Roman Przasnyski
Dołącz do grona ekspertów
Brak sesji na Wall Street, upały i wakacje. To dzisiejszy obraz rynków finansowych. Spośród ponad dwudziestu europejskich indeksów giełdowych tylko trzy zanotowały zmianę większą niż 1 procent. Niemal wszędzie obroty były symboliczne. Na największych europejskich parkietach zmiany wskaźników nie przekroczyły 0,3 proc.
Bezrobotni Amerykanie dołują giełdy
02.07.2009
Trwający od kilkunastu już niemal tygodni marazm na giełdach zdaje się dobiegać końca. Informacje płynące z amerykańskiej gospodarki wskazują, że wcześniejszy optymizm inwestorów był przesadzony. Indeksy wzrosły ponad racjonalną miarę. Co prawda kiepski stan rynku pracy za oceanem był znany od dawna i nikt nie miał nadziei, że wkrótce się poprawi, jednak na giełdach często liczą się nie fakty, lecz ich oceny i interpretacje. Dziś przeważyły one na niekorzyść byków.
REKLAMA
Rządowy program „Rodzina na Swoim”, mający na celu pomoc w zdobyciu własnego mieszkania działa już 2,5 roku. Ale takiego powodzenia, jak w ciągu ostatnich kilku miesięcy, nie notował w swojej historii. Czerwiec był pod tym względem rekordowy.
Aktywność gospodarcza powoli rośnie
01.07.2009
W czerwcu wskaźnik aktywności gospodarczej PMI w Polsce zwiększył swoją wartość z 42,5 do 43 punktów. Dla strefy euro wskaźnik ten wyniósł 42,6 punktu i zwiększył się z 40,7 punktu w maju. Choć wciąż pozostają one poniżej poziomu 50 punktów, od którego wskaźnik sygnalizuje poprawę w gospodarce, powoli pną się w górę.
REKLAMA
Prawdę o sile rynku pokazała końcówka sesji
30.06.2009
Dziś inwestorzy na europejskich parkietach nie przejmowali się kiepskimi danymi płynącymi z gospodarki. Wzrosty nie były duże, ale jak na taką dawkę niezbyt dobrych wieści, rynek można było przez większą część dnia uznać za wyjątkowo silny. Trudno nie podejrzewać, że to efekt utrzymywania wysokich cen akcji przed końcem kwartału i półrocza.
Byki próbują odzyskać pole
29.06.2009
Dziś kupującym udało się zbliżyć do poziomu 1900 w przypadku indeksu największych spółek. Atak nie był specjalnie udany, ale mają oni niezłą pozycję wyjściową na najbliższe sesje. Sprzyjać im będą nadzieje na window dressing, czyli podnoszenie kursów akcji przez inwestorów instytucjonalnych. Wszak jutro ostatni dzień półrocza i chęć poprawienia wyników będzie nieodparta.
Byki starają się zatrzeć złe wrażenie
24.06.2009
Dzisiejsze prognozy OECD, niemal tak samo pesymistyczne, jak te Banku Światowego, nie spowodowały prawie żadnej reakcji rynków. Widocznie inwestorzy wyczerpali już swoje zapotrzebowanie na gwałtowne ruchy i teraz potrzebują nieco więcej refleksji.
Złe prognozy już nie straszne
24.06.2009
Opublikowana w poniedziałek prognoza Banku Światowego, dotycząca perspektyw globalnej gospodarki, spowodowała małe trzęsienie ziemi na rynkach finansowych i surowcowych. Przewidywania OECD, dotyczące tej samej kwestii są nieco bardziej pesymistyczne.
Byki zbyt osłabione, by kontratakować
23.06.2009
Niezasłużony wczorajszy spadek indeksów w Warszawie, sięgający 5-6 proc. musiał dziś mieć swoje konsekwencje. Poturbowane byki nie miały zbyt wiele siły, by pokazać niedawną formę.
Niedźwiedzie pokazały pazury
22.06.2009
Początek dzisiejszej sesji nie wskazywał na tak dramatyczny rozwój wydarzeń, z jakim mieliśmy do czynienia pod koniec dnia. Cierpliwość inwestorów w końcu uległa wyczerpaniu. Impulsem stała się korekta prognozy dla globalnej gospodarki, opublikowana przez Bank Światowy.
Strach przed kontraktami miał wielkie oczy
19.06.2009
Wygasanie kontraktów terminowych tylko na początku sesji nieco onieśmielało inwestorów. Im bliżej końca dnia, tym strach był mniejszy, a wzrosty wartości indeksów przybierały na sile. Pomagały im dane o mniejszym niż się spodziewano spadku produkcji przemysłowej w maju. Wskaźniki oddaliły się od niebezpiecznych poziomów na przyzwoity dystans.
Dziś bykom udało się utrzymać indeks największych spółek nad poziomem 1900 punktów, którego przebicie mogłoby skutkować nasileniem wyprzedaży. Na jak długo starczy im sił, trudno przewidzieć. Jutro dzień wygasania kontraktów terminowych i wszystko może się zdarzyć.
Indeksy coraz śmielej wędrują na południe
17.06.2009
Korekta ostatnich wzrostów nabiera rozpędu. Dziś sytuacja zaczęła wyglądać coraz poważniej. Spadki indeksów w Warszawie zdecydowanie przyspieszyły. Obroty wzrosły do poziomu najwyższego od końca maja.
Z dużej chmury mały deszcz
16.06.2009
Wczorajsze spore spadki na Wall Street zwiastowały poważniejszą korektę na światowych giełdach. Okazało się jednak, że nie taki diabeł straszny. Dzisiejsze dane, dotyczące sytuacji na amerykańskim rynku nieruchomości okazały się nie takie złe, jak się obawiano.
Brak reklam kredytów wakacyjnych
16.06.2009
W tym roku po raz pierwszy od lat banki nie ruszyły z akcją promowania kredytów wakacyjnych. Nie oznacza to jednak, że nie możemy sfinansować wymarzonego wyjazdu za pożyczone pieniądze. Wystarczy zwykły kredyt gotówkowy lub karta kredytowa.
Z Wall Street powiało korektą
15.06.2009
Już po piątkowej sesji za oceanem, zakończonej kolejnym remisem, wydawało się, że nerwy inwestorów wystawione zostały na zbyt wielką próbę. Dziś jako pierwsi nie wytrzymali gracze w Azji. Za nimi podążyły parkiety europejskie. Warszawa, choć broniła się przed większymi spadkami, też nie miała szans.
Oprocentowanie lokat nie maleje
15.06.2009
O ile na początku maja, w porównaniu do poprzednich miesięcy, można było zauważyć wyraźną tendencję do obniżania przez banki oprocentowania lokat, to w ostatnich tygodniach uległa ona wyhamowaniu. Liderzy wciąż utrzymują oprocentowanie na poziomie z połowy maja. Nieznacznie obniżają stawki banki zajmujące dalsze pozycje w naszym rankingu.
Ostre starcie byków z niedźwiedziami
10.06.2009
To, co wczoraj zdawało się być obroną przed głębszą korektą notowań, okazało się przygotowaniem do pokonania poziomu 2000 punktów w przypadku indeksu największych spółek. Atak nastąpił już na otwarciu notowań. Niedźwiedzie dały radę mu się przeciwstawić dopiero przed zakończeniem dnia, przy wsparciu amerykańskich kolegów, którzy na początku sesji za oceanem nie przejawiali zbyt wielkiego optymizmu. Na końcowym fixingu musiały jednak uznać przewagę byków.
Giełdowe byki na razie bronią się skutecznie
09.06.2009
Po nijakim początku dnia, na rynku przeważył optymizm. Trudno jednak do dzisiejszego ruchu przywiązywać większą wagę. Wzrost indeksów zawdzięczamy drożejącym surowcom: ropie naftowej i miedzi, co przełożyło się na notowania naszych największych spółek.
Niemiecka produkcja osłabia euro i giełdy
09.06.2009
Informacja o nieoczekiwanym spadku produkcji przemysłowej w Niemczech spowodowała osłabienie się euro wobec dolara oraz pogorszenie nastrojów na europejskich giełdach.