REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Sylwia Uścimiak

Prawnik, specjalizuje się w zagadnieniach z zakresu prawa i postępowania karnego

Absolwentka prawa Wyższej Szkoły Humanitas w Sosnowcu, aktualnie stażystka w Sądzie Rejonowym Katowice-Wschód w Katowicach.

Na co dzień zajmuje się zagadnieniami z zakresu prawa karnego oraz postępowania karnego. W kręgu zainteresowań znajduje się również prawo pracy.

Kontakt:

e-mail: uscimiak@poczta.onet.eu

Dzieciobójstwo w praktyce stanowi uprzywilejowany typ zabójstwa. Kto może być sprawcą dzieciobójstwa i co za nie grozi?
Czy żołnierze OT są funkcjonariuszami publicznymi w rozumieniu ustawy karnej? Co ze szczególną ochroną przewidzianą dla służb mundurowych?

REKLAMA

Odmowa przyjęcia mandatu karnego jest prawem, z którego może skorzystać sprawca wykroczenia. Kiedy można odmówić przyjęcia mandatu?
Rodzaje mandatów karnych zostały określone w Kodeksie postępowania w sprawach o wykroczenia. Czym się różnią?

REKLAMA

Wiek sprawcy jest jedną z przesłanek pociągnięcia do odpowiedzialności karnej, jednak w niektórych przypadkach ustawodawca pozwala na wyjątki. Od jakiego wieku sprawca podlega ustawie karnej i jaki wymiar kary może otrzymać sprawca wyjątkowo pociągnięty do odpowiedzialności karnej?
Odprawa pośmiertna jest pewnego rodzaju świadczeniem, które przysługuje rodzinie zmarłego pracownika. W jakiej wysokości i komu konkretnie przysługuje niniejsza odprawa?
Zakaz prowadzenia pojazdów, tymczasowe aresztowanie czy zasądzenie odszkodowania, to terminy często używane w przestrzeni publicznej przy okazji informowania o orzeczeniu w danej sprawie. Czy wszystkie z nich są faktycznie środkami karnymi? Na jaki okres czasu orzeka się dany środek karny?
Handel ludźmi jest kojarzony ze zorganizowanymi grupami przestępczymi, w czym jest sporo prawdy, gdyż w głównej mierze, to właśnie tego typu grupy trudnią się popełnianiem niniejszego przestępstwa. Jak wygląda regulacja handlu ludźmi na gruncie polskiej ustawy karnej, jaki jest wymiar kary i co grozi za przygotowanie?
Zmiana przepisów ustawy karnej ma na celu m.in. penalizację nowych czynów zabronionych jak również podniesienie wymiaru kar za popełnienie konkretnego przestępstwa. Niestety w opinii publicznej często można spotkać pogląd, że sprawca poniósł niską karę, albo w ogóle jej nie poniósł. Co oznacza zmiana przepisów ustawy karnej dla sprawcy, którą ustawę należy wówczas stosować i co się dzieje z wyrokiem w przypadku depenalizacji?
Kara grzywny jest nieco inaczej uregulowana w prawie wykroczeń niż w prawie karnym materialnym. Istotną różnicą jest fakt, iż grzywnę w prawie wykroczeń wymierza się kwotowo, a nie w stawkach dziennych jak ma to miejsce w prawie karnym. Ile wynosi kara grzywny w prawie wykroczeń i kiedy może być orzeczona?
Kodeksowy wymiar kary grzywny został ściśle uregulowany przez ustawodawcę, przez co grzywna może być wymierzona tylko w granicach tzw. widełek. Jaki jest zatem wymiar kary grzywny i kiedy może być ona orzeczona?
Wydział jest jedną z komórek organizacyjnych, jakie można spotkać w sądach i zajmuje się rozpoznawaniem spraw, które do niego wpływają. Jakie są wydziały w sądach powszechnych i jakimi sprawami się zajmują?
Wiedza, kontrola czy ciekawość stanowią główny cel uzyskania informacji publicznej. W praktyce zdarzają się sytuacje, gdy informacja nie zostaje udostępniona z różnych powodów. Czym jest informacja publiczna, kto może jej żądać i jaki jest tryb udostępnienia danych?
Kara nagany jest jedną z kar obok ograniczenia wolności, grzywny i aresztu, jaka została przewidziana dla sprawcy wykroczenia. Kiedy może być zastosowana, a kiedy się jej nie stosuje?
Kodeks karny zawiera kilka podstawowych zasad, które pomagają w prawidłowym stosowaniu przepisów. Wśród zasad prawa karnego jest m.in. zasada terytorialna. Na czym polega i jakie ma znaczenie?
Eksperyment, w tym eksperyment medyczny stanowi jeden z kodeksowych kontratypów, czyli okoliczności wyłączających bezprawność czynu. Na czym polega niniejszy kontratyp i o czym należy pamiętać?
W historii i w współczesnym świecie funkcjonują różne ustroje. Jedne są oceniane jako demokratyczne, zaś inne jako totalitarne, a co za tym idzie w wielu państwach są zakazane. Jak wygląda niniejsza kwestia w polskim Kodeksie karnym?
Wyrok nakazowy jest wydany bez przeprowadzenia rozprawy i bez udziału stron postępowania. O jego treści dowiadujemy się w momencie doręczenia odpisu z sądu. Co wówczas może zrobić strona, jaki jest termin na zaskarżenie i o czym należy pamiętać?
Oskarżanie innych osób ma różne podłoże, na szczęście większość z nich jest oparta na prawdziwych faktach. Niestety zdarzają się fałszywe oskarżenia, które mogą być nacechowane chęcią odegrania się na innej osobie. Co wówczas grozi sprawcy takiego oskarżenia?
W społeczeństwie, a co za tym idzie, także na forach internetowych, często dochodzi do mylenia kar jakie grożą sprawcom. W rezultacie zdarza się, że kary uregulowane w różnych aktach prawnych jak np. w kodeksie karnym skarbowym czy kodeksie wykroczeń są zaliczane do jednego katalogu. W związku z powyższym pojawia się pytanie: jakie kary zostały uregulowane w ustawie karnej i jaki jest ich wymiar?

REKLAMA