REKLAMA
Dzienniki Urzędowe - rok 2018 poz. 353
ZARZĄDZENIE MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 28 grudnia 2018 r.
w sprawie powołania Zespołu do spraw wyłaniania kandydatów na członka Europejskiego Komitetu ds. Zapobiegania Torturom oraz Nieludzkiemu lub Poniżającemu Traktowaniu albo Karaniu
Na podstawie art. 7 ust. 4 pkt 5 ustawy z dnia 8 sierpnia 1996 r. o Radzie Ministrów (Dz. U. z 2012 r. poz. 392, z 2015 r. poz. 1064 oraz z 2018 r. poz. 1669) zarządza się, co następuje:
§ 1.
§ 2.
§ 3.
1) Przewodniczący - Minister Sprawiedliwości albo osoba przez niego wyznaczona;
2) Zastępca Przewodniczącego - Dyrektor Departamentu Współpracy Międzynarodowej i Praw Człowieka Ministerstwa Sprawiedliwości albo osoba przez niego wyznaczona;
3) Sekretarz - przedstawiciel Departamentu Współpracy Międzynarodowej i Praw Człowieka Ministerstwa Sprawiedliwości;
4) Pozostali członkowie:
a) przedstawiciel wyznaczony przez Ministra Spraw Zagranicznych,
b) Dyrektor Generalny Służby Więziennej albo osoba przez niego wyznaczona,
c) przedstawiciel Polskiej Delegacji Parlamentarnej do Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy,
d) dwóch przedstawicieli społecznych reprezentujących organizacje pozarządowe lub środowisko akademickie, wyznaczonych po jednym przez Ministra Sprawiedliwości i Ministra Spraw Zagranicznych.
2. Członkowie Zespołu, o których mowa w ust. 1 mogą być zastępowani w pracach Zespołu przez upoważnionych przedstawicieli.
§ 4.
1) zwoływanie posiedzeń Zespołu z własnej inicjatywy lub na wniosek członka Zespołu, co najmniej w cyklu co cztery lata, w razie konieczności wyboru z ramienia Polski członka Komitetu;
2) przewodniczenie posiedzeniom Zespołu i czuwanie nad ich sprawnym przebiegiem;
3) ustalanie terminu i programu kolejnych posiedzeń Zespołu, z uwzględnieniem wniosków zgłaszanych przez członków Zespołu.
2. W razie nieobecności Przewodniczącego pracami Zespołu kieruje Zastępca Przewodniczącego.
§ 5.
1) tworzyć grupy robocze lub zespoły doradcze;
2) zlecać ekspertyzy i opinie;
3) zapraszać do udziału w pracach Zespołu, z głosem doradczym, osoby niebędące członkami Zespołu.
2. Za czynności, o których mowa w ust. 1 pkt 1 i 2, o ile nie są one wykonywane przez członków Zespołu, nie przysługuje wynagrodzenie oraz zwrot kosztów wynikających z udziału w pracach Zespołu.
§ 6.
2. Tryb wyłaniania kandydatów na członka Komitetu określa regulamin stanowiący załącznik do zarządzenia.
§ 7.
2. Uchwały podejmowane są zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy członków Zespołu lub ich upoważnionych przedstawicieli.
3. W przypadku równej liczby głosów rozstrzyga głos Przewodniczącego Zespołu lub, w razie jego nieobecności, Zastępcy Przewodniczącego.
4. Uzgodnione projekty uchwał mogą być poddane pod głosowanie w trybie obiegowym.
§ 8.
§ 9.
§ 10.
§ 11.
§ 12.
2. Sprawozdania, o których mowa w ust. 1, powinny zawierać:
1) dane identyfikacyjne (osoba sporządzająca i zatwierdzająca dokument, podstawa prawna utworzenia Zespołu, okres objęty sprawozdaniem);
2) określenie postępów w realizacji zadań Zespołu ustalonych harmonogramem;
3) wnioski płynące z prac Zespołu;
4) plany działalności na kolejny okres;
5) informacje o ewentualnych zagrożeniach realizacji celów przez Zespół;
6) określenie liczby i dat posiedzeń Zespołu w okresie sprawozdawczym;
7) informacje dotyczące celowości dalszego istnienia Zespołu;
8) inne niezbędne informacje o funkcjonowaniu Zespołu.
3. Do sprawozdań, o których mowa w ust. 1, dołącza się kopie podjętych uchwał lub innych istotnych dokumentów wytworzonych w ramach prac Zespołu.
§ 13.
§ 14.
§ 15.
MINISTER SPRAWIEDLIWOŚCI |
Zbigniew Ziobro |
Załącznik do zarządzenia nr 353 Ministra Sprawiedliwości
z dnia 28 grudnia 2018 r.
REGULAMIN
ZESPOŁU DO SPRAW WYŁANIANIA KANDYDATÓW NA CZŁONKA EUROPEJSKIEGO KOMITETU DS. ZAPOBIEGANIA TORTUROM ORAZ NIELUDZKIEMU LUB PONIŻAJĄCEMU TRAKTOWANIU ALBO KARANIU
§ 1. 1. Ogłoszenie zapraszające do składania propozycji kandydatur na członków Komitetu zamieszcza się na stronach internetowych Ministerstwa Sprawiedliwości oraz Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Termin na zgłaszanie kandydatur nie może być krótszy niż 7 dni od dnia ukazania się ogłoszenia. Treść ogłoszenia formułuje Departament Współpracy Międzynarodowej i Praw Człowieka Ministerstwa Sprawiedliwości i przesyła odpowiednim jednostkom.
2. Przewodniczący Zespołu zwołuje pierwsze posiedzenie Zespołu nie później niż 7 dni po upływie terminu składania zgłoszeń przez kandydatów na członka Komitetu, zwanych dalej kandydatami.
§ 2. Podczas pierwszego posiedzenia po dokonaniu weryfikacji zgłoszeń kandydatów przez członków Zespołu, Zespół wybiera maksymalnie 5 kandydatów. Wybrani zostają kandydaci, którzy uzyskają największą liczbę głosów członków Zespołu.
§ 3. 1. Kandydatów wybranych zgodnie z procedurą określoną w § 2 Przewodniczący Zespołu zaprasza na rozmowę kwalifikacyjną.
2. Rozmowa kwalifikacyjna może być prowadzona telefonicznie w przypadku braku możliwości przybycia kandydata na posiedzenie Zespołu.
3. W czasie rozmowy kwalifikacyjnej członkowie Zespołu dokonują merytorycznej oceny kandydatów. Mają przy tym na względzie wymagania wskazane w art. 4 Europejskiej konwencji o zapobieganiu torturom oraz nieludzkiemu lub poniżającemu traktowaniu albo karaniu, jak również konieczność biegłej znajomości przez kandydatów języka angielskiego lub francuskiego oraz inne wytyczne ujęte w odpowiednich rekomendacjach Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy, w tym nr 1323 (tekst przyjęty przez Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy w dniu 21 kwietnia 1997 r. podczas dziewiątego posiedzenia).
§ 4. Spośród kandydatów, z którymi przeprowadzono rozmowę kwalifikacyjną, Zespół wybiera maksymalnie trzech kandydatów, którzy w najwyższym stopniu spełniają wymagania, o których mowa w § 3 ust. 3. Nazwiska wybranych kandydatów są umieszczane na liście w porządku zgodnym z liczbą otrzymanych głosów.
§ 5. Nazwiska kandydatów, z którymi przeprowadzono rozmowę kwalifikacyjną, innych niż określeni w § 4, umieszcza się na liście rezerwowej zgodnie z liczbą otrzymanych głosów członków Zespołu. W razie rezygnacji jednego z kandydatów, o których mowa w § 4, w jego miejsce wstępuje kandydat z listy rezerwowej z wyższą liczbą głosów. Jeśli obu kandydatom przyznano jednakową liczbę głosów decyzję podejmuje Przewodniczący.
§ 6. Przewodniczący Zespołu przekazuje listę trzech kandydatów, o której mowa w § 4, przewodniczącemu Delegacji Parlamentarnej RP do Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.
- Data ogłoszenia: 2018-12-28
- Data wejścia w życie: 2018-12-29
- Data obowiązywania: 2018-12-29
REKLAMA
Dzienniki Urzędowe
REKLAMA
REKLAMA