REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Katarzyna Redmerska

Dołącz do grona ekspertów

Dziennikarka medyczno-prawna

Specjalizuje się w polityce zdrowotnej i lekowej. Związana z takimi tytułami jak: „Medical Tribune”, „OPM”. Współpracowała m.in. z Wydawnictwem Medycznym Termedia i portalami: Medforum, Medonet. Autorka kilku powieści obyczajowych.

Długie zwolnienie lekarskie i przejście na świadczenie rehabilitacyjne – czy jest taka ewentualność? W przypadku, gdy pół roku zwolnienia lekarskiego jest niewystarczające na zakończenie leczenia i powrót do zdrowia – możliwa jest kontynuacja terapii w ramach świadczenia rehabilitacyjnego. Kiedy pracownik może starać się o świadczenie rehabilitacyjne? Ile trwa takie świadczenie? 
Wypadek w drodze do pracy lub z pracy – jaka jest procedura postępowania? Wypadek może spotkać każdego – dotyczy to kolizji samochodowych i wielu innych incydentów. Czy w każdym z tych przypadków osobie ubezpieczonej przysługuje odszkodowanie? Jakie dokumenty należy przygotować?

REKLAMA

Długa choroba – czy pracownik podlega ochronie w trakcie zwolnienia lekarskiego? Co w przypadku, gdy długotrwała choroba osoby zatrudnionej niesie za sobą m.in. zmiany organizacyjne czy konieczność zatrudnienia nowych pracowników? Jaka może być kara za zwolnienie pracownika w okresie ochronnym?
Przerywany czas pracy – na czym polega? System przerywanego czasu pracy stanowi jedną z elastycznych form organizacji pracy, które pozwalają pracodawcy efektywne wykorzystać zasoby kadrowe, zależnie od konkretnych warunków funkcjonowania firmy. Jakie wynagrodzenie otrzymuje się przerywanym czasie pracy? Kiedy pracodawca nie może stosować takiego systemu? 

REKLAMA

Zasiłek przedemerytalny – czym jest to świadczenie? Osoby w wieku przedemerytalnym mające trudności ze znalezieniem zatrudnienia, mogą starać się o przyznanie im pomocy finansowej w postaci świadczenia przedemerytalnego. Ile wynosi i jakie warunki należy spełnić, aby je otrzymać? 
Radioterapia śródoperacyjna – co o niej wiemy? Radioterapię śródoperacyjną (IORT) z powodzeniem stosuje się na świecie od ponad trzech dekad. Niestety w Polsce nadal wiedza na jej temat, jak i zastosowanie w praktyce, jest niewielkie. Czym jest radioterapia śródoperacyjna? W jakich przypadkach chorobowych się ją stosuje? 
Roboty medyczne i niewykfalifikowani operatorzy – czy kompetencje operatorów robotów medycznych są wystarczające? Co ze sposobem ich weryfikacji? W Polsce brak jest państwowego nadzoru nad procesem szkoleniowym lekarzy z użyciem robotyki, a robotyzacja w szpitalach wciąż wzrasta. 
Narodowy Fundusz Zdrowia nałożył finansowe kary za przepisywanie pacjentom refundowanych leków dla cukrzyków niezgodnie ze wskazaniami. Preparaty Ozempic i Trulicity dostawali pacjenci z nadwagą, by móc łatwiej zmniejszyć masę ciała. 
Higienistka szkolna a pielęgniarka szkolna – czy to jest to samo? Oba stanowiska wiążą się z zapewnieniem właściwej opieki medycznej oraz profilaktyki zdrowotnej w placówkach oświatowych. Różnice dotyczą kwalifikacji. Jak zostać higienistką szkolną? Czy pielęgniarka szkolna powinna posiadać tytuł zawodowy magistra pielęgniarstwa?  
Jakie urlopy przysługują ojcu? Opieka nad żoną po porodzie – czy prawo przewiduje urlop dla świeżo upieczonego ojca? Tak, ojciec ma prawo skorzystać z urlopów przewidzianych w przepisach. Dzięki nim opieka nad żoną po porodzie i dzieckiem nie będzie kolidowała z jego obowiązkami zawodowymi. Co oznacza tego typu zwolnienie? Czy każdy ojciec może je otrzymać? 
Odzież i obuwie robocze – czy ich zapewnienie leży w gestii pracodawcy? Jednym z podstawowych obowiązków pracodawcy w zakresie zapewnienia pracownikom bezpieczeństwa oraz higieny pracy jest dostarczenie w określonych przypadkach tzw. odzieży ochronnej lub odzieży i obuwia roboczego. Tych dwóch pojęć nie należy mylić. Czym różni się odzież ochronna od odzieży i obuwia roboczego? Komu przysługuje i na jakich warunkach?  
Wczasy dla seniora z dofinansowaniem – czy jest taka możliwość? Polska emerytura wynosi średnio połowę przeciętnego wynagrodzenia krajowego. Jak zatem myśleć o wakacjach, gdy większość emerytury przeznaczana jest na leki, rachunki i żywność. Z pomocą przychodzi tzw. dofinansowanie do wczasów. Jak można je uzyskać? Komu przysługuje? 
Ubezpieczenie na życie dla seniora – czym jest polisa na życie dla seniora? To możliwość ubezpieczenia dla osób, które przechodzą na emeryturę. Działa na nieco innych zasadach niż standardowe ubezpieczenia. Czy polisa dla seniora jest opłacalna? Co obejmuje taka polisa?  
Terapeuta zajęciowy – kto to jest? Terapeuta zajęciowy to zawód coraz bardziej popularny. W Polsce, ale i w wielu innych krajach rośnie zapotrzebowanie na tego typu specjalizację. Jeżeli chcemy zajmować się profesjonalnie wspieraniem i pomocą osobom z niepełnosprawnościami, chorym bądź seniorem – warto wybrać tę właśnie ścieżkę zawodową. Jak zdobyć kwalifikacje terapeuty zajęciowego? Jakie są obowiązki i zarobki? 
Pielęgniarka epidemiologiczna – jakie są wymagania zawodowe? Wymagania do pracy, jako pielęgniarka epidemiologiczna są nieco większe niż wobec regularnej pielęgniarki. Aby stać się czynną specjalistką od spraw higieny i epidemiologii należy spełnić kilka warunków. Jaki jest jej zakres obowiązków pielęgniarki epidemiologicznej? Kto może wykonywać ten zawód? 
Czy pielęgniarka może wypisać receptę? Nie tylko lekarz ma prawo do wypisywania recept. Od kilku lat istnieje możliwość ordynowania leków przez pielęgniarki i położne, i wypisywanie przez nie tzw. recept pielęgniarskich. W jakim przypadku pielęgniarka może wypisać receptę? Na jakie leki?   
Higienistka stomatologiczna – czy warto nią zostać? Higienistka stomatologiczna to ważny członek zespołu dentystycznego. Odpowiada za promowanie i profilaktykę higieny jamy ustnej. Czym dokładnie zajmuje się higienistka stomatologiczna? Jak wyglądają jej zarobki w Polsce?  
Domowa opieka paliatywna nad dzieckiem – co to jest? Opieka paliatywna ma na celu poprawić jakość życia nieuleczalnie chorego pacjenta, a nawet je przedłużyć. Czym jest stan paliatywny? Kiedy mały pacjent może skorzystać z takiego leczenia w domu? 
Asystentka stomatologiczna i pomoc dentystyczna – czy to zawody zbliżone? Zakres obowiązków obydwu profesji, mimo że podobny, różni się pod kilkoma względami. Jakie są zadania osób pracujących na tych stanowiskach? Jak zostać asystentką stomatologiczną lub pomocą dentystyczną?
Asystent osoby z niepełnosprawnością – jakie ma obowiązki? Zadaniem asystenta jest wspieranie osoby z niepełnosprawnością w codziennych czynnościach. Usługi świadczone są w ramach rządowego programu. Kim jest asystent osoby niepełnosprawnej? Jakie ma uprawnienia i kto może nim zostać? 

REKLAMA