REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Akty ujednolicone - rok 1993 nr 250 poz. 9

DYREKTYWA KOMISJI 93/49/EWG

z dnia 23 czerwca 1993 r.

określająca wykazy wskazujące warunki, jakie mają zostać spełnione przez materiał rozmnożeniowy roślin ozdobnych oraz rośliny ozdobne, zgodnie z dyrektywą Rady 91/682/EWG

Tekst pierwotny

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Europejską Wspólnotę Gospodarczą,

uwzględniając dyrektywę Rady 91/682/EWG z dnia 19 grudnia 1991 r. w sprawie obrotu materiałem rozmnożeniowym roślin ozdobnych oraz roślinami ozdobnymi(1), w szczególności jej art. 4,

a także mając na uwadze, co następuje:

przy stosowaniu przepisów niniejszej dyrektywy właściwe jest uwzględnienie cykli produkcyjnych różnych materiałów;

warunki ustanowione w niniejszej dyrektywie muszą być traktowane jako minimalna norma dopuszczalna na obecnym etapie, biorąc pod uwagę bieżące warunki produkcji we Wspólnocie; warunki te będą stopniowo rozwijane i poprawiane, aby ostatecznie osiągnąć wysokie normy jakości;

środki przewidziane w niniejszej dyrektywie są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Materiału Rozmnożeniowego i Roślin Ozdobnych,



PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DYREKTYWĘ:

Artykuł 1

1.  Niniejsza dyrektywa określa wykazy określone w art. 4 dyrektywy 91/682/EWG oraz wprowadza wymagania dotyczące etykietowania określone w art. 11 akapit trzeci tej dyrektywy.

2.  Wykaz stosuje się do upraw i materiału rozmnożeniowego roślin ozdobnych (włączając podkładki) oraz pochodzących z nich roślin ozdobnych wszystkich rodzajów i gatunków określonych w Załączniku do dyrektywy 91/682/EWG oraz do podkładek innych rodzajów i gatunków określonych w art. 4 ust. 2 tej dyrektywy, niezależnie od stosowanego systemu rozmnażania, zwanych dalej „materiałem”.

3.  Przepisy niniejszej dyrektywy stosuje się stopniowo, z uwzględnieniem cykli produkcyjnych materiału określonego w ust. 2.

Artykuł 2

Materiał, w odpowiednim przypadku, spełniaa odpowiednie warunki zdrowia roślin, ustanowione w dyrektywie Rady 77/93/EWG(2).

Artykuł 3

1.  Bez uszczerbku dla przepisów art. 2, materiał ten musi, co najmniej na podstawie kontroli wzrokowej, być uznany za rzeczywiście wolny od organizmów szkodliwych i chorób obniżających jakość lub wolny od jakichkolwiek oznak albo objawów występowania organizmów szkodliwych i chorób obniżających użyteczność materiału rozmnożeniowego lub roślin ozdobnych, w szczególności musi być wolny od tych organizmów i chorób, które są wymienione w Załączniku do niniejszej dyrektywy w odniesieniu do danego rodzaju lub gatunku.

2.  Materiał wykazujący w fazie uprawy widoczne oznaki lub objawy występowania organizmów szkodliwych lub chorób określonych w ust. 1 zostaje poddany właściwemu zabiegowi, niezwłocznie po ich wystąpieniu, lub, w odpowiednim przypadku, zostać usunięty.

3.  W przypadku materiału cytrusów są także spełniane następujące wymagania:

(i)  materiał pochodzi z materiału pierwotnego, który został skontrolowany i uznany za nie wykazujący żadnych objawów odnośnych wirusów, organizmów wirusopodobnych ani chorób wymienionych w Załączniku do niniejszej dyrektywy,

(ii)  materiał ten został skontrolowany i uznany za rzeczywiście wolny od takich wirusów, organizmów wirusopodobnych i chorób od początku ostatniego cyklu wegetacji; oraz

(iii)  w przypadku szczepienia, materiał jest zaszczepiony na podkładki inne niż te wrażliwe na wiroidy.

4.  W przypadku cebulek kwiatowych, są spełniane także następujące wymagania:

—  materiał rozmnożeniowy pochodzi bezpośrednio z materiału, który w fazie upraw był kontrolowany i uznany za rzeczywiście wolny od wszelkich organizmów szkodliwych i chorób, oznak lub objawów organizmu szkodliwego i chorób określonych w ust. 1, w szczególności od tych wymienionych w Załączniku do niniejszej dyrektywy.

Artykuł 4

1.  Materiał cechuje się odpowiednią tożsamością i czystością rodzajową lub gatunkową albo, w odpowiednim przypadku, w stosunku do grupy roślin oraz o ile jest przedmiotem obrotu lub jest przeznaczony do obrotu, w stosunku do odmiany stosownie do art. 9 ust. 1 dyrektywy 91/682/EWG, cechuje się także jednolitością i czystością odmianową.

2.  W przypadku powszechnie znanych odmian w związku z art. 9 ust. 2 tiret pierwsze dyrektywy 91/682/EWG, dostawca używa urzędowej nazwy odmiany.

3.  W przypadku odmian, które już są przedmiotem wniosku o prawo hodowcy roślin lub urzędowej rejestracji określonej w art. 9 ust. 2 tiret drugie dyrektywy 91/682/EWG, musi być stosowane odniesienie do hodowcy lub nazwa proponowana dopóki nie udzielono odpowiedniego zezwolenia.

4.  W przypadku odmian wprowadzonych do wykazów posiadanych przez dostawców zgodnie z art. 9 ust. 2 tiret drugie dyrektywy 91/682/EWG, wymaganie określone w ust. 1 w odniesieniu do odmiany opiera się na szczegółowym opisie przedstawionym w wykazach posiadanych przez dostawców.

Artykuł 5

1.  Materiał jest zasadniczo wolny od jakichkolwiek wad przypuszczalnie mogących obniżyć jego jakość jako materiału rozmnożeniowego lub materiału siewnego.

2.  Żywotność i rozmiary materiału są zadowalające w odniesieniu do jego użyteczności jako materiał rozmnożeniowego i roślin ozdobnych. Ponadto, zapewnia się właściwą proporcję między korzeniami, łodygami i liśćmi.

3.  W przypadku nasion, w uzupełnieniu do wymagań podanych w ust. 1, zdolność kiełkowania jest zadowalająca.

Artykuł 6

1.  Dokument dostawcy określony w art. 11 dyrektywy 91/682/EWG jest sporządzony na odpowiednim nieużywanym uprzednio formularzu i wypełniony w co najmniej jednym z urzędowych języków Wspólnoty. Dokument zawiera następujące pozycje:

(i)  wskazanie „jakość EWG”;

(ii)  wskazanie kodu Państwa Członkowskiego WE;

(iii)  wskazanie właściwego organu lub jego kodu odróżniającego;

(iv)  numer rejestracji lub akredytacji;

(v)  nazwa dostawcy;

(vi)  indywidualny numer seryjny, numer tygodnia lub numer partii;

(vii)  data wystawienia dokumentów dostawcy;

(viii)  nazwa botaniczna;

(ix)  nazwa odmiany, w odpowiednim przypadku. W przypadku podkładek, nazwa lub opis odmiany;

(x)  nazwa grupy roślin, w odpowiednim przypadku;

(xi)  ilość;

(xii)  w przypadku przywozu z państw trzecich na podstawie art. 16 ust. 2 dyrektywy 91/682/EWG, nazwa państwa, w którym dokonano zbioru materiału.

2.  W przypadku, gdy materiał posiada paszport rośliny zgodnie z dyrektywą Komisji 92/105/EWG(3), paszport rośliny może, na życzenie dostawcy, stanowić dokument dostawcy określony w ust. 1. Niemniej jednak, wymagane jest wskazanie „jakość EWG” oraz odesłanie do właściwego organu zgodnie z dyrektywą 91/682/EWG, a także odniesienie do nazwy odmiany, podkładki lub grupy roślin. W przypadku przywozu z państw trzecich na podstawie art. 16 ust. 2 dyrektywy 91/682/EWG, musi być także podana nazwa kraju, w którym dokonano zbioru materiału. Informacja ta może być umieszczona na samym dokumencie, takim jak paszport rośliny, ale musi być wyraźnie wyodrębniona.

Artykuł 7

Niniejsza dyrektywa nie narusza przepisów ustanowionych w rozporządzeniu Rady (EWG) 315/68(4).

Artykuł 8

1.  Państwa Członkowskie wprowadzą w życie przepisy ustawodawcze, wykonawcze i administracyjne niezbędne do wprowadzenia w życie niniejszej dyrektywy nie później niż do dnia 31 grudnia 1993 r. Państwa Członkowskie niezwłocznie powiadomią o tym Komisję.

Przepisy przyjęte przez Państwa Członkowskie zawierają odniesienie do niniejszej dyrektywy lub odniesienie takie powinno towarzyszyć ich urzędowej publikacji. Metody dokonywania takiego odniesienia określane są przez Państwa Członkowskie.

2.  Państwa Członkowskie przekazują Komisji teksty podstawowych przepisów prawa krajowego, które przyjmują w dziedzinie objętej niniejszą dyrektywą.

Artykuł 9

Niniejsza dyrektywa skierowana jest do Państw Członkowskich.


Sporządzono w Brukseli, dnia 23 czerwca 1993 r.

W imieniu Komisji
René STEICHEN
Członek Komisji



(1) Dz.U. nr L 376 z 31.12.1991, str. 21.

(2) Dz.U. nr L 26 z 31.01.1977, str. 20.

(3) Dz.U. nr L 4 z 8.01.1993, str. 22.

(4) Dz.U. nr L 71 z 21.03.1968, str. 1.

Załącznik 1.

ZAŁĄCZNIK

 

WYKAZ SZCZEGÓLNYCH ORGANIZMÓW SZKODLIWYCH I CHORÓB W ISTOTNY SPOSÓB WPŁYWAJĄCYCH NA JAKOŚĆ

 

Rodzaj lub gatunek

Szczególne organizmy szkodliwe i choroby

—      Begonia χ hiemalis

          Fotsch

Owady, roztocza i nicienie we wszystkich stadiach rozwoju

 

-         mącznikowate, w szczególności Bemisia tabaci

 

–        Aphelenchoides spp.

 

-         Ditylenchus destructor

 

–        Meloidogyne spp.

 

-         Myzus ornatus

 

-         Otiorrhynchus sulcatus

 

-         Sciara

 

-         przylżeńce, w szczególności Frankliniella occidentalis

 

Bakterie

 

-         Erwinia chrysanthemi

 

-         Rhodococcus fascians

 

-         Xanthomonas campestris pv. begoniae

 

Grzyby

 

-         mączniak właściwy

 

-         patogeny zgnilizny łodyg (Phytophthora spp., Pythium spp. i Rhizoctonia spp.)

 

Wirusy i organizmy wirusopodobne, w szczególności

 

-         kędzierzawka liści

 

-         tospowirusy (wirus brązowej plamistości pomidora, wirus plamistości nekrotycznej niecierpka)

-         Cytrusy

Owady, roztocza i nicienie we wszystkich stadiach rozwoju

 

-         Aleurothrixus floccosus (Mashell)

 

-         Meloidogyne spp.

 

-         Parabemisia myricae (Kuwana)

 

-         Tylenchulus semipenetrans

 

Grzyby

 

-         Phytophthora spp.

 

Wirusy i organizmy wirusopodobne, w szczególności

 

-         wiroidy takie jak: exocortis, cachexia-xyloporosis

 

-         choroby wywołujące psorosis - jak objawy młodych liści takie jak: psorosis, ring spot, cristacortis, impietratura, concave gum

 

-         różnobarwność zakaźna

 

-         wirus szorstkości liści cytrusowych

-         Dendranthema χ Grandiflorum (Ramat) Kitam

Owady, roztocza i nicienie we wszystkich stadiach rozwoju

 

-         miniarkowate

 

-         mącznikowate, w szczególności Bemisia tabaci

 

-         Aphelencoides spp.

 

-         Diarthronomia chrysanthemi

 

-         łuskoskrzydłe, w szczególności: Cacoecimorpha pronubana, Epichoristodes Acerbella

 

-         przylżeńce, w szczególności Frankliniella occidentalis

 

Bakterie

 

-         Agrobacterium tumefaciens

 

-         Erwinia chrysanthemi

 

Grzyby

 

-         Fusarium oxisporum spp. chrysanthemi

 

-         Puccinia chrysanthemi

 

-         Pythium spp.

 

-         Rhizoctonia solani

 

-         Verticillium spp.

 

Wirusy i organizmy wirusopodobne, w szczególności

 

-         wirus mozaiki B chryzantemy

 

-         tomato aspermy cucumovirus

-         Dianthus Caryophyllus L. i hybrida

Owady, roztocza i nicienie we wszystkich stadiach rozwoju

 

-         miniarkowate

 

-         mącznikowate, w szczególności Bemisia tabaci

 

-         przylżeńce, w szczególności Frankliniella occidentalis

 

-         łuskoskrzydłe, w szczególności: Cacoecimorpha pronubana, Epichoristodes acerbella

 

Grzyby

 

-         Alternaria dianthi

 

-         Alternaria dianthicola

 

-         Fusarium oxisporum f. spp. dianthi

 

-         Mycosphaerella dianthi

 

-         Phytophthora nicotiana spp. parasitica

 

-         Rhizoctonia solani

 

-         zgnilizna łodyg Fusarium spp. i Pythium spp.

 

-         Uromyces dianthi

 

Wirusy i organizmy wirusopodobne, w szczególności

 

-         wirus wżerkowej pierścieniowej plamistości goździka

 

-         wirus pstrości goździka

 

-         wirus drobnej nekrotycznej plamistości goździka

 

-         tospowirusy (wirus brązowej plamistości pomidora, wirus plamistości nekrotycznej niecierpka)

 

 

             Euforbia pulcherrima

(Wild ex Kletzch)

Owady, roztocza i nicienie we wszystkich stadiach rozwoju

 

-         mącznikowate, w szczególności Bemisia tabaci

 

Bakterie

 

-         Erwinia chrysanthemi

 

Grzyby

 

-         Fusarium spp.

 

-         Pythium ultimum

 

-         Pytophthora spp.

 

-         Rhizoctonia solani

 

-         Thielaviopsis basicola

 

Wirusy i organizmy wirusopodobne, w szczególności

 

tospowirusy (wirus brązowej plamistości pomidora, wirus plamistości nekrotycznej niecierpka)

-         Gerbera L.

Owady, roztocza i nicienie we wszystkich stadiach rozwoju

 

-         miniarkowate

 

-         mącznikowate, w szczególności Bemisia tabaci

 

-         Aphelencoides spp.

 

-         Lapidoptera

 

-         Meloidogyne

 

-         przylżeńce, w szczególności Frankliniella occidentalis

 

Grzyby

 

-         Fusarium spp.

 

-         Phytophthora cryptogea

 

-         Mączniak

 

-         Rhizoctonia solani

 

-         Verticillium spp.

 

Wirusy i organizmy wirusopodobne, w szczególności

 

-         tospowirusy (wirus brązowej plamistości pomidora, wirus plamistości nekrotycznej niecierpka)

-         Gladiolus L.

Owady, roztocza i nicienie we wszystkich stadiach rozwoju

 

-         Ditylenchus dipsaci

 

-         przylżeńce, w szczególności Frankliniella occidentalis

 

Bakterie

 

-         Pseudomonas marginata

 

-         Rhodococcus fascians

 

Grzyby

 

-         Botrytis gladiolorum

 

-         Curvularia trifolii

 

-         Fusarium oxisporum spp. gladioli

 

-         Pénicillium gladioli

 

-         Sclerotinia spp.

 

-         Septoria gladioli

 

-         Urocystis gladiolicola

 

-         Uromyces trasversalis

 

Wirusy i organizmy wirusopodobne, w szczególności

 

-         fitoplazmowa żółtaczka astra

 

-         czynnik korkowatości rdzenia łodygi

 

-         wirus mozaiki ogórka,

 

-         wirus pierścieniowej plamistości mieczyka (syn. utajony wirus narcyza białego)

 

-         wirus nekrotycznej kędzierzawki tytoniu

 

Inne organizmy szkodliwe

 

-         Cyperus esculentus

-         Lilium L.

Owady, roztocza i nicienie we wszystkich stadiach rozwoju

 

-         Aphelenchoides spp.

 

-         Rhysoglyphus spp.

 

-         Pratylenchus penetrans

 

-         Rotylenchus robustus

 

-         przylżeńce, w szczególności Frankliniella occidentalis

 

Bakterie

 

-         Envinia carotovora podg. carotovora

 

-         Rhodococcus fascians

 

Grzyby

 

-         Cylindrocarpon destructans

 

-         Fusarium oxisporum f. sp. lilii

 

-         Pythium spp.

 

-         Rhizoctonia spp.

 

-         Rhizopus spp.

 

-         Sclerotium spp.

 

Wirusy i organizmy wirusopodobne, w szczególności

 

-         wirus mozaiki ogórka

 

-         wirus bezobjawowy lilii

 

-         wirus X lilii

 

-         wirus nekrotycznej kędzierzawki tytoniu

 

-         wirus pstrości tulipana

 

Inne organizmy szkodliwe

 

-         Cyperus esculentus

-         Malus Miller

Owady, roztocza i nicienie we wszystkich stadiach rozwoju

 

-         Anarsia lineatella

 

-         Eriosoma lanigerum

 

-         czerwce, w szczególności Epidiaspis leperii, Pseudaulacaspis pentagona, Quadraspidiotus perniciosus

 

Bakterie

 

-         Agrobacterium tumefaciens

 

-         Pseudomonas syringae pv. syringae

 

Grzyby

 

-         Armillariella mellea

 

-         Chondrostereum purpureum

 

-         Nectria galligena

 

-         Phytophtora cactorum

 

-         Rosellinia necatrix

 

-         Venturia spp.

 

-         Verticillium spp.

 

Wirusy i organizmy wirusopodobne

 

          wszystkie

-         Narcissus L.

Owady, roztocza i nicienie we wszystkich stadiach rozwoju

 

-         Aphelenchoides subtenuis

 

-         Ditylenchus destructor

 

-         Eumerus spp.

 

-         Merodon equestris

 

-         Pratylenchus penetrans

 

-         rozkruszkowate

 

-         trójpazurkowce

 

Grzyby

 

-         Fusarium oxysporum f. sp. narcissi

 

-         Sclerotinia spp.

 

-         Sclerotium bulborum

 

Wirusy i organizmy wirusopodobne, w szczególności

 

-         wirus nekrotycznej kędzierzawki tytoniu

 

-         czynnik srebrzystej smugowatości narcyza

 

-         wirus żółtej pasiastości narcyza

 

Inne organizmy szkodliwe

 

-         Cyperus esculentus

-         Pelargonium L.

Owady, roztocza i nicienie we wszystkich stadiach rozwoju

 

-         mącznikowate, w szczególności Bemisia tabaci

 

-         łuskoskrzydłe

 

-         przylżeńce, w szczególności Frankliniella occidentalis

 

Bakterie

 

-         Rhodococcus fascians

 

-         Xanthomonas campestris pv. pelargonii

 

Grzyby

 

-         Puccinia pelargonii zonalis

 

-         patogeny zgnilizny łodyg (Botrytis spp., Pythium spp.)

 

–        Verticillium spp.

 

Wirusy i organizmy wirusopodobne, w szczególności

 

-         wirus pstrokatości pelargonii

 

-         wirus kędzierzawki pelargonii

 

-         wirus wstęgowej mozaiki pelargonii

 

-         tospowirusy (wirus brązowej plamistości pomidora, wirus plamistości nekrotycznej niecierpka)

-         Phoenix

Owady, roztocza i nicienie we wszystkich stadiach rozwoju

 

-         przylżeńce

 

Grzyby

 

-         Exosporium palmivorum

 

-         Gliocladium wermoeseni

 

-         Graphiola phoenicis

 

-         Pestalozzia Phoenicis

 

-         Pythium spp.

 

Wirusy i organizmy wirusopodobne

 

          Wszystkie

-         Pinus nigra

Owady, roztocza i nicienie we wszystkich stadiach rozwoju

 

-         Blastophaga spp.

 

-         Rhyacionia buoliana

 

Grzyby

 

-         Ophodermium seditiosum

 

Wirusy i organizmy wirusopodobne, w szczególności

 

Wszystkie

-         Prunus L.

Owady, roztocza i nicienie we wszystkich stadiach rozwoju

 

-         Capnodis tenebrionis

 

-         Meloidogyne spp.

 

-         czerwce, w szczególności Epidiaspis leperii, Pseudaulacaspis pentagona, Quadraspidiotus perniciosus

 

Bakterie

 

-         Agrobacterium tumefaciens

 

-         Pseudomonas syringae pv. mors prunorum

 

-         Pseudomonas syringae pv. syringae

 

Grzyby

 

-         Armillariella mellea

 

-         Chondrostereum purpureum

 

-         Nectria galligena

 

-         Rosellinia necatrix

 

-         Taphrina deformans

 

-         Verticillium spp.

 

Wirusy i organizmy wirusopodobne, w szczególności

 

-         wirus karłowatości śliwy

 

-         wirus nekrotycznej pierścieniowej plamistości śliwy

-         Pyrus L.

Owady, roztocza i nicienie we wszystkich stadiach rozwoju

 

-         Anarsia lineatella

 

-         Eriosoma lanigerum

 

-         czerwce, w szczególności Epidiaspis leperii, Pseudaulacaspis pentagona, Quadraspidiotus perniciosus

 

Bakterie

 

-         Agrobacterium tumefaciens

 

-         Pseudomonas syringae pv. syringae

 

Grzyby

 

-         Armillariella mellea

 

-         Chondrostereum purpureum

 

-         Nectria galligena

 

-         Phytophthora spp.

 

-         Rosellinia necatrix

 

-         Verticilliun spp.

 

Wirusy i organizmy wirusopodobne

 

          wszystkie

-         Rosa

Owady, roztocza i nicienie we wszystkich stadiach rozwoju

 

-         łuskoskrzydłe, w szczególności Epichoristodes acerbella, Cacoecimorpha pronubana

 

-         Meloidogyne spp.

 

-         Pratylenchus spp.

 

-         Tetranychus urticae

 

Bakterie

 

-         Agrobacterium tumefaciens

 

Grzyby

 

-         Chondrostereum purpureum

 

-         Choristoneura spp.

 

-         Diplocarpon rosae

 

-         Peronospora sparsa

 

-         Phragmidium spp.

 

-         Rosellinia necatrix

 

-         Sphaeroteca pannosa

 

-         Verticillium spp.

 

Wirusy i organizmy wirusopodobne, w szczególności

 

-         wirus mozaiki jabłka

 

-         wirus mozaiki gęsiówki

 

-         wirus nekrotycznej pierścieniowej plamistości śliwy

 

 



(1) Dz.U. nr L 376 z 31.12.1991, str. 21.

(2) Dz.U. nr L 26 z 31.01.1977, str. 20.

(3) Dz.U. nr L 4 z 8.01.1993, str. 22.

(4) Dz.U. nr L 71 z 21.03.1968, str. 1.

 

REKLAMA

Akty ujednolicone

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA