Tax Care
Dołącz do grona ekspertów
Podatek od czynności cywilno-prawnych musi być zapłacony przez nabywcę nawet jeżeli do transakcji sprzedaży dochodzi pomiędzy członkami rodziny np. w przypadku darowizny. Opodatkowaniu PCC nie podlega jedynie rzecz, której wartość rynkowa nie przekracza 1000 zł.
Wspólny wniosek o interpretację
19.03.2014
Rząd przyjął założenia zakładające zmiany w Ordynacji podatkowej. Na podstawie nowych przepisów, podatnicy będą mogli złożyć wspólny wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej. Projekt ustawy o zmianie ustawy ma przyczynić się do zmniejszenia liczby wniosków interpretacyjnych w analogicznych sprawach co pozytywnie wypłynie na ich jakość i jednolitość. Planowane są również zmiany, które umożliwią zapłatę podatku w imieniu podatnika.
REKLAMA
Przedsiębiorcy co roku są narażeni na wysokie koszty związane z opłatą podatku od nieruchomości. Wykorzystując nieruchomość pod działalność gospodarcza, przedsiębiorca musi pokryć o wiele wyższe koszty niż osoba, która używałaby lokal jedynie w celach prywatnych. Najwyższe stawki podatku od nieruchomości obowiązują w Poznaniu, Warszawie, Gdańsku i Krakowie.
Urząd skarbowy może przeprowadzić czynności sprawdzające dotyczące prawidłowego wypełnienia i terminowego złożenia deklaracji podatkowej. Wówczas nie ma konieczności przeprowadzania kontroli podatkowej.
REKLAMA
Kobiety prowadzące działalność gospodarczą – samozatrudnione poświęcają więcej czasu na sprawy administracyjne niż stricte związane z prowadzeniem firmy. Rzadziej również korzystają z pomocy profesjonalnych doradców. Z czego to wynika?
Składki ZUS od umów zlecenie
05.03.2014
Według nowego projektu ustawy, osoby pracujące na podstawie kilku umów zlecenie będą miały odprowadzane wszystkie składki ZUS od uzyskanej kwoty w wysokości nie niższej niż minimalne wynagrodzenie za pracę.
Zanim każdy podejmie się wypełnienia PIT – u za 2013 r., powinien dokładnie sprawdzić czy posiada wszelkie wymagane informacje. Termin rozliczenia się z urzędem skarbowym mija 30 kwietnia. Warto jednak już wcześniej zadbać o niezbędne informacje.
Do kiedy należy przekazać PIT – 11?
27.02.2014
Do 28 lutego pracodawcy zobowiązani są przekazać pracownikom PIT – 11, w którym znajdować się będzie informacja o osiągniętych przez pracowników dochodach w 2013 r. Wypełniony druk musi w tym terminie trafić również do urzędu skarbowego.
Pożyczkobiorca, który zaciąga pożyczkę powinien ten fakt zgłosić do urzędu skarbowego w odpowiednim terminie. W przypadku spóźnienia grozi mu kara w wysokości 20% podatku od czynności cywilnoprawnych. Wyjątek stanowi pożyczka spółki u własnego wspólnika.
Podatek od otrzymywanych alimentów?
25.02.2014
Osoby dorosłe otrzymujące alimenty mogą liczyć się z tym, iż zapłacą od nich podatek. Aby alimenty nie stanowiły opodatkowanego przychodu, muszą być zasądzone przez sąd, a ich wysokość nie może przekraczać 700zł miesięcznie. Jeżeli alimenty nie są wpłacane w terminie, wówczas nie wlicza się ich do limitu.
Przedsiębiorcy, którzy chcą rozliczać podatki kwartalnie mają czas do 20 lutego na złożeni wniosków o wpłatę zaliczek na podatek. Wówczas będą rozliczać się co trzy miesiące. Wpłynie to na poprawę płynności finansowej przedsiębiorców. Kto nie może skorzystać z takiego rozwiązania?
10 dnia każdego miesiąca mija termin zapłaty składek ZUS dla przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą. Od 2014r. przedsiębiorcy muszą zapłacić składki ZUS w nowej, wyższej kwocie. Opłacenie składek w dotychczasowej wysokości może pozbawić przedsiębiorcę prawa do zasiłku chorobowego.
Sejm przyjął 7 lutego 2014 r. nowe zasady odliczania VAT przy nabyciu samochodów osobowych. Od 1 kwietnia 2014 r. przedsiębiorcy wykorzystujący auta firmowe również na cele prywatne będą mogli odliczyć 50% przy zakupie samochodu. Na możliwość odliczania VAT od paliwa poczekają jeszcze 16 miesięcy.
Kredyt podatkowy - jak z niego skorzystać?
06.02.2014
Z kredytu podatkowego mogą skorzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają prowadzenie działalności gospodarczej po raz pierwszy. Wówczas są zwolnieni z zapłaty podatku w drugim i trzecim roku prowadzenia działalności. W jaki sposób skorzystać z kredytu? Jak rozliczać się z fiskusem?
Popełniając wykroczenia bądź przestępstwa skarbowe w związku z niewłaściwym rozliczeniem z fiskusem należy liczyć się z faktem, iż urząd skarbowy nałoży wysoką karę. Jest to efekt zwiększenia wysokości minimalnego wynagrodzenia. Górna granica kary grzywny wyniesie aż 15 680 000 zł.
Rząd przyjął projekt zmian w ustawie o VAT związany z nowymi zasadami odliczania VAT od samochodów osobowych i wydatków związanych z ich użytkowaniem. Przedsiębiorcy mają zatem niewiele czasu na zakup samochodów z kratką z odliczeniem pełnego VAT-u.
Kto powinien rozliczyć PIT - 28?
23.01.2014
Podatnicy, rozliczający się z fiskusem w formie ryczałtu zobowiązani są w terminie do końca stycznia, do złożenia
Do końca stycznia z fiskusem musi rozliczyć się blisko 900 tys. podatników zobowiązanych do złożenia rocznego zeznania PIT-28 – przedsiębiorców na ryczałcie oraz osób, które zajmują się prywatnym najmem, opodatkowanym 8,5-proc. stawką.
Rozliczenie roczne PIT zamiast zaliczki
21.01.2014
Przedsiębiorcy zobowiązani są do uregulowania zaliczek na podatek dochodowy za miesiąc grudzień lub za ostatni kwartał do 20 stycznia. Mogą również dokonać rozliczenia rocznego poprzez złożenia odpowiedniego zeznania PIT.
Opodatkowanie ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych wybierają przedsiębiorcy, korzystający z najniższych stawek opodatkowania. Niskie stawki podatkowe rekompensują im brak np. możliwości wspólnego rozliczania się z małżonkiem.
Ministerstwo Finansów zapowiedziało, iż PIT za 2014 r. będzie rozliczała administracja podatkowa za podatników. Rozliczenie miałoby objąć osoby, które uzyskują przychody z tytułu pracy, emerytury czy renty oraz nie korzystają z innych, preferencyjnych sposobów rozliczeń.