REKLAMA
Akty ujednolicone - rok 2008 nr 115 poz. 10
ROZPORZĄDZENIE KOMISJI (WE) NR 382/2008
z dnia 21 kwietnia 2008 r.
w sprawie zasad stosowania pozwoleń na przywóz i na wywóz w sektorze wołowiny i cielęciny
(Wersja przekształcona)
KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,
uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,
uwzględniając rozporządzenie Rady (WE) nr 1254/1999 z dnia 17 maja 1999 r. w sprawie wspólnej organizacji rynku wołowiny i cielęciny (1), w szczególności jego art. 29 ust. 2, art. 33 ust. 12 i art. 41,
a także mając na uwadze, co następuje:
(1) Rozporządzenie Komisji (WE) nr 1445/95 z dnia 26 czerwca 1995 r. w sprawie zasad stosowania pozwoleń na przywóz i na wywóz w sektorze wołowiny i cielęciny oraz uchylające rozporządzenie (EWG) nr 2377/80 (2) kilkakrotnie ulegało zasadniczym zmianom (3). Ze względu na konieczność wprowadzenia dalszych zmian, dla zachowania przejrzystości, rozporządzenie to powinno zostać przekształcone.
(2) Rozporządzenie (WE) nr 1254/1999 stanowi, że cały przywóz do Wspólnoty produktów wymienionych w art. 1 ust. 1 lit. a) tego rozporządzenia odbywa się na podstawie pozwoleń na przywóz. Doświadczenie pokazuje, że należy ściśle monitorować trend w wymianie handlowej wszystkimi produktami sektora wołowiny i cielęciny o szczególnym znaczeniu dla równowagi tego szczególnie wrażliwego rynku. W celu poprawy zarządzania rynkiem należy również wprowadzić wymóg posiadania pozwoleń na przywóz dla produktów oznaczonych kodami CN od 1602 50 31 do 1602 50 80 i 1602 90 69.
(3) Należy monitorować przywóz do Wspólnoty młodych samców, w szczególności cieląt. Wydanie pozwoleń na przywóz tych zwierząt powinno być uwarunkowane podaniem kraju ich pochodzenia.
(4) Na mocy art. 6 ust. 4 decyzji Rady 79/542/EWG z dnia 21 grudnia 1976 r. ustalającej wykaz państw trzecich lub części państw trzecich i ustanawiającej warunki zdrowia zwierząt i ludzi oraz warunki wystawiania świadectw weterynaryjnych dla przywożonych do Wspólnoty pewnych żywych zwierząt i ich świeżego mięsa (4) oryginał świadectwa weterynaryjnego musi towarzyszyć bydłu do czasu, gdy dotrze ono do posterunku kontroli granicznej.
(5) W Zintegrowanej Taryfie Wspólnot Europejskich (TARIC) znajdują się numery porządkowe, które umożliwiają identyfikację przywozowych kontyngentów taryfowych, produktów oraz, w niektórych przypadkach, ich pochodzenie. Od państw członkowskich powinno się wymagać zamieszczania tych numerów na pozwoleniach na przywóz lub na wypisie(-ach) z nich oraz używania ich w powiadomieniach dla Komisji.
(6) Właściwe organy krajowe wydające pozwolenia na przywóz nie zawsze znają kraj pochodzenia towarów sprowadzonych w ramach kontyngentów otwartych dla kilku krajów lub towarów sprowadzonych według stawek WTC. Identyfikacja kraju pochodzenia w przypadku kontyngentu taryfowego lub przywozu niepreferencyjnego powinna być podstawowym wymaganiem w rozumieniu rozporządzenia Komisji (EWG) nr 2220/85 z dnia 22 lipca 1985 r. ustanawiającego wspólne szczegółowe zasady stosowania systemu zabezpieczeń w odniesieniu do produktów rolnych (5), i dlatego powinien zostać wprowadzony wymóg wpisania kraju pochodzenia dla danych kontyngentów lub przywozu niepreferencyjnego w kolumnie 31 pozwolenia na przywóz lub wypisu z niego.
(7) Rozporządzenie (WE) nr 1254/1999 wymaga okazania pozwolenia na wywóz z wcześniejszym ustaleniem refundacji w przypadku jakiejkolwiek operacji wywozowej, co do której wnioskuje się o dopłatę. Należy ustalić szczegółowe zasady stosowania tego przepisu, obejmujące w szczególności składanie wniosków i informacje zamieszczane we wnioskach i pozwoleniach. Należy stosownie uzupełnić przepisy rozporządzenia Komisji (WE) nr 1291/2000 z dnia 9 czerwca 2000 r. ustanawiającego wspólne szczegółowe zasady stosowania systemu pozwoleń na przywóz i na wywóz oraz świadectw o wcześniejszym wyznaczeniu refundacji dla produktów rolnych (6).
(8) Artykuł 33 ust. 11 rozporządzenia (WE) nr 1254/1999 przewiduje, że na podstawie pozwoleń na wywóz przestrzegane będą zobowiązania dotyczące wolumenu wywozu wynikające z porozumień zawartych zgodnie z art. 300 Traktatu. Dlatego też należy ustanowić dokładne zasady składania wniosków, wydawania pozwoleń oraz okresu ważności tych pozwoleń.
(9) Ponadto decyzje w sprawie wniosków o pozwolenie na wywóz powinny być ogłaszane dopiero po upływie okresu potrzebnego na ich rozpatrzenie, umożliwiającego Komisji oszacowanie wnioskowanych ilości i odnośnego kosztu oraz, gdy stosowne, podjęcie szczególnych działań w sprawie tych wniosków. W swoim interesie wnioskodawcy powinni być w stanie wycofać wnioski w przypadku ustanowienia w stosunku do nich współczynnika akceptacji.
(10) W przypadku wniosków na ilości nieprzekraczające 25 ton należy zezwolić na natychmiastowe wydanie pozwolenia, jeśli o to wnioskuje podmiot gospodarczy. By zapobiec obchodzeniu standardowych przepisów należy ograniczyć okres ważności takich pozwoleń.
(11) W celu umożliwienia bardzo dokładnego zarządzania wywożonymi ilościami nie powinno się stosować przepisów dotyczących tolerancji ustanowionych rozporządzeniem (WE) nr 1291/2000.
(12) Konieczne jest włączenie do niniejszego rozporządzenia przepisów szczególnych dotyczących wywozu, ustanowionych rozporządzeniem Komisji (WE) nr 1643/2006 z dnia 7 listopada 2006 r. ustanawiającym szczegółowe zasady stosowania przyznawania pomocy w odniesieniu do wywozu produktów z wołowiny i cielęciny, które mogą korzystać ze szczególnych regulacji przywozowych w państwie trzecim (7) oraz rozporządzeniem Komisji (WE) nr 2051/96 z dnia 25 października 1996 r. ustanawiającym niektóre szczegółowe zasady przyznawania pomocy w odniesieniu do wywozu wołowiny i cielęciny, które mogą korzystać ze szczególnych regulacji przywozowych w Kanadzie i zmieniającym rozporządzenie (WE) nr 1445/95 (8).
(13) W celu prawidłowego kierowania systemem pozwoleń na przywóz i na wywóz Komisja potrzebuje dokładnych informacji o złożonych wnioskach o pozwolenie oraz o wykorzystaniu wniosków już wydanych. Wymóg skuteczności zarządzania narzuca, by komunikaty z państw członkowskich do Komisji były przekazywane w jednym, ustalonym formacie.
(14) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Komitetu Zarządzającego ds. Wołowiny i Cielęciny,
PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:
ROZDZIAŁ I
ZAKRES
Artykuł 1
Niniejsze rozporządzenie ustanawia zasady stosowania pozwoleń na przywóz i na wywóz w sektorze wołowiny i cielęciny.
ROZDZIAŁ II
POZWOLENIA NA PRZYWÓZ
Artykuł 2
1. Cały przywóz do Wspólnoty produktów wymienionych w art. 1 ust. 1 lit. a) rozporządzenia (WE) nr 1254/1999 i oznaczonych kodami CN 1602 50 31 do 1602 50 80 i 1602 90 69 podlega okazaniu pozwolenia na przywóz.
2. W odniesieniu do przywozu produktów objętych kodami CN 0102 90 05 do 0102 90 49, z wyjątkiem kontyngentów przywozowych na żywe bydło podlegających odpowiednim rozporządzeniom zawierającym zasady stosowania, we wniosku o pozwolenie na przywóz i w pozwoleniu wskazuje się:
a) w rubryce 7 - kraj pochodzenia;
b) w rubryce 8 - kraj wysyłki, który odpowiada krajowi wywozu w rozumieniu części 2 załącznika I (Wzory świadectw weterynaryjnych) do decyzji 79/542/EWG. Pozwolenie to zobowiązuje do przywozu z tego kraju;
c) w rubryce 20 - następujący wpis: „Kraj wysyłki określony w rubryce 8 odpowiada krajowi wywozu wskazanemu w oryginale lub kopii świadectwa weterynaryjnego”.
3. Dopuszczenie zwierząt, o których mowa w ust. 2, do swobodnego obrotu jest objęte wymogiem przedstawienia oryginału świadectwa weterynaryjnego lub kopii potwierdzonej za zgodność z oryginałem przez wspólnotowy posterunek kontroli granicznej, pod warunkiem że kraj wydający jest tym samym krajem, który wskazano w rubryce 8 pozwolenia na przywóz.
Artykuł 3
Pozwolenia ważne są 90 dni od daty wydania w rozumieniu art. 23 ust. 1 rozporządzenia (WE) nr 1291/2000.
Artykuł 4
Zabezpieczenie na poczet pozwolenia na przywóz wynosi:
a) 5 EUR w przypadku żywych zwierząt,
b) 12 EUR za 100 kg masy netto w przypadku pozostałych produktów.
Artykuł 5
1. Bez uszczerbku dla bardziej szczegółowych przepisów, wnioski o pozwolenie składane są na produkty: objęte jednym kodem CN lub jedną z grup kodów CN wymienionych w tym samym tiret w załączniku I.
2. Dane zawarte we wniosku przenoszone są do pozwolenia.
3. W przypadku przywozu w ramach kontyngentu przywozowego, organ wydający pozwolenie na przywóz wskazuje numer porządkowy danego kontyngentu w Zintegrowanej Taryfie Wspólnot Europejskich (TARIC) w rubryce 20 pozwolenia lub wypisu z niego.
Artykuł 6
1. Do dziesiątego dnia każdego miesiąca państwa członkowskie zawiadamiają Komisję o ilościach produktów, wyrażonych w kilogramach wagi produktu lub ilości sztuk bydła, na które wydano pozwolenia na przywóz w poprzednim miesiącu, w zestawieniu z ilościami przywiezionymi poza kontyngentem.
2. Do dnia 31 października każdego roku państwa członkowskie zawiadamiają Komisję o ilościach produktów, wyrażonych w kilogramach wagi produktu lub ilości sztuk bydła, na które wydano pozwolenia na przywóz w okresie od dnia 1 lipca roku poprzedniego do dnia 30 czerwca odnośnego roku, w zestawieniu z ilościami przywiezionymi poza kontyngentem.
3. Do dnia 31 października każdego roku państwa członkowskie zawiadamiają Komisję o ilościach produktów, wyrażonych w kilogramach wagi produktu lub ilości sztuk bydła oraz w rozbiciu na miesiąc przywozu i kraj pochodzenia, które zostały faktycznie dopuszczone do swobodnego obrotu w okresie od dnia 1 lipca roku poprzedniego do dnia 30 czerwca odnośnego roku, w zestawieniu z ilościami przywiezionymi poza kontyngentem.
Jednakże począwszy od okresu zaczynającego się w dniu 1 lipca 2009 r., państwa członkowskie przekazują Komisji szczegółowe informacje na temat ilości produktów wprowadzonych do swobodnego obrotu od dnia 1 lipca 2009 r. w zestawieniu z ilościami przywiezionymi poza kontyngentem zgodnie z art. 4 rozporządzenia Komisji (WE) nr 1301/2006 (9).
Artykuł 7
Powiadomienia, o których mowa w art. 6 ust. 1 i ust. 2 oraz w art. 6 ust. 3 akapit pierwszy, sporządza się według wzoru określonego w załącznikach II, III i IV z wykorzystaniem kategorii produktów wskazanych w załączniku V.
Artykuł 8
1. Jeżeli ilość faktycznie przywieziona jest przypisana do pozwolenia lub wypisu, do informacji już określonej w rozporządzeniu (WE) nr 1291/2000 należy dodać informację o kraju pochodzenia w kolumnie 31 pozwolenia na przywóz lub wypisu z niego.
2. Zobowiązania określone w niniejszym artykule ust. 1 są zobowiązaniami pierwotnymi w rozumieniu art. 20 rozporządzenia Komisji (EWG) nr 2220/85.
ROZDZIAŁ III
POZWOLENIA NA WYWÓZ
Artykuł 9
Nie naruszając przepisów art. 5 ust. 1 rozporządzenia (WE) nr 1291/2000, w przypadku każdego wywozu produktów w sektorze wołowiny i cielęciny, w odniesieniu do którego wystąpiono o refundację wywozową, należy przedstawić pozwolenie na wywóz z wcześniejszym ustaleniem refundacji, zgodnie z przepisami art. 10–16 niniejszego rozporządzenia.
Artykuł 10
1. Okres ważności pozwolenia na wywóz dotyczącego produktu, na który wnioskuje się o refundację i który jest objęty systemem wydania pozwoleń na wywóz z wcześniejszym wyznaczeniem refundacji, liczony od daty wydania pozwolenia w rozumieniu art. 23 ust. 2 rozporządzenia (WE) nr 1291/2000, wynosi:
a) pięć miesięcy plus miesiąc bieżący dla produktów objętych pozycją kodu CN 0102 10 i 75 dni dla produktów objętych pozycjami kodu CN 0102 90 i ex 1602,
b) 60 dni dla innych produktów.
2. Ważność pozwoleń na wywóz wołowiny i cielęciny wydanych zgodnie z procedurą przewidzianą w art. 49 rozporządzenia (WE) nr 1291/2000 wygasa z końcem:
a) piątego miesiąca, licząc od miesiąca wydania w rozumieniu art. 23 ust. 2 wymienionego rozporządzenia, w odniesieniu do produktów objętych kodem CN 0102 10,
b) czwartego miesiąca, licząc od miesiąca wydania w rozumieniu art. 23 ust. 2 wymienionego rozporządzenia, dla innych produktów.
3. W drodze odstępstwa od art. 49 ust. 5 rozporządzenia (WE) nr 1291/2000 termin 21 dni dla produktów objętych kodem CN 0102 10 zastępuje się terminem 90 dni.
4. Rubryka 15 wniosków o pozwolenie oraz pozwoleń zawiera opis produktu, rubryka 16 zawiera 12-cyfrowy kod nomenklatury produktu rolnego objętego refundacjami wywozowymi, rubryka 7 zawiera kraj przeznaczenia.
5. Kategorie produktu podane w art. 14 akapit drugi rozporządzenia (WE) nr 1291/2000 są wyszczególnione w załączniku VI do niniejszego rozporządzenia.
Artykuł 11
Zabezpieczenie na poczet pozwolenia z wcześniejszym ustaleniem refundacji wynosi:
a) 26 EUR za sztukę zwierzęcia żywego;
b) 15 EUR za 100 kg produktów objętych kodem 0201 30 00 9100 nomenklatury refundacji wywozowych do produktu rolnego;
c) 9 EUR za 100 kg wagi netto w przypadku innych produktów.
Artykuł 12
1. Wnioski o wydanie pozwoleń na wywóz zawierające wcześniejsze ustalenie refundacji, o których mowa w art. 10 ust. 1, 2 i 3, można przedkładać właściwym organom od poniedziałku do piątku każdego tygodnia.
Pozwolenia na wywóz wydawane są w środę w tygodniu następującym po tygodniu, w którym złożono wniosek, o ile Komisja nie podjęła w międzyczasie żadnych szczególnych działań określonych w ust. 2 lub 3 niniejszego artykułu.
Jednakże pozwolenia, o które wystąpiono na mocy art. 16 rozporządzenia (WE) nr 1291/2000 są wydawane bezzwłocznie.
W drodze odstępstwa od akapitu drugiego niniejszego ustępu, Komisja, zgodnie z procedurą, o której mowa w art. 43 ust. 2 rozporządzenia (WE) nr 1254/1999, może wyznaczyć inny niż środa dzień na wydanie pozwoleń na wywóz, jeżeli wydanie ich w środę jest niemożliwe.
2. W przypadku gdy wydanie pozwoleń na wywóz powodowałoby lub mogło powodować przekroczenie dostępnych kwot zapisanych w budżecie albo wyczerpanie w danym okresie maksymalnych ilości, które mogą zostać wywiezione z prawem do refundacji, w związku z limitami określonymi w art. 33 ust. 11 rozporządzenia (WE) nr 1254/1999, lub uniemożliwiłoby dalszy wywóz przez resztę okresu, Komisja może:
a) ustalić współczynnik akceptacji dla ilości wnioskowanych;
b) odrzucić wnioski, dla których jeszcze nie wydano pozwolenia;
c) zawiesić składanie wniosków o pozwolenie na maksymalnie pięć dni roboczych, z możliwością przedłużenia zgodnie z procedurą, o której mowa w art. 43 ust. 2 rozporządzenia (WE) nr 1254/1999.
W okolicznościach określonych w akapicie pierwszym lit. c), wnioski o pozwolenie złożone w trakcie okresu zawieszenia są nieważne.
Środki przewidziane w akapicie pierwszym mogą być wykonane lub zmienione w zależności od kategorii produktu albo przeznaczenia lub grupy przeznaczeń.
3. Środki przewidziane w ust. 2 mogą być również przyjęte w przypadku gdy wnioski o pozwolenie na wywóz dotyczą ilości, które przekraczają lub mogą przekraczać normalne dostępne ilości dla jednego przeznaczenia lub grupy przeznaczeń, a wydawanie pozwoleń, o które wnioskowano, pociągałoby za sobą ryzyko spekulacji, zakłócenia konkurencji między podmiotami gospodarczymi lub zakłócenia handlu lub rynku wspólnotowego.
4. W przypadku odmowy lub zmniejszenia wnioskowanych ilości zabezpieczenie zostaje bezzwłocznie zwolnione w odniesieniu do ilości, dla których nie przyjęto wniosku.
5. W drodze odstępstwa od ust. 1, jeśli współczynnik akceptacji ustalono na poziomie poniżej 90 %, pozwolenia wydaje się nie później niż jedenastego dnia roboczego po opublikowaniu tego współczynnika akceptacji w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej. Wnioskodawcy mogą w przeciągu 10 dni roboczych po publikacji:
a) wycofać wniosek; w takim przypadku zabezpieczenie zostanie zwolnione bezzwłocznie; albo
b) domagać się bezzwłocznego wydania pozwolenia, w takim przypadku właściwy organ wydaje pozwolenie bezzwłocznie, ale najwcześniej piątego dnia roboczego po dniu złożenia wniosku.
6. Niezależnie od przepisów ust. 1, pozwolenia dotyczące wniosków na ilość nieprzekraczającą 25 ton produktów objętych kodami CN 0201 i 0202 są wydawane bezzwłocznie. W tego rodzaju przypadkach, niezależnie od przepisów art. 10 niniejszego rozporządzenia ważność pozwoleń ogranicza się do pięciu dni roboczych od dnia ich faktycznego wydania w rozumieniu art. 23 ust. 2 rozporządzenia (WE) nr 1291/2000, a w rubryce 20 wniosków o pozwolenie oraz samych pozwoleń musi znajdować się co najmniej jeden z zapisów wymienionych w załączniku VII część A do niniejszego rozporządzenia.
Artykuł 13
1. Ilości wywiezione w ramach tolerancji określonej w art. 8 ust. 4 rozporządzenia (WE) nr 1291/2000 nie stanowią tytułu do wypłaty refundacji, jeśli wywóz odbywa się na podstawie pozwolenia określonego w art. 10 ust. 1, 2 i 3 niniejszego rozporządzenia a w jego rubryce 22 znajduje się wpis o treści:
„Refundacja ważna dla... ton (ilość, na którą wydane jest pozwolenie)”.
2. Przepisów art. 18 ust. 3 lit. b) tiret drugie rozporządzenia Komisji (WE) nr 800/1999 (10) nie stosuje się do szczególnych refundacji wywozowych dotyczących produktów objętych kodami CN 0201 30 00 9100 i 0201 30 00 9120 nomenklatury produktów rolnych w odniesieniu do refundacji wywozowych ustanowionych rozporządzeniem Komisji (EWG) nr 3846/87 (11), jeżeli produkty te zostały objęte procedurą składu celnego zgodnie z art. 4 rozporządzenia Komisji (WE) nr 1741/2006 (12).
Artykuł 14
1. Niniejszy artykuł stosuje się do wywozu dokonywanego na mocy rozporządzenia (WE) nr 1643/2006.
2. Wnioski o pozwolenie na produkty wskazane w art. 1 rozporządzenia (WE) nr 1643/2006 można składać tylko w państwach członkowskich spełniających warunki zdrowotne wymagane przez kraj przywozu.
3. Wnioski o udzielenie pozwolenia i pozwolenia zawierają w rubryce 7 wpis „USA”. Pozwolenia zawierają zobowiązanie do dokonania wywozu z państwa członkowskiego wystawiającego pozwolenie do tego miejsca przeznaczenia.
4. Niezależnie od przepisów art. 8 ust. 4 rozporządzenia (WE) nr 1291/2000 ilości wywiezione nie mogą przekraczać ilości podanych w pozwoleniu. Pozwolenia zawierają w rubryce 19 wpis „0”.
5. W rubryce 22 pozwoleń umieszcza się jeden z wpisów wymienionych w załączniku VII część B.
6. Państwa członkowskie informują Komisję:
a) każdego dnia roboczego, najpóźniej o godzinie 18.00 (czasu brukselskiego), o całkowitej ilości produktów stanowiącej przedmiot wniosków;
b) najpóźniej do końca miesiąca składania wniosków -o wykazie wnioskodawców.
7. Jeśli ilości, w odniesieniu do których złożono wnioski o udzielenie pozwolenia, przekraczają ilości dostępne, Komisja wyznacza jednolity współczynnik akceptacji stosowany do wnioskowanych ilości.
8. Pozwolenia wydaje się dziesiątego dnia roboczego od daty złożenia wniosku. Nie wydaje się żadnego pozwolenia w odniesieniu do wniosków, które nie zostały przekazane Komisji.
9. Niezależnie od przepisów art. 10 ust. 1, 2 i 3 niniejszego rozporządzenia, pozwolenia są ważne przez 90 dni od faktycznej daty ich wydania, z zastosowaniem art. 23 ust. 2 rozporządzenia (WE) nr 1291/2000 ale nie dłużej niż do dnia 31 grudnia roku wydania.
10. Jeżeli ilości objęte wnioskami zostają zmniejszone na mocy art. 7, w stosunku do wszystkich nieprzyznanych ilości zabezpieczenie jest niezwłocznie zwalniane.
11. Poza wymogami szczegółowo określonymi w art. 32 ust. 1 lit. b) rozporządzenia (WE) nr 1291/2000, zwolnienie zabezpieczenia wobec pozwoleń na wywóz jest uwarunkowane przedstawieniem dowodu przybycia do miejsca przeznaczenia, przy zastosowaniu art. 35 ust. 5 tego rozporządzenia.
Artykuł 15
1. Niniejszy artykuł stosuje się do wywozu do Kanady na podstawie rozporządzenia Komisji (WE) nr 2051/96.
2. Wnioski o pozwolenie dla produktów wymienionych w art. 1 rozporządzenia (WE) nr 2051/96 mogą być wnoszone tylko w państwach członkowskich spełniających wymagane przez władze kanadyjskie warunki zdrowotne.
3. Wnioski o pozwolenie i pozwolenia zawierają w rubryce 7 wpis „Kanada”. Pozwolenia zawierają zobowiązanie do dokonania wywozu z państwa członkowskiego wystawiającego pozwolenie do tego miejsca przeznaczenia.
4. Niezależnie od przepisów art. 8 ust. 4 rozporządzenia (WE) nr 1291/2000 ilości wywiezione nie mogą przekraczać ilości podanych w pozwoleniu. Pozwolenia zawierają w rubryce 19 wpis „0”.
5. W rubryce 22 pozwoleń umieszcza się jeden z wpisów wymienionych w załączniku VII część C.
6. Państwa członkowskie informują Komisję:
a) każdego dnia roboczego, najpóźniej o godzinie 18.00 (czasu brukselskiego), o całkowitej ilości produktów stanowiącej przedmiot wniosków;
b) najpóźniej do końca miesiąca składania wniosków – o wykazie wnioskodawców.
7. Jeżeli ilości, w odniesieniu do których zostały złożone wnioski, przekraczają ilości dostępne, Komisja ustala jednolity współczynnik akceptacji mający zastosowanie do wnioskowanych ilości.
8. Pozwolenia wydaje się dziesiątego dnia roboczego od daty złożenia wniosku. Nie wydaje się żadnego pozwolenia w odniesieniu do wniosków, które nie zostały przekazane Komisji.
9. Niezależnie od przepisów art. 10 ust. 1, 2 i 3 niniejszego rozporządzenia, pozwolenia są ważne przez 90 dni od dnia ich faktycznego wydania, z zastosowaniem art. 23 ust. 2 rozporządzenia (WE) nr 1291/2000 ale nie dłużej niż do dnia 31 grudnia roku wydania.
10. Jeżeli ilości objęte wnioskami zostają zmniejszone zgodnie z art. 7, w stosunku do wszystkich nieprzyznanych ilości zabezpieczenie jest niezwłocznie zwalniane.
11. Poza wymogami szczegółowo określonymi w art. 32 ust. 1 lit. b) rozporządzenia (WE) nr 1291/2000, zwolnienie zabezpieczenia wobec pozwoleń na wywóz jest uwarunkowane przedstawieniem dowodu przybycia do miejsca przeznaczenia, przy zastosowaniu art. 35 ust. 5 tego rozporządzenia.
Artykuł 16
1. Państwa członkowskie informują Komisję:
a) w każdy piątek od godziny 13.00:
(i) o wnioskach o pozwolenia zawierających wcześniej ustalone refundacje, o których mowa w art. 10 ust. 1, 2 i 3, lub o braku wniosków o pozwolenia złożonych od poniedziałku do piątku danego tygodnia;
(ii) o wnioskach o pozwolenia, o których mowa w art. 49 rozporządzenia (WE) nr 1291/2000 lub o braku wniosków o pozwolenia złożonych od poniedziałku do piątku danego tygodnia;
(iii) o ilościach, w odniesieniu do których wydano pozwolenia w ramach art. 12 ust. 6 niniejszego rozporządzenia, lub o niewydaniu żadnych pozwoleń od poniedziałku do piątku danego tygodnia;
(iv) o ilościach, w odniesieniu do których wydano pozwolenia w następstwie wniosków o pozwolenia objętych art. 49 rozporządzenia (WE) nr 1291/2000, podając datę złożenia wniosku o pozwolenie i kraj przeznaczenia, od poniedziałku do piątku danego tygodnia;
(v) o ilościach, w odniesieniu do których wnioski o pozwolenie na wywóz zostały wycofane zgodnie z art. 12 ust. 5 niniejszego rozporządzenia, w trakcie danego tygodnia;
b) przed 15 dniem każdego miesiąca za miesiąc poprzedni:
(i) o wnioskach o pozwolenia objętych art. 16 rozporządzenia (WE) nr 1291/2000;
(ii) o ilościach, w odniesieniu do których wydano pozwolenia w ramach art. 10 ust. 1, 2 i 3 niniejszego rozporządzenia i które nie zostały wykorzystane.
2. Powiadomienia określone w ust. 1 zawierają:
a) ilość wyrażoną w masie produktu dla każdej kategorii określonej w art. 10 ust. 5;
b) ilość dla każdej kategorii w rozbiciu według miejsca przeznaczenia.
Ponadto powiadomienia określone w ust. 1 lit. b) ppkt (ii) muszą zawierać kwotę refundacji przypadającą dla każdej kategorii.
3. Wszystkie powiadomienia wymienione w ust. 1, w tym powiadomienia o braku, sporządza się w formie pokazanej w załączniku VIII.
ROZDZIAŁ IV
PRZEPISY KOŃCOWE
Artykuł 17
Rozporządzenie (WE) nr 1445/95 traci moc.
Odesłania do uchylonego rozporządzenia należy odczytywać jako odesłania do niniejszego rozporządzenia, zgodnie z tabelą korelacji w załączniku X.
Artykuł 18
Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dziesiątego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.
Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.
Sporządzono w Brukseli, dnia 21 kwietnia 2008 r.
W imieniu Komisji |
Mariann FISCHER BOEL |
Członek Komisji |
|
(1) Dz.U. L 160 z 26.6.1999, s. 21 Rozporządzenie ostatnio zmienione rozporządzeniem Komisji (WE) nr 98/2008 (Dz.U. L 29 z 2.2.2008, s. 5).
(2) Dz.U. L 143 z 27.6.1995, s. 35. Rozporządzenie ostatnio zmienione rozporządzeniem (WE) nr 586/2007 (Dz.U. L 139 z 31.5.2007, s. 5).
(3) Zob. załącznik IX.
(4) Dz.U. L 146 z 14.6.1979, s. 15. Decyzja ostatnio zmieniona decyzją Komisji (WE) 2008/61/WE (Dz.U. L 15 z 18.1.2008, s. 33).
(5) Dz.U. L 205 z 3.8.1985, s. 5. Rozporządzenie ostatnio zmienione rozporządzeniem (WE) nr 1913/2006 (Dz.U. L 365 z 12.12.2006, s. 52).
(6) Dz.U. L 152 z 24.6.2000, s. 1. Rozporządzenie ostatnio zmienione rozporządzeniem (WE) nr 1423/2007 (Dz.U. L 317 z 5.12.2007, s. 36).
(7) Dz.U. L 308 z 8.11.2006, s. 7.
(8) Dz.U. L 274 z 26.10.1996, s. 18. Rozporządzenie zmienione rozporządzeniem (WE) nr 2333/96 (Dz.U. L 317 z 6.12.1996, s. 13).
(9) Dz.U. L 238 z 1.9.2006, s. 13.
(10) Dz.U. L 102 z 17.4.1999, s. 11.
(11) Dz.U. L 366 z 24.12.1987, s. 1.
(12) Dz.U. L 329 z 25.11.2006, s. 7.
ZAŁĄCZNIK I
Wykaz, o którym mowa w art. 5 ust. 1
- 0102 90 05
- 0102 90 21, 0102 90 29
- 0102 90 41 do 0102 90 49
- 0102 90 51 do 0102 90 79
- 0201 10 00, 0201 20 20
- 0201 20 30
- 0201 20 50
- 0201 20 90
- 0201 30 00, 0206 10 95
- 0202 10 00, 0202 20 10
- 0202 20 30
- 0202 20 50
- 0202 20 90
- 0202 30 10
- 0202 30 50
- 0202 30 90
- 0206 29 91
- 0210 20 10
- 0210 20 90, 0210 99 51, 0210 99 90
- 1602 50 10, 1602 90 61
- 1602 50 31
- 1602 50 95
- 1602 90 69
ZAŁĄCZNIK II
ZAŁĄCZNIK III
ZAŁĄCZNIK IV
ZAŁĄCZNIK V
Kategorie produktów, o których mowa w art. 7
Kategoria produktu | Kod CN |
110 | 0102 90 05 |
120 | 0102 90 21 oraz 0102 90 29 |
130 | 0102 90 41 oraz 0102 90 49 |
140 | 0102 90 51 do 0102 90 79 |
210 | 0201 10 00 oraz 0201 20 20 |
220 | 0201 20 30 |
230 | 0201 20 50 |
240 | 0201 20 90 |
250 | 0201 30 oraz 0206 10 95 |
310 | 0202 10 oraz 0202 20 10 |
320 | 0202 20 30 |
330 | 0202 20 50 |
340 | 0202 20 90 |
350 | 0202 30 10 |
360 | 0202 30 50 |
370 | 0202 30 90 |
380 | 0206 29 91 |
410 | 0210 20 10 |
420 | 0210 20 90, 0210 99 51 oraz 0210 99 90 |
510 | 1602 50 10 oraz 1602 90 61 |
520 | 1602 50 31 |
530 | 1602 50 95 |
550 | 1602 90 69 |
ZAŁĄCZNIK VI
Wykaz wskazany w art. 10 ust. 5
Kategoria | Kod produktu |
011 | 0102 10 10 9140 oraz 0102 10 30 9140 |
021 | 0102 10 10 9150, 0102 10 30 9150 oraz 0102 10 90 9120 |
031 | 0102 90 71 9000 |
041 | 0102 90 41 9100, 0102 90 51 9000, 0102 90 59 9000, 0102 90 61 9000, 0102 90 69 9000 oraz 0102 90 79 9000 |
050 | 0201 10 00 9110, 0201 20 30 9110 oraz 0201 20 50 9130 |
060 | 0201 10 00 9120, 0201 20 30 9120, 0201 20 50 9140 oraz 0201 20 90 9700 |
070 | 0201 10 00 9130 oraz 0201 20 20 9110 |
080 | 0201 10 00 9140 oraz 0201 20 20 9120 |
090 | 0201 20 50 9110 |
100 | 0201 20 50 9120 |
110 | 0201 30 00 9050 |
111 | 0201 30 00 9060 |
120 | 0201 30 00 9100 |
121 | 0201 30 00 9120 |
131 | 0201 30 00 9140 |
150 | 0202 10 00 9100, 0202 20 30 9000, 0202 20 50 9900 oraz 0202 20 90 9100 |
160 | 0202 10 00 9900 oraz 0202 20 10 9000 |
170 | 0202 20 50 9100 |
180 | 0202 30 90 9100 |
200 | 0202 30 90 9200 |
210 | 0202 30 90 9900 |
220 | 0206 10 95 9000 oraz 0206 29 91 9000 |
230 | 0210 20 90 9100 |
320 | 1602 50 31 9125 oraz 1602 50 95 9125 |
350 | 1602 50 31 9325 oraz 1602 50 95 9325 |
ZAŁĄCZNIK VII
ZAŁĄCZNIK VIII
Zastosowanie rozporządzenia (WE) nr 382/2008
KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH DG AGRI/D/2 - Sektor wołowiny i cielęciny
ZAŁĄCZNIK IX
Uchylone rozporządzenie i jego kolejne zmiany
Rozporządzenie Komisji (WE) nr 1445/95 |
|
Rozporządzenie Komisji (WE) nr 2351/95 |
|
Rozporządzenie Komisji (WE) nr 2856/95 |
|
Rozporządzenie Komisji (WE) nr 2051/96 | Wyłącznie art. 6 |
Rozporządzenie Komisji (WE) nr 2333/96 | Wyłącznie art. 2 |
Rozporządzenie Komisji (WE) nr 135/97 |
|
Rozporządzenie Komisji (WE) nr 266/97 |
|
Rozporządzenie Komisji (WE) nr 1496/97 |
|
Rozporządzenie Komisji (WE) nr 1572/97 |
|
Rozporządzenie Komisji (WE) nr 2284/97 |
|
Rozporządzenie Komisji (WE) nr 2469/97 | Wyłącznie art. 3 i załącznik IV |
Rozporządzenie Komisji (WE) nr 2616/97 |
|
Rozporządzenie Komisji (WE) nr 260/98 | Wyłącznie art. 1 i załączniki I, II A i II B |
Rozporządzenie Komisji (WE) nr 759/98 |
|
Rozporządzenie Komisji (WE) nr 2365/98 |
|
Rozporządzenie Komisji (WE) nr 2648/98 |
|
Rozporządzenie Komisji (WE) nr 1000/2000 | Wyłącznie art. 3 ust. 2 i załącznik IV |
Rozporządzenie Komisji (WE) nr 1659/2000 |
|
Rozporządzenie Komisji (WE) nr 24/2001 (Dz.U. L 3 z 6.1.2001, s. 9) |
|
Rozporządzenie Komisji (WE) nr 2492/2001 |
|
Rozporządzenie Komisji (WE) nr 118/2003 | Wyłącznie art. 4 ust. 2 i załącznik III |
Rozporządzenie Komisji (WE) nr 852/2003 |
|
Rozporządzenie Komisji (WE) nr 360/2004 |
|
Rozporządzenie Komisji (WE) nr 1118/2004 | Wyłącznie art. 1 |
Rozporządzenie Komisji (WE) nr 1713/2006 | Wyłącznie art. 6 |
Rozporządzenie Komisji (WE) nr 1749/2006 |
|
Rozporządzenie Komisji (WE) nr 1965/2006 | Wyłącznie art. 1 |
Rozporządzenie Komisji (WE) nr 586/2007 |
|
ZAŁĄCZNIK X
Tabela korelacji
Rozporządzenie (WE) nr 1445/95 | Niniejsze rozporządzenie |
Artykuł 1 | Artykuł 1 |
Artykuł 2 ust. 1 | Artykuł 2 ust. 1 |
Artykuł 2 ust. 2 akapit pierwszy | Artykuł 2 ust. 2 |
Artykuł 2 ust. 2 akapit drugi | Artykuł 2 ust. 3 |
Artykuł 3 | Artykuł 3 |
Artykuł 4, formuła wprowadzająca | Artykuł 4, formuła wprowadzająca |
Artykuł 4 tiret pierwsze | Artykuł 4 lit. a) |
Artykuł 4 tiret drugie | Artykuł 4 lit. b) |
Artykuł 5 ust. 1 akapit pierwszy | Artykuł 5 ust. 1 |
Artykuł 5 ust. 1 akapit drugi | Artykuł 5 ust. 2 |
Artykuł 5 ust. 2 | Artykuł 5 ust. 3 |
Artykuł 6 | Artykuł 6 (nowy) |
Artykuł 6a | Artykuł 7 (nowy) |
Artykuł 6b akapit pierwszy | Artykuł 8 ust. 1 |
Artykuł 6b akapit drugi | Artykuł 8 ust. 2 |
Artykuł 6c | - |
Artykuł 6d | - |
Artykuł 7 | Artykuł 9 |
Artykuł 8 ust. 1 akapit pierwszy, formuła wprowadzająca | Artykuł 10 ust. 1, formuła wprowadzająca |
Artykuł 8 ust. 1 akapit pierwszy tiret pierwsze | Artykuł 10 ust. 1 lit. a) |
Artykuł 8 ust. 1 akapit pierwszy tiret drugie | Artykuł 10 ust. 1 lit. b) |
Artykuł 8 ust. 1 akapit drugi, formuła wprowadzająca | Artykuł 10 ust. 2, formuła wprowadzająca |
Artykuł 8 ust. 1 akapit drugi tiret pierwsze | Artykuł 10 ust. 2 lit. a) |
Artykuł 8 ust. 1 akapit drugi tiret drugie | Artykuł 10 ust. 2 lit. b) |
Artykuł 8 ust. 1 akapit trzeci | Artykuł 10 ust. 3 |
Artykuł 8 ust. 3 | Artykuł 10 ust. 4 |
Artykuł 8 ust. 4 | Artykuł 10 ust. 5 |
Artykuł 9 ust. 1 | Artykuł 11 |
Artykuł 10 ust. 1 | Artykuł 12 ust. 1 |
Artykuł 10 ust. 2 | Artykuł 12 ust. 2 |
Artykuł 10 ust. 2a | Artykuł 12 ust. 3 |
Artykuł 10 ust. 3 | Artykuł 12 ust. 4 |
Artykuł 10 ust. 4, formuła wprowadzająca | Artykuł 12 ust. 5, formuła wprowadzająca |
Artykuł 10 ust. 4 tiret pierwsze | Artykuł 12 ust. 5 lit. a) |
Rozporządzenie (WE) nr 1445/95 | Niniejsze rozporządzenie |
Artykuł 10 ust. 4 tiret drugie | Artykuł 12 ust. 5 lit. b) |
Artykuł 10 ust. 5 | Artykuł 12 ust. 6 |
Artykuł 11 | Artykuł 13 |
Artykuł 12 ust. 1–5 | Artykuł 14 ust. 1–5 |
Artykuł 12 ust. 7, formuła wprowadzająca | Artykuł 14 ust. 6, formuła wprowadzająca |
Artykuł 12 ust. 7 tiret pierwsze | Artykuł 14 ust. 6 lit. a) |
Artykuł 12 ust. 7 tiret drugie | Artykuł 14 ust. 6 lit. b) |
Artykuł 12 ust. 8 | Artykuł 14 ust. 7 |
Artykuł 12 ust. 9 | Artykuł 14 ust. 8 |
Artykuł 12 ust. 10 | Artykuł 14 ust. 9 |
Artykuł 12 ust. 11 | Artykuł 14 ust. 10 |
Artykuł 12 ust. 12 | Artykuł 14 ust. 11 |
Artykuł 12a ust. 1–5 | Artykuł 15 ust. 1–5 |
Artykuł 12a ust. 7, formuła wprowadzająca | Artykuł 15 ust. 6, formuła wprowadzająca |
Artykuł 12a ust. 7 tiret pierwsze | Artykuł 15 ust. 6 lit. a) |
Artykuł 12a ust. 7 tiret drugie | Artykuł 15 ust. 6 lit. b) |
Artykuł 12a ust. 8–12 | Artykuł 15 ust. 7–12 |
Artykuł 13 | Artykuł 16 |
Artykuł 14 | - |
- | Artykuł 17 (nowy) |
Artykuł 15 | Artykuł 18 |
Załącznik I | Załącznik I |
Załącznik II A | Załącznik II (nowy) oraz załącznik V (nowy) |
- | Artykuł III (nowy) |
Załącznik II B | Artykuł IV (nowy) |
Załącznik III | Załącznik VI |
Załącznik III A | Załącznik VII część A |
Załącznik III B | Załącznik VII część B |
Załącznik III C | Załącznik VII część C |
Załącznik IV | Załącznik VIII |
- | Załącznik IX |
- | Załącznik X |
- Data ogłoszenia: 2008-04-29
- Data wejścia w życie: 2008-05-19
- Data obowiązywania: 2016-08-06
- ROZPORZĄDZENIE KOMISJI (WE) NR 514/2008 z dnia 9 czerwca 2008 r. zmieniające rozporządzenie (WE) nr 376/2008 ustanawiające wspólne szczegółowe zasady stosowania systemu pozwoleń na wywóz i przywóz oraz świadectw o wcześniejszym ustaleniu refundacji dla produktów rolnych, oraz rozporządzenia (WE) nr 1439/95, (WE) nr 245/2001, (WE) nr 2535/2001, (WE) nr 1342/2003, (WE) nr 2336/2003, (WE) nr 1345/2005, (WE) nr 2014/2005, (WE) nr 951/2006, (WE) nr 1918/2006, (WE) nr 341/2007, (WE) nr 1002/2007, (WE) nr 1580/2007 i (WE) nr 382/2008 uchylające rozporządzenie (EWG) nr 1119/79
- ROZPORZĄDZENIE KOMISJI (UE) NR 173/2011 z dnia 23 lutego 2011 r. zmieniające rozporządzenia (WE) nr 2095/2005, (WE) nr 1557/2006, (WE) nr 1741/2006, (WE) nr 1850/2006, (WE) nr 1359/2007, (WE) nr 382/2008, (WE) nr 436/2009, (WE) nr 612/2009, (WE) nr 1122/2009, (WE) nr 1187/2009 oraz (UE) nr 479/2010 w odniesieniu do obowiązków przekazywania informacji w ramach wspólnej organizacji rynków rolnych oraz systemów wsparcia bezpośredniego dla rolników
- ROZPORZĄDZENIE WYKONAWCZE KOMISJI (UE) NR 1379/2011 z dnia 20 grudnia 2011 r. zmieniające rozporządzenia (WE) nr 382/2008, (UE) nr 1178/2010 oraz (UE) nr 90/2011 w odniesieniu do kodów CN oraz kodów produktów w nomenklaturze produktów rolnych do celów refundacji wywozowych w sektorach wołowiny i cielęciny, jaj i mięsa drobiowego
- ROZPORZĄDZENIE WYKONAWCZE KOMISJI (UE) NR 1212/2012 z dnia 17 grudnia 2012 r. zmieniające rozporządzenia (WE) nr 2535/2001, (WE) nr 917/2004, (WE) nr 382/2008, (WE) nr 748/2008, (WE) nr 810/2008 i (WE) nr 610/2009 w odniesieniu do zobowiązań dotyczących przekazywania informacji w ramach wspólnej organizacji rynków rolnych
- ROZPORZĄDZENIE DELEGOWANE KOMISJI (UE) 2016/1237 z dnia 18 maja 2016 r. uzupełniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1308/2013 w odniesieniu do zasad stosowania systemu pozwoleń na przywóz i wywóz oraz uzupełniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1306/2013 w odniesieniu do zasad dotyczących zwalniania i przepadku zabezpieczeń złożonych w odniesieniu do takich pozwoleń, zmieniające rozporządzenia Komisji (WE) nr 2535/2001, (WE) nr 1342/2003, (WE) nr 2336/2003, (WE) nr 951/2006, (WE) nr 341/2007 i (WE) nr 382/2008 oraz uchylające rozporządzenia Komisji (WE) nr 2390/98, (WE) nr 1345/2005, (WE) nr 376/2008 i (WE) nr 507/2008
REKLAMA
Akty ujednolicone
REKLAMA
REKLAMA