REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dzienniki Urzędowe - rok 2013 poz. 121

ZARZĄDZENIE MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI

z dnia 19 lutego 2013 r.

w sprawie powołania Zespołu Oceniającego Projekt Predefiniowany dla projektów realizowanych w ramach Programu „Budowanie potencjału instytucjonalnego i współpraca w obszarze wymiaru sprawiedliwości/Poprawa skuteczności wymiaru sprawiedliwości”

Tekst pierwotny

Na podstawie art. 34 ust. 1 ustawy z dnia 8 sierpnia 1996 r. o Radzie Ministrów (Dz. U. z 2012 r. poz. 392) zarządza się, co następuje:

§ 1.
Powołuje się na okres od 1 marca 2013 r. do 30 kwietnia 2016 r. Zespół Oceniający Projekt Predefiniowany dla projektów realizowanych w ramach Programu „Budowanie potencjału instytucjonalnego i współpraca w obszarze wymiaru sprawiedliwości/Poprawa skuteczności wymiaru sprawiedliwości”, zwany dalej „Zespołem”.
§ 2.
Operatorem Programu „Budowanie potencjału instytucjonalnego i współpraca w obszarze wymiaru sprawiedliwości/Poprawa skuteczności wymiaru sprawiedliwości”, zwanym dalej „Operatorem Programu” jest Minister Sprawiedliwości.
§ 3.
Obowiązki związane z pełnieniem funkcji Operatora Programu wykonuje Departament Budżetu, Kontroli Zarządczej i Efektywności Ministerstwa Sprawiedliwości.
§ 4.
W skład Zespołu wchodzą:

1) Przewodniczący Zespołu;

2) Członkowie Zespołu:

a) 2 ekspertów zewnętrznych,

b) 2 przedstawicieli Operatora Programu „Budowanie potencjału instytucjonalnego i współpraca w obszarze wymiaru sprawiedliwości/Poprawa skuteczności wymiaru sprawiedliwości” wskazanych przez członka kierownictwa Ministerstwa Sprawiedliwości nadzorującego Departamentu Budżetu Kontroli Zarządczej i Efektywności Ministerstwa Sprawiedliwości.

§ 5.
Do roli ekspertów zewnętrznych Operator Programu może zaprosić przedstawicieli Krajowego Punktu Kontaktowego.
§ 6.
1. Przewodniczącym Zespołu może być osoba spełniająca łącznie poniższe warunki:

1) korzysta z pełni praw publicznych;

2) ma pełną zdolność do czynności prawnych;

3) nie została skazana prawomocnym wyrokiem za przestępstwo umyślne lub za umyślne przestępstwo skarbowe;

4) posiada wykształcenie wyższe;

5) posiada doświadczenie w ocenie projektów współfinansowanych z bezzwrotnej pomocy zagranicznej;

6) posiada wiedzę z zakresu zasad funkcjonowania oraz organizacji wymiaru sprawiedliwości;

7) nie jest związana z Ministerstwem Sprawiedliwości lub partnerem projektu stosunkiem prawnym lub faktycznym, który może budzić wątpliwości do jej bezstronności.

2. Przewodniczący Zespołu jest wybierany zgodnie z zasadami określonymi przez Operatora Programu.

3. Operator Programu określi dokumenty niezbędne do poświadczenia warunków określonych w ust. 1.

§ 7.
1. Członkiem zespołu – ekspertem zewnętrznym może być osoba spełniająca łącznie poniższe warunki:

1) korzysta z pełni praw publicznych;

2) ma pełną zdolność do czynności prawnych;

3) nie została skazana prawomocnym wyrokiem za przestępstwo umyślne lub za umyślne przestępstwo skarbowe;

4) posiada wykształcenie wyższe;

5) posiada wiedzę z zakresu zasad funkcjonowania oraz organizacji wymiaru sprawiedliwości;

6) nie jest związana z Ministerstwem Sprawiedliwości lub partnerem projektu stosunkiem prawnym lub faktycznym, który może budzić wątpliwości do jej bezstronności.

2. Członek zespołu – ekspert zewnętrzny jest wybierany zgodnie z zasadami określonymi przez Operatora Programu.

3. Operator Programu określi dokumenty niezbędne do poświadczenia warunków określonych w ust. 1.

§ 8.
Funkcję sekretarza Zespołu pełni pracownik Wydziału Zarządzania Bezzwrotną Pomocą Zagraniczną Departamentu Budżetu, Kontroli Zarządczej i Efektywności Ministerstwa Sprawiedliwości, który zgodnie z zakresem czynności nie jest opiekunem projektu stanowiącego przedmiot oceny Zespołu.
§ 9.
Powołanie składów osobowych poszczególnych Zespołów odbywa się w drodze decyzji Ministra Sprawiedliwości.
§ 10.
Zespół:

1) przeprowadza ocenę merytoryczną wniosków o dofinansowanie projektów zgodnie z Regulaminem pracy Zespołu Oceniającego Projekt Predefiniowany w ramach Programu Operacyjnego „Budowanie potencjału instytucjonalnego i współpraca w obszarze wymiaru sprawiedliwości/Poprawa skuteczności wymiaru sprawiedliwości” w ramach Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2009-2014, stanowiącym załącznik nr 1 do niniejszego zarządzenia;

2) weryfikuje budżety zawarte we wnioskach o dofinansowanie realizacji projektów;

3) przedstawia Operatorowi Programu rekomendacje co do przyjęcia projektu do realizacji.

§ 11.
1. W uzasadnionych wypadkach Operator Programu może dokonać odwołania lub skreślenia Przewodniczącego lub Członka Zespołu.

2. Odwołania Przewodniczącego Zespołu lub Członka Zespołu dokonuje się w razie zaprzestania spełniania warunków o których mowa w § 6 ust. 1 i § 7 ust. 1.

§ 12.
1. Obsługę prac Zespołu zapewnia Departament Budżetu, Kontroli Zarządczej i Efektywności Ministerstwa Sprawiedliwości.

2. Koszty funkcjonowania Zespołu pokrywane są ze środków przeznaczonych na wydatki Operatora Programu.

§ 13.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.

Minister Sprawiedliwości: Jarosław Gowin

Załącznik 1. [Regulamin pracy Zespołu Oceniającego Projekt Predefiniowany w ramach Programu Operacyjnego "Budowanie potencjału instytucjonalnego i współpraca w obszarze wymiaru sprawiedliwości/Poprawa skuteczności wymiaru sprawiedliwości"]

Załącznik do Zarządzenia Ministra Sprawiedliwości
z dnia 19 lutego 2013 r. (poz. 121)

Regulamin pracy Zespołu Oceniającego Projekt Predefiniowany w ramach Programu Operacyjnego „Budowanie potencjału instytucjonalnego i współpraca w obszarze wymiaru sprawiedliwości/Poprawa skuteczności wymiaru sprawiedliwości”

§ 1.

Postanowienia ogólne

Niniejszy regulamin określa tryb pracy Zespołu Oceniającego Projekt Predefiniowany w ramach Programu Operacyjnego „Budowanie potencjału instytucjonalnego i współpraca w obszarze wymiaru sprawiedliwości/Poprawa skuteczności wymiaru sprawiedliwości” w ramach Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2009–2014.

§ 2.

Posiedzenia Zespołu

1. Posiedzenia Zespołu zwołuje Operator Programu.

2. Posiedzenie Zespołu odbywa się nie później niż w terminie trzech tygodni od zatwierdzenia oceny formalnej wniosku o dofinansowanie.

3. Członkowie Zespołu otrzymują informację o terminie posiedzenia wraz z elektroniczną wersją wniosku o dofinansowanie nie później niż na dwa tygodnie przed przewidzianym terminem posiedzenia za pośrednictwem poczty elektronicznej.

4. W posiedzeniu Zespołu, poza członkami, mogą brać udział:

1) obserwatorzy, którzy na wniosek instytucji zewnętrznej reprezentującej partnerów społecznych, lub instytucje publiczne lub z jego własnej inicjatywy, mogą zostać zaproszeni przez Przewodniczącego do udziału w posiedzeniu Zespołu;

2) przedstawiciele beneficjenta projektu predefiniowanego, zaproszeni przez Przewodniczącego.

5. Za udział w posiedzeniach członkom Zespołu – przedstawicielom Operatora Programu, obserwatorom oraz przedstawicielom beneficjenta projektu predefiniowanego nie przysługuje wynagrodzenie.

6. Za udział w posiedzeniach Przewodniczącemu Zespołu, członkom Zespołu – ekspertom zewnętrznym, za wyjątkiem przedstawicieli Krajowego Punktu Kontaktowego uczestniczącym w ocenie projektu predefiniowanego, przysługuje wynagrodzenie zgodnie z zawartą umową.

7. Za przygotowanie i obsługę posiedzeń Zespołu odpowiedzialny jest sekretarz Zespołu.

8. Zespół podejmuje decyzje podczas posiedzeń w drodze głosowania jawnego, zwykłą większością głosów, przy obecności co najmniej 3 członków Zespołu.

§ 3.

Zasada bezstronności prac Zespołu

1. Członkowie Zespołu nie mogą być związani z beneficjentem projektu predefiniowanego stosunkiem osobistym lub służbowym, tego rodzaju, że mogłoby to wywołać wątpliwości co do bezstronności przeprowadzonych czynności.

2. Wszystkie osoby biorące udział w posiedzeniu Zespołu podpisują deklarację bezstronności i poufności, z wyjątkiem przedstawiciela beneficjenta projektu predefiniowanego oraz sekretarza zespołu, którzy podpisuje jedynie deklarację poufności.

3. Każdy członek Zespołu, przed przystąpieniem do oceny wniosku, jest zobowiązany podpisać dodatkowo deklarację bezstronności, znajdującą się na Karcie Oceny Merytorycznej, w odniesieniu do ocenianego przez siebie wniosku. Odmowa podpisania deklaracji bezstronności pozbawia członka Zespołu możliwości oceny danego wniosku.

4. W przypadku, odmowy określonej w ust. 3, Operator Programu odwołuje członka Zespołu i ma prawo powołać osobę w jego zastępstwie.

§ 4.

Ocena jakości merytorycznej i finansowej wniosków

1. Przedmiotem oceny Zespołu są wyłącznie wnioski, które przeszły pozytywnie ocenę formalną prowadzoną przez Wydział Zarządzania Bezzwrotną Pomocą Zagraniczną Departamentu Budżetu, Kontroli Zarządczej i Efektywności MS.

2. Każdy wniosek oceniany jest przez wszystkich Członków Zespołu, na podstawie Karty Oceny Merytorycznej.

3. Ocena wniosków odbywa się zgodnie z kryteriami wskazywanymi w zaproszeniu do składania wniosków o dofinansowanie projektów predefiniowanych, zgodnie z Kartą Oceny Merytorycznej.

4. Dokonanie oceny na Karcie Oceny Merytorycznej członek Zespołu potwierdza własnoręcznym czytelnym podpisem.

5. Wnioski ocenione są na zasadzie określenia spełnienia lub braku spełnienia kryteriów wskazanych w Karcie Oceny Merytorycznej.

6. Członkowie Zespołu podczas posiedzenia dyskutują kwestie dotyczące oceny merytorycznej projektu, w tym spełnienia lub braku spełnienia szczególnych kryteriów oraz podejmują w tym zakresie decyzje wskazując ewentualne rekomendacje do poprawy wniosku.

7. W przypadku różnic w ocenie poszczególnych punktów w Karcie Oceny Merytorycznej przez członków Zespołu ostateczna ocena ustalana jest w drodze głosowania zwykłą większością głosów. W przypadku równej liczby głosów decyduje głos Przewodniczącego Zespołu.

8. Członek Zespołu oceniający wniosek, proponuje niższą niż wnioskowana kwotę dofinansowania w przypadku zidentyfikowania kosztów, które uzna za niekwalifikowane, niezwiązane z realizacją projektu, nieistotne dla realizacji projektu lub uzna oszacowanie niektórych kosztów jako zawyżone w porównaniu ze stawkami rynkowymi. Członek Zespołu oceniający wniosek, przedstawiając propozycję niższej kwoty dofinansowania powinien brać pod uwagę, czy po takiej zmianie projekt zgłoszony we wniosku będzie nadal wykonalny i utrzyma swoje standardy jakościowe.

9. Propozycja zmniejszenia dofinansowania jest rozpatrywana podczas posiedzenia Zespołu.

10. Zespół podejmuje decyzję o przyjęciu wniosku do realizacji lub odrzuceniu wniosku ze wskazaniem przyczyn jego odrzucenia i rekomendacji zmian w projekcie.

§ 5.

Protokół

1. Z posiedzenia Zespołu sporządza się protokół oceny, który zawiera:

1) termin i miejsce posiedzenia;

2) podpisaną listę obecności Członków Zespołu;

3) nazwę i numer wniosku o dofinansowanie którego dotyczyło posiedzenie;

4) informację o obecności obserwatora (o ile byli uczestnikami posiedzenia);

5) informację o obecności przedstawiciela beneficjenta projektu predefiniowanego;

6) inne istotne elementy postępowania oceniającego;

7) informację o przyjęciu lub odrzuceniu wniosku wraz z uzasadnieniem;

8) rekomendacje do poprawy wniosku;

9) Karty Oceny Merytorycznej wraz z deklaracjami bezstronności wypełnionymi i podpisanymi przez Członków Zespołu;

10) Ostateczną Kartę Oceny Merytorycznej wniosku ustaloną w wyniku dyskusji na posiedzeniu Zespołu;

11) upoważnienie Zastępcy Przewodniczącego, w przypadku gdy Przewodniczący wyznaczył Zastępcę.

2. Protokół przekazywany jest do członków Zespołu celem jego akceptacji.

3. Zatwierdzenia Protokołu wraz z ostateczną Kartą Oceny Merytorycznej dokonuje Przewodniczący poprzez jego podpisanie.

REKLAMA

Dzienniki Urzędowe

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA