REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Katarzyna Redmerska

Dołącz do grona ekspertów

Dziennikarka medyczno-prawna

Specjalizuje się w polityce zdrowotnej i lekowej. Związana z takimi tytułami jak: „Medical Tribune”, „OPM”. Współpracowała m.in. z Wydawnictwem Medycznym Termedia i portalami: Medforum, Medonet. Autorka kilku powieści obyczajowych.

Polski pacjent w szpitalu jest niedożywiony – czy jest konieczność zmian diet szpitalnych i poprawy jakości jedzenia? Jak pokazują dane, niedożywienie szpitalne dotyka, co trzeciego pacjenta. Ministerstwo Zdrowia postanowiło wznowić prace nad polepszeniem posiłków – jedzenie w szpitalach ma być elementem leczenia. 
Startuje pilotaż e-konsylium – czy skrócą się kolejki do lekarzy? E-konsylium to kolejny ważny etap informatyzacji systemu ochrony zdrowia w Polsce. Pacjenci mają zyskać dostęp do specjalistów z ośrodków wysokiej referencyjności, niezależnie od tego, gdzie sami mieszkają. Na czym konkretnie polega platforma e-konsylium? 

REKLAMA

Utrata ciąży – czy pracownicy przysługuje w takiej sytuacji zasiłek chorobowy? Prawa po poronieniu przysługują każdej kobiecie, która straciła dziecko przed 22 tygodniem ciąży. Ile wynosi okres zasiłkowy po poronieniu? Czy przepisy przewidują dodatkowe uprawnienia? 
Kiedy nabywa się prawa do zasiłku chorobowego? Jak długo trwa czas oczekiwania na zasiłek chorobowy? Czy zasiłek chorobowy może zostać przyznany bez czasu oczekiwania? 

REKLAMA

Czy można pobierać więcej niż jeden zasiłek chorobowy? Osoby podejmujące pracę w kilku miejscach, w razie choroby mogą liczyć na zasiłek z tytułu każdego zatrudnienia. Prawo do świadczeń związanych z chorobą przysługują z każdego tytułu podlegania ubezpieczeniu chorobowemu. Jak to wygląda w praktyce? 
Pozorna umowa o pracę dla zasiłku chorobowego – co to oznacza? Działania pozorne nie zawsze są naruszeniem prawa. W niektórych jednak przypadkach będą miały taką kwalifikację, m.in. gdy służą do wyłudzenia świadczeń z ubezpieczeń społecznych. Jakie konsekwencje niesie za sobą pozorna umowa o pracę? Co grozi za nią pracodawcy?
Emerytury bez podatku weszły w życie z dniem 1 stycznia 2022 roku. To jedno ze sztandarowych rozwiązań zawartych w rządowym programie Polski Ład. Skorzysta na nim około 8 mln emerytów i rencistów. Co emerytura bez podatku oznacza w praktyce? Czy zmiany są z korzyścią dla emerytów?  
Choroba na urlopie macierzyńskim – jakie konsekwencje może ponieść pracownica? Celem urlopu macierzyńskiego jest zapewnienie opieki nowo narodzonemu dziecku pracownicy. Zdarza się jednak, że w jego trakcie matka zachoruje. Czy urlop macierzyński może zostać przerwany z powodu choroby? 
Krajowi Producenci Leków – jakich oczekują zmian w europejskim prawie farmaceutycznym? 26 IV br. Komisja Europejska przyjęła pakiet zmian europejskiego prawa farmaceutycznego. Krajowi Producenci Leków przekazali swoje uwagi stronie rządowej, która przygotuje stanowisko Polski w tej sprawie.
Polisa na życie a kredyt hipoteczny – czy ubezpieczenie na życie do kredytu hipotecznego jest obowiązkowe? Ubezpieczenie tego typu stanowi zabezpieczenie na wypadek, gdyby wskutek trudnej sytuacji życiowej oraz finansowej kredytobiorca nie był w stanie spłacić zobowiązania. Czy warto brać ubezpieczenie na życie przy kredycie hipotecznym? Jak to zrobić? 
Szczepienie warunkiem otrzymania pracy – czy jest to przejaw dyskryminacji? Pracodawca przy zatrudnieniu może wymagać od pracownika jedynie jasno wskazanych informacji. Czy pracodawca może zatem uzależnić zatrudnienie od zaszczepienia się pracownika?  
Odszkodowanie za uraz kręgosłupa – kiedy można dochodzić roszczeń? Uraz kręgosłupa może spowodować poważne skutki zdrowotne. Poszkodowany może zostać zmuszony do rezygnacji z dotychczasowej aktywności zawodowej. Jak ubiegać się o odszkodowanie za uraz kręgosłupa? Kiedy należy podjąć kroki prawne? 
Frustracja zawodowa – jak z nią walczyć? Brak dobrej komunikacji w miejscu pracy, rosnące oczekiwania pracodawcy i nasze własne, nie ułatwiają zapanowania nad emocjonalną stabilnością. Niezadowolenie i towarzyszący stres zmienia się we frustrację zawodową. Czym jest frustracja zawodowa? Czy można dostać na nią L4? 
Dieta pudełkowa pracowników – czy można ją rozliczyć w kosztach? Zapewnienie posiłków pracownikom jest coraz częściej spotykaną praktyką wśród pracodawców. W określonych sytuacjach stanowi nawet wymóg, nałożony na przedsiębiorcę przez ustawę. Czy zapewnienie usług cateringowych można wrzucić w koszty prowadzonej działalności gospodarczej? 
Tester aplikacji – jak nim zostać? Branża IT to ważny element życia codziennego. Rośnie ilość rzeczy, które wymagają zaprogramowania, a co za tym idzie przetestowania. Tester aplikacji mobilnych to jeden z zawodów, na które zapotrzebowanie systematycznie rośnie. Czym zajmuje się? Jakie są jego zarobki? 
Stres cyfrowy pracowników – jak zadbać o pracowników? Zjawisko stresu cyfrowego występuje podczas używania nowoczesnej technologii informacyjnej przez użytkowników tej technologii. Jak sobie radzić ze stresem cyfrowym? Co mówią regulacje prawne? 
Coraz mniej leków konkuruje na listach refundacyjnych – jaki będzie tego skutek? Im więcej wprowadzanych do refundacji konkurujących leków, tym mniejsze ryzyko braków w aptekach i niższe ceny. Czy grozi nam brak dostępu do wielu terapii i wzrost kosztów?  
Stwierdzenie choroby zawodowej po śmierci pracownika – czy przysługuje odszkodowanie? Nawet po śmierci pracownika członkom jego rodziny ZUS wypłaci jednorazowe odszkodowanie, w przypadku, gdy cierpiał na chorobę zawodową. Kiedy możemy mówić o wystąpieniu tego typu choroby? Jak ubiegać się o odszkodowanie? 
Kolejki do NFZ – z czego wynikają? Czas oczekiwania na wizytę u lekarza świadczącego usługi w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia może być naprawdę długi. Czy kolejki do NFZ są legalne? Czy możliwe jest ich skrócenie? 
Molestowanie to nie mobbing – jakie są różnice? Pojęcia molestowania (dyskryminacji) oraz mobbingu są względnie podobne, w związku z czym często są mylone, a niekiedy nawet utożsamiane. Tymczasem są to dwie odrębne instytucje funkcjonujące w Kodeksie pracy, ze znaczącymi odrębnościami. Jak odróżnić oba pojęcia?   

REKLAMA