REKLAMA
Dziennik Ustaw - rok 2021 poz. 2343
ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA KLIMATU I ŚRODOWISKA1)
z dnia 30 listopada 2021 r.
w sprawie wymagań technicznych, warunków przyłączania oraz współpracy mikroinstalacji z systemem elektroenergetycznym2)
Na podstawie art. 9 ust. 4a ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. - Prawo energetyczne (Dz. U. z 2021 r. poz. 716, z późn. zm.3)) zarządza się, co następuje:
§ 1. [Zakres regulacji]
1) wymagania techniczne w zakresie przyłączania mikroinstalacji do sieci oraz warunki jej współpracy z systemem elektroenergetycznym;
2) warunki przyłączania mikroinstalacji do sieci oraz tryb:
a) wydawania warunków przyłączania dla tej instalacji,
b) dokonywania zgłoszenia przyłączenia mikroinstalacji, o którym mowa w art. 7 ust. 8d4 ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. - Prawo energetyczne, zwanej dalej „ustawą”.
§ 2. [Szczegółowe wymagania techniczne w zakresie przyłączania mikroinstalacji do sieci oraz warunki jej współpracy z systemem elektroenergetycznym i szczegółowe warunki przyłączania mikroinstalacji do sieci]
§ 3. [Wniosek o określenie warunków przyłączania mikroinstalacji do sieci]
1) z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu art. 2 pkt 5 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. z 2020 r. poz. 344), w tym elektronicznej skrzynki podawczej w rozumieniu art. 3 pkt 17 ustawy z dnia 17 lutego 2005 r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne (Dz. U. z 2021 r. poz. 2070) lub publicznej usługi rejestrowanego doręczenia elektronicznego na adres do doręczeń elektronicznych wpisany do bazy adresów elektronicznych, o której mowa w art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 18 listopada 2020 r. o doręczeniach elektronicznych (Dz. U. poz. 2320 oraz z 2021 r. poz. 72, 802, 1135, 1163 i 1598), lub publicznej usługi hybrydowej w rozumieniu art. 2 pkt 7 tej ustawy - w przypadku wniosku sporządzonego na piśmie utrwalonym w postaci elektronicznej albo
2) za pośrednictwem operatora wyznaczonego w rozumieniu art. 3 pkt 13 ustawy z dnia 23 listopada 2012 r. - Prawo pocztowe (Dz. U. z 2020 r. poz. 1041 i 2320) lub placówki pocztowej operatora świadczącego pocztowe usługi powszechne w innym państwie członkowskim Unii Europejskiej, Konfederacji Szwajcarskiej, państwie członkowskim Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) - stronie umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym, lub osobiście w siedzibie właściwego przedsiębiorstwa energetycznego - w przypadku wniosku sporządzonego na piśmie utrwalonym w postaci papierowej.
2. Wniosek rozpatruje się w postaci elektronicznej, w przypadku gdy wniosek ten został złożony w sposób określony w ust. 1 pkt 1 lub gdy wniosek został złożony w sposób określony w ust. 1 pkt 2 i składający wniosek wyraził zgodę na prowadzenie sprawy w postaci elektronicznej.
3. Do zgłoszenia przyłączenia mikroinstalacji, o którym mowa w art. 7 ust. 8d4 ustawy, zwanego dalej „zgłoszeniem", stosuje się przepisy ust. 1.
§ 4. [Wzór wniosku i zgłoszenia]
§ 5. [Postępowanie w przypadku gdy złożony wniosek jest niekompletny, nieprawidłowo wypełniony lub nie został złożony zgodnie ze wzorem]
2. Nadanie w terminie uzupełnionego lub poprawionego wniosku w polskiej placówce pocztowej operatora wyznaczonego w rozumieniu art. 3 pkt 13 ustawy z dnia 23 listopada 2012 r. - Prawo pocztowe lub w placówce pocztowej operatora świadczącego pocztowe usługi powszechne w innym państwie członkowskim Unii Europejskiej, Konfederacji Szwajcarskiej, państwie członkowskim Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) - stronie umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym albo wniesienie go za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu art. 2 pkt 5 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną w postaci elektronicznej opatrzonej kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym lub podpisem osobistym jest równoznaczne z wniesieniem go w terminie.
3. Wniosek nieuzupełniony lub niepoprawiony w terminie wyznaczonym przez przedsiębiorstwo energetyczne pozostawia się bez rozpatrzenia.
§ 6. [Stosowanie przepisów]
2. Przedsiębiorstwo energetyczne w terminie 14 dni od dnia wejścia w życie rozporządzenia wyznacza podmiotom ubiegającym się o przyłączenie mikroinstalacji do sieci termin na dostosowanie wniosków oraz zgłoszeń do wymagań rozporządzenia nie krótszy niż 7 dni i nie dłuższy niż 30 dni, licząc od dnia doręczenia wezwania.
3. Wnioski oraz zgłoszenia, które nie zostały dostosowane w terminie, o którym mowa w ust. 2, pozostawia się bez rozpatrzenia.
§ 7. [Wejście w życie]
Minister Klimatu i Środowiska: A. Moskwa
1) Minister Klimatu i Środowiska kieruje działem administracji rządowej - klimat, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 27 października 2021 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Klimatu i Środowiska (Dz. U. poz. 1949).
2) Niniejsze rozporządzenie zostało notyfikowane Komisji Europejskiej w dniu 14 lipca 2021 r. pod numerem 2021/0451/PL, zgodnie z § 4 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 23 grudnia 2002 r. w sprawie sposobu funkcjonowania krajowego systemu notyfikacji norm i aktów prawnych (Dz. U. poz. 2039 oraz z 2004 r. poz. 597), które wdraża dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2015/1535 z dnia 9 września 2015 r. ustanawiającą procedurę udzielania informacji w dziedzinie przepisów technicznych oraz zasad dotyczących usług społeczeństwa informacyjnego (Dz. Urz. UE L 241 z 17.09.2015, str. 1).
3) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2021 r. poz. 868, 1093, 1505, 1642, 1873, 2269 i 2271.
Załączniki do rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska
z dnia 30 listopada 2021 r. (poz. 2343)
Załącznik nr 1
SZCZEGÓŁOWE WYMAGANIA TECHNICZNE W ZAKRESIE PRZYŁĄCZANIA MIKROINSTALACJI DO SIECI ORAZ WARUNKI JEJ WSPÓŁPRACY Z SYSTEMEM ELEKTROENERGETYCZNYM I SZCZEGÓŁOWE WARUNKI PRZYŁĄCZANIA MIKROINSTALACJI DO SIECI
Rozdział I
Szczegółowe wymagania techniczne w zakresie przyłączania mikroinstalacji do sieci oraz warunki jej współpracy z systemem elektroenergetycznym
I. Wymagania techniczne w zakresie pracy mikroinstalacji przy zmianach częstotliwości
1. Mikroinstalacja przyłączana do sieci elektroenergetycznej, w zależności od częstotliwości w sieci, umożliwia w zakresie częstotliwości:
1) od 49 Hz do 51 Hz - pracę ciągłą z maksymalną mocą czynną osiągalną dla danych warunków środowiskowych (na przykład nasłonecznienie, siła wiatru);
2) od 47,5 Hz do 49 Hz oraz od 51 Hz do 51,5 Hz - pracę ciągłą w czasie co najmniej 30 minut.
2. Mikroinstalacja przyłączona do sieci elektroenergetycznej posiada możliwość regulacji generacji mocy czynnej w następującym zakresie częstotliwości:
1) wynoszącym f = (47,5÷49,5) Hz - dopuszczalna redukcja mocy czynnej ze względu na obniżenie częstotliwości zawiera się pomiędzy krzywymi wyznaczonymi przez następujące zależności:
a) poniżej częstotliwości 49,5 Hz dopuszczalny poziom redukcji wynosi 10% mocy maksymalnej (przy częstotliwości 50 Hz) na 1 Hz spadku częstotliwości,
b) poniżej częstotliwości 49 Hz dopuszczalny poziom redukcji wynosi 2% mocy maksymalnej (przy częstotliwości 50 Hz) na 1 Hz spadku częstotliwości;
2) wynoszącym f = (50,2÷50,5) Hz - wszystkie regulowane jednostki generacji redukują (przy wzroście częstotliwości) lub zwiększają (przy redukcji częstotliwości) moc czynną z szybkością 40% PM na każdy 1 Hz następnego wzrostu częstotliwości, przy czym PM oznacza moc czynną wytwarzaną przez mikroinstalację w momencie przekroczenia częstotliwości sieciowej 50,2 Hz;
3) mikroinstalacja jest zdolna do aktywacji odpowiedzi mocą czynną na zmianę częstotliwości tak szybko, jak jest to możliwe technicznie, z początkowym opóźnieniem wynoszącym nie więcej niż 2 s.
II. Wymagania techniczne w zakresie wyposażenia mikroinstalacji w układ zabezpieczeń
1. Mikroinstalacje posiadają wbudowany układ zabezpieczeń, składający się co najmniej z następujących zabezpieczeń:
1) dwustopniowe zabezpieczenie nadnapięciowe;
2) zabezpieczenie podnapięciowe;
3) zabezpieczenie podczęstotliwościowe;
4) zabezpieczenie nadczęstotliwościowe;
5) zabezpieczenie od pracy wyspowej (LoM).
2. Nastawy poszczególnych zabezpieczeń:
1) są możliwe do zmiany w miejscu zainstalowania przetwornicy;
2) nie mogą przekraczać granicznych wartości oraz innych parametrów ustalonych i wskazanych przez operatora sieci elektroenergetycznej, mających wpływ na pracę tej sieci.
3. Informacje na temat nastaw zabezpieczeń powinny być możliwe do odczytania z mikroinstalacji oraz określone w technicznej dokumentacji indywidualnej dla danej mikroinstalacji, dołączonej przez producenta lub instalatora1).
III. Warunki współpracy mikroinstalacji z systemem elektroenergetycznym w zakresie pracy i bezpieczeństwa mikroinstalacji
1. Nastawy zadanych wartości, możliwych do ustawienia w mikroinstalacji, są możliwe do odczytania z mikroinstalacji, w szczególności z wyświetlacza, interfejsu użytkownika lub przez port komunikacyjny.
2. Mikroinstalacje wyposaża się co najmniej w port wejściowy RS485 obsługujący protokół komunikacji (np. SUNSPEC).
3. Tabliczka znamionowa mikroinstalacji zawiera co najmniej następujące informacje:
1) nazwę producenta lub znak firmowy;
2) dane umożliwiające identyfikację urządzenia zgodnie z jego właściwościami, w tym typ, numer identyfikacyjny, oznaczenie serii lub partii i numer seryjny;
3) moc znamionową;
4) napięcie znamionowe;
5) częstotliwość znamionową;
6) zakres regulacji współczynnika przesunięcia fazowego podstawowych harmonicznych napięcia i prądu;
7) numer seryjny;
8) oznakowanie CE.
4. Informacje, o których mowa w ust. 3:
1) podaje się w języku polskim;
2) umieszcza się również w instrukcji obsługi tej mikroinstalacji w języku polskim.
5. Jeżeli mikroinstalacja nie posiada tabliczki znamionowej, informacje, o których mowa w ust. 3, podaje się w technicznej dokumentacji indywidualnej dla mikroinstalacji, dołączonej przez producenta lub instalatora1).
6. W mikroinstalacji w dostępnych miejscach pod napięciem stosuje się etykiety ostrzegawcze.
IV. Warunki współpracy mikroinstalacji z systemem elektroenergetycznym w zakresie regulacji mocy biernej
Mikroinstalacja przyłączona przez przetwornicę jest zdolna do pracy w normalnych warunkach eksploatacji w paśmie tolerancji napięcia od 0,85 Un do 1,1 Un, z następującą mocą bierną:
1) zgodnie z krzywą charakterystyki zadanej przez operatora systemu dystrybucyjnego elektroenergetycznego, zwanego dalej „OSD", w zakresie współczynników przesunięcia fazowego podstawowych harmonicznych napięcia i prądu od cos φ=0,9ind do cos φ =0,9poj, gdzie moc czynna wyjściowa mikroinstalacji jest równa 20% znamionowej mocy czynnej lub większa;
2) bez zmian mocy biernej więcej niż o 10% znamionowej mocy czynnej mikroinstalacji przy mocy czynnej mniejszej niż 20% znamionowej mocy czynnej.
Rozdział II
Szczegółowe warunki przyłączania mikroinstalacji do sieci elektroenergetycznej
I. Warunki w zakresie uruchomienia mikroinstalacji
1. Uruchomienie mikroinstalacji jest możliwe tylko wtedy, gdy napięcie i częstotliwość, w trakcie pracy mikroinstalacji z mocą znamionową lub nominalną, mieszczą się w dopuszczalnym zakresie oraz w czasie nie krótszym niż minimalny czas obserwacji2). Parametry te są możliwe do ustawienia w mikroinstalacji.
2. Nastawy dla uruchomienia mikroinstalacji lub rozpoczęcia wytwarzania energii elektrycznej w wyniku rozruchu lub działania w warunkach normalnych oraz dla ponownego załączenia po wyłączeniu przez układ zabezpieczeń są następujące:
1) zakres częstotliwości: od 47,5 Hz do 50,1 Hz;
2) zakres napięcia: od 0,85 Un do 1,1 Un;
3) minimalny czas obserwacji: 60 s2);
4) minimalna zwłoka czasowa: 60 s;
5) maksymalny dopuszczalny gradient wzrostu generowanej mocy czynnej: 10% mocy maksymalnej mikroinstalacji na minutę.
3. Synchronizacja mikroinstalacji jest w pełni automatyczna, co oznacza, że nie jest możliwe ręczne zamknięcie łącznika między dwoma synchronizowanymi systemami.
Mikroinstalacja powinna być wyposażona w łącznik automatyczny stwarzający przerwę izolacyjną między instalacją odbiorczą a siecią OSD na okres braku napięcia w sieci OSD, z wyłączeniem mikroinstalacji przyłączanych bezpośrednio do sieci elektroenergetycznej.
II. Warunki w zakresie jakości energii
Energia wytwarzana przez mikroinstalację spełnia standardy jakości energii elektrycznej wprowadzanej do sieci określone przepisami ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. - Prawo energetyczne (Dz. U. z 2021 r. poz. 716, z późn. zm.).
III. Warunki w zakresie montażu mikroinstalacji
1. Producent lub instalator mikroinstalacji dostarcza instrukcję montażu lub techniczną dokumentację indywidualną tej mikroinstalacji.
2. Montaż mikroinstalacji jest wykonany przez instalatora posiadającego kwalifikacje, o których mowa w art. 54 ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. - Prawo energetyczne.
3. Właściciel mikroinstalacji dysponuje przygotowanym przez instalatora schematem elektrycznym jednokreskowym mikroinstalacji.
4. Wymagane jest zapewnienie ochrony przed ingerencją przez osobę nieuprawnioną w ustawienia nastaw zabezpieczeń, o których mowa w rozdziale I w części II w ust. 1, oraz nastaw zadanych wartości, o których mowa w części III w ust. 1. Zmiana tych nastaw może być dokonana wyłącznie przez osobę uprawnioną, tj. posiadającą właściwe uprawnienia Urzędu Dozoru Technicznego w zakresie właściwym dla mikroinstalacji danego typu lub energetyczne gr. E, związane z eksploatacją urządzeń, instalacji i sieci.
5. Zmiany nastaw, o których mowa w rozdziale I w części II w ust. 1 i w części III w ust. 1, dokonuje się w sposób umożliwiający identyfikację osoby upoważnionej do jej dokonania3).
1) Dotyczy na przykład karty instalacji lub innej dokumentacji.
2) Przez minimalny czas obserwacji należy rozumieć okres, w jakim dokonuje się sprawdzenia, czy parametry częstotliwości i napięcia mieszczą się w wymaganym zakresie podanym w ust. 2 pkt 1 i 2.
3) Na przykład przez wpisanie w menu urządzenia kodu umożliwiającego dokonanie zmiany nastaw urządzenia udostępnianego przez producenta lub dystrybutora osobom upoważnionym, przez założenie plomby na urządzeniu.
Załącznik nr 2
WZÓR - WNIOSEK O OKREŚLENIE WARUNKÓW PRZYŁĄCZANIA MIKROINSTALACJI DO SIECI / ZGŁOSZENIE PRZYŁĄCZENIA MIKROINSTALACJI DO SIECI
- Data ogłoszenia: 2021-12-17
- Data wejścia w życie: 2022-01-01
- Data obowiązywania: 2022-01-01
- Dokument traci ważność: 2023-04-02
REKLAMA
Dziennik Ustaw
REKLAMA
REKLAMA