REKLAMA
Dziennik Ustaw - rok 2010 nr 9 poz. 60
ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW
z dnia 12 stycznia 2010 r.
w sprawie współdziałania Służby Celnej i Straży Granicznej w zakresie zadań wykonywanych przez jednostki pływające Służby Celnej na morskich wodach wewnętrznych, morzu terytorialnym lub wodach śródlądowych Rzeczypospolitej Polskiej
Na podstawie art. 47 ust. 11 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o Służbie Celnej (Dz. U. Nr 168, poz. 1323 i Nr 201, poz. 1540) zarządza się, co następuje:
1) szybkim i sprawnym udzieleniu przez jednostkę pływającą Straży Granicznej pomocy przy zatrzymaniu statku albo przydzieleniu przez tę jednostkę asysty;
2) zapewnieniu wzajemnego bezpieczeństwa podczas wykonywania zadań na podstawie art. 47 ust. 6 i 7 ustawy;
3) wzajemnym przekazywaniu informacji dotyczących przypadków, gdy:
a) statek przyjmuje na pokład lub wysadza osoby wbrew obowiązującym przepisom lub dokonuje załadunku lub wyładunku towarów poza miejscami do tego wyznaczonymi,
b) statek opuszcza port bez kontroli,
c) zachodzi obawa, że statek nawiązuje łączność z wybrzeżem w celach sprzecznych z przepisami prawa karnego,
d) statek zakotwicza poza miejscem do tego przeznaczonym;
4) doskonaleniu umiejętności w zakresie wykonywanych działań przy wykorzystaniu jednostek pływających, w tym przeprowadzaniu wspólnych szkoleń funkcjonariuszy Służby Celnej i Straży Granicznej, a także ćwiczeń mających na celu sprawne i efektywne wykonywanie zadań na podstawie art. 47 ust. 6 i 7 ustawy.
2. W przypadkach uzasadnionych koniecznością dostosowania warunków i trybu współdziałania do szczególnych, indywidualnych uwarunkowań wykonywania zadań na podstawie art. 47 ust. 6 i 7 ustawy, właściwe organy Służby Celnej i Straży Granicznej mogą zawierać porozumienia określające zakres niezbędnych dostosowań.
1) nazwie statku oraz jego banderze;
2) pozycji statku;
3) okolicznościach i czasie zdarzenia.
2. W wezwaniu, o którym mowa w ust. 1, należy podać stopień służbowy oraz imię i nazwisko dowódcy jednostki pływającej Służby Celnej wzywającej do udzielenia pomocy przy zatrzymaniu statku.
3. Wezwanie, o którym mowa w ust. 1, wraz z podaniem czasu i sposobu dokonania wezwania jednostki pływającej Straży Granicznej do udzielenia pomocy przy zatrzymaniu statku, dowódca jednostki pływającej Służby Celnej, korzystając z dostępnych środków łączności, niezwłocznie przekazuje właściwemu ze względu na miejsce zdarzenia dyrektorowi izby celnej.
4. Dowódca jednostki pływającej Straży Granicznej wezwanej do udzielenia pomocy przy zatrzymaniu statku, korzystając z dostępnych środków łączności, przekazuje niezwłocznie dowódcy jednostki pływającej Służby Celnej, o którym mowa w ust. 1, informację o podjętych działaniach albo przyczynach ich niepodjęcia.
2. Wniosek, o którym mowa w ust. 1, zawiera w szczególności:
1) nazwę statku oraz jego banderę;
2) ostatnią znaną pozycję statku;
3) przyczyny uzasadniające wystąpienie o przydzielenie asysty.
3. Komendant właściwego miejscowo oddziału Straży Granicznej niezwłocznie po otrzymaniu wniosku, o którym mowa w ust. 1, przekazuje, w formie pisemnej, dyrektorowi właściwej miejscowo izby celnej informację o podjętych działaniach albo przyczynach ich niepodjęcia.
Prezes Rady Ministrów: D. Tusk
- Data ogłoszenia: 2010-01-22
- Data wejścia w życie: 2010-02-06
- Data obowiązywania: 2010-02-06
- Dokument traci ważność: 2017-03-11
REKLAMA
Dziennik Ustaw
REKLAMA
REKLAMA