Tax Care
Dołącz do grona ekspertówSprzedaż w internecie a kasa fiskalna
23.10.2014
Przedsiębiorca dokonujący sprzedaży przez internet co do zasady musi kupić kasę fiskalną i dokumentować takie transakcje paragonami. Sprzedaż przez internet, przy spełnieniu określonych warunków, może być jednak zwolniona z obowiązku ewidencji transakcji za pomocą kasy fiskalnej.
PIT od samochodów służbowych w 2015 roku
22.10.2014
W Sejmie odbyło się 21 października 2014 r. drugie czytanie ustawy, wprowadzającą zryczałtowany podatek od prywatnego użytku służbowych aut. Po uchwaleniu nowych przepisów konieczne będzie jednak jeszcze zdefiniowanie, czy za prywatny użytek można uznać dojazd pracownika służbowym autem do miejsca pracy. Interpretacje podatkowe w tej sprawie są rozbieżne.
REKLAMA
Sejm zajmuje się ustawą o ułatwieniu wykonywania działalności gospodarczej, która zakłada m.in. wprowadzenie ryczałtowych stawek podatku od prywatnego użytku samochodów służbowych. Nowe przepisy mają wejść w życie od 1 stycznia 2015 roku.
Sprzedaż gruntów rolnych - zwolnienie z PIT
20.10.2014
Dochody ze sprzedaży gruntów rolnych nie będą korzystać ze zwolnienia z podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), jeśli w dniu sprzedaży sprzedający będzie wiedział, że nabywca chce przeznaczyć grunt na cele inne niż rolnicze.
REKLAMA
20 października 2014 r. mija termin wpłaty zaliczki na podatek dochodowy przy rozliczeniu kwartalnym. Przedsiębiorcy opłacający VAT, którzy wybrali ten sposób rozliczenia podatku mają czas do 27 października.
Kwartalny sposób rozliczania podatku oznacza obowiązek uiszczenia czterech, a nie dwunastu zaliczek na podatek dochodowy w ciągu roku. Termin wpłaty zaliczki upływa 20. dnia każdego miesiąca następującego po danym kwartale.
Dlaczego nowe firmy upadają?
17.10.2014
Coraz więcej nowych firm jest rejestrowanych, a jeszcze więcej upada. We samym wrześniu zarejestrowano 23 628 nowych jednoosobowych działalności a 24 380 firm zniknęło z rejestrów. Dlaczego tak się dzieje, że nowe firmy upadają?
Ministerstwo Gospodarki przygotowało projekt zmian w Ordynacji podatkowej, aby stała się ona bardziej przyjazna dla podatnika. Przygotowane zostały odpowiednie rekomendacje, m.in. dotyczące możliwości korzystania przez podatnika z interpretacji ogólnej. Resort chce również zmniejszyć represyjność przepisów karno – skarbowych.
Rejestracja firmy w CEIDG przez Internet
13.10.2014
Do zarejestrowania firmy w CEIDG konieczne jest posiadanie podpisu elektronicznego. Przedsiębiorcy mają zatem znaczne ułatwienie w rejestracji działalności. Nie wszyscy jednak są przekonani do rejestracji przez Internet. Od 2011 r. do połowy 2014 r. z takiej możliwości skorzystało jedynie 3% przedsiębiorców.
Rejestracja firmy w CEIDG przez internet
13.10.2014
Zgodnie z intencjami, jakie towarzyszyły powstaniu Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, ma on komunikować się z przedsiębiorcami niemal wyłącznie za pośrednictwem internetu. Rejestrowanie się przedsiębiorcy w CEIDG on-line wymaga jednak posiadania podpisu elektronicznego.
Osoby prowadzące strony internetowe dla zwiększenia zysku wynajmują firmom powierzchnie przeznaczone na reklamy. Muszą jednak pamiętać, że taki zabieg podlega rozliczeniu z fiskusem. Osoby fizyczne mogą rozliczać się w formie ryczałtu ze stawką 8,5 proc.
Odsetki karne od zaległości podatkowych spadają z 10 do 8% (i niżej już spaść nie mogą) - to efekt obniżenia stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej.
Limity podatkowe decydują o formie rozliczania się z urzędem skarbowym, czyli o możliwości utrzymania statusu małego podatnika bądź rozliczania się w formie ryczałtu. Wysokość limitów zależy od kursu wspólnej waluty. Jaka jest wysokość limitów?
Rozliczenie za pomocą karty podatkowej
07.10.2014
Rozliczający się za pomocą karty podatkowej co miesiąc płacą z góry ustaloną kwotę podatku dochodowego. W przypadku jednak, gdy przedsiębiorca naruszy warunki korzystania z karty podatkowej, będzie musiał rozliczać z się z podatku na zasadach ogólnych, czyli przy użyciu skali ze stawkami 18-proc. i 32-proc.
Karta podatkowa jest jedną z form opodatkowania działalności gospodarczej. W takim przypadku co miesiąc płaci się z góry ustaloną kwotę podatku dochodowego i nie ma konieczności prowadzenia ksiąg, składania zeznań czy wpłacania zaliczek. Jeżeli przedsiębiorca nie dostosuje się do warunków korzystania z karty, będzie musiał rozliczać się z podatku na zasadach ogólnych.
Projekt ustawy, wprowadzającej wyższe ulgi na dzieci został zaakceptowany przez rząd. Nowe zasady rozliczania ulg obejmą rodziny z trójką i więcej dzieci. Od 2015 r. odpis na trzecie dziecko wzrośnie o prawie 332 zł, a na czwarte i kolejne – o prawie 476 zł. Z nowych zasad będzie już można skorzystać przy rozliczeniu za 2014 r.
Kwartalna forma wpłacania zaliczek na PIT
08.09.2014
Obecnie około 6 proc. przedsiębiorców płaci zaliczki na PIT w systemie kwartalnym. Dzięki zastosowaniu kwartalnego rozliczenia podatkowego przedsiębiorcy mają lepszą płynność i mniej obowiązków.
Odsetki za późniejszy zwrot nadpłaty w PIT
03.09.2014
Osoby, które złożyły roczne deklaracje PIT w terminie i nie otrzymały jeszcze nadpłaconych kwot, otrzymają je wraz z odsetkami. Odsetki powinny zostać naliczone od końca lipca, bo wtedy upłynął termin zwrotu nadpłaconych przez osoby fizyczne podatków.
Podatnik, który w terminie rozliczył PIT z urzędem skarbowym, a do tej pory nie otrzymał zwrotu nadpłaty podatku, może liczyć na doliczenie odsetek przez fiskusa. Termin zwrotu upłynął z końcem lipca, zatem od tego momentu fiskus naliczy odsetki.
Kiedy płaci się podatek od prezentu ślubnego
02.09.2014
Prezenty ślubne o mniejszej wartości nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn. W przypadku droższych prezentów również jest taka możliwość, jeżeli zostały wręczone przez najbliższą rodzinę. Nowożeńcy powinni o tym fakcie poinformować urząd skarbowy.