REKLAMA
Dziennik Ustaw - rok 2008 nr 89 poz. 545
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI1)
z dnia 7 maja 2008 r.
w sprawie szkoleń dla podmiotów, których dotyczą działania objęte Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007–2013, oraz doradzania odnośnie do sporządzania dokumentacji niezbędnej do uzyskania pomocy finansowej
Na podstawie art. 35 ust. 3 ustawy z dnia 7 marca 2007 r. o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (Dz. U. Nr 64, poz. 427) zarządza się, co następuje:
1) prowadzenia szkoleń dla podmiotów, których dotyczą działania objęte Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007–2013, zwanych dalej „szkoleniami”;
2) doradzania odnośnie do sporządzania dokumentacji niezbędnej do uzyskania pomocy finansowej w ramach działań objętych Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007–2013, zwanego dalej „doradzaniem”.
1) Centrum Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Brwinowie, zwane dalej „Centrum”, dla działań:
a) „Korzystanie z usług doradczych przez rolników i posiadaczy lasów” w zakresie dotyczącym usług doradczych świadczonych rolnikom,
b) „Program rolnośrodowiskowy”;
2) Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe, zwane dalej „Lasami Państwowymi” – dla działania „Korzystanie z usług doradczych przez rolników i posiadaczy lasów” w zakresie dotyczącym usług doradczych świadczonych posiadaczom lasów.
2. Program szkolenia zawiera:
1) zakres tematyczny, sposób realizacji oraz termin i miejsce szkolenia;
2) wskazanie metod realizacji poszczególnych tematów szkolenia, w tym opis zajęć w terenie, oraz pomocy dydaktycznych;
3) wykaz materiałów szkoleniowych, które będą udostępnione uczestnikom szkolenia;
4) wykaz osób prowadzących zajęcia dydaktyczne z zakresu poszczególnych tematów szkolenia, z podaniem imion i nazwisk oraz tytułów zawodowych lub naukowych tych osób;
5) przewidywaną liczbę uczestników szkolenia.
3. W przypadku działania „Program rolnośrodowiskowy”:
1) zakres tematyczny szkolenia jest określony w załączniku do rozporządzenia;
2) zajęcia dydaktyczne objęte programem szkolenia mogą prowadzić osoby, które posiadają:
a) wykształcenie wyższe oraz
b) co najmniej 2-letnie doświadczenie zawodowe odpowiadające zakresowi tematycznemu prowadzonych zajęć.
1) „Korzystanie z usług doradczych przez rolników i posiadaczy lasów” w zakresie dotyczącym usług doradczych świadczonych rolnikom,
2) „Program rolnośrodowiskowy”
– opracowuje Centrum.
2. Program szkolenia dla działania „Korzystanie z usług doradczych przez rolników i posiadaczy lasów” w zakresie dotyczącym usług doradczych świadczonych posiadaczom lasów opracowują Lasy Państwowe.
3. Programy szkoleń zatwierdzają kierownicy jednostek opracowujących te programy, z wyjątkiem programu szkolenia dla działania wymienionego w ust. 1 pkt 1, który zatwierdza minister właściwy do spraw rozwoju wsi.
4. Program szkolenia zatwierdza się, jeżeli program spełnia wymagania określone w § 4.
1) wykładów lub kształcenia na odległość – w przypadku zajęć teoretycznych;
2) ćwiczeń – w przypadku zajęć praktycznych.
2. Zaświadczenie wydaje się uczestnikowi szkolenia, jeżeli:
1) w przypadku szkolenia prowadzonego w formie:
a) wykładów – uczestniczył w co najmniej 75 % godzin zajęć dydaktycznych objętych programem szkolenia,
b) kształcenia na odległość – zaliczył w drodze elektronicznej co najmniej 90 % zagadnień objętych programem szkolenia;
2) w przypadku szkolenia prowadzonego w formie ćwiczeń – uczestniczył w pełnym wymiarze godzin zajęć dydaktycznych objętych programem szkolenia.
3. Zaświadczenie wydaje się w terminie 7 dni od dnia ukończenia szkolenia.
1) oceny gospodarstwa rolnego pod względem spełniania wymogów wzajemnej zgodności (cross-compliance) w gospodarstwie rolnym oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy w tym gospodarstwie lub opracowania planu dostosowania gospodarstwa rolnego do wymogów wzajemnej zgodności (cross – compliance) oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy w tym gospodarstwie – w ramach działania „Korzystanie z usług doradczych przez rolników i posiadaczy lasów” w zakresie dotyczącym usług doradczych świadczonych rolnikom;
2) sporządzania, w ramach działania „Program rolnośrodowiskowy”:
a) planów działalności rolnośrodowiskowej lub
b) dokumentacji przyrodniczej;
3) realizacji zwykłej praktyki leśnej, ochrony leśnej różnorodności biologicznej, planowania i uzyskiwania odnowienia naturalnego, pielęgnowania uprawy z odnowienia naturalnego, roli martwego drewna w lesie, planowania i zakładania strefy oszyjkowej na skraju lasu oraz wprowadzania domieszek biocenotycznych i podsadzeń przebudowujących – w ramach działania „Korzystanie z usług doradczych przez rolników i posiadaczy lasów” w zakresie dotyczącym usług doradczych świadczonych posiadaczom lasów.
2. Doradzanie w zakresie określonym w § 8 pkt 1 mogą wykonywać osoby, które zostały wpisane na listę prowadzoną przez dyrektora Centrum, zwane dalej „doradcami rolniczymi”.
3. Na listę doradców rolniczych wpisuje się osoby, które:
1) posiadają wykształcenie wyższe na kierunku ochrona środowiska, ogrodnictwo, rolnictwo, technika rolnicza i leśna, weterynaria, zootechnika lub na kierunkach pokrewnych;
2) odbyły szkolenie dla działania „Korzystanie z usług doradczych przez rolników i posiadaczy lasów”, którego przedmiotem jest zakres tematyczny dotyczący usług doradczych świadczonych rolnikom, i posiadają zaświadczenie o ukończeniu tego szkolenia;
3) złożyły przed dyrektorem Centrum z wynikiem pozytywnym egzamin pisemny w formie testu, sprawdzający wiedzę i umiejętności z zakresu zagadnień objętych szkoleniem.
4. Lista doradców rolniczych zawiera:
1) imiona i nazwiska doradców rolniczych;
2) wskazanie miejsc świadczenia usług doradczych przez doradców rolniczych;
3) imię i nazwisko, miejsce zamieszkania i adres albo nazwę, siedzibę i adres podmiotu, w którym doradcy rolniczy są zatrudnieni.
5. Dyrektor Centrum wpisuje na listę doradców rolniczych osoby, które spełniają wymagania określone w ust. 3, niezwłocznie po spełnieniu tych wymagań.
2. Na listę doradców rolnośrodowiskowych wpisuje się osoby, które:
1) posiadają wykształcenie wyższe na kierunku architektura krajobrazu, biologia, ochrona środowiska, ogrodnictwo, rolnictwo, technika rolnicza i leśna, weterynaria, zootechnika lub na kierunkach pokrewnych;
2) odbyły szkolenie dla działania „Program rolnośrodowiskowy”, którego przedmiotem jest zakres tematyczny określony w załączniku do rozporządzenia w części I, i posiadają zaświadczenie o ukończeniu tego szkolenia;
3) złożyły przed dyrektorem Centrum, z wynikiem pozytywnym:
a) egzamin pisemny w formie testu, sprawdzający wiedzę i umiejętności z zakresu zagadnień objętych szkoleniem,
b) egzamin praktyczny obejmujący opracowanie planu działalności rolnośrodowiskowej.
3. Lista doradców rolnośrodowiskowych zawiera:
1) imiona i nazwiska doradców rolnośrodowiskowych;
2) wskazanie miejsc świadczenia usług doradczych przez doradców rolnośrodowiskowych;
3) imię i nazwisko, miejsce zamieszkania i adres albo nazwę, siedzibę i adres podmiotu, w którym doradcy rolnośrodowiskowi są zatrudnieni.
4. Dyrektor Centrum wpisuje na listę doradców rolnośrodowiskowych osoby, które spełniają wymagania określone w ust. 2, niezwłocznie po spełnieniu tych wymagań.
2. Na listę ekspertów przyrodniczych wpisuje się osoby, które:
1) posiadają pisemną rekomendację instytucji naukowej lub dyrektora parku narodowego, lub dyrektora parku krajobrazowego, lub wojewódzkiego konserwatora przyrody, lub pozarządowej organizacji przyrodniczej w zakresie posiadania wiedzy i doświadczenia w rozpoznawaniu gatunków ptaków lub siedlisk przyrodniczych, wydaną na podstawie udziału w sporządzaniu planów ochrony obszarów chronionych lub inwentaryzacji przyrodniczej, lub monitoringu przyrodniczego, lub publikacji naukowych dotyczących gatunków ptaków lub siedlisk przyrodniczych, lub działań z zakresu czynnej ochrony przyrody;
2) odbyły szkolenie dla działania „Program rolnośrodowiskowy”, którego przedmiotem jest zakres tematyczny określony w załączniku do rozporządzenia w części II, i posiadają zaświadczenie o ukończeniu tego szkolenia.
3. Przez pozarządowe organizacje przyrodnicze, wymienione w ust. 2 pkt 1, rozumie się organizacje:
1) wpisane do Krajowego Rejestru Sądowego przez okres co najmniej 3 lat poprzedzających dzień wydania rekomendacji, o której mowa w ust. 2 pkt 1;
2) które zrealizowały co najmniej trzy projekty w zakresie sporządzania planów ochrony obszarów chronionych lub inwentaryzacji przyrodniczej, lub monitoringu przyrodniczego, lub publikacji naukowych dotyczących gatunków ptaków lub siedlisk przyrodniczych, lub działań z zakresu czynnej ochrony przyrody.
4. Podstawą wpisu na listę ekspertów przyrodniczych jest zaświadczenie wydane przez wojewodę potwierdzające spełnianie wymagań określonych w ust. 2.
5. Lista ekspertów przyrodniczych zawiera:
1) imiona i nazwiska ekspertów przyrodniczych;
2) wskazanie miejsc świadczenia usług doradczych przez ekspertów przyrodniczych;
3) imię i nazwisko, miejsce zamieszkania i adres albo nazwę, siedzibę i adres podmiotu, w którym eksperci przyrodniczy są zatrudnieni.
6. Wojewoda niezwłocznie przekazuje dyrektorowi Centrum informację o osobach, którym wydano zaświadczenie, o którym mowa w ust. 4.
7. Dyrektor Centrum wpisuje na listę ekspertów przyrodniczych osoby, które spełniają wymagania określone w ust. 2, niezwłocznie po otrzymaniu informacji, o której mowa w ust. 6.
2. Doradzanie w zakresie określonym w § 8 pkt 3 mogą wykonywać osoby, które zostały wpisane na listę prowadzoną przez dyrektora Centrum, zwane dalej „doradcami leśnymi”.
3. Na listę doradców leśnych wpisuje się osoby, które:
1) posiadają wykształcenie średnie w zakresie leśnictwa lub wykształcenie wyższe na kierunku leśnictwo lub na kierunkach pokrewnych;
2) mają udokumentowany co najmniej 2-letni staż pracy w leśnictwie;
3) odbyły szkolenie dla działania „Korzystanie z usług doradczych przez rolników i posiadaczy lasów”, którego przedmiotem jest zakres tematyczny dotyczący usług doradczych świadczonych posiadaczom lasów, i posiadają zaświadczenie o ukończeniu tego szkolenia.
4. Podstawą wpisu na listę doradców leśnych jest zaświadczenie wydane przez Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych potwierdzające spełnianie wymagań określonych w ust. 3.
5. Lista doradców leśnych zawiera:
1) imiona i nazwiska doradców leśnych;
2) wskazanie miejsc świadczenia usług doradczych przez doradców leśnych;
3) imię i nazwisko, miejsce zamieszkania i adres albo nazwę, siedzibę i adres podmiotu, w którym doradcy leśni są zatrudnieni.
6. Dyrektor Generalny Lasów Państwowych niezwłocznie przekazuje dyrektorowi Centrum informację o osobach, którym wydano zaświadczenie, o którym mowa w ust. 4.
7. Dyrektor Centrum wpisuje na listę doradców leśnych osoby, które spełniają wymagania określone w ust. 3, niezwłocznie po otrzymaniu informacji, o której mowa w ust. 6.
1) osoba, której świadczono usługi doradcze, poniosła w związku z tym szkodę z winy doradcy rolniczego, doradcy rolnośrodowiskowego, eksperta przyrodniczego lub doradcy leśnego;
2) w przypadku doradcy rolniczego lub doradcy leśnego – usługi doradcze są przez nich świadczone w sposób nierzetelny, co zostało stwierdzone w trakcie kontroli, o której mowa w art. 37 ustawy z dnia 7 marca 2007 r. o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich, lub
3) w przypadku doradcy rolniczego – doradca rolniczy:
a) wykonuje czynności doradcze niezgodnie z metodyką doradzania, o której mowa w § 9 ust. 1,
b) nie uczestniczył w kształceniu uzupełniającym, o którym mowa w § 14;
4) w przypadku doradcy leśnego, jeżeli doradca leśny wykonuje czynności doradcze niezgodnie z metodyką doradzania, o której mowa w § 12 ust. 1.
2. Dyrektor Centrum informuje:
1) wojewodę o skreśleniu eksperta przyrodniczego z listy ekspertów przyrodniczych,
2) Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych o skreśleniu doradcy leśnego z listy doradców leśnych
– w terminie 7 dni od dnia dokonania skreślenia.
1) odbyły szkolenie prowadzone przez Centrum pod nazwą „Minimalne wymagania wzajemnej zgodności w gospodarstwie rolnym (cross-compliance)” i posiadają zaświadczenie o ukończeniu tego szkolenia,
2) złożyły przed dyrektorem Centrum z wynikiem pozytywnym egzamin pisemny w formie testu, sprawdzający wiedzę i umiejętności z zakresu zagadnień objętych szkoleniem, o którym mowa w pkt 1,
3) spełniają wymagania określone w § 9 ust. 3 pkt 1
– są uprawnione do doradzania w zakresie określonym w § 8 pkt 1.
2. Dyrektor Centrum wpisuje na listę, o której mowa w § 9 ust. 2, osoby spełniające wymagania określone w ust. 1, w terminie 7 dni od dnia złożenia z wynikiem pozytywnym egzaminu, o którym mowa w ust. 1 pkt 2.
1) odbyły, w terminie do dnia 30 czerwca 2008 r., szkolenie uzupełniające prowadzone przez Centrum pod nazwą „Promocja i informacja o działaniu Osi 2 – Programie rolnośrodowiskowym (płatności rolnośrodowiskowe) w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007–2013. Szkolenie doradców rolnośrodowiskowych.” lub
2) odbyły, w terminie do dnia 1 marca 2009 r., szkolenie, którego przedmiotem jest zakres tematyczny określony w załączniku do rozporządzenia w części I, i posiadają zaświadczenie o ukończeniu tego szkolenia oraz złożyły przed dyrektorem Centrum z wynikiem pozytywnym egzamin pisemny w formie testu, sprawdzający wiedzę i umiejętności z zakresu zagadnień objętych szkoleniem, oraz egzamin praktyczny obejmujący opracowanie planu działalności rolnośrodowiskowej.
2. Dyrektor Centrum wpisuje na listę, o której mowa w § 10 ust. 1, osoby spełniające wymagania określone:
1) w ust. 1 pkt 1 – w terminie 7 dni od dnia przedłożenia zaświadczenia o ukończeniu szkolenia wymienionego w ust. 1 pkt 1;
2) w ust. 1 pkt 2 – w terminie 7 dni od dnia złożenia z wynikiem pozytywnym egzaminu, o którym mowa w ust. 1 pkt 2.
2. Podstawą wpisu na listę, o której mowa w § 11 ust. 1, jest zaświadczenie wydane przez wojewodę, potwierdzające spełnianie wymagań określonych w § 11 ust. 2 pkt 1.
3. Osoba uprawniona do doradzania na podstawie ust. 1 jest obowiązana, w terminie do dnia 15 listopada 2008 r., do odbycia szkolenia wymienionego w § 11 ust. 2 pkt 2.
4. Osoba uprawniona do doradzania na podstawie ust. 1 traci te uprawnienia, jeżeli, w terminie do dnia 30 listopada 2008 r., nie przedłoży wojewodzie zaświadczenia o odbyciu szkolenia wymienionego w § 11 ust. 2 pkt 2.
5. Osoba, która utraciła uprawnienia do doradzania na podstawie ust. 1, podlega skreśleniu z listy, o której mowa w § 11 ust. 1, o czym dyrektor Centrum niezwłocznie informuje wojewodę.
Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi: M. Sawicki
|
1) Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi kieruje działem administracji rządowej – rozwój wsi, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 16 listopada 2007 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi (Dz. U. Nr 216, poz. 1599).
Załącznik do rozporządzenia Ministra Rolnictwa
i Rozwoju Wsi z dnia 7 maja 2008 r. (poz. 545)
ZAKRES TEMATYCZNY SZKOLENIA DLA DZIAŁANIA „PROGRAM ROLNOŚRODOWISKOWY”
I. Dla doradców rolnośrodowiskowych
Lp. | Zakres zagadnień objętych szkoleniem | Zakres tematyczny zagadnienia | Liczba godzin zajęć | ||
ogółem | teoretycznych | praktycznych | |||
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |
1 | System pomocy dla rolnictwa i obszarów wiejskich | Podstawy prawne, w tym rozporządzenia: – Rady (WE) nr 1782/2003 z dnia 29 września 2003 r. ustanawiające wspólne zasady dla systemów wsparcia bezpośredniego w ramach wspólnej polityki rolnej i ustanawiające określone systemy wsparcia dla rolników oraz zmieniające rozporządzenia (EWG) nr 2019/93, (WE) nr 1452/2001, (WE) nr 1453/2001, (WE) nr 1454/2001, (WE) nr 1868/94, (WE) nr 1251/1999, (WE) nr 1673/2000, (EWG) nr 2358/71 i (WE) nr 2529/2001, – Rady (WE) nr 1290/2005 z dnia 21 czerwca 2005 r. w sprawie finansowania wspólnej polityki rolnej, – Rady (WE) nr 1698/2005 z dnia 20 września 2005 r. w sprawie wsparcia rozwoju obszarów wiejskich przez Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW), – Komisji (WE) nr 1974/2006 z dnia 15 grudnia 2006 r. ustanawiające szczegółowe zasady stosowania rozporządzenia Rady (WE) nr 1698/2005 w sprawie wsparcia rozwoju obszarów wiejskich przez Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW), – Komisji (WE) nr 1975/2006 z dnia 7 grudnia 2005 r. ustanawiające szczegółowe zasady stosowania rozporządzenia Rady (WE) nr 1698/2005 w zakresie wprowadzenia procedur kontroli, jak również wzajemnej zgodności w odniesieniu do środków wsparcia rozwoju obszarów wiejskich. | 3 | 3 | – |
2 | Działanie „Program rolnośrodowiskowy” w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007–2013 (PROW 2007–2013) | Podstawy prawne. | 4 | 4 | – |
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |
3 | Ochrona środowiska na obszarach rolnych | Omówienie poszczególnych działań w ramach osi 2. | 2 | 2 | – |
4 | Zasady realizacji Pakietu 1. Rolnictwo zrównoważone | Szczegółowe wymogi dotyczące rolnictwa zrównoważonego, ze szczególnym uwzględnieniem zmian w stosunku do rolnictwa zrównoważonego realizowanego w ramach PROW 2004–2006. | 7 | 3 | 4 |
5 | Zasady realizacji Pakietu 2. Rolnictwo ekologiczne | Prezentacja wymogów dotyczących rolnictwa ekologicznego określonych w przepisach Unii Europejskiej. Przedstawienie krajowych przepisów prawnych dotyczących rolnictwa ekologicznego. Warunki przestawiania gospodarstwa rolnego na produkcję ekologiczną. | 10 | 9 | 1 |
6 | Zasady realizacji Pakietu 8. Ochrona gleb i wód oraz Pakietu 9. Strefy buforowe | Omówienie zagrożeń wynikających z produkcji rolniczej dla wód i gleb. Różnorodne metody upraw i nawożenia gleby, właściwych ze względu na ochronę przed erozją i ugniataniem, oraz utrzymanie żyzności. Omówienie różnorodnych metod gospodarowania, właściwych ze względu na ochronę wód gruntowych i powierzchniowych. | 4 | 3 | 1 |
7 | Zasady realizacji Pakietu 6. Zachowanie zagrożonych zasobów genetycznych roślin w rolnictwie | Ogólny opis pakietu oraz omówienie szczegółowych wymogów poszczególnych wariantów. Przegląd odmian i gatunków lokalnych roślin uprawnych objętych wsparciem. | 5 | 4 | 1 |
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |
8 | Zasady realizacji Pakietu 7. Zachowanie zagrożonych zasobów genetycznych zwierząt w rolnictwie | Ogólny opis pakietu oraz omówienie szczegółowych wymogów poszczególnych wariantów. | 4 | 3 | 1 |
9 | Przyrodnicze aspekty realizacji programu rolnośrodowiskowego | Znaczenie ekosystemów rolnych dla różnorodności biologicznej. | 3 | 3 | – |
10 | Zasady realizacji Pakietu 4. Ochrona zagrożonych gatunków ptaków i siedlisk przyrodniczych poza obszarami NATURA 2000 | Omówienie szczegółowych wymogów pakietu. | 10 | 8 | 2 |
11 | Zasady realizacji Pakietu 5. Ochrona zagrożonych ptaków i siedlisk przyrodniczych na obszarach NATURA 2000 | Obszary NATURA 2000. | 4 | 4 | – |
12 | Zajęcia w terenie z rozpoznawania ptaków i siedlisk przyrodniczych | Prezentacja następujących grup gatunków ptaków: – ptaki podmokłych użytków zielonych, ze szczególnym uwzględnieniem ptaków siewkowatych – ptaki związane z krajobrazem rolniczym, w tym ptaki siedlisk marginalnych. Metodyka ornitologicznych prac w terenie: rozpoznawanie i liczenie ptaków – znaczenie ekosystemów rolnych dla ptaków. | 12 | 2 | 10 |
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |
|
| Przeprowadzenie ćwiczeń z wstępnej wyceny wartości biologicznej trwałych użytków zielonych. |
|
|
|
13 | Dokumentacja w ramach programu rolnośrodowisko- | Wniosek rolnośrodowiskowy o przyznanie pierwszej i kolejnych płatności rolnośrodowiskowych; informacja o ewentualnych zmianach w tym zakresie. | 10 | 2 | 8 |
14 | Zasady kontroli realizacji pakietów rolnośrodowisko- | Zakres kontroli na miejscu. | 2 | 2 | – |
|
| RAZEM GODZIN | 80 | 52 | 28 |
II. Dla ekspertów przyrodniczych
Lp. | Zakres zagadnień objętych szkoleniem | Zakres tematyczny zagadnienia | Liczba godzin zajęć | |
teoretycznych | praktycznych | |||
1 | Program rolnośrodowiskowy | Ogólne założenia programu. | 3 |
|
2 | Współpraca eksperta | Ustalenie zasad współpracy (podział ról). | 1 |
|
3 | Metodyka sporządzania dokumentacji przyrodniczej | Przedstawienie ujednoliconej metodyki sporządzania dokumentacji przyrodniczej (grupa ornitologiczna lub grupa siedliskowa). | 4 |
|
|
| RAZEM GODZIN | 8 |
|
- Data ogłoszenia: 2008-05-23
- Data wejścia w życie: 2008-05-23
- Data obowiązywania: 2011-07-07
- ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI z dnia 22 grudnia 2009 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szkoleń dla podmiotów, których dotyczą działania objęte Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013, oraz doradzania odnośnie do sporządzania dokumentacji niezbędnej do uzyskania pomocy finansowej
- ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI z dnia 8 czerwca 2011 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szkoleń dla podmiotów, których dotyczą działania objęte Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013, oraz doradzania odnośnie do sporządzania dokumentacji niezbędnej do uzyskania pomocy finansowej
REKLAMA