REKLAMA
Dziennik Ustaw - rok 2011 nr 54 poz. 283
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 1 marca 2011 r.
w sprawie przeprowadzania egzaminu sędziowskiego i prokuratorskiego
Na podstawie art. 52 pkt 3 ustawy z dnia 23 stycznia 2009 r. o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury (Dz. U. Nr 26, poz. 157, z późn. zm.1)) zarządza się, co następuje:
1) zakres, szczegółowe warunki i tryb przeprowadzania egzaminu sędziowskiego i prokuratorskiego, zwanych dalej „egzaminem”;
2) tryb powoływania i działania zespołu egzaminacyjnego i komisji egzaminacyjnej;
3) wzory dyplomów ukończenia aplikacji sędziowskiej i prokuratorskiej.
2. Powołując zespół, Minister Sprawiedliwości wyznacza przewodniczącego zespołu.
1) orzeczenia, wraz z uzasadnieniem, w sprawie karnej;
2) orzeczenia, wraz z uzasadnieniem, w sprawie cywilnej.
2. Zadania praktyczne na część pisemną egzaminu prokuratorskiego polegają na sporządzeniu:
1) apelacji od wyroku w sprawie karnej;
2) pozwu, wniosku albo apelacji w sprawie cywilnej;
3) sprzeciwu albo skargi do wojewódzkiego sądu administracyjnego.
2. Przewodniczący zespołu może zwrócić się do prezesów sądów apelacyjnych o nadesłanie akt spraw spełniających określone przez zespół kryteria.
1) prawo cywilne, rodzinne i opiekuńcze;
2) postępowanie cywilne z elementami procedury administracyjnej;
3) prawo pracy i ubezpieczeń społecznych;
4) prawo gospodarcze;
5) prawo karne;
6) postępowanie karne, prawo karne wykonawcze oraz postępowanie w sprawach nieletnich;
7) zagadnienia konstytucyjne oraz zagadnienia ustrojowe dotyczące sądownictwa i innych organów ochrony prawnej w Rzeczypospolitej Polskiej, prawo europejskie oraz problematyka międzynarodowej ochrony praw człowieka.
2. Kazusy na część ustną egzaminu prokuratorskiego obejmują zagadnienia z następujących dziedzin prawa i nauk pokrewnych:
1) prawo karne;
2) postępowanie karne, prawo karne wykonawcze oraz postępowanie w sprawach nieletnich;
3) prawo cywilne, rodzinne i opiekuńcze, elementy prawa pracy i ubezpieczeń społecznych oraz postępowanie cywilne;
4) prawo gospodarcze;
5) prawo i postępowanie administracyjne;
6) kryminalistyka, psychiatria i psychologia sądowa oraz medycyna sądowa;
7) zagadnienia konstytucyjne oraz zagadnienia ustrojowe dotyczące prokuratury i innych organów ochrony prawnej w Rzeczypospolitej Polskiej, prawo europejskie oraz problematyka międzynarodowej ochrony praw człowieka.
3. Zespół opracowuje zestawy kazusów odrębnie dla każdej z wymienionych w ust. 1 i 2 grup zagadnień. Zestaw zawiera trzy kazusy.
4. Zestawy kazusów z poszczególnych grup zagadnień przygotowuje się w liczbie co najmniej 45 i umieszcza w nieoznakowanych kopertach.
2. Opracowane przez zespół zadania praktyczne wraz z aktami spraw oraz zestawy kazusów przechowuje się w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury, zwanej dalej „Krajową Szkołą”, w sposób uniemożliwiający ich ujawnienie. Dostęp do pomieszczenia, w którym są przechowywane, wymaga upoważnienia przewodniczącego komisji egzaminacyjnej.
2. Listę zdających ogłasza się na stronie internetowej Krajowej Szkoły i tablicy ogłoszeń w siedzibie Krajowej Szkoły, wskazując czas i miejsce przeprowadzenia egzaminu.
2. Zdający nie może posiadać urządzeń służących do przekazu, odbioru i rejestracji informacji na odległość, ani urządzeń służących do elektronicznego gromadzenia, pobierania lub przetwarzania danych.
2. W pierwszym dniu części pisemnej egzaminu sędziowskiego zdający rozwiązują zadanie praktyczne, o którym mowa w § 4 ust. 1 pkt 1; w drugim dniu – zadanie praktyczne, o którym mowa w § 4 ust. 1 pkt 2.
3. W pierwszym dniu części pisemnej egzaminu prokuratorskiego zdający rozwiązują zadanie praktyczne, o którym mowa w § 4 ust. 2 pkt 1; w drugim dniu – zadania praktyczne, o których mowa w § 4 ust. 2 pkt 2 i 3.
2. Na salę, w której przeprowadza się egzamin, zdający wchodzą pojedynczo, według kolejności przyjętej na liście zdających i zajmują miejsce zgodnie z wylosowanymi numerami.
2. Zdający otrzymują jednakową liczbę arkuszy papieru, opieczętowanych logo Krajowej Szkoły. Wydanie dodatkowych arkuszy odnotowuje się na pierwszej stronie pracy pisemnej zdającego. Arkusze przeznaczone na brudnopis powinny zostać przez zdającego wyraźnie oznaczone.
2. Po ogłoszeniu przez przewodniczącego komisji zakończenia egzaminu zdający oddają członkom komisji prace, wraz z rozwiązywanymi zadaniami praktycznymi i aktami spraw, w kolejności wskazanej przez przewodniczącego komisji. Na pierwszej stronie pracy pisemnej członek komisji odnotowuje liczbę oddanych arkuszy i wydaje zdającemu pokwitowanie odbioru pracy.
2. W sali, w której przeprowadza się egzamin, poza zdającymi mogą być obecni tylko członkowie komisji oraz osoby zaproszone przez przewodniczącego komisji.
2. Opuszczenie sali w trakcie części pisemnej egzaminu jest możliwe po uzyskaniu zgody przewodniczącego komisji, pod nadzorem wyznaczonego przez przewodniczącego członka komisji. Przed opuszczeniem sali zdający przekazuje członkom komisji wszystkie arkusze pracy pisemnej. Godzinę wyjścia i powrotu do sali odnotowuje się na pierwszej stronie pracy pisemnej zdającego.
2. Wykluczenie, ze wskazaniem przyczyny, odnotowuje się w protokole przebiegu egzaminu oraz na pierwszej stronie pracy pisemnej zdającego.
3. Wykluczenie jest równoznaczne z uzyskaniem z egzaminu 0 punktów.
2. Ocena rozwiązania zadania praktycznego, o którym mowa w § 4 ust. 1 pkt 1 i 2, obejmuje:
1) prawidłowość konstrukcji orzeczenia;
2) prawidłowość zastosowanych przepisów prawa i ich wykładni;
3) prawidłowość dokonania ustaleń faktycznych, oceny dowodów i rozstrzygnięcia;
4) sposób formułowania wypowiedzi.
3. Do oceny rozwiązania zadania praktycznego, o którym mowa w § 4 ust. 2 pkt 1–3, przepis ust. 2 stosuje się odpowiednio.
4. Oceny rozwiązania każdego zadania praktycznego dokonują niezależnie od siebie dwaj członkowie komisji. Każdy z oceniających, poza wskazaniem liczby przyznanych punktów, sporządza krótkie uzasadnienie oceny, które dołącza się do protokołu posiedzenia komisji.
5. Liczba punktów uzyskanych przez zdającego za rozwiązanie danego zadania praktycznego jest średnią liczby punktów przyznanych przez obu oceniających członków komisji.
6. Liczba punktów uzyskanych za część pisemną egzaminu jest sumą punktów uzyskanych za rozwiązanie poszczególnych zadań praktycznych.
2. Warunkiem dopuszczenia do części ustnej egzaminu sędziowskiego jest uzyskanie z części pisemnej co najmniej 80 punktów.
3. Warunkiem dopuszczenia do części ustnej egzaminu prokuratorskiego jest uzyskanie z części pisemnej co najmniej 120 punktów.
4. Do części ustnej egzaminu nie może zostać dopuszczony zdający, który za rozwiązanie jednego z zadań praktycznych uzyskał 0 punktów.
2. Podczas części ustnej egzaminu zdający może korzystać z tekstów aktów prawnych udostępnionych przez komisję.
3. Do części ustnej egzaminu stosuje się odpowiednio przepisy § 12, § 15 ust. 2, § 16 ust. 2 oraz § 17.
2. Po wylosowaniu zestawu kazusów z danej grupy zagadnień zdający ma prawo przygotowania się do odpowiedzi w czasie nie krótszym niż 15 minut.
3. Członkowie komisji mogą zadawać pytania uzupełniające, związane z treścią kazusu.
2. Oceny rozwiązania kazusu dokonuje członek komisji, będący specjalistą z danej dziedziny prawa lub nauki pokrewnej.
3. Liczba punktów uzyskanych za część ustną egzaminu jest sumą punktów uzyskanych za rozwiązanie poszczególnych kazusów.
4. Jeżeli zdający nie uzyskał co najmniej 10 punktów za rozwiązanie zestawu kazusów z danej grupy zagadnień, przyjmuje się, że z części ustnej egzaminu uzyskał 0 punktów.
2. Wynik egzaminu sędziowskiego ustala się według następującej skali:
1) powyżej 290 punktów – wynik celujący;
2) 250–290 punktów – wynik bardzo dobry;
3) 210–249 punktów – wynik dobry;
4) 165–209 punktów – wynik dostateczny;
5) poniżej 165 punktów – wynik niedostateczny.
3. Wynik egzaminu prokuratorskiego ustala się według następującej skali:
1) powyżej 345 punktów – wynik celujący;
2) 295–345 punktów – wynik bardzo dobry;
3) 245–294 punktów – wynik dobry;
4) 195–244 punktów – wynik dostateczny;
5) poniżej 195 punktów – wynik niedostateczny.
4. Za złożenie egzaminu z wynikiem pozytywnym uważa się uzyskanie przez zdającego co najmniej wyniku, o którym mowa, odpowiednio, w ust. 2 pkt 4 i ust. 3 pkt 4.
2. Niezwłocznie po ogłoszeniu wyników egzaminu przewodniczący komisji przekazuje Dyrektorowi Krajowej Szkoły protokół przebiegu egzaminu wraz z pełną dokumentacją. Jednocześnie przewodniczący komisji zwraca prezesom sądów apelacyjnych akta spraw nadesłane na podstawie § 5 ust. 2.
2. Protokół przebiegu egzaminu podpisują wszyscy członkowie komisji. Protokoły posiedzeń komisji podpisują wszyscy członkowie komisji obecni na posiedzeniu.
3. Protokół przebiegu egzaminu może zawierać dodatkowe uwagi i spostrzeżenia członków komisji.
2. W ramach obsługi administracyjno-biurowej oraz technicznej zespołu i komisji Krajowa Szkoła:
1) zapewnia obsługę prac zespołu i komisji;
2) zapewnia właściwe warunki przeprowadzenia egzaminu;
3) zapewnia odpowiednie warunki przechowywania dokumentacji związanej z przeprowadzaniem egzaminu.
Minister Sprawiedliwości: K. Kwiatkowski
|
1) Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2009 r. Nr 56, poz. 459, Nr 178, poz. 1375 i Nr 223, poz. 1777 oraz z 2010 r. Nr 182, poz. 1228 i Nr 238, poz. 1578.
Załączniki do rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości
z dnia 1 marca 2011 r. (poz. 283)
Załącznik nr 1
WZÓR DYPLOMU UKOŃCZENIA APLIKACJI SĘDZIOWSKIEJ
Załącznik nr 2
WZÓR DYPLOMU UKOŃCZENIA APLIKACJI PROKURATORSKIEJ
- Data ogłoszenia: 2011-03-11
- Data wejścia w życie: 2011-03-26
- Data obowiązywania: 2011-03-26
- Dokument traci ważność: 2016-08-03
REKLAMA
Dziennik Ustaw
REKLAMA
REKLAMA