REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Bąkowski Kancelaria Radcowska

Dołącz do grona ekspertów
Bąkowski Kancelaria Radcowska

Kancelaria świadczy zarówno stałą obsługę prawną, doradztwo i obsługę określonych projektów czy transakcji o charakterze jednorazowym.

Bąkowski Kancelaria Radcowska doradza Klientom polskim i z kapitałem zagranicznym w zakresieprawa spółek,prawa handlowego,prawa konkurencji,prawa nieruchomości, prawa pracy, prawa mediów i reklamy, prawa rynków kapitałowych, prawa farmaceutycznego i prawa administracyjnego. Prowadzi także postępowania sądowe i administracyjne.

www.bakowski.net.pl

Statut zawiera ogół norm określających zasady funkcjonowania spółdzielni. Stanowi najważniejsze prawo wiążące spółdzielnię i jej członków, ma tym samym charakter umowy między stronami stosunku cywilnoprawnego.
Rada nadzorcza kontroluje i nadzoruje działalność spółdzielni. Czuwa nad pracą zarządu, koryguje nieprawidłowości, a w szczególnych przypadkach zastępuje zarząd. Jest także instancją odwoławczą od decyzji zarządu w sprawach dotyczących praw członków.

REKLAMA

Znowelizowana na 2010 rok Ustawa o spółdzielniach mieszkaniowych ułatwia dochodzenie przekształcenia lokalu w prawo własności, między innymi w pełni zwalniając spółdzielcę z obowiązku ponoszenia kosztów sądowych.
W wielu spółdzielniach mieszkaniowych dochodziło do sytuacji, gdzie osoby zainteresowane wynajmowaniem lokali użytkowych, garaży lub pracowni sztuki pokrywały koszty związane z budową takich lokali, aby następnie wynajmować taki lokal. Takie osoby mają możliwość wykupienia własności wynajmowanych lokali.

REKLAMA

Własnościowe prawo do lokalu jest najsilniejszym ze spółdzielczych praw do lokali, zapewniającym największy stopień ochrony uprawnionych. Jego wygaśnięcie może więc nastąpić tylko w sytuacjach wyjątkowych.
Prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym jest ograniczonym prawem rzeczowym, uregulowanym przez przepisy dotyczące własnościowego prawa do lokalu, a zwłaszcza przez ustawę o spółdzielniach mieszkaniowych.
Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu w sensie ekonomicznym uważane jest za prawo zbliżone do prawa własności – takie mieszkania uzyskują na rynku ceny porównywalne z mieszkaniami własnościowymi. Faktycznie jednak jest to tzw. ograniczone prawo rzeczowe i warto pamiętać o cechach odróżniających je od prawa własności.

REKLAMA