REKLAMA
Dziennik Ustaw - rok 2023 poz. 2421
PROTOKÓŁ
między Ministrem Edukacji i Nauki Rzeczypospolitej Polskiej a Ministerstwem Szkolnictwa, Młodzieży i Kultury Fizycznej Republiki Czeskiej o współpracy w dziedzinie szkolnictwa wyższego,
podpisany w Warszawie dnia 20 września 2023 r.
Minister Edukacji i Nauki Rzeczypospolitej Polskiej i Ministerstwo Szkolnictwa, Młodzieży i Kultury Fizycznej Republiki Czeskiej (zwane dalej „Stronami”),
Zgodnie z Artykułem 15 ustęp 2 Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Czeskiej o współpracy w dziedzinie kultury, szkolnictwa i nauki podpisanej w Pradze dnia 30 września 2003 roku.
Dążąc do rozwijania korzystnej wzajemnej współpracy w dziedzinie szkolnictwa wyższego,
Uzgodniły, co następuje:
Artykuł 1 [Wymiana informacji]
Strony będą na żądanie wymieniać się informacjami o systemie szkolnictwa wyższego w swoich Państwach, ofercie programów studiów i innych możliwościach kształcenia proponowanych przez instytucje szkolnictwa wyższego w ich Państwach.
Artykuł 2 [Wymiana informacji dotyczących aktualnych kwestii w dziedzinie szkolnictwa wyższego]
Strony będą się nawzajem informować o aktualnych kwestiach w dziedzinie szkolnictwa wyższego.
Artykuł 3 [Wymiana informacji o kongresach, konferencjach, sympozjach i innych spotkaniach]
Strony będą się nawzajem informować o kongresach, konferencjach, sympozjach i innych spotkaniach międzynarodowych w zakresie szkolnictwa wyższego, które będą się odbywać na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub Republiki Czeskiej.
Artykuł 4 [Wsparcie współpracy między instytucjami szkolnictwa wyższego i edukacji]
Strony będą wspierać rozwijanie bezpośredniej współpracy między instytucjami szkolnictwa wyższego i edukacji działającymi w ich Państwach.
Artykuł 5 [Wsparcie nauczania języka czeskiego]
1. Strony będą wspierać nauczanie języka czeskiego w publicznych instytucjach szkolnictwa wyższego w Rzeczypospolitej Polskiej nadzorowanych przez ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego i nauki oraz nauczanie języka polskiego w publicznych instytucjach szkolnictwa wyższego w Republice Czeskiej.
2. Aby osiągnąć cel określony w ustępie 1 Strony powinny wspierać działalność dydaktyczną:
a) pracowników dydaktycznych, specjalistów (lektorów) w dziedzinie języka czeskiego i literatury – w Uniwersytecie Warszawskim w Warszawie, Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, Uniwersytecie Łódzkim w Łodzi i Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu,
b) pracowników dydaktycznych, specjalistów (lektorów) w dziedzinie języka polskiego i literatury – w Uniwersytecie Karola w Pradze, Uniwersytecie Masaryka w Brnie i Uniwersytecie Palackiego w Ołomuńcu.
3. Strony nie wykluczają możliwości rozszerzenia wsparcia w zakresie nauczania języka czeskiego na innych publicznych uczelniach w Rzeczypospolitej Polskiej oraz języka polskiego w publicznych instytucjach szkolnictwa wyższego Republiki Czeskiej innych niż wymieniono w ustępie 2, w ramach współpracy prowadzonej na mocy niniejszego protokołu.
4. Strony będą wspierać działania sprzyjające rozwojowi studiów polonistycznych w Republice Czeskiej oraz bohemistycznych w Rzeczypospolitej Polskiej.
Artykuł 6 [Wymiana nauczycieli]
Strony będą wspierać wymianę nauczycieli akademickich na pobyty studialne i badawcze o łącznym limicie rocznym do 70 miesięcy. Długość każdego indywidualnego pobytu może wynosić od 1 do 7 miesięcy.
Artykuł 7 [Stypednium]
1. W celu wsparcia nauki języka czeskiego i literatury Strona czeska corocznie zaoferuje stronie polskiej 12 stypendiów przeznaczonych na udział w kursach języka czeskiego w Letnich Szkołach Studiów Slawistycznych, organizowanych przez publiczne instytucje szkolnictwa wyższego w Republice Czeskiej. Strona Czeska zaoferuje dodatkowo maksymalnie 3 stypendia w Letnich Szkołach Studiów Slawistycznych dla zwycięzców konkursów translatorskich i literackich organizowanych dla studentów bohemistyki i stypendystów Centrum Czeskiego w Warszawie.
2. W celu wspierania nauki języka polskiego Strona polska corocznie zaoferuje Stronie czeskiej 12–15 stypendiów przeznaczonych na udział w letnich kursach języka polskiego, organizowanych przez publiczne instytucje szkolnictwa wyższego w Rzeczypospolitej Polskiej, nadzorowane przez ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego i nauki.
Artykuł 8 [Pobyt stypendialny]
1. Strona czeska corocznie zaoferuje studentom studiów licencjackich, magisterskich jak również doktoranckich realizowanych przez publiczne instytucje szkolnictwa wyższego w Rzeczypospolitej Polskiej, nadzorowane przez ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego i nauki, którzy otrzymują od Strony polskiej stypendium w tym celu, możliwość pobytów stypendialnych: studialnych lub badawczych w publicznych instytucjach szkolnictwa wyższego w Republice Czeskiej o łącznym wymiarze do 80 miesięcy rocznie. Długość każdego indywidualnego pobytu może wynosić od 2 do 10 miesięcy.
2. Strona polska corocznie zaoferuje studentom studiów licencjackich, magisterskich i doktoranckich, realizowanych przez publiczne instytucje szkolnictwa wyższego w Republice Czeskiej, którzy otrzymują od czeskiej Strony stypendium w tym celu, możliwość pobytów stypendialnych: studialnych lub badawczych w publicznych instytucjach szkolnictwa wyższego w Rzeczypospolitej Polskiej, nadzorowanych przez ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego i nauki, o łącznym wymiarze do 80 miesięcy rocznie, z czego 40 miesięcy stypendialnych jest zastrzeżone dla studentów filologii polskiej kształcących się w czeskich instytucjach szkolnictwa wyższego. Długość każdego indywidualnego pobytu może wynosić od 2 do 10 miesięcy.
Artykuł 9 [Dokumenty kandydatów]
1. Przy kwalifikacji kandydatów zgodnie z Artykułami 6, 7 i 8 niniejszego Protokołu Strona wysyłająca przedłoży Stronie przyjmującej dokumenty kandydatów, które będą zawierać dane wymagane w odpowiednim formularzu zgłoszenia przed upływem terminu określonego przez Stronę przyjmującą. Kwalifikacja kandydatów do udziału w kursach języka czeskiego w Szkołach Letnich Studiów Slawistycznych zgodnie z Artykułem 7 ustęp 1 powinna zostać dostarczona Stronie czeskiej do 31 marca każdego roku.
2. Strona przyjmująca poinformuje Stronę wysyłającą najpóźniej do dnia 31 lipca każdego roku, czy zgłoszeni kandydaci zostali przyjęci, a jednocześnie przekaże Stronie wysyłającej nazwy instytucji, które przyjęły kandydatów.
Artykuł 10 [Koszty utrzymania uczestników kursów językowych]
1. Strona przyjmująca zapewni uczestnikom kursów językowych, przyjętym na podstawie Artykułu 7 niniejszego Protokołu, bezpłatne wyżywienie i zakwaterowanie podczas kursu oraz pokrycie odpowiednich kosztów wpisowego i kosztów udziału w ewentualnych wycieczkach organizowanych w ramach kursu.
2. Strona Czeska zapewni, że koszty międzynarodowej podróży do oraz z miejsca pobytu w Rzeczypospolitej Polskiej, poniesione przez kandydatów tej Strony, wyjeżdżających do Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie Artykułu 7 niniejszego Protokołu, zostaną pokryte pod warunkiem, że kandydaci w momencie zwrotu kosztów międzynarodowych podróży będą zatrudnieni lub będą studentami w publicznej instytucji szkolnictwa wyższego w Republice Czeskiej.
Artykuł 11 [Stypendium na czas pobytu studialnego lub badawczego]
1. Strona wysyłająca przyzna osobom przyjętym na pobyty studialne lub badawcze na podstawie Artykułu 6 i 8 niniejszego Protokołu stypendium, zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi swojego Państwa, na czas pobytu studialnego lub badawczego.
2. Strona przyjmująca zapewni osobom przyjętym na pobyty studialne lub badawcze na podstawie Artykułu 6 i 8 niniejszego Protokołu studia nieodpłatne lub możliwość prowadzenia badań, dostęp do bibliotek, a ponadto zapewni im możliwość odpłatnego zakwaterowania w domach studenckich i odpłatnego wyżywienia w placówkach szkół wyższych na tych samych warunkach, jakie mają obywatele kraju przyjmującej Strony.
3. Strona czeska zapewni, że koszty międzynarodowej podróży do oraz z wcześniej ustalonego miejsca pobytu w Rzeczypospolitej Polskiej, poniesione przez kandydatów tej Strony, wyjeżdżających do Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie Artykułu 6 i 8 niniejszego protokołu, zostaną pokryte pod warunkiem, że kandydaci w momencie zwrotu kosztów międzynarodowej podróży będą zatrudnieni lub będą studentami w publicznej instytucji szkolnictwa wyższego w Republice Czeskiej.
Artykuł 12 [Zasada wzajemności]
Wszelkie działania oraz wymiana osób i materiałów w ramach niniejszego Protokołu będą realizowane zgodnie z zasadą wzajemności w granicach możliwości budżetowych Stron.
Artykuł 13 [Realizowanie innych działań uzgodnionych przez Strony]
Protokół niniejszy nie wyklucza możliwości realizowania innych działań uzgodnionych przez Strony.
Artykuł 14 [Wejście w życie]
1. Protokół niniejszy wchodzi w życie w dniu podpisania i pozostanie w mocy do dnia 31 grudnia 2029 r.
2. Każda ze Stron może w dowolnej chwili wypowiedzieć niniejszy Protokół w formie pisemnej noty. Wypowiedzenie stanie się skuteczne z upływem sześciu miesięcy od daty otrzymania noty przez drugą Stronę.
3. Zakończenie obwiązywania niniejszego Protokołu nie będzie mieć wpływu na zakończenie działań rozpoczętych w okresie jego obowiązywania, chyba że Strony uzgodnią inaczej,
Sporządzono w Warszawie dnia 20 września 2023 roku, w dwóch egzemplarzach, każdy w językach polskim, czeskim i angielskim, przy czym wszystkie teksty posiadają jednakową moc. W przypadku rozbieżności związanych z interpretacją niniejszego Protokołu, tekst w języku angielskim uważany będzie za rozstrzygający.
- Data ogłoszenia: 2023-11-08
- Data wejścia w życie: 2023-09-20
- Data obowiązywania: 2023-09-20
- Dokument traci ważność: 2029-12-31
REKLAMA
Dziennik Ustaw
REKLAMA
REKLAMA