REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Anna Nasiłowska

Ekspert podatkowy

 

Zakładowy fundusz świadczeń socjalnych stwarza możliwość finansowania przez pracodawcę działalności socjalnej i udzielania pomocy finansowej pracownikom.Zasady tworzenia przez pracodawców zakładowego funduszu świadczeń socjalnych i zasady gospodarowania środkami tego funduszu określa ustawa o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych.
Ustawy o podatkach dochodowych (od osób fizycznych i osób prawnych) tak samo definiują umowę leasingu. Takie same są również skutki podatkowe umów zarówno wobec podatników podatku dochodowego od osób fizycznych i podatników podatku dochodowego od osób prawnych.

REKLAMA

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością buduje magazyn. Zamierza wykorzystywać go przez dłuższy okres na składowanie własnych towarów, a w części przeznaczyć pod wynajem. Na realizację inwestycji spółka zaciągnęła kredyt, od którego płaci miesięczne odsetki. Czy może je zaliczać do kosztów uzyskania przychodów w momencie zapłaty?
Wspólnicy spółki podpisali umowę spółki na mocy której powstała spółka z ograniczoną odpowiedzialnością „w organizacji” i ponieśli koszty jej założenia: opłatę za sporządzenie aktu notarialnego i jego wypisów, poświadczenie podpisu, podatek od czynności cywilnoprawnych. Czy spółka może zaliczyć wymienione wydatki do kosztów uzyskania przychodów.

REKLAMA

Na prowadzących działalność gospodarczą podatnikach podatku dochodowego od osób fizycznych ciążą określone obowiązki ewidencyjne. Ich wykonywanie ma ułatwić prawidłowe określenie dochodu (straty), podstawy opodatkowania i należnego podatku dochodowego.
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych. Dla prawidłowego rozliczenia kosztów w czasie przez spółkę niezbędne jest rozróżnienie bezpośrednich kosztów uzyskania przychodów i kosztów innych niż bezpośrednie koszty uzyskania przychodów (kosztów pośrednich).
Podatnicy ewidencjonują zakup towarów handlowych oraz materiałów podstawowych w księdze w cenie ich zakupu. Zapisu dokonujemy niezwłocznie po otrzymaniu towaru lub materiału najpóźniej przed przekazaniem do magazynu, przerobu lub sprzedaży.
Wydatki na prenumeratę czasopism mogą stanowić koszty uzyskania przychodów, jeśli są to wydatki na czasopisma związane z rodzajem prowadzonej działalności gospodarczej, zostały poniesione w celu uzyskania przychodów, zabezpieczenia albo zachowania źródła przychodów.
Spółka jawna ponosi wydatki na zakup w prasie ogłoszeń informujących o jej działalności oraz usługach, które świadczy. Podobne informacje spółka umieszcza w internecie. Ponadto ponosi koszty wydruku ulotek informacyjnych. Czy ponoszone wydatki stanowią koszty uzyskania przychodów?
Prowadzę działalność gospodarczą w zakresie handlu nieruchomościami. W ramach prowadzonej działalności kupuję grunty z przeznaczeniem do dalszej odsprzedaży. Koszty i przychody ewidencjonuję w podatkowej księdze przychodów i rozchodów i stosuję metodę uproszczoną rozliczania kosztów. Czy zakup gruntów mogę bezpośrednio zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.
Spis z natury zwany potocznie „remanentem” jest sporządzany w celu prawidłowego ustalenia dochodu podatnika z prowadzonej działalności gospodarczej.
Wszelkie przychody oraz koszty wyrażone w walucie obcej podatnicy zapisują w księdze rachunkowej albo podatkowej księdze przychodów i rozchodów w polskiej walucie. Dlatego dowody księgowe np. faktury, rachunki wystawione w obcych walutach przed ich ujęciem w ewidencjach księgowych podatnicy muszą przeliczać na złote po właściwym kursie, który może się zmieniać w czasie. Skutkiem zmian kursów walut pomiędzy określonymi w przepisach momentami ustalania kursów są różnice kursowe.
Zmiana od 1 stycznia 2007 r. ustaw o podatkach dochodowych umożliwiła podatnikom ustalanie różnic kursowych zgodnie z metodą podatkową albo metodę bilansową (księgową), tj. według ustawy o rachunkowości.
Wszelkie przychody oraz koszty wyrażone w walucie obcej podatnicy zapisują w księdze rachunkowej albo podatkowej księdze przychodów i rozchodów w polskiej walucie. Dlatego dowody księgowe np. faktury, rachunki wystawione w obcych walutach przed ich ujęciem w ewidencjach księgowych podatnicy muszą przeliczać na złote po właściwym kursie, który może się zmieniać w czasie. Skutkiem zmian kursów walut pomiędzy określonymi w przepisach momentami ustalania kursów są różnice kursowe.
Podatnik prowadzi działalność gospodarczą jako osoba fizyczna. Koszty uzyskania przychodów ewidencjonuje w podatkowej księdze przychodów i rozchodów metodą kasową (uproszczoną) zgodnie z art. 22 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W związku z prowadzoną działalnością zawarł umowę leasingu operacyjnego, przedmiotem której jest naczepa wywrotka. Zgodnie z postanowieniami umowy korzystający (leasingobiorca) zobowiązany był zapłacić opłatę wstępną w terminie najpóźniej 3 dni roboczych przed terminem zawarcia umowy z finansującym. Korzystający otrzymał fakturę wystawioną w dniu 15 lutego 2010 r. i tego samego dnia całą wartość wstępnej opłaty leasingowej zaliczył do kosztów uzyskania przychodów. Czy podatnik postąpi prawidłowo zaliczając do kosztów uzyskania przychodów całą kwotę opłaty wstępnej w dacie wystawienia faktury?
Odpowiedź na postawione pytanie nie jest tak oczywista jak w przypadku podatników rozliczających koszty podatkowe metodą uproszczoną.
Prowadzę działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej. Chcę zatrudnić w spółce moją żonę. Od 5 lat pozostajemy w rozdzielności majątkowej. Wspólnik obawia się, czy będzie mógł zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej wynagrodzenie wypłacone mojej żonie.
Zdarzyć się może, że musimy wycofać się z decyzji o podjęciu działalności gospodarczej, jeszcze przed jej faktycznym rozpoczęciem i uzyskaniem jakichkolwiek przychodów, pomimo wypełnienia obowiązków ewidencyjnych. Czy wydatki poniesione na przygotowanie do podjęcia nierozpoczętej rozpoczęcia działalności, pomimo fiaska przedsięwzięcia możemy uznać za koszt uzyskania przychodu?
Z przepisów ustaw o podatkach dochodowych wynikają dwie metody rozliczania kosztów uzyskania przychodów - metoda kasowa (uproszczona) i metoda memoriałowa.
Ustawodawca przewidział szczególny sposób rozliczania przez podatników kosztów uzyskania przychodów z powstałych tytułu wypłaconych wynagrodzeń, składek na ubezpieczenie społeczne, zasiłków pieniężnych z ubezpieczenia społecznego (finansowanych przez pracodawcę).

REKLAMA