ID Advisory
Dołącz do grona ekspertów
Spółki chcące w pełni wykorzystać potencjał ulgi B+R często spotykają się z nieuzasadnionym oporem ze strony organów podatkowych wydających interpretacje indywidualne. Przykładem takiej postawy może być kwestionowanie przez Dyrektora KIS możliwości uwzględnienia w kosztach kwalifikowanych wynagrodzeń kadry kierowniczej nadzorującej prace B+R. Przynajmniej w teorii wątpliwości te powinien rozwiać wyrok NSA z 23 marca 2023 r. (sygn. II FSK 2217/20), w którym potwierdzono pozytywne dla podatników stanowisko.
Estoński CIT stanowi interesującą przestrzeń do funkcjonowania dla podatnika i stosunkowo nadal nie do końca zagospodarowaną pod kątem prawnopodatkowym. W związku z tym pojawiają się nadal wśród podatników różnego rodzaju wątpliwości i pytania w zakresie możliwości dokonywania różnorodnych działań na gruncie tej specjalnej formy opodatkowania.
REKLAMA
Ewolucja ustawy o fundacji rodzinnej
17.03.2023
Nie minęło zbyt wiele od czasu uchwalenia ustawy o fundacji rodzinnej, a ustawodawca dokonał już nowych zmian w jej brzmieniu. Warto przyjrzeć się temu, co zostało wprowadzone w toku procesu legislacyjnego w tym zakresie.
Postępujący rozwój technologii oraz wzrost cyfryzacji w gospodarce wydaje się czymś oczywistym. Duża część systemów logistycznych jest już na tak wysokim poziomie rozwoju, że pojawienie się elektronicznego listu przewozowego (e-CMR) jest czymś naturalnym i mogłoby poprawić obszar dokumentacji transakcji międzynarodowych, a przy tym ułatwić rozliczenia.
REKLAMA
Wdrożenie tzw. estońskiego CIT do polskiego systemu podatkowego ustanowiło ciekawą alternatywę w stosunku do klasycznego opodatkowania CIT. Kolejne nowelizacje istotnie stwarzają łatwiejszą przestrzeń do wdrażania i stosowania tego rozwiązania, choć niektóre kwestie pozostają nadal problematyczne i rodzą wiele niepewności wśród podatników, stąd tak wielu z nich dąży do rozwiązania swych wątpliwości, szukając odpowiedzi w interpretacjach podatkowych.
Prezydent RP 6 lutego 2023 r. podpisał ustawę o fundacji rodzinnej. Najprawdopodobniej już od połowy maja br. przedsiębiorcy będą więc mieli możliwość prowadzenia fundacji rodzinnych na nowych zasadach.
Nowelizacja ustawy o podatku dochodowym z 29 października 2021 r. wprowadziła nową kategorię podatku CIT – tzw. podatek minimalny. Wbrew pierwotnym doniesieniom, obejmie on nie tylko największe korporacje, ale także zwykłe przedsiębiorstwa, które ponoszą straty lub wykazują znikome dochody.
Podatnik, który stosuje liniową metodę amortyzacji środków trwałych, zasadniczo ma możliwość samodzielnego ustalenia stawek amortyzacyjnych do maksymalnych poziomów przewidzianych w ustawie o CIT. Wątpliwości podatników wciąż jednak budzi kwestia możliwości dokonania korekty stawki „wstecz”.
Zmiany w estońskim CIT od 1 stycznia 2023
23.01.2023
1 stycznia 2023 r. weszła w życie kolejna nowelizacja przepisów o podatku dochodowym od osób prawnych. Część zmian dotyczy również tzw. estońskiego CIT. Przepisy o estońskim CIT obowiązują od początku 2021 r., jednak ta forma opodatkowania zaczęła cieszyć się większą popularnością dopiero od ubiegłego roku, kiedy weszło w życie wiele korzystnych zmian przepisów o estońskim CIT.
W 2022 r. obowiązywała tarcza antyinflacyjna, której celem było obniżenie podatku VAT na podstawowe dobra. W 2023 r. kończą się jednak niektóre przywileje podatkowe tj. obniżony VAT dla paliw, gazu i energii elektrycznej. Rozporządzenie utrzymuje jednak zerową stawkę na pomoc dla Ukrainy.
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu zadał we wrześniu br. pytanie prejudycjalne TSUE w sprawie polskich przepisów o mechanizmie podzielonej płatności (split payment) zabraniających naczelnikowi urzędu skarbowego przekazania środków z rachunku VAT do masy upadłościowej. Unijny trybunał przyjął tę sprawę do rozpatrzenia (C-709/22).
VAT, e-faktury. Projekt nowej unijnej dyrektywy został opublikowany 8 grudnia 2022 r. Jej założeniem jest zelektronizowanie rozliczeń VAT oraz lepsze zabezpieczenie budżetów państw członkowskich przed nadużyciami w VAT. Nowe regulacje mają także zminimalizować lukę VAT oraz zapewnić wykorzystanie nowych technologii, ułatwiających pobór podatku. Jakie zmiany w praktyce wprowadzi dyrektywa UE?
Projekt ustawy dotyczący wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) jest obecnie konsultowany. Potwierdza on założenie co do wprowadzenia obowiązku stosowania KSeF od 1 stycznia 2024 roku, dając podatnikom coraz mniej czasu na jego wdrożenie.
Ministerstwo Finansów opublikowało projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości. Zmiany dotyczyć będą największych firm ponadnarodowych, na które zostanie nałożony obowiązek publikacji sprawozdania finansowego.
Między podatnikami i organami podatkowymi trwa spór: czy nabywanie usług magazynowych przez spółkę spoza Polski należy na podstawie umów o unikaniu podwójnego opodatkowania rozumieć jako powstanie zakładu zagranicznego takiej spółki?
CIT estoński jest formą opodatkowania spółek, która w Polsce obowiązuje od 2021 r. Nowelizacja systemu podatkowego znana jako „Polski Ład” wprowadziła nowelizację przepisów dotyczących CITu estońskiego, które zwiększyły zainteresowanie wśród podatników, ale nie rozwiązały wszystkich wątpliwości.
Ulga na prototyp - co warto wiedzieć?
03.11.2022
Ulga na prototyp to kolejna szansa dla polskich podatników na odliczenie dodatkowych wydatków od podstawy opodatkowania i zaoszczędzenie istotnych kwot podatku. Obok innych, nowych ulg podatkowych, została wdrożona przepisami tzw. Polskiego Ładu.
Ulga na ekspansję - co warto wiedzieć?
02.11.2022
Ulga na ekspansję została wprowadzona w 2022 r. w ramach pakietu zmian podatkowych „Polski Ład”. Pozwala na dodatkowe rozliczenie kosztów rozszerzenia rynków zbytu.
Ulga sponsoringowa
31.10.2022
Przepisy Polskiego Ładu wprowadziły w 2022 r. nową ulgę podatkową na CSR, która jest skierowana do podatników działających na rzecz nauki, kultury i sportu poprzez realizację działań sponsoringowych.