REKLAMA
Akty ujednolicone - rok 2002 nr 332 poz. 1
ROZPORZĄDZENIE (WE) NR 2150/2002 PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY
z dnia 25 listopada 2002 r.
w sprawie statystyk odpadów
(Tekst mający znaczenie dla EOG)
PARLAMENT EUROPEJSKI I RADA UNII EUROPEJSKIEJ,
uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską, w szczególności jego art. 285,
uwzględniając wnioski Komisji (1),
uwzględniając opinię Komitetu Ekonomiczno-Społecznego (2),
stanowiąc zgodnie z procedurą przewidzianą w art. 251 Traktatu (3),
a także mając na uwadze, co następuje:
(1) W celu monitorowania stosowania polityki w zakresie odpadów Wspólnota zobowiązuje do regularnego prowadzenia statystyk produkcji odpadów i zarządzania odpadami z przedsiębiorstw i prywatnych gospodarstw domowych. Daje to podstawę do monitorowania zgodności z zasadami maksymalizacji odzysku i bezpiecznego unieszkodliwiania. Ocena zgodności z zasadą zapobiegania powstawaniu odpadów i określenie związku między danymi dotyczącymi wytwarzania odpadów a globalnymi, krajowymi i regionalnymi inwentaryzacjami wykorzystania zasobów wymaga jednak posiadania instrumentów statystycznych.
(2) Zapewnienie porównywalności wyników statystyk dotyczących odpadów wymaga zdefiniowania określeń używanych przy opisie odpadów i zarządzania nimi.
(3) Polityka Wspólnoty w zakresie odpadów doprowadziła do ustanowienia zespołu zasad, do których przestrzegania zobowiązane są jednostki wytwarzające odpady i zarządzające odpadami. Wymaga to monitorowania odpadów w różnych punktach ciągu ich wytwarzania, zbierania, odzysku i unieszkodliwiania.
(4) Rozporządzenie Rady (WE) nr 322/97 z dnia 17 lutego 1997 r. w sprawie statystyk Wspólnoty (4).
(5) Zagwarantowanie porównywalności wyników wymaga prowadzenia statystyki odpadów zgodnie z określonym podziałem, we właściwej formie oraz w ramach ustalonych okresów od końca odpowiedniego roku referencyjnego.
(6) Ponieważ cel zaproponowanych działań, mianowicie ustanowienie ram dla tworzenia statystyki Wspólnoty w zakresie wytwarzania, odzysku i unieszkodliwiania odpadów, nie może być w wystarczającym zakresie osiągnięty przez Państwa Członkowskie z powodu konieczności zdefiniowania określeń opisujących odpady i zarządzanie odpadami, tak aby zapewnić porównywalność statystyk dostarczanych przez Państwa Członkowskie, i ponieważ cel ten można lepiej osiągnąć na poziomie Wspólnoty, Wspólnota może tu podejmować środki zgodnie z zasadą pomocniczości określoną w art. 5 Traktatu. Zgodnie z wymienioną w tym artykule zasadą proporcjonalności rozporządzenie niniejsze nie wykracza poza to, co jest niezbędne do osiągnięcia tego celu.
(7) Stworzenie przez Państwa Członkowskie statystyk odpadów powstających przy wszystkich lub niektórych rodzajach działalności gospodarczej spośród działalności A, B i G–Q wg NACE REV 1 przewidzianych rozporządzeniem Rady (EWG) nr 3037/90 z dnia 9 października 1990 r. w sprawie statystycznej klasyfikacji działalności gospodarczej we Wspólnocie Europejskiej (5) może wymagać okresu przejściowego, niezbędnego dla dużych dostosowań ich krajowych systemów statystycznych.
(8) Środki niezbędne do wykonania niniejszego rozporządzenia należy przyjąć zgodnie z decyzją Rady 1999/468/WE z dnia 28 czerwca 1999 r. ustanawiającą warunki wykonywania uprawnień wykonawczych przyznanych Komisji (6).
(9) Komisja skonsultowała się z Komitetem Programów Statystycznych,
PRZYJMUJĄ NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:
Artykuł 1
Cel
1. Celem niniejszego rozporządzenia jest ustanowienie ram dla tworzenia statystyki Wspólnoty w zakresie wytwarzania, odzysku i unieszkodliwiania odpadów.
2. Państwa Członkowskie i Komisja, działając w ramach swych kompetencji, tworzą statystyki Wspólnoty w zakresie wytwarzania, odzysku i unieszkodliwiania odpadów, z wyłączeniem odpadów radioaktywnych, które już są objęte innymi przepisami prawnymi.
3. Statystyka obejmuje następujące dziedziny:
a) wytwarzanie odpadów zgodnie z załącznikiem I;
b) odzysk i unieszkodliwianie odpadów zgodnie z załącznikiem II;
c) po przeprowadzeniu badań pilotażowych zgodnie z art. 5: przywóz i wywóz odpadów, dla których nie gromadzi się danych zgodnie z rozporządzeniem Rady (EWG) nr 259/93 z dnia 1 lutego 1993 r. w sprawie nadzoru i kontroli przesyłania odpadów w obrębie, do Wspólnoty Europejskiej oraz poza jej obszar (7), zgodnie z załącznikiem III.
4. Opracowując statystyki, Państwa Członkowskie i Komisja stosują nomenklaturę statystyczną zorientowaną głównie na substancje wymienione w załączniku III.
5. Zgodnie z procedurą określoną w art. 7 ust. 2 Komisja ustanawia tabelę równoważności między nomenklaturą statystyczną z załącznika III a wykazem odpadów ustanowionym decyzją Komisji 2000/532/WE (8).
Artykuł 2
Definicje
Do celów i w ramach niniejszego rozporządzenia:
a) „odpady” oznaczają jakąkolwiek substancję lub przedmiot określony w art. 1 lit. a) dyrektywy Rady 75/442/EWG z dnia 15 lipca 1975 r. w sprawie odpadów (9);
b) „oddzielnie zbierane frakcje odpadów” oznaczają odpady z gospodarstw domowych i podobne, selektywnie zbierane w jednorodnych frakcjach przez przedsiębiorstwa usług publicznych, organizacje nienastawione na zysk oraz przedsiębiorstwa prywatne działające w obszarze zorganizowanej zbiórki odpadów;
c) „recykling” ma takie samo znaczenie jak w definicji podanej w art. 3 ust. 7 dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 94/62/WE z dnia 20 grudnia 1994 r. w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych (10);
d) „odzysk” oznacza jakiekolwiek działania przewidziane w załączniku II.B do dyrektywy 75/442/EWG;
e) „unieszkodliwianie” oznacza jakiekolwiek działania przewidziane w załączniku II.A do dyrektywy 75/442/EWG;
f) „instalacja do odzysku lub unieszkodliwiania” oznacza zakład wymagający zezwolenia lub rejestracji na podstawie art. 9, 10 lub 11 dyrektywy 75/442/WE;
g) „odpady niebezpieczne” oznaczają wszelkie odpady zdefiniowane w art. 1 ust. 4 dyrektywy Rady 91/689/EWG z dnia 12 grudnia 1991 r. w sprawie odpadów niebezpiecznych (11);
h) „odpady inne niż niebezpieczne” [1] oznaczają odpady nieobjęte lit. g);
i) „spalanie” oznacza termiczne przetwarzanie odpadów w spalarni zdefiniowanej w art. 3 pkt 4 lub we współspalarni zdefiniowanej w art. 3 pkt 5 dyrektywy 2000/76/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 4 grudnia 2000 r. w sprawie spalania odpadów (12);
j) „składowisko” oznacza miejsce unieszkodliwiania odpadów zdefiniowane w art. 2 lit. g) dyrektywy Rady 1999/31/WE z dnia 26 kwietnia 1999 r. w sprawie składowania odpadów (13);
k) „zdolność przerobowa spalarni odpadów” oznacza maksymalną zdolność do spalania odpadów, mierzoną w tonach/rok lub w gigadżulach;
l) „zdolność przerobowa instalacji do recyklingu odpadów” oznacza maksymalną zdolność do recyklingu odpadów, mierzoną w tonach/rok;
m) „pojemność składowiska” oznacza mierzoną w metrach sześciennych wolną pojemność (przy końcu roku zbiórki danych) instalacji składowiskowej, umożliwiającą w przyszłości przyjęcie odpadów;
n) „pojemność innych instalacji do unieszkodliwiania odpadów” oznacza zdolność tych instalacji do unieszkodliwiania odpadów, mierzoną w tonach/rok.
Artykuł 3
Zbieranie danych
1. Spełniając warunki określające jakość i dokładność zdefiniowane zgodnie z procedurą określoną w art. 7 ust. 2, Państwa Członkowskie gromadzą dane niezbędne do specyfikacji charakterystyk podanych w załącznikach I i II, korzystając z:
– badań statystycznych,
– źródeł administracyjnych lub innych, np. wynikających ze zobowiązań sprawozdawczych w ramach prawodawstwa wspólnotowego w sprawie zarządzania odpadami,
– procedur ocen statystycznych na podstawie próbek lub estymatorów związanych z odpadami, lub
– połączenie powyższych metod.
Dla zmniejszenia obciążeń związanych z udzielaniem odpowiedzi władze krajowe i Komisja otrzymują dostęp do źródeł danych administracyjnych, z zastrzeżeniem ograniczeń i warunków ustanowionych przez każde z Państw Członkowskich i Komisję w zakresie ich właściwości.
2. Dla zmniejszenia administracyjnych obciążeń małych przedsiębiorstw z badań statystycznych wyłącza się małe przedsiębiorstwa zatrudniające mniej niż 10 pracowników, chyba że w znacznym stopniu przyczyniają się do produkcji odpadów.
3. Państwa Członkowskie przedstawiają wyniki statystyczne zgodnie z podziałem wymienionym w załącznikach I i II.
4. Wyłączenie określone w ust. 2 musi być zgodne z celami obejmującymi zakres i jakość określonymi w załącznikach I i II sekcja 7 ust. 1.
5. Państwa Członkowskie przekazują do Eurostatu wyniki, zawierające również dane poufne, we właściwym formacie i w ustalonym terminie od zakończenia odpowiednich okresów referencyjnych, jak ustanowiono w załącznikach I i II.
6. Przewidziane w ust. 5 postępowanie z danymi poufnymi oraz przekazywanie takich danych przeprowadza się zgodnie z istniejącymi przepisami wspólnotowymi, regulującymi poufności informacji statystycznych.
Artykuł 4
Okres przejściowy
1. W okresie przejściowym Komisja może, na życzenie Państwa Członkowskiego i zgodnie z procedurą określoną w art. 7 ust. 2, przyznać odstępstwa od przepisów sekcji 5 załączników I i II. Taki okres przejściowy nie może przekraczać:
a) dwóch lat po wejściu w życie niniejszego rozporządzenia – dla przedłożenia wyników odnoszących się do sekcja 8 załącznika I ppkt 1.1 pozycja 16 (Działalność usługowa) oraz sekcja 8 pkt 2 załącznika II
b) trzech lat po wejściu w życie niniejszego rozporządzenia – dla przedłożenia wyników odnoszących się do załącznika I sekcja 8 ppkt 1.1 pozycja 1 (Rolnictwo, łowiectwo i leśnictwo) i 2 (Rybołówstwo).
2. Odstępstwa określone w ust. 1 mogą zostać przyznane poszczególnym Państwom Członkowskim tylko dla danych z pierwszego roku referencyjnego.
3. Komisja opracowuje program przeprowadzanych przez Państwa Członkowskie badań pilotażowych odpadów powstających z działalności gospodarczych określonych w ust. 1 lit. b). Celem badań pilotażowych jest rozwinięcie metodologii w celu uzyskiwania regularnych danych przy zastosowaniu zasad statystyki Wspólnoty przewidzianych w art. 10 rozporządzenia (WE) nr 322/97.
Komisja finansuje do 100 % koszty prowadzenia badań pilotażowych. Na podstawie wniosków z badań pilotażowych Komisja wprowadza niezbędne środki wykonawcze zgodnie z procedurą określoną w art. 7 ust. 2.
Artykuł 5
Przywóz i wywóz odpadów
1. Komisja opracowuje program prowadzonych przez Państwa Członkowskie badań pilotażowych przywozu i wywozu odpadów. Celem badań pilotażowych jest opracowanie metodologii uzyskiwania regularnych danych przy zastosowaniu zasad statystyki Wspólnoty, ustanowionych w art. 10 rozporządzenia (WE) nr 322/97.
2. Opracowany przez Komisję program badań pilotażowych jest zgodny z treścią załączników I i II w szczególności w aspekcie zakresu i rodzaju odpadów, kategorii odpadów dla ich klasyfikacji, lat referencyjnych i okresowości, biorąc pod uwagę zobowiązania sprawozdawcze wynikające z rozporządzenia (EWG) nr 259/93.
3. Komisja finansuje do 100 % koszty przeprowadzenia badań pilotażowych.
4. Na podstawie wniosków z badań pilotażowych Komisja informuje Parlament Europejski i Radę o możliwości stworzenia statystyki działalności oraz o charakterystykach przywozu i wywozu odpadów objętych badaniami pilotażowymi. Komisja przyjmuje niezbędne środki wykonawcze zgodnie z procedurą określoną w art. 7 ust. 2.
5. Badania pilotażowe są prowadzone w czasie najpóźniej trzech lat od wejścia niniejszego rozporządzenia w życie.
Artykuł 6
Środki wykonawcze
Środki niezbędne do wprowadzenia niniejszego rozporządzenia w życie przyjmuje się zgodnie z procedurą określoną w art. 7 ust. 2. Obejmują one środki:
a) dostosowujące do ekonomicznego i technicznego postępu w dziedzinie gromadzenia i statystycznego przetwarzania danych oraz przetwarzania i przesyłania wyników;
b) dostosowujące specyfikacje podane w załącznikach I, II i III;
c) służące przedstawieniu wyników zgodnie z art. 3 ust. 2–4 przy uwzględnieniu struktur gospodarczych i warunków technicznych w Państwie Członkowskim; środki takie mogą umożliwiać poszczególnym Państwom Członkowskim niesporządzanie sprawozdania dla niektórych pozycji podziału, pod warunkiem udowodnionego ograniczonego wpływu tego faktu na jakość statystyki. We wszystkich przypadkach udzielenia wyłączeń należy podsumować całkowitą ilość odpadów dla każdej pozycji podanej w załącznika I sekcja 2 pkt 1 i sekcja 8 pkt 1;
d) umożliwiające zdefiniowanie właściwych kryteriów oceny jakości oraz treści sprawozdań jakościowych określonych w załącznikach I i II sekcja 7;
e) do ustanowienia właściwego formatu przekazywania wyników przez Państwa Członkowskie w ciągu dwóch lat od daty wejścia niniejszego rozporządzenia w życie;
f) służące stworzeniu wykazu udzielanych Państwom Członkowskim okresów przejściowych i odstępstw, jak podano w art. 4;
g) służące wdrożeniu wyników badań pilotażowych, jak podano w art. 4 ust. 3 i art. 5 ust. 1.
Artykuł 7
Procedura Komitetu
1. Komisja jest wspomagana przez Komitet Programu Statystycznego, powołany decyzją Rady 89/382/EWG, Euratom (14).
2. W przypadku odniesienia do niniejszego ustępu zastosowanie mają art. 5 i 7 decyzji 1999/468/WE, uwzględniając przepisy jej art. 8.
Okres określony w art. 5 ust. 6 decyzji 1999/468/WE ustala się na trzy miesiące.
3. Komitet uchwala swój regulamin wewnętrzny.
4. Komisja przekazuje ustanowionemu dyrektywą 75/442/EWG Komitetowi projekt środków, które zamierza przedłożyć Komitetowi Programu Statystycznego.
Artykuł 8
Sprawozdanie
1. W przeciągu pięciu lat od daty wejścia w życie niniejszego rozporządzenia oraz ponownie co trzy lata w okresie późniejszym Komisja składa przed Parlamentem Europejskim oraz Radą sprawozdania w sprawie statystyk zestawionych w zastosowaniu niniejszego rozporządzenia, w szczególności ich jakości, jak również związanego z nimi obciążenia przedsiębiorstw.
2. W ciągu dwóch lat od daty wejścia w życie niniejszego rozporządzenia Komisja przedkłada Parlamentowi Europejskiemu i Radzie propozycję uchylenia nakładających się na siebie zobowiązań sprawozdawczych.
3. W ciągu dwóch lat po wejściu w życie niniejszego rozporządzenia Komisja przedkłada Parlamentowi Europejskiemu i Radzie sprawozdanie z postępu badań pilotażowych, określonych w art. 4 ust. 3 i art. 5 ust. 1. W razie potrzeby Komisja proponuje zmiany w badaniach pilotażowych, co do których zapadają decyzje zgodnie z procedurą określoną w art. 7 ust. 2.
Artykuł 9
Wejście w życie
Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich.
Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich Państwach Członkowskich.
Sporządzono w Brukseli, dnia 25 listopada 2002 r.
W imieniu Parlamentu Europejskiego | W imieniu Rady |
P. COX | B. BENDTSEN |
Przewodniczący | Przewodniczący |
(1) Dz.U. C 87 z 29.3.1999, str. 22, Dz.U. C 180 E z 26.6.2001, str. 202 oraz zmieniony projekt z dnia 10 grudnia 2001 r. (dotychczas nieopublikowany w Dzienniku Urzędowym).
(2) Dz.U. C 329 z 17.11.1999, str. 17.
(3) Opinia Parlamentu Europejskiego z dnia 4 września 2001 r. (Dz.U. C 72 E z 21.3.2002, str. 32), wspólne stanowisko Rady z dnia 15 kwietnia 2002 r. (Dz.U. C 145 E z 18.6.2002, str. 85) oraz decyzja Parlamentu Europejskiego z dnia 4 lipca 2002 r. (dotychczas nieopublikowana w Dzienniku Urzędowym), decyzja Rady z dnia 14 listopada 2002 r.
(4) Struktura wyjściowa dla przepisów zawartych w niniejszym rozporządzeniu znajduje się w Dz.U. L 52 z 22.2.1997, str. 1.
(5) Dz.U. L 293 z 24.10.1990, str. 1. Rozporządzenie ostatnio zmienione rozporządzeniem Komisji (WE) nr 29/2002 (Dz.U. L 6 z 10.1.2002, str. 3).
(6) Dz.U. L 184 z 17.7.1999, str. 23.
(7) Dz.U. L 30 z 6.2.1993, str. 1. Rozporządzenie ostatnio zmienione rozporządzeniem Komisji (WE) nr 2557/2001 (Dz.U. L 349 z 31.12.2001, str. 1).
(8) Dz.U. L 226 z 6.9.2000, str. 3. Decyzja ostatnio zmieniona decyzją Rady 2001/573/WE (Dz.U. L 203 z 28.7.2001, str. 18).
(9) Dz.U. L 194 z 25.7.1975, str. 39. Dyrektywa ostatnio zmieniona decyzją Komisji 96/350/WE (Dz.U. L 135 z 6.6.1996, str. 32).
(10) Dz.U. L 365 z 31.12.1994, str. 10.
(11) Dz.U. L 377 z 31.12.1991, str. 20. Dyrektywa zmieniona dyrektywą 94/31/WE (Dz.U. L 168 z 2.7.1994, str. 28).
(12) Dz.U. L 332 z 28.12.2000, str. 91.
(13) Dz.U. L 182 z 16.7.1999, str. 1.
(14) Dz.U. L 181 z 28.6.1989, str. 47.
ZAŁĄCZNIK I
WYTWARZANIE ODPADÓW [2]
SEKCJA 1
Zakres
Statystyki sporządzane są dla wszystkich działalności sklasyfikowanych w ramach sekcji A–Q w NACE REV 1. Sekcje te obejmują wszystkie rodzaje działalności gospodarczej.
Załącznik niniejszy obejmuje ponadto:
a) odpady wytwarzane przez gospodarstwa domowe;
b) odpady powstające przy odzysku i/lub operacjach związanych z unieszkodliwianiem.
SEKCJA 2
Kategorie odpadów
1. Opracowywane są statystyki dotyczące następujących kategorii odpadów:
Wykaz zbiorczy | |||
Pozycja nr | EWC-Stat/Wersja 2 | Odpady niebezpieczne i inne niż niebezpieczne | |
Kod | Wyszczególnienie | ||
1 | 01.1 | Zużyte rozpuszczalniki | Bezpieczne |
2 | 01.1 | Zużyte rozpuszczalniki | Niebezpieczne |
3 | 01.2 | Odpady kwasowe, zasadowe lub solne | Bezpieczne |
4 | 01.2 | Odpady kwasowe, zasadowe lub solne | Niebezpieczne |
5 | 01.3 | Oleje zużyte | Bezpieczne |
6 | 01.3 | Oleje zużyte | Niebezpieczne |
7 | 01.4 | Zużyte katalizatory chemiczne | Bezpieczne |
8 | 01.4 | Zużyte katalizatory chemiczne | Niebezpieczne |
9 | 02 | Odpady preparatów chemicznych | Bezpieczne |
10 | 02 | Odpady preparatów chemicznych | Niebezpieczne |
11 | 03.1 | Osady i pozostałości chemiczne | Bezpieczne |
12 | 03.1 | Osady i pozostałości chemiczne | Niebezpieczne |
13 | 03.2 | Osady ściekowe przemysłowe | Bezpieczne |
14 | 03.2 | Osady ściekowe przemysłowe | Niebezpieczne |
15 | 05 | Odpady medyczne i biologiczne | Bezpieczne |
16 | 05 | Odpady medyczne i biologiczne | Niebezpieczne |
17 | 06 | Odpady metalowe | Bezpieczne |
18 | 06 | Odpady metalowe | Niebezpieczne |
19 | 07.1 | Odpady szklane | Bezpieczne |
20 | 07.2 | Odpady papierowe i tekturowe | Bezpieczne |
21 | 07.3 | Odpady gumowe | Bezpieczne |
22 | 07.4 | Odpady plastykowe | Bezpieczne |
23 | 07.5 | Odpady drewniane | Bezpieczne |
24 | 07.6 | Odpady tekstylne | Bezpieczne |
25 | 07.6 | Odpady tekstylne | Niebezpieczne |
26 | 08 | Złomowane urządzenia | Bezpieczne |
27 | 08 | Złomowane urządzenia | Niebezpieczne |
28 | 08.1 | Złomowane pojazdy | Bezpieczne |
29 | 08.41 | Odpady baterii i akumulatorów | Bezpieczne |
30 | 08.41 | Odpady baterii i akumulatorów | Niebezpieczne |
31 | 09 | Odpady zwierzęce i roślinne (z wyłączeniem odpadów zwierzęcych z wytwarzania żywności i produktów żywnościowych; oraz z wyłączeniem odchodów zwierzęcych, uryny i obornika) | Bezpieczne |
32 | 09.11 | Odpady zwierzęce z wytwarzania żywności i produktów żywnościowych | Bezpieczne |
33 | 09.3 | Odchody zwierzęce, uryna i obornik | Bezpieczne |
34 | 10.1 | Odpady domowe i podobne | Bezpieczne |
35 | 10.2 | Materiały zmieszane i niesortowalne | Bezpieczne |
36 | 10.3 | Pozostałości po sortowaniu | Bezpieczne |
37 | 11 | Osady ściekowe ogólne (z wyłączeniem urobku pogłębiarek) | Bezpieczne |
38 | 11.3 | Urobek pogłębiarek | Bezpieczne |
39 | 12.1 + 12.2 + 12.3 + 12.5 | Odpady mineralne (z wyłączeniem odpadów po spalaniu, zanieczyszczonych gleb i zanieczyszczonego urobku pogłębiarek) | Bezpieczne |
40 | 12.1 + 12.2 + 12.3 + 12.5 | Odpady mineralne (z wyłączeniem odpadów po spalaniu, zanieczyszczonych gleb i zanieczyszczonego urobku pogłębiarek) | Niebezpieczne |
41 | 12.4 | Odpady po spalaniu | Bezpieczne |
42 | 12.4 | Odpady po spalaniu | Niebezpieczne |
43 | 12.6 | Zanieczyszczone gleby i zanieczyszczony urobek pogłębiarek | Niebezpieczne |
44 | 13 | Odpady zestalone, ustabilizowane lub zeszklone | Bezpieczne |
45 | 13 | Odpady zestalone, ustabilizowane lub zeszklone | Niebezpieczne |
2. Zgodnie ze zobowiązaniem sprawozdawczym wynikającym z dyrektywy 94/62/WE Komisja opracowuje program wykonywanych dobrowolnie przez Państwa Członkowskie badań pilotażowych, ukierunkowanych na ocenę przydatności materiałów z podzielonego na grupy wykazu zbiorczego (EWC-Stat Wersja 2) z pkt 1, włączając w to zużyte opakowania. Komisja finansuje do 100 % koszty tych badań pilotażowych. Na podstawie wniosków z powyższych badań pilotażowych Komisja przyjmie niezbędne środki wykonawcze zgodnie z procedurą określoną w art. 7 ust. 2 niniejszego rozporządzenia.
SEKCJA 3
Charakterystyki
1. Charakterystyki kategorii odpadów:
Ilość wytwarzanych odpadów będzie podawana dla każdej z kategorii odpadów podanych w sekcji 2 pkt 1.
2. Charakterystyki regionalne:
Zaludnienie lub liczba mieszkań obsługiwanych przez system zbiórki mieszanych odpadów z gospodarstw domowych i podobnych (NUTS poziom 2).
SEKCJA 4
Jednostka sprawozdawcza
1. Dla wszystkich kategorii odpadów jednostką sprawozdawczą jest 1 000 ton normalnych odpadów mokrych. Dla kategorii odpadów „osady ściekowe” podaje się dodatkowo ilość materiału suchego.
2. Jednostką sprawozdawczą dla charakterystyk regionalnych jest procent zaludnienia lub mieszkań.
SEKCJA 5
Pierwszy rok referencyjny i okresowość
1. Pierwszym rokiem referencyjnym jest drugi rok kalendarzowy następujący po wejściu niniejszego rozporządzenia w życie.
2. Państwa Członkowskie dostarczają danych za każdy drugi rok po pierwszym roku referencyjnym.
SEKCJA 6
Przesyłanie wyników do Eurostatu
Wyniki należy przesłać w ciągu 18 miesięcy od końca roku referencyjnego.
SEKCJA 7
Sprawozdanie z zakresu i jakości statystyki
1. Dla każdej pozycji podanej w sekcji 8 (działalności gospodarcze i gospodarstwa domowe) Państwa Członkowskie podają procent, w jakim zebrane dane statystyczne reprezentują całość odpadów z odpowiedniej pozycji. Minimalny wymóg dla zakresu zostanie zdefiniowany zgodnie z procedurą określoną w art. 7 ust. 2 niniejszego rozporządzenia.
2. Państwa Członkowskie przedłożą sprawozdanie jakościowe, wskazujące stopień dokładności zebranych danych. Podane będą opisy ocen, podsumowań i wyłączeń oraz sposobu, w jakim procedury te wpływają na rozkład kategorii odpadów wyszczególnionych w sekcji 2 pkt 1 w podziale na działalności gospodarcze i gospodarstwa domowe, określone w sekcji 8.
3. Sprawozdania z zakresu i jakości Komisja włączy do sprawozdania przewidzianego w art. 8 niniejszego rozporządzenia.
SEKCJA 8
Opracowanie wyników
1. Wyniki dla charakterystyk podanych w sekcji 3 pkt 1 należy zebrać dla:
1.1. następujących sekcji, działów, grup i klas NACE REV 1:
Pozycja nr | Kod NACE REV1.1 | Wyszczególnienie |
1 | A | Rolnictwo, łowiectwo i leśnictwo |
2 | B | Rybołówstwo |
3 | C | Górnictwo i eksploatacja kamieniołomów |
4 | DA | Wytwarzanie produktów żywnościowych, napojów i tytoniu |
5 | DB + DC | Wytwarzanie tekstyliów i wyrobów włókienniczych + wytwarzanie skóry i wyrobów skórzanych |
6 | DD | Wytwarzanie drewna i wyrobów drewnianych |
7 | DE | Wytwarzanie masy celulozowej, papieru i wyrobów papierowych; działalność wydawnicza i poligraficzna |
8 | DF | Wytwarzanie koksu, rafinowanych produktów naftowych oraz paliwa nuklearnego |
9 | DG + DH | Wytwarzanie chemikaliów, produktów chemicznych, włókien sztucznych + wytwarzanie wyrobów gumowych i z tworzyw sztucznych |
10 | DI | Wytwarzanie innych niemetalowych produktów mineralnych |
11 | DJ | Wytwarzanie metali nieszlachetnych i fabrykowanych wyrobów metalowych |
12 | DK + DL + DEM | Wytwarzanie maszyn i urządzeń + wytwarzanie urządzeń elektrycznych i optycznych + wytwarzanie urządzeń transportowych |
13 | DN Wyłączając 37 | Inna wytwórczość |
14 | E | Zaopatrzenie w energię elektryczną, gaz, parę, wodę gorącą i wodę |
15 | F | Budownictwo |
16 | G– Q Wyłączając 90 i 51.57 | Usługi: handel hurtowy i detaliczny; naprawa pojazdów silnikowych, motocykli oraz towarów do użytku osobistego i domowego + hotele i restauracje + transport, magazynowanie i łączność + pośrednictwo finansowe + nieruchomości, dzierżawa i działalność gospodarcza + administracja publiczna, obrona i obowiązkowe ubezpieczenia społeczne + edukacja + zdrowie i służba socjalna + inne rodzaje działalności na rzecz wspólnot, działalność społeczna i na rzecz osób + działalność gospodarstw domowych + eksterytorialne organizacje i ciała |
17 | 37 | Recykling |
18 | 51.57 | Handel hurtowy odpadami i złomem |
19 | 90 | Unieszkodliwianie ścieków i odpadków, prace sanitarne i podobna działalność |
1.2. gospodarstwa domowe
20 |
| Odpady powstające w gospodarstwach domowych |
2. W odniesieniu do działalności gospodarczej jednostkami statystycznymi są jednostki lokalne lub jednostki według rodzaju działalności, zgodnie z definicją podaną w rozporządzeniu Rady (EWG) nr 696/93 z dnia 15 marca 1993 r. w sprawie jednostek statystycznych przy obserwacji i analizie systemu produkcji we Wspólnocie (1), zgodnie z systemem statystycznym poszczególnych Państw Członkowskich.
W przedstawianym zgodnie z sekcją 7 sprawozdaniu jakościowym umieszcza się informację opisującą, jak wybrana jednostka statystyczna wpływa na podział danych między grupy NACE REV 1.
(1) Dz.U. L 76 z 30.3.1993, str. 2. Rozporządzenie zmienione Aktem Przystąpienia z 1994 r.
ZAŁĄCZNIK II
ODZYSK I UNIESZKODLIWIANIE ODPADÓW [3]
SEKCJA 1
1. Statystyki należy sporządzać dla wszystkich instalacji do odzysku i unieszkodliwiania prowadzących jakąkolwiek działalność określoną w sekcji 8 pkt 2 i należących do lub stanowiących część działalności gospodarczej w ramach grup NACE REV 1, wymienionych w załączniku I sekcja 8 ppkt 1.1.
2. Niniejszym załącznikiem nie są objęte instalacje, w których przetwarzanie odpadów jest ograniczone do ich recyklingu na terenie, gdzie powstały.
SEKCJA 2
Kategorie odpadów
Wykaz kategorii odpadów wymagających sporządzenia statystyk dla określonych w sekcji 8 pkt 2 operacji odzysku lub unieszkodliwiania jest podana niżej:
Spalanie | |||
Pozycja nr | EWC-Stat Wersja 2 | Odpady niebezpieczne lub inne niż niebezpieczne | |
Kod | Wyszczególnienie | ||
1 | 01 + 02 + 03 | Odpady chemiczne z wyłączeniem olejów zużytych (Odpady związków chemicznych + odpady preparatów chemicznych + inne odpady chemiczne) | Bezpieczne |
2 | 01 + 02 + 03 | Odpady chemiczne z wyłączeniem olejów zużytych (Odpady związków chemicznych + odpady preparatów chemicznych + inne odpady chemiczne) | Niebezpieczne |
3 | 01.3 | Oleje zużyte | Bezpieczne |
4 | 01.3 | Oleje zużyte | Niebezpieczne |
5 | 05 | Odpady medyczne i biologiczne | Bezpieczne |
6 | 05 | Odpady medyczne i biologiczne | Niebezpieczne |
7 | 10.1 | Odpady domowe i podobne | Bezpieczne |
8 | 10.2 | Materiały zmieszane i niesortowalne | Bezpieczne |
9 | 10.3 | Pozostałości po sortowaniu | Bezpieczne |
10 | 11 | Osady ściekowe ogólne | Bezpieczne |
11 | 06 + 07 + 08 + 09 + 12 + 13 | Odpady inne (Odpady metalowe + odpady niemetalowe + złomowane urządzenia + odpady zwierzęce i roślinne + odpady mineralne + odpady zestalone, ustabilizowane lub zeszklone) | Bezpieczne |
12 | 06 + 07 + 08 + 09 + 12 + 13 | Odpady inne (Odpady metalowe + odpady niemetalowe + złomowane urządzenia + odpady zwierzęce I roślinne + odpady mineralne + odpady zestalone, ustabilizowane i/lub zeszklone) | Niebezpieczne |
| |||
Operacje, które mogą prowadzić do odzysku (z wyłączeniem odzysku energii) | |||
Pozycja nr | EWC-Stat Wersja 2 | Odpady niebezpieczne lub inne niż niebezpieczne | |
Kod | Wyszczególnienie | ||
1 | 01.3 | Oleje zużyte | Bezpieczne |
2 | 01.3 | Oleje zużyte | Niebezpieczne |
3 | 06 | Odpady metalowe | Bezpieczne |
4 | 06 | Odpady metalowe | Niebezpieczne |
5 | 07.1 | Odpady szklane | Bezpieczne |
6 | 07.2 | Odpady papierowe i tekturowe | Bezpieczne |
7 | 07.3 | Odpady gumowe | Bezpieczne |
8 | 07.4 | Odpady plastykowe | Bezpieczne |
9 | 07.5 | Odpady drewniane | Bezpieczne |
10 | 07.6 | Odpady tekstylne | Bezpieczne |
11 | 07.6 | Odpady tekstylne | Niebezpieczne |
12 | 09 | Odpady zwierzęce i roślinne (z wyłączeniem odpadów zwierzęcych z wytwarzania żywności i produktów żywnościowych; oraz z wyłączeniem odchodów zwierzęcych, uryny i obornika) | Bezpieczne |
13 | 09.11 | Odpady zwierzęce z wytwarzania żywności i produktów żywnościowych | Bezpieczne |
14 | 09.3 | Odchody zwierzęce, uryna i obornik | Bezpieczne |
15 | 12 | Odpady mineralne | Bezpieczne |
16 | 12 | Odpady mineralne | Niebezpieczne |
17 | 01 + 02 + 03 + 05 + 08 + 10 + 11 + 13 | Odpady inne, z wyłączeniem olejów zużytych (odpady związków chemicznych + odpady preparatów chemicznych + inne odpady chemiczne + odpady medyczne i biologiczne + złomowane urządzenia + mieszane odpady zwykłe + ogólne osady ściekowe + osady zestalone, ustabilizowane lub zeszklone) | Bezpieczne |
18 | 01 + 02 + 03 + 05 + 08 + 10 + 11 + 13 | Odpady inne, z wyłączeniem olejów zużytych (odpady związków chemicznych + odpady preparatów chemicznych + inne odpady chemiczne + odpady medyczne i biologiczne + złomowane urządzenia + mieszane odpady zwykłe + ogólne osady ściekowe + osady zestalone, ustabilizowane lub zeszklone) | Niebezpieczne |
| |||
Unieszkodliwianie (inne niż spalanie): | |||
Pozycja nr | EWC-Stat Wersja 2 | Odpady niebezpieczne lub inne niż niebezpieczne | |
Kod | Wyszczególnienie | ||
1 | 01 + 02 + 03 | Odpady chemiczne, z wyłączeniem olejów zużytych (odpady związków chemicznych + odpady preparatów chemicznych + inne odpady chemiczne) | Bezpieczne |
2 | 01 + 02 + 03 | Odpady chemiczne, z wyłączeniem olejów zużytych (odpady związków chemicznych + odpady preparatów chemicznych + inne odpady chemiczne) | Niebezpieczne |
3 | 01.3 | Oleje zużyte | Bezpieczne |
4 | 01.3 | Oleje przepracowane | Niebezpieczne |
5 | 09 | Odpady zwierzęce i roślinne (z wyłączeniem odpadów zwierzęcych z wytwarzania żywności i produktów żywnościowych; oraz wyłączając odchody zwierzęce, urynę i obornik) | Bezpieczne |
6 | 09.11 | Odpady zwierzęce z wytwarzania żywności i produktów żywnościowych | Bezpieczne |
7 | 09.3 | Odchody zwierzęce, uryna i obornik | Bezpieczne |
8 | 10.1 | Odpady domowe i podobne | Bezpieczne |
9 | 10.2 | Materiały zmieszane i niesortowane | Bezpieczne |
10 | 10.3 | Pozostałości po sortowaniu | Bezpieczne |
11 | 11 | Osady ściekowe ogólne | Bezpieczne |
12 | 12 | Odpady mineralne | Bezpieczne |
13 | 12 | Odpady mineralne | Niebezpieczne |
14 | 05 + 06 + 07 + 08 + 13 | Odpady inne (odpady medyczne i biologiczne + odpady metalowe + odpady niemetalowe + złomowane urządzenia + odpady zestalone, ustabilizowane lub zeszklone) | Bezpieczne |
15 | 05 + 06 + 07 + 08 + 13 | Odpady inne (odpady medyczne i biologiczne + odpady metalowe + odpady niemetalowe + złomowane urządzenia + odpady zestalone, ustabilizowane lub zeszklone) | Niebezpieczne |
SEKCJA 3
Charakterystyki
W tablicy poniżej wymieniono charakterystyki, dla których należy sporządzić określone w sekcji 8 pkt 2 statystyki operacji odzysku i unieszkodliwiania.
Liczba oraz zdolności przerobowe operacji odzysku i unieszkodliwiania w regionie | |
Pozycja nr | Wyszczególnienie |
1 | Liczba instalacji, NUTS poziom 2 |
2 | Zdolności przerobowe w jednostkach, według operacji, NUTS poziom 2 |
Odpady przetwarzane na operację odzysku i unieszkodliwiania, włącznie z przywozem | |
3 | Ogólne ilości przetwarzanych odpadów, w podziale na poszczególne operacje dla kategorii odpadów wyszczególnionych w sekcji 2, z wyłączeniem recyklingu odpadów na miejscu ich powstawania, NUTS poziom 1 |
SEKCJA 4
Jednostka sprawozdawcza
Jednostką sprawozdawczą dla wszystkich kategorii odpadów jest 1 000 ton (normalnych) odpadów mokrych. Dla odpadów z kategorii „osady ściekowe” należy podać dodatkowo dane dla masy suchej.
SEKCJA 5
Pierwszy rok referencyjny i okresowość
1. Pierwszym rokiem referencyjnym jest drugi rok kalendarzowy następujący po wejściu niniejszego rozporządzenia w życie.
2. Dla instalacji określonych w sekcji 8 pkt 2 Państwa Członkowskie dostarczają danych za każdy drugi rok po pierwszym roku referencyjnym.
SEKCJA 6
Przekazywanie wyników do Eurostatu
Wyniki należy przekazywać w ciągu 18 miesięcy od końca roku referencyjnego.
SEKCJA 7
Sprawozdanie z zakresu i jakości statystyki
1. Dla charakterystyk podanych w sekcji 3 oraz dla każdej pozycji spośród rodzajów operacji podanych w sekcji 8 pkt 2 Państwa Członkowskie podają procent, w jakim zebrane dane statystyczne reprezentują całość odpadów z odpowiedniej pozycji. Minimalne wymagania dla zakresu zostaną zdefiniowane zgodnie z procedurą określoną w art. 7 ust. 2 niniejszego rozporządzenia.
2. Dla charakterystyk podanych w sekcji 3 Państwa Członkowskie przedstawią sprawozdanie jakościowe podające stopień dokładności zebranych danych.
3. Komisja włączy sprawozdania z zakresu i sprawozdania jakościowe do sprawozdania przewidzianego w art. 8 niniejszego rozporządzenia.
SEKCJA 8
Opracowanie wyników
1. Wyniki należy gromadzić dla każdego typu operacji wyszczególnionych w sekcji 8 pkt 2 i zgodnie z charakterystykami określonymi w sekcji 3.
2. Wykaz operacji odzysku i unieszkodliwiania: kody odnoszą się do kodów w załącznikach do dyrektywy 75/442/EWG:
Pozycja nr | Kod | Rodzaje operacji odzysku i unieszkodliwiania |
Spalanie | ||
1 | R1 | Stosowane zasadniczo jak paliwo lub inny materiał do wytwarzania energii |
2 | D10 | Spalanie na ziemi |
Operacje, które mogą prowadzić do odzysku (wyłączając odzysk energii) | ||
3 | R2 + | Odzysk lub regeneracja rozpuszczalników |
R3 + | Recykling lub regeneracja substancji organicznych niestosowanych jako rozpuszczalniki (w tym kompostowanie i inne procesy przeróbki biologicznej) | |
R4 + | Recykling lub regeneracja metali i związków metali | |
R5 + | Recykling lub regeneracja innych materiałów nieorganicznych | |
R6 + | Regeneracja kwasów lub zasad | |
R7 + | Odzysk części używanych do zwalczania zanieczyszczeń | |
R8 + | Odzysk części z katalizatorów | |
R9 + | Rafinowanie lub inne wykorzystanie olejów | |
R10 + | Zabiegi wykonywane na gruntach prowadzące do zysków dla rolnictwa lub poprawiające warunki ekologiczne | |
R11 | Wykorzystywanie odpadów otrzymanych w wyniku jakichkolwiek operacji od R1 do R10 | |
Rodzaje operacji odzysku i unieszkodliwiania | ||
4 | D1 + | Składanie w ziemi lub na ziemi (np. składowiska) |
D3 + | Wprowadzanie głęboko pod powierzchnię (np. umieszczanie pompowalnych odrzutów w szybach, wyrobiskach po soli, naturalnych miejscach umożliwiających składowanie) | |
D4 + | Retencja powierzchniowa (np. umieszczanie odpadów płynnych lub szlamu w dołach, basenach lub lagunach) | |
D5 + | Składowiska specjalnie przygotowane (np. umieszczanie w wyłożonych i oddzielnych komorach, przykrytych i izolowanych od siebie oraz od naturalnego środowiska) | |
D12 | Magazynowanie trwałe (np. umieszczanie pojemników w kopalni) | |
5 | D2 + | Obróbka w ziemi (np. biodegradacja odpadów płynnych lub szlamów w glebie) |
D6 + | Spuszczanie do wód (oprócz mórz lub oceanów) | |
D7 | Spuszczanie do mórz lub oceanów, również na dno |
3. Komisja opracuje program badań pilotażowych, które Państwa Członkowskie przeprowadzą dobrowolnie. Celem badań pilotażowych będzie ocena przydatności i wykonalności uzyskiwania danych o ilościach odpadów oczyszczanych w drodze operacji przygotowawczych określonych w załącznikach II.A i II.B do dyrektywy 75/442/EWG. Komisja sfinansuje do 100 % koszty tych badań pilotażowych. Na podstawie wniosków wynikających z tych badań Komisja przyjmie niezbędne środki wykonawcze zgodnie z procedurą określoną w art. 7 ust. 2 niniejszego rozporządzenia.
4. Jednostkami statystycznymi są jednostki lokalne lub jednostki wg rodzaju działalności, określone w rozporządzeniu (EWG) nr 696/93, odpowiednio do systemu statystycznego poszczególnych Państw Członkowskich.
W przedkładanym na podstawie sekcji 7 sprawozdaniu jakościowym umieszcza się opis skutkowania wybranej jednostki statystycznej na rozkład pogrupowania danych NACE REV 1.
[1] Art. 2 lit. h) w brzmieniu ustalonym przez pkt 1 sprostowania do rozporządzenia (WE) nr 2150/2002 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 25 listopada 2002 r. w sprawie statystyk odpadów (Dz.Urz.UE L 214 z 17.08.2007, str. 13).
[2] Załącznik I w brzmieniu ustalonym przez pkt 1 sprostowania do rozporządzenia (WE) nr 2150/2002 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 25 listopada 2002 r. w sprawie statystyk odpadów (Dz.Urz.UE L 214 z 17.08.2007, str. 13).
[3] Załącznik II w brzmieniu ustalonym przez pkt 1 sprostowania do rozporządzenia (WE) nr 2150/2002 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 25 listopada 2002 r. w sprawie statystyk odpadów (Dz.Urz.UE L 214 z 17.08.2007, str. 13).
[4] Załącznik III w brzmieniu ustalonym przez pkt 2 sprostowania do rozporządzenia (WE) nr 2150/2002 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 25 listopada 2002 r. w sprawie statystyk odpadów (Dz.Urz.UE L 214 z 17.08.2007, str. 13).
- Data ogłoszenia: 2002-12-09
- Data wejścia w życie: 2002-12-29
- Data obowiązywania: 2010-10-18
- SPROSTOWANIE z dnia 17 sierpnia 2007 r. do rozporządzenia (WE) nr 2150/2002 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 25 listopada 2002 r. w sprawie statystyk odpadów
- Rozporządzenie Komisji (WE) nr 783/2005 z dnia 24 maja 2005 r. zmieniające załącznik II do rozporządzenia (WE) nr 2150/2002 Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie statystyk odpadów
- ROZPORZĄDZENIE (WE) NR 1893/2006 PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY z dnia 20 grudnia 2006 r. w sprawie statystycznej klasyfikacji działalności gospodarczej NACE Rev. 2 i zmieniające rozporządzenie Rady (EWG) nr 3037/90 oraz niektóre rozporządzenia WE w sprawie określonych dziedzin statystycznych
- ROZPORZĄDZENIE PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY (WE) NR 221/2009 z dnia 11 marca 2009 r. zmieniające rozporządzenie (WE) nr 2150/2002 w sprawie statystyk odpadów w zakresie uprawnień wykonawczych przyznanych Komisji
- ROZPORZĄDZENIE KOMISJI (UE) NR 849/2010 z dnia 27 września 2010 r. zmieniające rozporządzenie (WE) nr 2150/2002 Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie statystyk odpadów
REKLAMA
Akty ujednolicone
REKLAMA
REKLAMA