kapitał z USA.
Umiarkowane wzrosty na rynkach azjatyckich
25.11.2009
W przeciwieństwie do podobnego posunięcia australijskiego banku centralnego, głównym argumentem Banku Wietnamu nie jest stłumienie inflacji, ale powstrzymanie kapitału od odpływu za granicę.