Bąkowski Kancelaria Radcowska
Dołącz do grona ekspertówGranice ochrony oznaczenia przedsiębiorstwa
28.01.2013
Przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej. Kodeks cywilny wymienia szereg elementów wchodzących w skład przedsiębiorstwa, rozpoczynając od oznaczenia indywidualizującego przedsiębiorstwo czyli jego nazwy.
Podatnicy, chcący postępować zgodnie z prawem, nie do końca jednak świadomi, jak to prawo rozumieć, mogą składać do Ministra Finansów wnioski o wydanie interpretacji indywidualnej. Niezadowolony z odpowiedzi podatnik może skierować sprawę na drogę sądową, a w efekcie otrzymać orzeczenie zasadniczo odmienne od stanowiska organu.
REKLAMA
Spółka komandytowo-akcyjna była dotychczas najbardziej korzystną podatkowo formą prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce, a co za tym idzie, najbardziej popularną. Ministerstwo Finansów ma pomysł jak zmienić tę tendencję wprowadzając niekorzystne zmiany w opodatkowaniu SKA, a NSA wydał wyrok dezorientujący wspólników, ale za to zgodny z polityką rządu.
Polska przed Trybunałem Sprawiedliwości UE za niewdrożoną dyrektywę o energii elektrycznej
23.11.2012
Dyrektywy Unii Europejskiej są aktami prawa pochodnego, które nakładają na państwa członkowskie obowiązek implementacji określonych regulacji prawnych. Przepisy dyrektyw nie wiążą wprost, często pozostawiają państwom dużą swobodę wyboru rozwiązań. W efekcie państwa UE często nie wywiązują się ze swoich zobowiązań i wdrażają dyrektywy ze znacznym opóźnieniem.
REKLAMA
Podatkowe ułatwienia dla przedsiębiorców
09.11.2012
Od pewnego czasu rząd deklaruje, że aby ułatwić życie przedsiębiorcom wprowadzi zmiany w ustawie o VAT. W efekcie, mali podatnicy (firmy, których sprzedaż nie przekroczyła rocznie 1,2 mln euro) będą mogli rozliczać VAT w momencie otrzymania zapłaty i nie będzie miało znaczenia z jakim opóźnieniem do niej dojdzie. W obecnym stanie prawnym, podatnicy, którzy wybrali tzw. kasowy VAT, mogą czekać z uregulowaniem podatku maksymalnie 90 dni.
Stosowanie czy dostosowanie warunków FIDIC?
06.11.2012
W obecnym stanie prawnym umowy w zamówieniach publicznych konstruowane są w oparciu o zasadę swobody umów. Powszechna jest praktyka, kiedy inwestycje nie są odpowiednio przygotowywane, a wszelkie negatywne skutki ponoszą, na mocy podpisanych umów, wykonawcy. Zamawiający często godzi się na wyższy koszt inwestycji jeżeli może w ten sposób pozbyć się problemów związanych z zarządzaniem ryzykiem, a tym samym uniknąć ewentualnych podejrzeń o korupcję czy naruszenie dyscypliny finansów publicznych.
Prowadzenie działalności w formie spółki komandytowo-akcyjnej było dotychczas bardzo popularne ze względu na jej korzystne opodatkowanie.
Nowelizacja KPC - pełna informatyzacja
27.08.2012
Na etapie uzgodnień międzyresortowych znajduje się obecnie Projekt założeń projektu ustawy o zmianie ustawy Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw. Jest to jeszcze bardzo wczesna faza procesu legislacyjnego, jednak na uwagę zasługują główne założenia projektu, opisane w uzasadnieniu.
Kolektory słoneczne bez pozwolenia na budowę
27.08.2012
Przed Polską energetyką stoi duże wyzwanie – do 2020 roku co najmniej 15% wytwarzanej w naszym kraju energii powinno pochodzić z odnawialnych źródeł. W przeciwnym wypadku grożą nam sankcje ze strony Unii Europejskiej. W związku z podjętym zobowiązaniem, władze i różnego rodzaju organy promują inwestowanie w odnawialne źródła energii.
Czy podatnik może zaliczyć odsetki od kredytu na wypłatę dywidendy do kosztów uzyskania przychodu? Wątpliwości rozstrzygnął Naczelny Sąd Administracyjny.
Pomimo zakończenia UEFA Euro 2012, Stadion Narodowy w Warszawie nadal pozostaje w centrum uwagi. Tym razem nie jest on jednak dumą i chlubą Polaków, ale przedmiotem sporu pomiędzy miastem a spadkobiercami dawnych właścicieli terenów zajętych pod budowę stadionu.
Ekologiczne ciepło będzie obowiązkowe
30.07.2012
Planowanie budowy domu lub budynku wielorodzinnego wiąże się z koniecznością sporządzania dokumentacji projektowej oraz uzyskiwania różnego rodzaju pozwoleń. Każdy, kto chciał rozpocząć tego rodzaju przedsięwzięcie w czasie tegorocznych wakacji musi liczyć się z koniecznością spełnienia dodatkowych wymagań.
Obecnie obowiązujące prawo spółdzielcze budzi wiele kontrowersji, z ciekawością przyjmujemy więc informacje o próbach jego nowelizacji. Pomysłów jest wiele, tak jak wiele jest możliwych rozwiązań. Najważniejszą propozycję przeciwstawiającą się projektowi rządowemu przedstawia Sojusz Lewicy Demokratycznej.
Jaka przyszłość czeka działkowców?
30.07.2012
Problem własności i sposobu funkcjonowania rodzinnych ogródków działkowych jest w ostatnich dniach tematem licznych analiz i spekulacji, a wszystko to za sprawą wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który w sposób jednoznaczny obalił konstytucyjność obecnie obowiązujących przepisów.
W myśl zapowiedzi Ministerstwa Gospodarki 1 stycznia 2013r. powinna wejść w życie ustawa o korytarzach przesyłowych, która wprowadzi szereg ułatwień w zakresie inwestowania w infrastrukturę sieci energetycznych, w tym instrumentów prawnych rozwiązujących dotychczasowe problemy z procesem pozyskiwania gruntu.
Zmiana umowy podatkowej z Luksemburgiem
02.07.2012
Niezwykle istotną zmianą, jaka zaszła na gruncie prawa podatkowego jest podpisanie 7 czerwca 2012 r. przez Rzeczpospolitą Polską oraz Wielkie Księstwo Luksemburskie protokołu zmieniającego Konwencję w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku. Wprowadzone modyfikacje objęły postanowienia dotyczących metod unikania podwójnego opodatkowania oraz w zakresie opodatkowania odsetek i należności licencyjnych.
29 maja 2012r. na konferencji zorganizowanej przez Ministerstwo Gospodarki zaprezentowano kolejne propozycje zmian do projektu ustawy o odnawialnych źródłach energii. Pomimo, iż są to dość ogólne założenia to mogą wprowadzić bardzo istotne zmiany do dotychczasowych ustaleń.
Zgodnie z uchwałą podjętą 6 czerwca 2012 r. przez Sąd Najwyższy zarząd wspólnoty mieszkaniowej uprawniony jest do dochodzenia od osoby trzeciej wynagrodzenia za bezumowne korzystanie z części nieruchomości będącej współużytkownikiem wieczystym właścicieli lokali (III CZP 25/12).
Czy do kosztów uzyskania przychodu można zaliczyć odsetki od kredytu na wypłatę dywidendy?
17.05.2012
3 kwietnia 2012 r. Naczelny Sąd Administracyjny (sygn. akt. II FSK 249/12) rozstrzygnął wątpliwości związane z zakwalifikowaniem odsetek od kredytu zaciągniętego na wypłaty dywidendy jako kosztów uzyskania przychodów.
Kwestia wątpliwości co do powstania po stronie wspólników obowiązku podatkowego od dochodu z tytułu udziału w zyskach osób prawnych po wniesieniu przez spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością prowadzonego przez siebie przedsiębiorstwa jako wkładu niepieniężnego do spółki komandytowej stała się przedmiotem jednej z ostatnich interpretacji indywidualnych wydanej 7 marca 2012 r. przez Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy (nr ITPB1/415-1255/11/AK).