REKLAMA
Dzienniki Urzędowe - rok 2012 poz. 95
Departament Wychowania i Promocji obronności
DECYZJA Nr 68/MON
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 6 marca 2012 r.
w sprawie wprowadzenia odznaki pamiątkowej Wojskowej Komendy Uzupełnień w Gliwicach
Na podstawie § 2 pkt 14 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 lipca 1996 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Obrony Narodowej (Dz. U. Nr 94, poz. 426), w związku z § 34 pkt 2 rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z dnia 4 maja 2009 r. w sprawie określenia innych znaków używanych w Siłach Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. Nr 82, poz. 689) oraz pkt 3 decyzji Nr 229/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 11 sierpnia 2004 r. w sprawie dziedziczenia i kultywowania tradycji oręża polskiego (Dz. Urz. MON Nr 9, poz. 105 oraz z 2011 r. Nr 22, poz. 327) – po zasięgnięciu opinii Komisji Historycznej do Spraw Symboliki Wojskowej – ustala się, co następuje:
1. Wprowadza się odznakę pamiątkową, zwaną dalej „odznaką”, Wojskowej Komendy Uzupełnień w Gliwicach.
2. Zatwierdza się:
1) wzór odznaki, stanowiący załącznik Nr 1 do decyzji;
2) wzór legitymacji odznaki, stanowiący załącznik Nr 2 do decyzji.
3. Nadaje się regulamin odznaki, stanowiący załącznik Nr 3 do decyzji.
4. Decyzja wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
z upoważnienia Ministra Obrony Narodowej:
Sekretarz Stanu: Cz. Mroczek
Załączniki do decyzji Nr 68/MON
Ministra Obrony Narodowej
z dnia 6 marca 2012 r. (poz. 95).
Załącznik Nr 1
WZÓR GRAFICZNY ODZNAKI PAMIĄTKOWEJ WOJSKOWEJ KOMENDY UZUPEŁNIEŃ W GLIWICACH
Załącznik Nr 2
WZÓR GRAFICZNY LEGITYMACJI ODZNAKI PAMIĄTKOWEJ WOJSKOWEJ KOMENDY UZUPEŁNIEŃ W GLIWICACH
Załącznik Nr 3
REGULAMIN ODZNAKI PAMIĄTKOWEJ WOJSKOWEJ KOMENDY UZUPEŁNIEŃ W GLIWICACH
1. Odznaka Pamiątkowa Wojskowej Komendy Uzupełnień w Gliwicach, zwana dalej „odznaką” jest symbolem przywiązania do macierzystej instytucji wojskowej, wyrazem uznania za nienaganną służbę i pracę oraz zaszczytnym wyróżnieniem Wojskowej Komendy Uzupełnień w Gliwicach. Celem nadania odznaki jest podniesienie i ukazanie rangi instytucji wojskowej.
2. Odznaka jest trzywarstwowa, ażurowa o wymiarach 40 x 33 mm. Pierwszą warstwę odznaki stanowi wieniec laurowy, na który nałożony jest orzeł w koronie. Orzeł wykonany jest w barwie oksydowanego srebra, korona jest barwy złotej. W szponach orzeł trzyma niebiesko-czerwoną wstęgę (barwy miasta Gliwice) z napisem „WKU” w kolorze oksydowanego srebra. Orzeł ma rozpostarte prawe skrzydło na tle którego umieszczony jest charakterystyczny dla miasta Gliwice symbol – koło pędne zębate nawiązujące do przemysłu górniczego. Odwrotna strona jest gładka i zawiera numer odznaki.
3. Prawo do otrzymania odznaki przysługuje:
1) Wojskowemu Komendantowi Uzupełnień w Gliwicach z tytułu objęcia stanowiska służbowego;
2) żołnierzom zawodowym po roku nienagannej służby w Wojskowej Komendzie Uzupełnień w Gliwicach;
3) byłym żołnierzom zawodowym pełniącym służbę w Wojskowej Komendzie Uzupełnień w Gliwicach przez okres nie krótszy niż 2 lata;
4) oficerom, podoficerom, szeregowym rezerwy będącym na przydziałach mobilizacyjnych przez okres nie krótszy niż 2 lata i po odbyciu ćwiczeń wojskowych;
5) osobom posiadającym pracownicze przydziały mobilizacyjne przez okres nie krótszy niż 2 lata;
6) pracownikom wojska po przepracowaniu co najmniej 2 lat w Wojskowej Komendzie Uzupełnień w Gliwicach;
7) wyjątkowo, innym osobom fizycznym i prawnym, szczególnie zasłużonym dla Wojskowej Komendy Uzupełnień w Gliwicach, na wniosek Komendanta lub komisji do spraw odznaki.
4. Wojskowy Komendant Uzupełnień w Gliwicach powołuje komisję do spraw odznaki pamiątkowej Wojskowej Komendy Uzupełnień w Gliwicach, zwaną dalej „komisją”.
5. Do zadań komisji w szczególności należy:
1) składania i opiniowanie wniosków o nadanie lub pozbawienie odznaki;
2) prowadzenie ewidencji nadanych odznak.
6. W skład komisji wchodzą:
1) Przewodniczący – przedstawiciel korpusu oficerów starszych;
2) Członek stały – przedstawiciel korpusu oficerów młodszych;
3) Członek niestały – przedstawiciel pracowników wojska zapraszany do rozpatrywania wniosków dotyczących pracowników wojska.
7. Osoba, której ma być nadana odznaka lub, która ma być pozbawiona odznaki, podlega wyłączeniu z prac komisji w zakresie dotyczącym rozpatrywania jej sprawy, a na jej miejsce Wojskowy Komendant Uzupełnień wyznacza w rozkazie dziennym inną osobę do składu komisji.
8. Termin obrad komisji oraz jej imienny skład podawane są do wiadomości publicznej w rozkazie dziennym Wojskowego Komendanta Uzupełnień w Gliwicach.
9. Do nadania lub pozbawienia prawa do odznaki upoważniony jest Wojskowy Komendant Uzupełnień w Gliwicach, na podstawie wniosku.
10. Kandydatów do odznaki, w formie wniosku, zgłaszają:
1) komisja;
2) osoby, stowarzyszenia lub inne podmioty, również z poza Wojskowej Komendy Uzupełnień.
11. Odznakę wręcza się z okazji świąt państwowych i wojskowych oraz w innych szczególnie ważnych dla służby okolicznościach, zgodnie z zasadami ceremoniału wojskowego.
12. Odznakę Wojskowej Komendy Uzupełnień w Gliwicach wręcza Wojskowy Komendant Uzupełnień w Gliwicach wraz z legitymacją odznaki.
13. Odznakę nosi się zgodnie z obowiązującymi przepisami ubiorczymi żołnierzy Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.
14. Prawo do odznaki tracą żołnierze prawomocnie ukarani sądownie za przestępstwo popełnione w winy umyślnej lub niskich pobudek, a w uzasadnionych przypadkach żołnierze ukarani za przewinienia dyscyplinarne.
15. Decyzję o pozbawieniu prawa do odznaki podejmuje Wojskowy Komendant Uzupełnień w Gliwicach z własnej inicjatywy lub na wniosek komisji. Od decyzji tej przysługuje prawo odwołania na piśmie do przełożonego wyższego szczebla w terminie 14 dni od dnia zawiadomienia o pozbawieniu prawa do odznaki. Decyzja przełożonego wyższego szczebla jest ostateczna.
16. Fakt nadania lub pozbawienia prawa do odznaki odnotowuje się w rozkazie dziennym i kronice Wojskowej Komendy Uzupełnień w Gliwicach.
17. Koszty wykonania matrycy i kolejnych serii odznaki pamiątkowej nie obciążają budżetu resortu obrony narodowej.
- Data ogłoszenia: 2012-03-12
- Data wejścia w życie: 2012-03-27
- Data obowiązywania: 2012-03-27
REKLAMA
Dzienniki Urzędowe
REKLAMA
REKLAMA