REKLAMA
Dzienniki Urzędowe - rok 2004 nr 11 poz. 107
KOMUNIKAT GŁÓWNEGO INSPEKTORA SANITARNEGO
z dnia 18 sierpnia 2004 r.
zmieniający komunikat w sprawie zasad przeprowadzania szczepień ochronnych przeciw chorobom zakaźnym w 2004 roku
Na podstawie art. 14 ust. 9 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o chorobach zakaźnych i zakażeniach (Dz. U. Nr 126, poz. 1384, z 2003 r. Nr 45, poz. 391, Nr 199, poz. 1938 oraz z 2004 r. Nr 96, poz. 959) ustala się, co następuje:
§ 1
W komunikacie Głównego Inspektora Sanitarnego z dnia 15 marca 2004 r. w sprawie zasad przeprowadzania szczepień ochronnych przeciw chorobom zakaźnym w 2003 roku (Dz. Urz. Min. Zdrow. Nr 2, poz. 24) w załączniku do komunikatu „Program Szczepień Ochronnych na rok 2003” wprowadza się następujące zmiany:
1) w części „I.A. Szczepienia obowiązkowe dzieci i młodzieży według wieku” w kolumnie „Uwagi”:
a) w rubryce trzeciej wyrazy „Dzieciom z przeciwwskazaniami do szczepienia przeciw krztuścowi nie wykonuje się szczepienia DTP. Dzieciom tym można:
a) zastosować szczepionkę DT – według zaleceń producenta. Wówczas w 2 miesiącu życia trzeba podać domięśniowo szczepionkę przeciw wzw typu B, a po 6 tygodniach jednocześnie zaszczepić pierwszą dawką DT (podskórnie) i pierwszą dawką szczepionki POLIO (IPV – podskórnie). Po następnych 6 tygodniach podać: drugą dawkę szczepionki DT (podskórnie) i jednocześnie – drugą dawkę szczepionki POLIO (IPV – podskórnie)
b) rozważyć zastosowanie szczepionki DTaP (z bezkomórkowym komponentem krztuścowym), w cyklu obowiązkowego szczepienia DTP, w ramach szczepień zalecanych.” zastępuje się wyrazami „Dzieciom z przeciwwskazaniami do szczepienia przeciw krztuścowi nie wykonuje się szczepienia DTP. Dzieciom tym należy zastosować domięśniowo szczepionkę DTaP (z bezkomórkowym komponentem krztuścowym), w cyklu obowiązkowego szczepienia DTP.
Patrz również – „Informacje uzupełniające” – część III PSO”,
b) w rubryce szóstej wyrazy „Dzieci, które w pierwszym roku życia otrzymały dwie dawki DT, należy zaszczepić podskórnie trzecią dawką DT.” zastępuje się wyrazami „Dzieci z przeciwwskazaniami do podania preparatu zawierającego komórkowy komponent krztuśca, które w pierwszym roku życia otrzymały trzy dawki DTaP, należy zaszczepić domięśniowo czwartą dawką DTaP.”;
2) w części „II. Szczepienia zalecane”:
a) skreśla się rubrykę czwartą,
b) w rubryce jedenastej w kolumnie uwagi, skreśla się wyrazy: „Osobom podróżującym w tereny endemicznego występowania zachorowań zaleca się szczepionkę poliwalentną A+C+W 135+Y.”;
3) w części „III. Informacje uzupełniające”
a) w punkcie „C. SZCZEPIENIE PRZECIW ŚWINCE” skreśla się ust. 2,
b) w punkcie „F. SZCZEPIENIA PRZECIW BŁONICY, TĘŻCOWI l KRZTUŚCOWI” ust. 2 otrzymuje brzmienie:
„2. Dzieciom mającym trwałe przeciwwskazania do szczepienia szczepionką komórkową przeciw krztuścowi zaleca się wykonanie szczepień szczepionką DTaP z bezkomórkowym komponentem krztuścowym – trzykrotnie w pierwszym roku życia i jeden raz w drugim roku, według schematu DTP, jeżeli nie ma przeciwwskazań do szczepienia komponentem acelularnym, lub szczepionką DT dwukrotnie w pierwszym roku życia i jeden raz w drugim roku. Wówczas w 2 miesiącu życia trzeba podać domięśniowo szczepionkę przeciw wzw typu B, a po 6 tygodniach jednocześnie zaszczepić pierwszą dawką DT (podskórnie) i pierwszą dawką szczepionki POLIO (IPV – podskórnie). Po następnych 6 tygodniach podać: drugą dawkę szczepionki DT (podskórnie) i jednocześnie – drugą dawkę szczepionki POLIO (IPV – podskórnie).”.
§ 2
Komunikat wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
Główny Inspektor Sanitarny
z up. Zastępca Głównego Inspektora Sanitarnego
Marek Ludwik Grabowski
- Data ogłoszenia: 2004-09-23
- Data wejścia w życie: 2004-09-23
- Data obowiązywania: 2004-09-23
- Dokument traci ważność: 2004-12-31
REKLAMA
Dzienniki Urzędowe
REKLAMA
REKLAMA