REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Akty ujednolicone - rok 1996 nr 115 poz. 3

ROZPORZĄDZENIE RADY (WE) NR 847/96

z dnia 6 maja 1996 r.

wprowadzające dodatkowe, ustalane z roku na rok, warunki zarządzania ogólnym dopuszczalnym połowem (TAC) i kwotami

Tekst pierwotny

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat ustanawiający Europejską Wspólnotę Gospodarczą, w szczególności jego art. 43,

uwzględniając wniosek Komisji(1),

uwzględniając opinię Parlamentu Europejskiego(2),

a także mając na uwadze, co następuje:

w uzupełnieniu do przepisów wymienionych w art. 4 ust. 2 rozrządzenia Rady (EWG) nr 3760/92 z dnia 20 grudnia 1992 r ustanawiającego wspólnotowy system rybołówstwa i akwakultury(3), należy ustanowić warunki prowadzenia działań eksploatacyjnych, które mogłyby poprawić dostępne obecnie mechanizmy, poprzez wprowadzenie odpowiedniej ustalanej z roku na rok elastyczności w zarządzaniu ogólnymi dopuszczalnymi połowami (TAC) i kwotami, co w pewnych granicach jest zgodne z polityką ochrony zasobów;

zgodnie z art. 8 rozporządzenia (EWG) nr 3760/92 Rada ma obowiązek ustalenia możliwości połowów przyznawanych Państwom Członkowskim oraz określenia warunków pozwalających na ich coroczne dostosowywanie;

należy określić zasoby podlegające zapobiegawczym lub analitycznym TAC;

należy zdefiniować do celów niniejszego rozporządzenia dozwolone wyładunki dla danego zasobu;

w pewnych warunkach zapobiegawcze całkowite limity połowowe oraz kwoty w odniesieniu do niektórych zasobów mogą zostać zwiększone podczas roku bez większego ryzyka nieposzanowania zasady racjonalnego i odpowiedzialnego wykorzystania zasobów morskich;

należy nakłaniać Państwa Członkowskie do przenoszenia z roku na rok części ich kwot zasobów podlegających analitycznym TAC;

stopień eksploatacji innych zasobów podlegających zapobiegawczym lub analitycznym TAC może w znacznym stopniu uczynić niepożądanym wszelkie zwiększenie TAC;

należy karać za przekroczenia kwot; można to osiągnąć poprzez nakładanie odpowiednich ograniczeń na kwoty w kolejnym roku na Państwa Członkowskie odpowiedzialne za przekroczenie; zgodnie z art. 23 rozporządzenia Rady (EWG) nr 2847/93 z dnia 12 października 1993 r. ustanawiającego system kontroli stosowany we wspólnej polityce rybołówstwa (4) Rada przyjęła zasady pozwalające Komisji na dokonanie potrąceń w przypadku przekroczenia kwoty, z uwzględnieniem stopnia przekroczenia, ewentualnych przekroczeń podczas poprzedniego roku i stanu biologicznego danych zasobów,



PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł 1

1.  Zapobiegawcze TAC stosuje się w odniesieniu do zasobów, dla których nie istnieje żadna ocena naukowa w zakresie możliwości połowowych w roku, podczas którego TAC mają być wyznaczone; we wszystkich innych przypadkach stosuje się analityczne TAC.

2.  Do celów niniejszego rozporządzenia dozwolone wyładunki zasobu dla danego Państwa Członkowskiego składają się z kwoty przyznanej przez Radę na podstawie art. 8 ust. 4 rozporządzenia (EWG) nr 3760/92, ze zmianami wynikającymi z:

—  wymian przeprowadzonych na podstawie art. 9 rozporządzenia (EWG) nr 3760/92,

—  kompensacji przewidzianej w art. 21 ust. 4 rozporządzenia (EWG) nr 2847/93,

—  ilości przyjętych na podstawie art. 4 ust. 2 niniejszego rozporządzenia, oraz

—  potrąceń przewidzianych w art. 5 niniejszego rozporządzenia.

Artykuł 2

Ustalając TAC zgodnie z art. 8 rozporządzenia (EWG) nr 3760/92 Rada określi:

—  zasoby, które są przedmiotem zapobiegawczego TAC oraz te, które są przedmiotem analitycznego TAC, na podstawie dostępnych opinii naukowych na temat zasobów,

—  zasoby, w odniesieniu, do których nie stosuje się art. 3 i 4, na podstawie biologicznego stanu zasobów i zobowiązań podjętych wobec państw trzecich,

—  zasoby, w odniesieniu, do których stosuje się potrącenia przewidziane w art. 5 ust. 2, na podstawie ich stanu biologicznego.

Artykuł 3

1.  Jeśli poziom wykorzystania TAC przekracza 75% przed dniem 31 października roku jego stosowania, Państwa Członkowskie dysponujące kwotą zasobu, w odniesieniu, do którego TAC został ustalony mogą złożyć wniosek o jego zwiększenie. Wniosek wraz z odpowiednimi towarzyszącymi informacjami biologicznymi i zawierający informacje o wielkości wnioskowanego zwiększenia, powinien być skierowany do Komisji. Komisja w ciągu 20 dni roboczych zbada wszystkie elementy wniosku, w związku z przedłożeniem Radzie propozycji zmiany rozporządzenia ustalającego TAC i kwoty, jeśli uzna je za zasadne. Państwo Członkowskie zostanie poinformowane o wyniku badania.

2.  Państwa Członkowskie mogą dokonać połowu o 5% większego niż dozwolony wyładunek. Jednakże połowy te będą uznawane za przekraczające dozwolone wyładunki w stosunku do potrąceń przewidzianych w art. 5.

3.  Jeśli poziom wykorzystania kwoty danego zasobu przekracza 75% tej kwoty przed dniem 31 października roku jej stosowania, Państwo Członkowskie, któremu kwota ta została przyznana może złożyć wniosek do Komisji o pozwolenie na wyładunek dodatkowych ilości ryb z tego samego zasobu, podając wnioskowaną ilość dodatkową, która nie może być większa niż 10% danej kwoty. Komisja w ciągu 20 dni roboczych podejmie decyzję w tej sprawie, zgodnie z procedurą przewidzianą w art. 36 rozporządzenia (EWG) nr 2847/93. Ilość dodatkową przyznaną na mocy tej procedury uznaje się za przekroczenie dozwolonych wyładunków do celów odliczeń przewidzianych w art. 5 niniejszego rozporządzenia.

Artykuł 4

1.  Art. 3 ust. 2 i 3 stosuje się w odniesieniu do zasobów objętych analitycznymi TAC.

2.  W odniesieniu do zasobów objętych analitycznymi TAC, z wyjątkiem tych, określonych w art. 5 ust. 2, Państwo Członkowskie, któremu została przyznana odpowiednia kwota może zwrócić się do Komisji przed dniem 31 października roku stosowania kwoty, o zatrzymanie i przeniesienie na rok następny do 10% tej kwoty.

Komisja powiększa przyznaną kwotę o zatrzymaną ilość, według procedury przewidzianej w art. 36 rozporządzenia (EWG) nr 2847/93.

Artykuł 5

1.  Z wyjątkiem zasobów określonych w ust. 2, wszystkie wyładunki przekraczające wyładunki objęte zezwoleniem, są odejmowane od kwot przyznanych na następny rok w odniesieniu do tych samych zasobów.

2.  W odniesieniu do zasobów określonych w art. 2 tiret trzecie, przekroczenie wyładunków objętych zezwoleniem pociągnie za sobą redukcję przyznanej kwoty na rok następny zgodnie z następującą tabelą:

Wymiar przekroczenia wyładunków objętych zezwoleniem

Potrącenie

Pierwsze 10%

Przekroczenie x 1,00

Następne 10%-20%

Przekroczenie x 1,10

Następne 20%-40%

Przekroczenie x 1,20

Wszelkie dalsze przekroczenie większe niż 40%

Przekroczenie x 1,40

Jednakże potrącenie równe przekroczeniu x 1,00 stosuje się we wszystkich przypadkach przekroczenia wyładunków objętych zezwoleniem równego lub mniejszego niż 100 ton.

Dodatkowe 3% ilości złowionej z przekroczeniem wyładunków objętych zezwoleniem odejmuje się na każdy następny rok przekroczenia wyładunków objętych zezwoleniem o więcej niż 10%.

3.  Potrąceń dokonuje się bez uszczerbku dla przepisów art. 21 ust. 4 rozporządzenia (EWG) nr 2847/93.

Artykuł 6

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1997 r.

Jednakże, art. 5 stosuje się od dnia 1 stycznia 1998 r.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich Państwach Członkowskich.


Sporządzono w Brukseli, dnia 6 maja 1996 r.

W imieniu Rady
G.  LOMBARDI
Przewodniczący



(1) Dz.U. nr C 382 z 31.12.1994, str. 4.

(2) Dz.U. nr C 249 z 25.09.1995, str. 84.

(3) Dz.U. nr L 389 z 31.12.1992, str. 1. Rozporządzenie ostatnio zmienione Aktem Przystąpienia z 1994 r.

(4) Dz.U. nr L 261 z 20.10.1993, str. 1. Rozporządzenie ostatnio zmienione rozporządzeniem (WE) nr 2870/95 (Dz.U. nr L 301z 14.12.1995, str. 1).

REKLAMA

Akty ujednolicone

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA