Sylwia Uścimiak
Dołącz do grona ekspertówKara aresztu w rozumieniu Kodeksu wykroczeń
18.07.2019
Areszt jest izolacyjną formą ukarania sprawcy przewidzianą w Kodeksie wykroczeń i będącą odpowiednikiem kary pozbawienia wolności znanej z Kodeksu karnego. Ile może trwać kara aresztu, kiedy może a kiedy nie może być stosowana?
Urlop okolicznościowy jest określeniem potocznym, gdyż tak naprawdę, stanowi on zwolnienie od pracy z uwagi na wystąpienie ściśle określonego wydarzenia w życiu pracownika. Jakie okoliczności przewidział ustawodawca i w jakim wymiarze przyznał zwolnienie od pracy?
REKLAMA
Odpowiedzialność karna jest jednym z podstawowych pojęć prawa karnego, a mówiąc precyzyjniej jest jednym z pojęć wyjściowych w odniesieniu do przepisów ustawy karnej. Innymi słowy określa ona zasady, które muszą wystąpić, aby w ogóle ktokolwiek mógł odpowiadać karnie.
Obecnie obowiązująca ustawa karna dzieli przestępstwa na zbrodnie i występki. W części ogólnej zaś ustawodawca używa określenia występek o charakterze chuligańskim. Jak zdefiniować występek o charakterze chuligańskim? Czy jest on kolejnym czynem zabronionym, czy może jakąś odmianą występku?
REKLAMA
Kto jest pokrzywdzonym w procesie karnym?
12.06.2019
Pojęcie pokrzywdzonego jest jednym z ważniejszych pojęć w procesie karnym, gdyż uzyskanie tego miana pozwala na aktywny udział w postępowaniu przygotowawczym, a w ostateczności pozwala na bycie jednym z oskarżycieli, po uprzednim złożeniu stosownego wniosku w sytuacji gdy sprawa trafi do sądu.
Pracownikowi przysługuje urlop, z kolei pracodawca ma obowiązek jego udzielenia. Problem pojawia się w sytuacji, gdy pracodawca udzielił pracownikowi urlop, ale w pewnym momencie zorientował się, że pracownik jest potrzebny w pracy. Wówczas pojawia się możliwość odwołania pracownika z urlopu, ale pod pewnymi warunkami.
Pojęcie umowy o pracę jest jednym z podstawowych pojęć prawa pracy. Co do zasady pracownicy znają określenia "umowa na czas nieokreślony" czy "umowa na czas określony", ale niekoniecznie znany jest zwrot "okres próbny". W rezultacie pracownicy nie do końca wiedzą na czym polega zawarta przez nich umowa.
Tymczasowe aresztowanie jest problemem zarówno dla pracownika jak i dla jego pracodawcy, ponieważ pracownik nie może świadczyć pracy, zaś pracodawca nie może skorzystać z usług swojego pracownika i w rezultacie dochodzi do wygaśnięcia lub rozwiązania umowy o pracę. Niestety zdarza sie, że pracownik był niesłusznie tymczasowo aresztowany i wówczas pojawia się pytanie co może zrobić pracownik a co pracodawca.
Pojęcie pracownika wydaje się bardzo prostym i dobrze znanym. Jednak często okazuje się, że wcale tym kodeksowym pracownikiem nie jesteśmy i w rezultacie przysługują nam inne prawa.
Naruszanie praw pracowniczych nie jest niczym nowym w polskim systemie prawnym. Poważny problem pojawia się dopiero w momencie, gdy naruszenie praw pracowniczych jest złośliwe lub uporczywe. Wówczas pracownicy błędnie myślą, że mogą dochodzić swoich praw tylko w postępowaniu cywilnym. Aby ukrócić tego typu praktyki i pomóc pracownikom, ustawodawca postanowił zakwalifikować złośliwe naruszanie praw pracowniczych jako przestępstwo.
Orzeczenie zakazu prowadzenia pojazdów jest sporym utrudnieniem w codziennym funkcjonowaniu, szczególnie gdy pojazd jest naszym podstawowym środkiem transportu. Jednocześnie, aby nie orzekać każdemu sprawcy omawianego zakazu, ustawodawca wskazał sytuacje, w których można orzec zakaz prowadzenia pojazdów jak również sytuacje, w których należy go orzec obowiązkowo. Dodatkowo uregulowano okres czasu na jaki zakaz prowadzenia pojazdów może zostać orzeczony.
Dokonanie zabójstwa albo nakłonienie i pomoc w samobójstwie ma istotne znaczenie w kontekście odpowiedzialności karnej sprawcy. Być może wspomniane przestępstwa brzmią podobnie, ale nie są one tożsame i należy je rozróżnić, co też zrobił ustawodawca i spenalizował je jako dwa różne przestępstwa.
Na czym polega kara ograniczenia wolności?
03.04.2019
Kara ograniczenia wolności jest pewnego rodzaju nagrodą przewidzianą przez ustawodawcę dla skazanego. Mówiąc wprost, sprawca popełnił przestępstwo, jednak ustawodawca widzi możliwość, aby skazany nie trafił do zakładu karnego, tylko odbył orzeczoną karę poza nim pod pewnymi warunkami.
Na co dzień urzędnicy wykonują różne polecenia wydane przez przełożonych lub przez sędziów, referendarzy czy asesorów. Niekiedy w trakcie wykonywania polecenia pojawia się wątpliwość, czy w każdym przypadku urzędnik jest zobowiązany do jego wykonania. Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna i jest uzależniona od tego, w jakich okolicznościach urzędnik odmawia wykonania polecenia.
Zatarcie skazania jest pewnego rodzaju nagrodą dla skazanego, który w przeszłości popełnił przestępstwo, wykonał karę i od tej chwili przestrzega porządku prawnego. Dzięki kodeksowej możliwości zatarcia skazania ustawodawca pozwala na usunięcie danych skazanego z rejestru skazanych i posługiwanie się mianem niekaranego.
Mówiąc o sporze między sądami mamy na myśli taki stan, w którym sądy uznają się za właściwe do rozpoznania sprawy lub uznają się za niewłaściwe. Spór o właściwość w postępowaniu karnym odnosi się do właściwości miejscowej, a nie rzeczowej i rozstrzyga o nim sąd wyższego rzędu.
Ogłoszenia o wolnych etatach w sądzie lub prokuraturze są publikowane na tablicach ogłoszeń interesujących nas podmiotów, jak również na stronach internetowych. Dzięki temu są one dostępne dla każdego, kto tylko chciałby wziąć udział w konkursie i zostać urzędnikiem.
Stalking w rozumieniu Kodeksu karnego
01.03.2019
W ostatnim czasie coraz częściej mówi się o stalkingu i uporczywym nękaniu, chociaż tak naprawdę oba pojęcia są tożsame i stanowią jedno przestępstwo. Jednak największą trudność sprawia nam prawidłowe rozumowanie tego pojęcia jak również forma jego ścigania, a co za tym idzie bezkarność stalkera.
Często dla spokoju i zaoszczędzenia czasu zgadzamy się na przyjęcie mandatu karnego i jego uiszczenie. Następnie, zaczynamy się zastanawiać nad popełnionym przewinieniem i dochodzimy do wniosku, że jednak nie zgadzamy się z otrzymanym mandatem. Wówczas pojawia się pytanie, czy można się odwołać od przyjętego mandatu karnego. Odpowiedź brzmi: tak.
Kary dyscyplinarne sędziów sądów powszechnych - nowelizacja Prawa o ustroju sądów powszechnych
22.02.2019
Kary dyscyplinarne dotyczące sędziów sądów powszechnych zostały ujęte w katalogu zamkniętym w Prawie o ustroju sądów powszechnych (dalej: PrUSP). Należy uznać, że ustawodawca w art. 109 §1 PrUSP wskazał możliwe kary w hierarchii od najłagodniejszej do najsurowszej.