REKLAMA
Dzienniki Urzędowe - rok 2012 poz. 111
Departament Wychowania i Promocji Obronności
DECYZJA Nr 87/MON
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 29 marca 2012 r.
w sprawie wprowadzenia odznaki pamiątkowej, oznaki rozpoznawczej oraz proporczyka na beret 23. Śląskiego Pułku Artylerii
Na podstawie § 2 pkt 14 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 lipca 1996 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Obrony Narodowej (Dz. U. Nr 94, poz. 426), w związku z § 34 pkt 2 i pkt 4 lit. a i b rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z dnia 4 maja 2009 r. w sprawie określenia innych znaków używanych w Siłach Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. Nr 82, poz. 689) oraz pkt 3 decyzji Nr 229/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 11 sierpnia 2004 r. w sprawie dziedziczenia i kultywowania tradycji oręża polskiego (Dz. Urz. MON Nr 9, poz. 105 oraz z 2011 r. Nr 22, poz. 327) – po zasięgnięciu opinii Komisji Historycznej do Spraw Symboliki Wojskowej – ustala się, co następuje:
1. Wprowadza się odznakę pamiątkową, zwaną dalej „odznaką”, oznakę rozpoznawczą, zwaną dalej „oznaką”, oraz proporczyk na beret, zwany dalej „proporczykiem”, 23. Śląskiego Pułku Artylerii.
2. Zatwierdza się :
1) wzór odznaki, stanowiący załącznik Nr 1 do decyzji;
2) wzór legitymacji odznaki, stanowiący załącznik Nr 2 do decyzji;
3) wzór oznaki, stanowiący załącznik Nr 3 do decyzji;
4) wzór proporczyka, stanowiący załącznik Nr 4 do decyzji.
3. Nadaje się regulamin odznaki, stanowiący załącznik Nr 5 do decyzji.
4. Decyzja wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
z upoważnienia Ministra Obrony Narodowej:
Sekretarz Stanu: Cz. Mroczek
Załączniki do decyzji Nr 87/MON Ministra Obrony Narodowej
z dnia 29 marca 2012 r. (poz. 111).
Załącznik Nr 1
WZOR GRAFICZNY ODZNAKI PAMIĄTKOWEJ
23. ŚLĄSKIEGO PUŁKU ARTYLERII
Załącznik Nr 2
WZÓR GRAFICZNY LEGITYMACJI ODZNAKI PAMIĄTKOWEJ
23. ŚLĄSKIEGO PUŁKU ARTYLERII
Załącznik Nr 3
WZÓR GRAFICZNY OZNAKI ROZPOZNAWCZEJ
23. ŚLĄSKIEGO PUŁKU ARTYLERII
Załącznik Nr 4
WZÓR GRAFICZNY PROPORCZYKA NA BERET
23. ŚLĄSKIEGO PUŁKU ARTYLERII
Załącznik Nr 5
REGULAMIN ODZNAKI PAMIĄTKOWEJ
23. ŚLĄSKIEGO PUŁKU ARTYLERII
1. Odznaka pamiątkowa 23. Śląskiego Pułku Artylerii, zwana dalej „odznaką” jest wyrazem uznania za nienaganną służbę wojskową i pracę w tej jednostce wojskowej, a także zewnętrznym symbolem integrującym stan osobowy pułku.
2. Odznaka pamiątkowa 23. Śląskiego Pułku Artylerii jest wzorowana na wizerunku odznaki pamiątkowej 23. Śląskiej Brygady Artylerii. Ma kształt krzyża o wymiarach 40 x 40 mm, nałożonego na skrzyżowane lufy armatnie. Lufy armatnie wykonane są z metalu barwy oksydowanego srebra. Ramiona krzyża pokryto emalią w kolorze zielonym i czarnym z czerwonym pasem w środku. Barwy odznaki nawiązują do barw artylerii okresu międzywojennego. Na ramionach krzyża widnieje napis 23 ŚPA. W środku krzyża znajduje się herb Bolesławca. Sposób przymocowania – gwintowany z nakrętką.
3. Prawo do otrzymania odznaki przysługuje :
1) dowódcy 23. Śląskiego Pułku Artylerii, zwanego dalej „23 ŚPA”, z tytułu objęcia stanowiska służbowego;
2) dowódcom dywizjonów /batalionów/ będącym na stanowisku co najmniej rok;
3) pozostałym żołnierzom po przesłużeniu w 23 ŚPA co najmniej dwóch lat;
4) żołnierzom służby kandydackiej, przygotowawczej, Narodowych Sił Rezerwowych i innej tylko za szczególne zasługi w okresie pełnienia służby lub wybitne osiągnięcia podczas odbywania ćwiczeń wojskowych, akcji kryzysowych itp.;
5) innym osobom fizycznym i prawnym, instytucjom, organizacjom szczególnie zasłużonym dla 23 ŚPA, na wniosek zebrania żołnierzy zawodowych;
6) w szczególnie uzasadnionych przypadkach odznaka może być nadana jako wyróżnienie pośmiertne.
4. Odznakę nadaje się imiennie wraz z legitymacją.
5. Odznakę nadaje dowódca 23. ŚPA na wniosek komisji do spraw odznaki pamiątkowej, zwanej dalej „Komisją”.
6. Odznakę wręcza się z okazji świąt państwowych i wojskowych, a także święta 23. ŚPA oraz innych szczególnie ważnych dla służby okolicznościach.
7. Odznaka nadawana jest imiennie i może być noszona wyłącznie przez jej posiadacza. Niedopuszczalne jest przekazywanie odznaki innym osobom, darowanie lub sprzedaż osobom trzecim.
8. Odznakę nosi się na mundurze wyjściowym, zgodnie z przepisami ubiorczymi żołnierzy Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.
9. Do wizytowego ubioru cywilnego można nosić miniaturkę odznaki.
10. Z tytułu nadania odznaki nie przysługują żadne dodatkowe prawa ani przywileje
11. Wizerunek odznaki może być umieszczany na drukach i wydawnictwach wojskowych oraz materiałach popularyzujących 23. Śląski Pułk Artylerii, za zgodą dowódcy.
12. Prawo do odznaki tracą żołnierze i pracownicy wojska skazani prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo popełnione z winy umyślnej lub niskich pobudek, a w uzasadnionych przypadkach również żołnierze ukarani za przewinienie dyscyplinarne.
13. Decyzję o pozbawieniu prawa do odznaki podejmuje dowódca 23 ŚPA na wniosek Komisji. Od decyzji dowódcy przysługuje prawo odwołania na piśmie do dowódcy wyższego szczebla w terminie 14 dni od dnia zawiadomienia o pozbawieniu prawa do odznaki. Decyzja dowódcy wyższego szczebla jest ostateczna.
14. Fakt nadania lub pozbawienia prawa do odznaki odnotowuje się w rozkazie dziennym dowódcy 23 ŚPA.
15. W sprawach proceduralnych dotyczących odznaki właściwą jest Komisja.
16. Komisję w liczbie czterech osób powołuje, odwołuje oraz ustala jej skład osobowy i czas trwania kadencji zebranie żołnierzy zawodowych w drodze uchwały. W skład Komisji wchodzą przedstawiciele korpusów osobowych pułku, w tym obligatoryjnie mąż zaufania oficerów.
17. Przewodniczącym Komisji jest mąż zaufania korpusu oficerów 23 ŚPA.
18. Sekretarz Komisji prowadzi ewidencję i rozliczenia finansowe z tytułu nabycia odznak oraz składa roczne pisemne rozliczenie na posiedzeniu członków Komisji.
19. W przypadku zagubienia, zniszczenia lub kradzieży odznaki albo dokumentu stwierdzającego jej nadanie – może nastąpić wydanie duplikatu odznaki lub wtórnika dokumentu. Za wydany duplikat odznaki pobiera się opłatę w wysokości kosztów jej wytworzenia. Wtórnik dokumentu wydaje się bezpłatnie.
20. Fakt wydania wtórnika dokumentu, względnie duplikatu odznaki odnotowuje się w prowadzonych dokumentach ewidencyjnych.
21. Koszty wykonania matrycy i kolejnych serii odznaki nie obciążają budżetu resortu obrony narodowej.
- Data ogłoszenia: 2012-04-03
- Data wejścia w życie: 2012-04-18
- Data obowiązywania: 2012-04-18
REKLAMA
Dzienniki Urzędowe
REKLAMA
REKLAMA