REKLAMA
Dziennik Ustaw - rok 2008 nr 94 poz. 601
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 20 maja 2008 r.
w sprawie opiniowania żołnierzy zawodowych
Na podstawie art. 26 ust. 14 ustawy z dnia 11 września 2003 r. o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych (Dz. U. Nr 179, poz. 1750, z późn. zm.1)) zarządza się, co następuje:
1) szczegółowe warunki i tryb:
a) opiniowania żołnierzy zawodowych, zwanych dalej „żołnierzami”,
b) zapoznawania żołnierzy z treścią opinii służbowych,
c) wnoszenia i rozpatrywania odwołań od opinii służbowych;
2) tryb określania indywidualnej prognozy przebiegu zawodowej służby wojskowej żołnierza oraz jej weryfikacji;
3) wzór arkusza opinii służbowej, zwanego dalej „arkuszem”.
1) ustawie – należy przez to rozumieć ustawę z dnia 11 września 2003 r. o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych;
2) dowódcy jednostki wojskowej – należy przez to rozumieć dowódcę jednostki wojskowej, w której żołnierz zajmuje stanowisko służbowe;
3) opiniowanym – należy przez to rozumieć żołnierza podlegającego opiniowaniu służbowemu;
4) opiniującym – należy przez to rozumieć bezpośredniego przełożonego żołnierza, o którym mowa w art. 26 ust. 8 ustawy;
5) wyższym przełożonym – należy przez to rozumieć bezpośredniego przełożonego opiniującego.
2. Opiniujący sporządza opinię służbową bez względu na okres, w jakim pełni on obowiązki przełożonego opiniowanego.
3. Opiniujący wyszczególnia zakres obowiązków realizowanych przez żołnierza, niewymienionych w karcie opisu stanowiska służbowego, w dziale VI A arkusza.
4. W czasie sporządzania opinii służbowej opiniujący może przeprowadzić z opiniowanym rozmowę, podczas której dokona oceny jego służby oraz wysłucha jego stanowiska w tej sprawie.
1) wywiązywanie się opiniowanego z poszczególnych obowiązków służbowych na zajmowanym stanowisku służbowym, wyrażając tę ocenę w skali od 5 do 2 (bardzo dobra, dobra, dostateczna i niedostateczna);
2) cechy osobowe opiniowanego:
a) predyspozycje przywódcze,
b) samodzielność,
c) zdolność dostosowania się do reguł i norm,
d) komunikatywność,
e) tempo pracy,
f) dyspozycyjność,
g) odporność psychiczną i fizyczną,
h) odpowiedzialność,
i) umiejętność współpracy w zespole,
j) kulturę osobistą,
k) dbałość o wygląd zewnętrzny.
1) bardzo dobrą (5) – jeżeli opiniowany uzyskał z wywiązywania się ze wszystkich obowiązków służbowych średnią ocenę 4,51 i wyższą;
2) dobrą (4) – jeżeli opiniowany uzyskał z wywiązywania się ze wszystkich obowiązków służbowych średnią ocenę w przedziale 3,51–4,50;
3) dostateczną (3) – jeżeli opiniowany uzyskał z wywiązywania się ze wszystkich obowiązków służbowych średnią ocenę w przedziale 2,51–3,50;
4) niedostateczną (2) – jeżeli opiniowany uzyskał z wywiązywania się ze wszystkich obowiązków służbowych średnią ocenę poniżej 2,51.
2. Oceny cech osobowych opiniujący uwzględnia w ocenach wywiązywania się opiniowanego z poszczególnych obowiązków służbowych na zajmowanym stanowisku służbowym. Oceny cech osobowych stanowią podstawę określenia możliwości wykorzystania opiniowanego na kolejnych stanowiskach służbowych.
2. Opiniujący wypełnia arkusz pismem odręcznym w kolorze niebieskim.
2. Po zapoznaniu się z opinią służbową opiniowany może wpisać do arkusza w dziale IV własne propozycje co do dalszego przebiegu służby.
3. W przypadku odmowy podpisania przez opiniowanego opinii służbowej opiniujący odczytuje opiniowanemu treść opinii i poucza go o przysługującym prawie do wniesienia odwołania od opinii. Fakt ten opiniujący stwierdza odpowiednią adnotacją w dziale IV arkusza.
2. Opiniujący, w terminie 7 dni od dnia otrzymania odwołania, przesyła opinię służbową, wraz z odwołaniem i swoim stanowiskiem w sprawie, do wyższego przełożonego.
3. Przed upływem terminu do wniesienia odwołania oraz w okresie rozpatrywania odwołania opinia służbowa nie może stanowić podstawy do wydania decyzji personalnej, której wydanie jest uzależnione od treści opinii.
4. Odwołanie od opinii służbowej rozpatruje się w terminie 30 dni od dnia jego wniesienia.
5. Wyższy przełożony w przypadku:
1) utrzymania w mocy opinii służbowej – dokonuje na jej oryginale adnotacji o sposobie rozpatrzenia odwołania, potwierdzając ten fakt podpisem w dziale V arkusza;
2) zmiany lub uzupełnienia opinii służbowej – dokonuje zmian lub uzupełnień pismem odręcznym w kolorze czerwonym, potwierdzając to podpisem oraz adnotacją w dziale V arkusza;
3) uchylenia opinii służbowej i wydania nowej opinii lub uchylenia opinii służbowej, jeżeli brak było podstaw prawnych do jej sporządzenia – po dokonaniu na niej adnotacji o jej uchyleniu, na pierwszej stronie arkusza opinii, dołącza ją do teczki akt personalnych opiniowanego.
6. Wyższy przełożony, o którym mowa w ust. 5, w trakcie raportu służbowego albo rozmowy służbowej informuje opiniowanego oraz opiniującego o sposobie rozpatrzenia odwołania.
2. W przypadku uzyskania przez opiniowanego w opinii służbowej ogólnej oceny dostatecznej dowódca jednostki wojskowej może zaproponować zwolnienie go z zawodowej służby wojskowej lub pozostawienie w dalszej służbie, wskazując stanowisko służbowe w podległej jednostce wojskowej.
2. Przepisu ust. 1 nie stosuje się do żołnierzy, którzy w opinii służbowej otrzymali ogólną ocenę:
1) niedostateczną;
2) dostateczną, a dowódca jednostki wojskowej zaproponował zwolnienie z zawodowej służby wojskowej.
3. W przypadkach, o których mowa w ust. 2, dowódca jednostki wojskowej przesyła opinię służbową do organu uprawnionego do zwolnienia z zawodowej służby wojskowej za pośrednictwem organu właściwego do wyznaczenia na dotychczasowe stanowisko służbowe.
2. Organ, o którym mowa w ust. 1, określając indywidualną prognozę służby, ustala:
1) prognozę bliższą po zakończeniu kadencji, za którą następuje opiniowanie, wskazując konkretne stanowisko służbowe przewidziane do objęcia przez opiniowanego, rezerwę kadrową albo zwolnienie z zawodowej służby wojskowej;
2) prognozę dalszą i perspektywiczną, wskazuje stopień etatowy stanowiska służbowego lub studia (studium) wymagane do objęcia przez opiniowanego wyższego stanowiska służbowego albo zwolnienie z zawodowej służby wojskowej.
3. W przypadku, o którym mowa w ust. 1, organ właściwy do wyznaczania na stanowisko służbowe, przed określeniem opiniowanemu prognozy bliższej:
1) zasięga opinii gestora (gestorów) właściwego korpusu osobowego (grupy osobowej) – w przypadku wyznaczania na stanowiska służbowe zaszeregowane:
a) od stopnia etatowego majora (komandora podporucznika) do stopnia etatowego generała (admirała),
b) od stopnia etatowego podporucznika (podporucznika marynarki) do stopnia etatowego kapitana (kapitana marynarki) w korpusie osobowym:
– duszpasterstwa,
– finansowym,
– medycznym,
– sprawiedliwości i obsługi prawnej,
c) w korpusie podoficerów zawodowych w korpusie osobowym medycznym;
2) może zasięgnąć opinii gestora (gestorów) właściwego korpusu osobowego (grupy osobowej) – w przypadku wyznaczania na pozostałe stanowiska służbowe.
4. Gestor (gestorzy) właściwego korpusu osobowego (grupy osobowej) wpisuje swoją opinię w dziale VIII arkusza.
1) przed realizacją ustalonej indywidualnej prognozy, gdy zaistnieją szczególnie uzasadnione potrzeby Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, organ właściwy do wyznaczenia żołnierza na stanowisko służbowe może zmienić temu żołnierzowi indywidualną prognozę przebiegu służby;
2) gdy opiniowany otrzymał ogólną ocenę bardzo dobrą, dobrą lub dostateczną, a organ właściwy do wyznaczenia na stanowisko służbowe określił w prognozie bliższej zwolnienie z zawodowej służby wojskowej, organ właściwy do zwolnienia z zawodowej służby wojskowej, po zasięgnięciu opinii gestora właściwego korpusu osobowego (grupy osobowej), decyduje o:
a) zatrzymaniu opiniowanego w służbie i zmienia indywidualną prognozę,
b) zwolnieniu opiniowanego z zawodowej służby wojskowej.
2. Organy, o których mowa w ust. 1, wpisują w dziale X B arkusza zweryfikowaną indywidualną prognozę przebiegu zawodowej służby wojskowej żołnierza.
2. W przypadku braku możliwości bezpośredniego poinformowania organ, o którym mowa w § 10 ust. 1, przesyła informację o indywidualnej prognozie przebiegu służby do dowódcy jednostki wojskowej, który informuje opiniowanego. Dokument potwierdzający fakt poinformowania opiniowanego o indywidualnej prognozie przebiegu służby dołącza się do teczki akt personalnych opiniowanego.
2. Opinię służbową o żołnierzu pełniącym służbę poza granicami państwa sporządza bezpośredni przełożony żołnierza za granicą.
3. Opinię służbową, o której mowa w ust. 2, sporządza się:
1) w języku polskim, jeżeli opiniującym żołnierza jest obywatel polski;
2) w języku angielskim, jeżeli opiniującym żołnierza nie jest obywatel polski, według wzoru zatwierdzonego przez organizację międzynarodową, w której żołnierz pełni służbę.
4. Po uprawomocnieniu się opinii wydanej przez przełożonego, który nie jest obywatelem polskim, organ wymieniony w ust. 1 dołącza do opinii sporządzonej w języku angielskim arkusz, o którym mowa w ust. 3 pkt 1, wypełniając działy I, VI i VII. Działów II, III, IV i V arkusza nie wypełnia się.
5. Oryginał opinii o żołnierzu skierowanym do pełnienia służby poza granicami państwa przesyła się przełożonemu żołnierza, któremu żołnierz podlega, po zakończeniu służby poza granicami państwa.
6. W opinii o żołnierzu skierowanym do pełnienia służby poza granicami państwa nie wypełnia się działów VII–X arkusza.
7. Żołnierz pełniący zawodową służbę wojskową poza granicami państwa składa odwołanie od opinii do:
1) wyższego przełożonego – w przypadku gdy żołnierz pełni służbę w strukturach narodowych;
2) starszego oficera narodowego – w przypadku gdy żołnierz pełni służbę w strukturach międzynarodowych;
3) odpowiedniego przełożonego krajowego – w przypadku gdy składającym odwołanie jest starszy oficer narodowy lub starszy oficer narodowy w danej strukturze międzynarodowej nie występuje.
Minister Obrony Narodowej: B. Klich
|
1) Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2004 r. Nr 116, poz. 1203 i Nr 210, poz. 2135, z 2005 r. Nr 122, poz. 1025, z 2006 r. Nr 104, poz. 711, Nr 191, poz. 1414 i Nr 220, poz. 1600 i 1602 oraz z 2007 r. Nr 107, poz. 732 i Nr 176, poz. 1242.
Załącznik do rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej
z dnia 20 maja 2008 r. (poz. 601)
- Data ogłoszenia: 2008-06-03
- Data wejścia w życie: 2008-06-18
- Data obowiązywania: 2008-06-18
- Dokument traci ważność: 2010-03-23
REKLAMA
Dziennik Ustaw
REKLAMA
REKLAMA