REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Iwona Kowalska-Matis

Dołącz do grona ekspertów
Iwona Kowalska-Matis

Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS Województwa Dolnośląskiego

Zakład Ubezpieczeń Społecznych jest państwową instytucją ubezpieczeniową. Zajmuje się gromadzeniem składek na ubezpieczenia społeczne obywateli oraz dystrybucją świadczeń m.in emerytur, rent, zasiłków chorobowych lub macierzyńskich w wysokości ustalonej przez parlament i rząd. Doświadczenie w prowadzeniu działalności ubezpieczeniowej ZUS zbiera już od 85 lat. Powstał 24 października 1934 r. w wyniku decyzji prezydenta Ignacego Mościckiego o scaleniu pięciu wcześniej działających państwowych izb ubezpieczeniowych.

Obecnie z usług ZUS korzysta około 25 mln klientów, co stawia Zakład w czołówce największych instytucji finansowych w Polsce i w Europie. Środki Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, których dysponentem jest ZUS, stanowią znaczną część zasobów pieniężnych państwa. Zakład nie prowadzi jednak własnej polityki finansowej i nie może samodzielnie ustalać np. wysokości składek lub świadczeń (politykę w tym obszarze kształtuje parlament w drodze ustaleń ustawowych).

Zakład - to państwowa jednostka organizacyjna, a więc nie urząd. Jako taka, pełni określone w prawie funkcje ubezpieczeniowe.

Działalnością Zakładu kieruje Prezes Zakładu, powołany przez Prezesa Rady Ministrów. Prezes Zakładu reprezentuje instytucję na zewnątrz. Nadzór nad działalnością Zakładu sprawuje minister właściwy do spraw zabezpieczenia społecznego.

Do zakresu działania Zakładu należy między innymi:

- realizacja przepisów o ubezpieczeniach społecznych, a w szczególności:

- stwierdzanie i ustalanie obowiązku ubezpieczeń społecznych,

- ustalanie uprawnień do świadczeń z ubezpieczeń społecznych oraz wypłacanie tych świadczeń, chyba że na mocy odrębnych przepisów obowiązki te wykonują płatnicy składek,

- wymierzanie i pobieranie składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych,

- prowadzenie rozliczeń z płatnikami składek z tytułu należnych składek i wypłacanych przez nich świadczeń podlegających finansowaniu z funduszy ubezpieczeń społecznych lub innych źródeł,

- prowadzenie indywidualnych kont ubezpieczonych i kont płatników składek,

- orzekanie przez lekarzy orzeczników Zakładu oraz komisje lekarskie Zakładu dla potrzeb ustalania uprawnień do świadczeń z ubezpieczeń społecznych;

- opiniowanie projektów aktów prawnych z zakresu zabezpieczenia społecznego;

- realizacja umów i porozumień międzynarodowych w dziedzinie ubezpieczeń społecznych;

- wystawianie osobom uprawnionym do emerytur i rent z ubezpieczeń społecznych imiennych legitymacji emeryta–rencisty, potwierdzających status emeryta–rencisty;

- dysponowanie środkami finansowymi funduszów ubezpieczeń społecznych oraz środkami Funduszu Alimentacyjnego;

- opracowywanie aktuarialnych analiz i prognoz w zakresie ubezpieczeń społecznych;

- kontrola orzecznictwa o czasowej niezdolności do pracy;

- kontrola wykonywania przez płatników składek i przez ubezpieczonych obowiązków w zakresie ubezpieczeń społecznych oraz innych zadań zleconych Zakładowi;

- wydawanie Biuletynu Informacyjnego;

- popularyzacja wiedzy o ubezpieczeniach społecznych;

- prowadzenie punktu kontaktowego, o którym mowa w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 987/2009 z dnia 16 września 2009r. dotyczącym wykonywania rozporządzenia (WE) nr 883/2004 w sprawie koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego (Dz. Urz. UE L 284 z 30.10.2009, str. 1, z późn. zm.), służącego do wymiany danych w ramach Systemu Elektronicznej Wymiany Informacji dotyczących Zabezpieczenia Społecznego;

- prowadzenie prewencji rentowej.

Prawie 2,5 tys. wniosków wysłali w ciągu dwóch tygodni dolnośląscy przedsiębiorcy do ZUS. Dokumenty od tych firm, które poniosły straty w związku z epidemią koronawirusa będą realizowane przez ZUS priorytetowo. Zakład Ubezpieczeń Społecznych jest gotowy do realizowania tzw. tarczy antykryzysowej.
Szkoły, żłobki i przedszkola będą zamknięte aż do Świąt Wielkanocnych. Rodzice, którzy wykorzystali już dodatkowy zasiłek opiekuńczy, mogą wnioskować o wypłatę na kolejne dni. Oświadczenie należy złożyć tak jak poprzednio.

REKLAMA

W przyszłym miesiącu około 9 mln osób w całym kraku otrzyma tzw. trzynastki. Zostaną one wypłacone razem z kwietniową emeryturą lub rentą.
Osoba powracająca z zagranicy ma obowiązek odbycia obowiązkowej kwarantanny, która trwa 14 dni. Aby otrzymać zasiłek z funduszu chorobowego, należy złożyć specjalne oświadczenie.

REKLAMA

ZUS uruchomił nowe infolinie tematyczne dla klientów. Pod specjalnymi numerami telefonów można uzyskać informacje m.in. na temat zasiłków opiekuńczych, świadczeń przysługujących w czasie kwarantanny czy pomocy dla przedsiębiorców.
Rodzic ma prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego na czas opieki nad dzieckiem w związku z zamknięciem żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola, szkoły z powodu COVID-19. W jakich przypadkach wniosek o zasiłek można wysłać do ZUS online?
Objęcie dziecka kwarantanną z powodu podejrzenia zarażenia koronawirusem lub zamknięcie szkoły, przedszkola czy żłobka z powodu epidemii uzasadnia wypłatę zasiłku opiekuńczego. Jakie dokumenty należy złożyć, aby uzyskać świadczenie?
Emerytura matczyna przysługuje mamie, która urodziła i wychowała co najmniej 4 dzieci. Jaka jest wysokość netto świadczenia z programu mama 4+? Jak, gdzie i kiedy należy złożyć wniosek?
ZUS informuje, że kwarantanna i izolacja uprawniają do wynagrodzenia chorobowego, zasiłku chorobowego lub opiekuńczego. Pracodawca lub ZUS wypłaca świadczenie na podstawie decyzji państwowego inspektora sanitarnego.
Wzrosły limity dorabiania do emerytur i rent. Sprawdź, ile emeryci i renciści mogą dorabiać od 1 marca 2020 r. do 31 maja 2020 r. Co dzieje się w przypadku przekroczenia maksymalnej kwoty?
Nie wszyscy emeryci i renciści muszą rozliczać dodatkowy dochód w ZUS. Nie dotyczy to osób, które osiągnęły powszechny wiek emerytalny. Pozostali muszą zrobić to do końca lutego.
Nowa aplikacja e-ZLA służy do szybszego i prostszego wystawiania zwolnień lekarskich przez lekarzy i ich asystentów. ZUS przygotował ją w oparciu o wskazówki udzielane przez samych lekarzy.
ZUS wysyła na początku roku PIT-40A i PIT-11A. Czym one się różnią? Kto je otrzymuje? Sprawdź, czy można otrzymać PIT wcześniej. Co w przypadku nieotrzymania listu z ZUS?
W marcu 2020 r. zostanie zastosowana kwotowo-procentowa waloryzacja emerytur i rent. Wskaźnik waloryzacji wyniesie 103,56%. emeryci i renciści ze świadczeniem do 1966,43 zł otrzymają o 70 zł więcej. Jak obliczyć wysokość emerytury zgodnie z nowym wskaźnikiem waloryzacji?
ZUS IWA w 2020 r. należy złożyć do 31 stycznia. Dziś jest zatem ostatni dzień na dostarczenie dokumentu do ZUS. Sprawdź, jak to zrobić w poradniku udostępnionym przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Ubezpieczenie zdrowotne i ubezpieczenie chorobowe to dwa różne ubezpieczenia. Pomyłka może skutkować brakiem prawa do płatnego zwolnienia lekarskiego w przypadku choroby pracownika. Jakie różnice występują pomiędzy tymi dwoma rodzajami ubezpieczeń?
Mały ZUS PLUS zacznie obowiązywać dnia 1 lutego 2020 r. Kto skorzysta z niższych składek na ubezpieczenia społeczne? Jakie należy spełnić warunki? Jak zgłosić się do Małego ZUS PLUS?
Dodatek dla niesamodzielnych, czyli tzw. 500+ dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji, może wynosić nawet kilka złotych. Kto otrzymuje świadczenie?
ZUS wysyła listy do ponad 3 mln płatników składek. Korespondencja zawiera informację o stanie konta w ZUS. Sprawdź, co zrobić w razie niedopłaty.
Bezpłatny kalkulator "małego ZUS" za styczeń 2020 r. został udostępniony na stronie internetowej ZUS. Aby skorzystać z "małego ZUS", należy w terminie do 8 stycznia 2020 r. przesłać odpowiednie dokumenty. Co z osobami, które korzystały z „małego ZUS” w 2019 roku?

REKLAMA