REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Iwona Kowalska-Matis

Dołącz do grona ekspertów
Iwona Kowalska-Matis

Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS Województwa Dolnośląskiego

Zakład Ubezpieczeń Społecznych jest państwową instytucją ubezpieczeniową. Zajmuje się gromadzeniem składek na ubezpieczenia społeczne obywateli oraz dystrybucją świadczeń m.in emerytur, rent, zasiłków chorobowych lub macierzyńskich w wysokości ustalonej przez parlament i rząd. Doświadczenie w prowadzeniu działalności ubezpieczeniowej ZUS zbiera już od 85 lat. Powstał 24 października 1934 r. w wyniku decyzji prezydenta Ignacego Mościckiego o scaleniu pięciu wcześniej działających państwowych izb ubezpieczeniowych.

Obecnie z usług ZUS korzysta około 25 mln klientów, co stawia Zakład w czołówce największych instytucji finansowych w Polsce i w Europie. Środki Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, których dysponentem jest ZUS, stanowią znaczną część zasobów pieniężnych państwa. Zakład nie prowadzi jednak własnej polityki finansowej i nie może samodzielnie ustalać np. wysokości składek lub świadczeń (politykę w tym obszarze kształtuje parlament w drodze ustaleń ustawowych).

Zakład - to państwowa jednostka organizacyjna, a więc nie urząd. Jako taka, pełni określone w prawie funkcje ubezpieczeniowe.

Działalnością Zakładu kieruje Prezes Zakładu, powołany przez Prezesa Rady Ministrów. Prezes Zakładu reprezentuje instytucję na zewnątrz. Nadzór nad działalnością Zakładu sprawuje minister właściwy do spraw zabezpieczenia społecznego.

Do zakresu działania Zakładu należy między innymi:

- realizacja przepisów o ubezpieczeniach społecznych, a w szczególności:

- stwierdzanie i ustalanie obowiązku ubezpieczeń społecznych,

- ustalanie uprawnień do świadczeń z ubezpieczeń społecznych oraz wypłacanie tych świadczeń, chyba że na mocy odrębnych przepisów obowiązki te wykonują płatnicy składek,

- wymierzanie i pobieranie składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych,

- prowadzenie rozliczeń z płatnikami składek z tytułu należnych składek i wypłacanych przez nich świadczeń podlegających finansowaniu z funduszy ubezpieczeń społecznych lub innych źródeł,

- prowadzenie indywidualnych kont ubezpieczonych i kont płatników składek,

- orzekanie przez lekarzy orzeczników Zakładu oraz komisje lekarskie Zakładu dla potrzeb ustalania uprawnień do świadczeń z ubezpieczeń społecznych;

- opiniowanie projektów aktów prawnych z zakresu zabezpieczenia społecznego;

- realizacja umów i porozumień międzynarodowych w dziedzinie ubezpieczeń społecznych;

- wystawianie osobom uprawnionym do emerytur i rent z ubezpieczeń społecznych imiennych legitymacji emeryta–rencisty, potwierdzających status emeryta–rencisty;

- dysponowanie środkami finansowymi funduszów ubezpieczeń społecznych oraz środkami Funduszu Alimentacyjnego;

- opracowywanie aktuarialnych analiz i prognoz w zakresie ubezpieczeń społecznych;

- kontrola orzecznictwa o czasowej niezdolności do pracy;

- kontrola wykonywania przez płatników składek i przez ubezpieczonych obowiązków w zakresie ubezpieczeń społecznych oraz innych zadań zleconych Zakładowi;

- wydawanie Biuletynu Informacyjnego;

- popularyzacja wiedzy o ubezpieczeniach społecznych;

- prowadzenie punktu kontaktowego, o którym mowa w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 987/2009 z dnia 16 września 2009r. dotyczącym wykonywania rozporządzenia (WE) nr 883/2004 w sprawie koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego (Dz. Urz. UE L 284 z 30.10.2009, str. 1, z późn. zm.), służącego do wymiany danych w ramach Systemu Elektronicznej Wymiany Informacji dotyczących Zabezpieczenia Społecznego;

- prowadzenie prewencji rentowej.

ZUS ponownie uruchomił rehabilitację leczniczą w ramach prewencji rentowej. Jeśli otrzymasz skierowanie na rehabilitację leczniczą oraz ulotkę o nowych zasadach jej odbywania, skontaktuj się z ośrodkiem i podaj swój numer telefonu. Otrzymasz zlecenie na test na koronawirusa.
Dodatek solidarnościowy wynosi 1400 zł za miesiąc. To kwota netto. Za osobę pobierającą dodatek opłaca się składkę emerytalną i rentową oraz składkę zdrowotną. Płatnikiem tych składek jest ZUS. Nalicza je od kwoty dodatku solidarnościowego. Składki jednak nie pomniejszają wypłaty, ponieważ są finansowane przez państwo.

REKLAMA

Informację o Stanie Konta Ubezpieczonego, czyli IOSKU, w 2020 r. można sprawdzić wyłącznie na PUE ZUS. Z powodu epidemii koronawirusa nie prowadzi się wysyłki listów do ubezpieczonych. Co znajduje się w IOSKU?
Zwolnienie ze składek ZUS dotyczy wyłącznie nieopłaconych składek za kwiecień i maj. Tak stanowi Tarcza antykryzysowa. Można było wystąpić z wnioskiem o zwrot nadpłaty, a następnie w pełni skorzystać z umorzenia składek. Aktualnie tylko niektórzy ubezpieczeni mogą jeszcze złożyć wniosek o zwrot nadpłaty do 10 lipca 2020 r.

REKLAMA

Na jakiej podstawie zatrudnić studenta do pracy w wakacje, aby można było zaoszczędzić? Za osobę do 26 roku życia nie płaci się składek ZUS.
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy wydłużono do 28 czerwca 2020 r., a co dalej? Jak złożyć wniosek o dodatkowy zasiłek opiekuńczy i "zwykły" zasiłek opiekuńczy?
Pierwsza wypłata dodatku solidarnościowego nastąpi 25 czerwca 2020 r. Pieniądze zostaną przelane na konta wnioskodawców. Komu przysługuje dodatek? Jak złożyć wniosek?
ZUS płaci coraz więcej zasiłków dla tatusiów, którzy korzystają z urlopów związanych z rodzicielstwem. "Dzisiaj widok taty z dzieckiem w wózku nikogo nie dziwi jak i nie zaskakuje fakt, że to tata zostaje z dzieckiem w domu a mama wraca do pracy" – przekonuje Iwona Kowalska-Matis Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.
Wniosek o dodatek solidarnościowy już na portalu PUE ZUS. O pieniądze mogą wnioskować osoby, które po 15 marca 2020 roku straciły pracę lub ich umowa wygasła z powodu COVID-19. Wysokość dodatku wynosi 1400 zł i można go dostać maksymalnie 3 razy.
Do przedsiębiorców, którzy wnioskowali o zwolnienie ze składek, ale do tej pory nie złożyli swoich dokumentów rozliczeniowych, ZUS wyśle przypomnienie. Ci, którzy nie złożą dokumentów rozliczeniowych, będą musieli zapłacić składki tak jakby o ulgę nie wystąpili.
Dziecko nie zostaje automatycznie zgłoszone do ubezpieczenia wraz z rejestracją jego narodzin w urzędzie. Zatem kiedy dziecko jest ubezpieczone? Aby móc korzystać z bezpłatnej opieki zdrowotnej, należy zgłosić je do ubezpieczenia przy rodzicu - albo u pracodawcy, albo w ZUS (gdy rodzic ma własną firmę). Jak sytuacja wygląda w przypadku studenta?
Osobom, które ukończyły 100 lat, przysługuje dodatkowa emerytura. Właściwie jest to dodatek do emerytury w postaci świadczenia honorowego. Wysokość tego dodatku zależy od przeciętnego wynagrodzenia za rok poprzedni. Ile wzrośnie więc świadczenie emerytom, którzy ukończą 100 lat w 2020 r.?
Zostały ostatnie 2 tygodnie na złożenie wniosku o zwolnienie ze składek ZUS. Dnia 30 czerwca upływa termin. Można starać się o umorzenie składek za trzy miesiące - marzec, kwiecień i maj 2020.
Każdy przedsiębiorca posiadający konto na PUE ZUS może sprawdzić, czy otrzymał zwolnienie ze składek. Logując się na konto, można skorzystać z nowej opcji, by poznać szczegóły złożonego wniosku.
Niedługo osiągnę wiek emerytalny i mogę przejść na emeryturę. Zastanawiam się czy składać wniosek o emeryturę, czy dalej pracować na wyższe świadczenie. Jak sprawdzić, ile wyniesie moja przyszła emerytura?
Emeryt i rencista, który nie osiągnął wieku emerytalnego, musi pilnować ile zarabia. W przypadku przekroczenia podawanych co 3 miesiące kwot może dojść do obniżenia lub zawieszenia świadczenia. Ile emeryt i rencista może dorobić od 1 czerwca do 31 sierpnia 2020 r.?
Każda mama prowadząca własną działalność musi pamiętać o ponownym ubezpieczeniu chorobowym po powrocie z urlopu macierzyńskiego. Do dobrowolnego ubezpieczenia nie wraca się automatycznie. Niezbędne jest zgłoszenie do ZUS.
Kobieta po urodzeniu dziecka korzysta z urlopu macierzyńskiego, następnie z urlopu rodzicielskiego, które łącznie dają 52 tygodnie wolnego o pracy. Coraz częściej po 14 tygodniach obowiązkowego urlopu dla mam kobiety wracają do pracy, a opiekę nad dzieckiem przejmują ojcowie. Sprawdź, ile wynosi zasiłek macierzyński.
Za osoby wykonujące pracę na podstawie umowy cywilnoprawnej wniosek o świadczenie postojowe składał do ZUS pracodawca. Czy przy ubieganiu się o kolejne postojowe można to zrobić samemu?
Emerytury czerwcowe w 2020 r. będą waloryzowane korzystniej niż dotychczas. Osoby składające wniosek o emeryturę w czerwcu miały obliczaną niższą wysokość emerytury niż gdyby złożyły wniosek w maju lub lipcu. W tym roku Tarcza Antykryzysowa 3.0. rozwiązuje ten problem.

REKLAMA