REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw - rok 2017 poz. 488

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI1)

z dnia 28 lutego 2017 r.

w sprawie stażu adaptacyjnego i testu umiejętności w toku postępowania o uznanie kwalifikacji do wykonywania zawodu regulowanego rzeczoznawcy w zakresie jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych2)

Tekst pierwotny

Na podstawie art. 22 ustawy z dnia 22 grudnia 2015 r. o zasadach uznawania kwalifikacji zawodowych nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej (Dz. U. z 2016 r. poz. 65) zarządza się, co następuje:

Rozdział 1

Przepisy ogólne

§ 1. [Zakres regulacji]

Rozporządzenie określa:

1) warunki, sposób i tryb odbywania stażu adaptacyjnego, sposób i tryb wykonywania nadzoru nad jego odbywaniem oraz oceny nabytych w jego trakcie umiejętności, sposób ustalania kosztów odbywania stażu adaptacyjnego oraz tryb pobierania i zwrotu opłaty za jego odbywanie,

2) warunki, sposób i tryb przeprowadzania testu umiejętności oraz oceny posiadanych przez wnioskodawcę umiejętności, sposób ustalania kosztów przeprowadzania testu umiejętności oraz tryb pobierania i zwrotu opłaty za jego przeprowadzenie

– w toku postępowania w sprawie uznania nabytych w innych niż Rzeczpospolita Polska państwach członkowskich Unii Europejskiej, Konfederacji Szwajcarskiej lub państwach członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) – stronach umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym kwalifikacji do wykonywania zawodu regulowanego rzeczoznawcy w zakresie jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych, zwanego dalej „zawodem regulowanym”.

§ 2. [Oświadczenie o wyborze stażu adaptacyjnego albo testu umiejętności]

1. Wnioskodawca po otrzymaniu postanowienia, o którym mowa w art. 20 ust. 1 ustawy z dnia 22 grudnia 2015 r. o zasadach uznawania kwalifikacji zawodowych nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej, zwanej dalej „ustawą”, składa ministrowi właściwemu do spraw rynków rolnych lub podmiotowi upoważnionemu w trybie określonym w art. 4a ust. 3 ustawy z dnia 4 września 1997 r. o działach administracji rządowej (Dz. U. z 2016 r. poz. 543, z późn. zm.3)) do wykonywania zadań w sprawach uznawania kwalifikacji w zawodzie regulowanym, zwanemu dalej „organem prowadzącym postępowanie”, oświadczenie o wyborze stażu adaptacyjnego albo testu umiejętności.

2. Organ prowadzący postępowanie przekazuje postanowienie, o którym mowa w ust. 1, odpowiednio jednostce, w której ma być odbywany staż adaptacyjny, albo jednostce, w której ma być przeprowadzony test umiejętności, wraz z kopią dokumentacji zawierającej informacje dotyczące kwalifikacji zawodowych wnioskodawcy, w tym o wykształceniu i doświadczeniu zawodowym.

Rozdział 2

Staż adaptacyjny

§ 3. [Miejsce odbywania stażu adaptacyjnego]

1. Staż adaptacyjny dla zawodu regulowanego, zwany dalej „stażem adaptacyjnym”, odbywa się u przedsiębiorcy prowadzącego działalność gospodarczą w zakresie produkcji, składowania, konfekcjonowania i obrotu artykułami rolno-spożywczymi, zwanego dalej „jednostką”.

2. Staż adaptacyjny odbywa się w jednostce w ramach stosunku pracy albo na podstawie umowy cywilnoprawnej, na warunkach określonych między wnioskodawcą a jednostką.

3. Wnioskodawca do oświadczenia o wyborze stażu adaptacyjnego dołącza dokument zawierający zobowiązanie jednostki do nawiązania z wnioskodawcą stosunku prawnego.

4. Termin rozpoczęcia stażu adaptacyjnego wnioskodawca uzgadnia z kierownikiem jednostki.

§ 4. [Wymagania dotyczące opiekuna stażu adaptacyjnego]

1. Staż adaptacyjny odbywa się pod nadzorem opiekuna stażu adaptacyjnego wyznaczonego przez kierownika jednostki na okres trwania stażu adaptacyjnego.

2. Opiekunem stażu adaptacyjnego może być osoba posiadająca:

1) wykształcenie co najmniej równorzędne z wykształceniem wnioskodawcy;

2) co najmniej 3-letnie doświadczenie w zawodzie regulowanym.

3. Kierownik jednostki może zmienić opiekuna stażu adaptacyjnego w następujących przypadkach:

1) gdy dotychczasowy opiekun stażu adaptacyjnego nie może sprawować nadzoru nad odbywaniem stażu adaptacyjnego;

2) na wniosek wnioskodawcy albo opiekuna stażu adaptacyjnego, złożony do kierownika jednostki nie później niż na 14 dni przed dniem zakończenia odbywania stażu adaptacyjnego.

§ 5. [Nadzór nad odbywaniem stażu adaptacyjnego]

Opiekun stażu adaptacyjnego sprawuje nadzór nad odbywaniem stażu adaptacyjnego, w tym zwłaszcza:

1) kontroluje realizację zakresu stażu adaptacyjnego;

2) kontroluje warunki odbywania stażu adaptacyjnego;

3) sprawdza obecność wnioskodawcy w miejscu odbywania stażu adaptacyjnego;

4) obserwuje pracę wykonywaną przez wnioskodawcę w okresie stażu adaptacyjnego;

5) gromadzi informacje o przebiegu stażu adaptacyjnego.

§ 6. [Ocena zasadności wniosku]

1. Zmiana jednostki, w której odbywa się staż adaptacyjny, może nastąpić na uzasadniony wniosek wnioskodawcy, złożony do organu prowadzącego postępowanie, nie później niż na 14 dni przed dniem zakończenia odbywania stażu adaptacyjnego.

2. Organ prowadzący postępowanie dokonuje oceny zasadności wniosku.

3. W przypadku gdy organ prowadzący postępowanie uzna wniosek za uzasadniony, o dokonanej ocenie powiadamia, w terminie 7 dni od dnia otrzymania wniosku, wnioskodawcę, jednostkę, w której dotychczas wnioskodawca odbywał staż adaptacyjny, oraz jednostkę, w której wnioskodawca będzie go kontynuować.

4. W przypadku gdy organ prowadzący postępowanie uzna wniosek za nieuzasadniony, o dokonanej ocenie powiadamia, w terminie 7 dni od dnia otrzymania wniosku, wnioskodawcę oraz jednostkę, w której wnioskodawca odbywa staż adaptacyjny.

5. Do wnioskodawcy i jednostki, w której staż adaptacyjny będzie kontynuowany, stosuje się przepisy § 3–5.

6. Jednostka, w której wnioskodawca dotychczas odbywał staż adaptacyjny, po uznaniu przez organ prowadzący postępowanie wniosku za uzasadniony przekazuje jednostce, w której będzie kontynuowany staż adaptacyjny:

1) postanowienie, o którym mowa w § 2 ust. 1, wraz z kopią dokumentacji, o której mowa w § 2 ust. 2;

2) informację o stopniu realizacji zakresu stażu, sporządzoną przez dotychczasowego opiekuna stażu adaptacyjnego i zatwierdzoną przez kierownika jednostki.

7. Jednostka, w której wnioskodawca będzie kontynuować staż adaptacyjny, po uznaniu przez organ prowadzący postępowanie wniosku za uzasadniony, dokonuje obliczenia kosztów odbywania stażu adaptacyjnego w tej jednostce zgodnie z § 9 ust. 1.

§ 7. [Ocena stażu adaptacyjnego]

1. Oceny stażu adaptacyjnego dokonuje w formie pisemnej kierownik jednostki, nie później niż w terminie 14 dni od dnia zakończenia tego stażu.

2. Kierownik jednostki, dokonując oceny stażu adaptacyjnego, bierze pod uwagę stopień przygotowania wnioskodawcy do samodzielnego wykonywania zawodu regulowanego, opinię przedstawioną przez opiekuna stażu adaptacyjnego dotyczącą odbywania stażu adaptacyjnego, poprawność merytoryczną i metodyczną nabytych umiejętności, w tym:

1) umiejętność samodzielnej realizacji zadań z zakresu zawodu regulowanego;

2) znajomość przepisów prawa z zakresu zawodu regulowanego;

3) prawidłowość realizacji zadań objętych zakresem stażu adaptacyjnego.

3. Ocena stażu adaptacyjnego zawiera stwierdzenie, że wnioskodawca jest przygotowany do samodzielnego wykonywania zawodu regulowanego, wraz z uzasadnieniem – ocena pozytywna albo stwierdzenie, że wnioskodawca nie jest przygotowany do samodzielnego wykonywania zawodu regulowanego, wraz z uzasadnieniem – ocena negatywna.

4. Kierownik jednostki przekazuje ocenę stażu adaptacyjnego organowi prowadzącemu postępowanie, nie później niż w terminie 14 dni od dnia zakończenia tego stażu.

5. Organ prowadzący postępowanie informuje wnioskodawcę na piśmie o wyniku oceny stażu adaptacyjnego dokonanej przez kierownika jednostki, w terminie 3 dni od dnia otrzymania tej oceny.

§ 8. [Wniosek o ponowne odbycie stażu adaptacyjnego]

1. W przypadku otrzymania oceny negatywnej wnioskodawca może złożyć do organu prowadzącego postępowanie wniosek o ponowne odbycie stażu adaptacyjnego, w terminie 30 dni od dnia otrzymania oceny.

2. Do ponownego odbycia stażu adaptacyjnego stosuje się przepisy § 3–7 i 9.

3. Organ prowadzący postępowanie, na uzasadniony wniosek złożony przez wnioskodawcę przed zakończeniem odbywania stażu adaptacyjnego, może przedłużyć staż adaptacyjny na czas określony.

§ 9. [Koszty]

1. Kierownik jednostki ustala, w porozumieniu z organem prowadzącym postępowanie, koszty odbywania stażu adaptacyjnego, nie później niż na 14 dni przed dniem rozpoczęcia stażu adaptacyjnego, na podstawie rzeczywistych wydatków ponoszonych przez jednostkę, związanych z odbywaniem stażu adaptacyjnego, przy uwzględnieniu programu i okresu trwania stażu adaptacyjnego oraz wydatków techniczno-organizacyjnych.

2. Wnioskodawca uiszcza opłatę z tytułu kosztów odbywania stażu adaptacyjnego miesięcznie w równych ratach płatnych z góry do 10. dnia miesiąca na rachunek bankowy jednostki wskazany przez kierownika tej jednostki.

3. W przypadku gdy staż adaptacyjny odbywa się w ramach stosunku pracy albo na podstawie odpłatnej umowy cywilnoprawnej, opłata z tytułu odbywania przez wnioskodawcę stażu adaptacyjnego może być, za zgodą wnioskodawcy wyrażoną na piśmie, potrącana z jego wynagrodzenia.

4. Jeżeli z przyczyn leżących po stronie jednostki staż adaptacyjny nie może się odbyć lub nie może być kontynuowany, kierownik jednostki informuje o tym fakcie wnioskodawcę i organ prowadzący postępowanie, nie później jednak niż w terminie 7 dni od powzięcia informacji o zaistnieniu tych przyczyn.

5. W przypadku, o którym mowa w ust. 4, kierownik jednostki zwraca wnioskodawcy ratę poniesioną za okres, który nie może być przez organ prowadzący postępowanie zaliczony na poczet okresu odbywania stażu adaptacyjnego, w terminie 14 dni od dnia powzięcia informacji o niemożności kontynuowania stażu adaptacyjnego albo jego części.

6. Wnioskodawcy przysługuje zwrot poniesionych kosztów odbywania stażu adaptacyjnego, pomniejszonych o koszty związane z przygotowaniem stażu oraz materiałów edukacyjnych, jeżeli:

1) złożył pisemną rezygnację z odbywania stażu adaptacyjnego, co najmniej na 7 dni przed planowanym terminem rozpoczęcia odbywania stażu adaptacyjnego, uzgodnionym przez wnioskodawcę z jednostką;

2) nie przystąpił do stażu adaptacyjnego z usprawiedliwionej przyczyny.

7. Kierownik jednostki dokonuje oceny przyczyny nieprzystąpienia do odbywania stażu adaptacyjnego przez wnioskodawcę, kierując się zasadami określonymi w przepisach o usprawiedliwianiu nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy.

§ 10. [Dokumenty przekazywane w formie pisemnej w postaci papierowej lub elektronicznej]

Postanowienie i oświadczenie, o których mowa w § 2 ust. 1, oświadczenie, o którym mowa w § 16 ust. 2, dokumentacja, o której mowa w § 2 ust. 2, wnioski, o których mowa w § 4 ust. 3 pkt 2, § 6 ust. 1 i § 8 ust. 1 i 3, oraz dokumenty, o których mowa w § 3 ust. 3 i § 7 ust. 1, mogą być przekazywane w formie pisemnej w postaci papierowej lub elektronicznej.

Rozdział 3

Test umiejętności

§ 11. [Zakres testu umiejętności]

Test umiejętności obejmuje:

1) test pisemny, składający się nie więcej niż z 60 pytań,

2) test praktyczny, polegający na wykonaniu czynności mających na celu sprawdzenie umiejętności

– z zakresu zawodu regulowanego.

§ 12. [Komisja egzaminacyjna]

1. Test umiejętności opracowuje i przeprowadza komisja egzaminacyjna, zwana dalej „komisją”, powoływana przez organ prowadzący postępowanie.

2. W skład komisji wchodzi od trzech do pięciu osób, które ukończyły studia wyższe i posiadają wiedzę teoretyczną oraz co najmniej 5-letnie doświadczenie zawodowe z zakresu zagadnień objętych przedmiotem testu umiejętności.

3. Przewodniczącego komisji wyznacza organ prowadzący postępowanie spośród członków komisji.

§ 13. [Miejsce i termin odbywania testu umiejętności]

1. Miejsce i termin odbywania testu umiejętności oraz wysokość opłaty za przeprowadzenie testu umiejętności wyznacza organ prowadzący postępowanie, o czym zawiadamia wnioskodawcę na piśmie, co najmniej na 21 dni przed wyznaczonym terminem przeprowadzenia testu.

2. Test umiejętności trwa nie dłużej niż 360 minut, w tym test pisemny – nie dłużej niż 120 minut.

3. O wyniku testu pisemnego decyduje liczba uzyskanych punktów, przy czym za każdą prawidłową odpowiedź przyznaje się 1 punkt, a za każdą nieprawidłową odpowiedź lub brak odpowiedzi – 0 punktów.

4. Do testu praktycznego mogą przystąpić osoby, które uzyskały z testu pisemnego co najmniej 70% punktów.

5. Kryteria oceny testu pisemnego są umieszczane na arkuszu testu.

6. O wyniku części praktycznej decyduje liczba uzyskanych punktów, przy czym każdy z członków komisji przyznaje od 0 do 5 punktów.

7. Test praktyczny uważa się za zdany w przypadku uzyskania przez wnioskodawcę co najmniej 70% punktów.

§ 14. [Protokół z przeprowadzonego testu umiejętności]

1. Z przeprowadzonego testu umiejętności komisja sporządza protokół, który zawiera co najmniej:

1) datę i miejsce przeprowadzenia testu umiejętności;

2) imiona i nazwiska członków komisji;

3) imię i nazwisko osoby, która przystąpiła do testu umiejętności;

4) wynik testu umiejętności;

5) podpisy członków komisji.

2. Komisja przekazuje wyniki testu umiejętności wnioskodawcy i organowi prowadzącemu postępowanie, w terminie 3 dni od dnia sporządzenia protokołu, o którym mowa w ust. 1.

§ 15. [Opłata za przeprowadzenie testu umiejętności]

1. Wnioskodawca wnosi opłatę za przeprowadzenie testu umiejętności, na rachunek organu prowadzącego postępowanie, co najmniej na 3 dni przed ustalonym terminem przeprowadzenia testu umiejętności.

2. Opłata, o której mowa w ust. 1, jest ustalana przez organ prowadzący postępowanie i obejmuje rzeczywiste wydatki ponoszone na przeprowadzenie testu umiejętności, w tym wydatki związane z przygotowaniem testu umiejętności i powołaniem komisji oraz wydatki na wynagrodzenie członków komisji.

3. Opłata, o której mowa w ust. 1, nie może być wyższa niż 5% przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej ogłaszanego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski” na podstawie art. 20 pkt 1 lit. a ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2016 r. poz. 887, 1948, 2036 i 2260 oraz z 2017 r. poz. 2 i 38), za rok poprzedzający rok przeprowadzenia testu umiejętności.

4. Warunkiem przystąpienia do testu umiejętności jest okazanie przez wnioskodawcę dowodu opłaty, o której mowa w ust. 1.

5. Opłata, o której mowa w ust. 1, stanowi dochód budżetu państwa.

§ 16. [Zwrot wniesionej opłaty]

1. W przypadku nieprzystąpienia do testu umiejętności przez wnioskodawcę w wyznaczonym terminie z usprawiedliwionej przyczyny, organ prowadzący postępowanie wyznacza kolejny termin przeprowadzenia tego testu.

2. Nieprzystąpienie do testu umiejętności przez wnioskodawcę w wyznaczonym terminie bez usprawiedliwionej przyczyny uważa się za odstąpienie od testu umiejętności. Ponowne przystąpienie do testu umiejętności wymaga złożenia nowego oświadczenia o wyborze testu umiejętności.

3. Oceny przyczyny nieprzystąpienia do testu umiejętności przez wnioskodawcę w wyznaczonym terminie dokonuje organ prowadzący postępowanie, kierując się zasadami określonymi w przepisach o usprawiedliwianiu nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy.

4. Wnioskodawca, który z usprawiedliwionej przyczyny nie może przystąpić do testu umiejętności w wyznaczonym terminie, może złożyć wniosek do organu prowadzącego postępowanie o:

1) zaliczenie wniesionej opłaty na poczet testu umiejętności wyznaczonego w innym terminie lub

2) zwrot wniesionej opłaty na rachunek bankowy wskazany w tym wniosku.

5. Wniosek, o którym mowa w ust. 4, składa się najpóźniej w terminie 3 dni od dnia, w którym ustąpiła przyczyna usprawiedliwiająca nieprzystąpienie do testu umiejętności. Wniosek złożony po terminie pozostawia się bez rozpoznania.

6. Organ prowadzący postępowanie rozpatruje wniosek, o którym mowa w ust. 4, w terminie 14 dni od dnia wpływu tego wniosku.

7. Zwrot wniesionej opłaty następuje w terminie 14 dni od dnia pozytywnego rozpatrzenia wniosku, o którym mowa w ust. 4.

8. W przypadku określonym w ust. 5 decyduje data stempla pocztowego.

9. W przypadku gdy test umiejętności nie odbył się z przyczyn leżących po stronie organu prowadzącego postępowanie, opłata, o której mowa w § 15 ust. 1, podlega zwrotowi na rachunek bankowy wskazany przez wnioskodawcę, w terminie 14 dni od dnia wyznaczonego terminu przeprowadzenia testu umiejętności.

§ 17. [Ponowne przystąpienie do testu umiejętności]

1. Wnioskodawca, który nie zdał testu umiejętności, może ponownie przystąpić do tego testu, nie wcześniej niż po upływie 30 dni od dnia przeprowadzenia niezdanego testu umiejętności.

2. Do ponownego przystąpienia do testu umiejętności stosuje się przepisy ust. 1 oraz § 11–16.

Rozdział 4

Przepis końcowy

§ 18. [Wejście w życie]

Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.4)

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi: K. Jurgiel


1) Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi kieruje działem administracji rządowej - rynki rolne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 3 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 17 listopada 2015 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi (Dz. U. poz. 1906).

2) Niniejsze rozporządzenie w zakresie swojej regulacji wdraża dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2005/36/WE z dnia 7 września 2005 r. w sprawie uznawania kwalifikacji zawodowych (Dz. Urz. UE L 255 z 30.09.2005, str. 22, Dz. Urz. UE L 363 z 20.12.2006, str. 141, Dz. Urz. UE L 271 z 16.10.2007, str. 18, Dz. Urz. UE L 320 z 06.12.2007, str. 3, Dz. Urz. UE L 93 z 04.04.2008, str. 28, Dz. Urz. UE L 205 z 01.08.2008, str. 10, Dz. Urz. UE L 311 z 21.11.2008, str. 1, Dz. Urz. UE L 93 z 07.04.2009, str. 11, Dz. Urz. UE L 59 z 04.03.2011, str. 4, Dz. Urz. UE L 112 z 24.04.2012, str. 21, Dz. Urz. UE L 180 z 12.07.2012, str. 9, Dz. Urz. UE L 158 z 10.06.2013, str. 368, Dz. Urz. UE L 354 z 28.12.2013, str. 132, Dz. Urz. UE L 305 z 24.10.2014, str. 115, Dz. Urz. UE L 177 z 08.07.2015, str. 60 oraz Dz. Urz. UE L 134 z 24.05.2016, str. 135).

3) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2016 r. poz. 749, 1020, 1250, 1579, 1923, 1948, 1954, 1961, 2003 i 2260.

4) Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 10 kwietnia 2009 r. w sprawie stażu adaptacyjnego i testu umiejętności w toku postępowania o uznanie kwalifikacji do wykonywania zawodu regulowanego rzeczoznawcy w zakresie jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych (Dz. U. poz. 598), które utraciło moc z dniem 31 grudnia 2016 r. na podstawie art. 87 pkt 3 ustawy z dnia 22 grudnia 2015 r. o zasadach uznawania kwalifikacji zawodowych nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej (Dz. U. z 2016 r. poz. 65).

Metryka
  • Data ogłoszenia: 2017-03-07
  • Data wejścia w życie: 2017-03-08
  • Data obowiązywania: 2017-03-08
Brak dokumentów zmieniających.
Brak zmienianych dokumentów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA