REKLAMA
Dziennik Ustaw - rok 2008 nr 82 poz. 493
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA PRACY I POLITYKI SPOŁECZNEJ1)
z dnia 30 kwietnia 2008 r.
w sprawie warunków wynagradzania za pracę i przyznawania innych świadczeń związanych z pracą dla pracowników niebędących nauczycielami, zatrudnionych w szkołach i placówkach oświatowych prowadzonych przez organy administracji rządowej oraz w niektórych innych jednostkach organizacyjnych
Na podstawie art. 773 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94, z późn. zm.2)) zarządza się, co następuje:
1) niebędących nauczycielami, zatrudnionych w szkołach i placówkach oświatowych działających na podstawie ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572, z późn. zm.3)), zakładanych i prowadzonych przez:
a) ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania,
b) ministra właściwego do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego,
c) ministra właściwego do spraw rolnictwa,
d) Ministra Sprawiedliwości,
e) ministra właściwego do spraw środowiska;
2) zatrudnionych w:
a) Biurze Uznawalności Wykształcenia i Wymiany Międzynarodowej,
b) Biurze Państwowej Komisji Akredytacyjnej,
c) Centrum Edukacji Artystycznej,
d) Krajowym Centrum Edukacji Rolniczej.
2. Przepisów rozporządzenia nie stosuje się do dyrektora, zastępcy dyrektora i głównego księgowego jednostek, o których mowa w ust. 1, z wyjątkiem § 13 i 14 oraz kwalifikacji zawodowych, które są określone w załączniku nr 2 do rozporządzenia.
1) tabele miesięcznych stawek wynagrodzenia zasadniczego, które są określone w załączniku nr 1 do rozporządzenia;
2) tabele stanowisk, zaszeregowań i kwalifikacji zawodowych pracowników, które są określone w załączniku nr 2 do rozporządzenia;
3) wykaz stanowisk uprawnionych do dodatku funkcyjnego oraz tabelę stawek dodatku funkcyjnego, które są określone w załączniku nr 3 do rozporządzenia.
1) szkole bez bliższego określenia, rozumie się przez to:
a) szkoły,
b) placówki doskonalenia nauczycieli o zasięgu ogólnokrajowym,
c) warsztaty szkolne szkół zawodowych przy zakładach poprawczych i schroniskach dla nieletnich,
d) zakłady poprawcze, schroniska dla nieletnich oraz rodzinne ośrodki diagnostyczno-konsultacyjne tworzone i prowadzone przez ministra właściwego do spraw sprawiedliwości,
e) Centralną Komisję Egzaminacyjną oraz okręgowe komisje egzaminacyjne;
2) najniższym wynagrodzeniu zasadniczym – rozumie się przez to najniższe wynagrodzenie zasadnicze w pierwszej kategorii zaszeregowania, określone w tabelach miesięcznych stawek wynagrodzenia zasadniczego, o których mowa w § 2 pkt 1.
1) wynagrodzenia zasadniczego wynikającego z osobistego zaszeregowania pracownika, określonego stawką miesięczną, oraz
2) wynikającą z najniższego wynagrodzenia zasadniczego
– ustala się, dzieląc miesięczną stawkę wynagrodzenia przez liczbę godzin pracy przypadających do przepracowania w danym miesiącu.
2. Dodatek funkcyjny przysługuje również pracownikowi innemu niż wymieniony w ust. 1, koordynującemu wykonywanie określonych zadań, zatrudnionemu na stanowisku, dla którego w wykazie stanowisk, o którym mowa w § 2 pkt 3, przewiduje się dodatek funkcyjny, z tym że maksymalną stawkę tego dodatku obniża się o dwie stawki.
2. Dodatek specjalny przyznaje się na czas określony, a w uzasadnionych przypadkach na czas nieokreślony.
3. Dodatek specjalny jest wypłacany w ramach posiadanych środków na wynagrodzenia, w kwocie nieprzekraczającej 40 % łącznie wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego pracownika.
2. Wysokość i warunki przyznawania dodatku, o którym mowa w ust. 1, są określone w załączniku nr 4 do rozporządzenia.
2. Do okresów pracy uprawniających do dodatku za wysługę lat wlicza się wszystkie poprzednie zakończone okresy zatrudnienia oraz inne okresy, jeżeli z mocy odrębnych przepisów podlegają one wliczeniu do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze.
3. Jeżeli praca w jednostce, o której mowa w § 1 ust. 1, stanowi dodatkowe zatrudnienie, do okresu dodatkowego zatrudnienia nie podlegają zaliczeniu okresy zatrudnienia podstawowego.
4. Dodatek za wysługę lat przysługuje pracownikowi za dni, za które otrzymuje wynagrodzenie, oraz za dni nieobecności w pracy z powodu niezdolności do pracy wskutek choroby albo konieczności osobistego sprawowania opieki nad dzieckiem lub chorym członkiem rodziny, za które pracownik otrzymuje z tego tytułu zasiłek z ubezpieczenia społecznego.
5. Dodatek za wysługę lat jest wypłacany w terminie wypłaty wynagrodzenia:
1) począwszy od pierwszego dnia miesiąca kalendarzowego następującego po miesiącu, w którym pracownik nabył prawo do dodatku lub wyższej stawki dodatku, jeżeli nabycie prawa nastąpiło w ciągu miesiąca;
2) za dany miesiąc, jeżeli nabycie prawa do dodatku lub do wyższej stawki dodatku nastąpiło pierwszego dnia miesiąca.
2. Wysokość funduszu premiowego oraz warunki przyznawania i wypłacania premii określa zakładowy regulamin premiowania.
1) 75 % miesięcznego wynagrodzenia – po 20 latach pracy;
2) 100 % miesięcznego wynagrodzenia – po 25 latach pracy;
3) 150 % miesięcznego wynagrodzenia – po 30 latach pracy;
4) 200 % miesięcznego wynagrodzenia – po 35 latach pracy;
5) 300 % miesięcznego wynagrodzenia – po 40 latach pracy.
2. Do okresu pracy uprawniającego do nagrody jubileuszowej wlicza się wszystkie poprzednie zakończone okresy zatrudnienia oraz inne okresy, jeżeli z mocy odrębnych przepisów podlegają one wliczeniu do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze.
3. W razie równoczesnego pozostawania w więcej niż jednym stosunku pracy do okresu pracy uprawniającego do nagrody jubileuszowej wlicza się jeden z tych okresów.
4. Pracownik nabywa prawo do nagrody jubileuszowej w dniu upływu okresu uprawniającego do tej nagrody.
5. Wypłata nagrody jubileuszowej następuje niezwłocznie po nabyciu przez pracownika prawa do tej nagrody.
6. Podstawę obliczenia nagrody jubileuszowej stanowi wynagrodzenie przysługujące pracownikowi w dniu nabycia prawa do nagrody, a jeżeli dla pracownika jest to korzystniejsze – wynagrodzenie przysługujące mu w dniu jej wypłaty. Jeżeli pracownik nabył prawo do nagrody jubileuszowej, będąc zatrudnionym w innym wymiarze czasu pracy niż w dniu jej wypłaty, podstawę obliczenia nagrody stanowi wynagrodzenie przysługujące pracownikowi w dniu nabycia prawa do nagrody jubileuszowej. Nagrodę jubileuszową oblicza się zgodnie z przepisami obowiązującymi przy ustalaniu ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy.
7. W razie ustania stosunku pracy w związku z przejściem na rentę z tytułu niezdolności do pracy lub emeryturę pracownikowi, któremu do nabycia prawa do nagrody jubileuszowej brakuje mniej niż 12 miesięcy, licząc od dnia rozwiązania stosunku pracy, nagrodę tę wypłaca się w dniu rozwiązania stosunku pracy.
8. Jeżeli w dniu wejścia w życie przepisów wprowadzających zaliczalność do okresów uprawniających do świadczeń pracowniczych okresów niepodlegających dotychczas wliczeniu upływa okres uprawniający pracownika do dwóch lub więcej nagród jubileuszowych, wypłaca mu się tylko jedną nagrodę – najwyższą.
9. Pracownikowi, który w dniu wejścia w życie przepisów, o których mowa w ust. 8, ma okres dłuższy niż wymagany do nagrody jubileuszowej danego stopnia, a w ciągu 12 miesięcy od tego dnia upłynie okres uprawniający go do nabycia nagrody jubileuszowej wyższego stopnia, nagrodę niższą wypłaca się w pełnej wysokości, a w dniu nabycia prawa do nagrody wyższej – różnicę między kwotą nagrody wyższej a kwotą nagrody niższej.
10. Przepisy ust. 8 i 9 mają odpowiednio zastosowanie, jeżeli w dniu, w którym pracownik udokumentował swoje prawo do nagrody jubileuszowej, był uprawniony do nagrody wyższego stopnia oraz gdy pracownik prawo to nabędzie w ciągu 12 miesięcy od tego dnia.
11. Przy ustalaniu prawa do nagrody jubileuszowej przysługującej pracownikowi, który był zatrudniony w jednostce, o której mowa w § 1 ust. 1, w dniu 1 lipca 1996 r., a przed tym dniem nabył prawo do nagrody jubileuszowej z uwzględnieniem okresów podlegających wliczeniu do okresu pracy uprawniającego do nagrody jubileuszowej na podstawie przepisów obowiązujących przed tym dniem, okresy te podlegają wliczeniu na dotychczasowych zasadach.
12. Pracownik, który podjął zatrudnienie w jednostce, o której mowa w § 1 ust. 1, po dniu 1 lipca 1996 r., nabywa prawo do nagrody jubileuszowej na zasadach określonych w ust. 2–10, niezależnie od wcześniejszego nabycia prawa do nagrody jubileuszowej za dany okres pracy.
1) jednomiesięcznego wynagrodzenia – jeżeli był zatrudniony krócej niż 10 lat;
2) dwumiesięcznego wynagrodzenia zasadniczego – po przepracowaniu co najmniej 10 lat.
2. Przy ustalaniu okresów uprawniających do jednorazowej odprawy pieniężnej stosuje się przepisy obowiązujące przy ustalaniu okresów uprawniających do dodatku za wysługę lat.
3. Jednorazową odprawę pieniężną oblicza się zgodnie z przepisami obowiązującymi przy ustalaniu ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy.
4. Pracownik, który otrzymał jednorazową odprawę pieniężną, nie może ponownie nabyć do niej prawa.
Minister Pracy i Polityki Społecznej: w z. R. Mleczko
|
1) Minister Pracy i Polityki Społecznej kieruje działem administracji rządowej – praca, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 16 listopada 2007 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Pracy i Polityki Społecznej (Dz. U. Nr 216, poz. 1598).
2) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 1998 r. Nr 106, poz. 668 i Nr 113, poz. 717, z 1999 r. Nr 99, poz. 1152, z 2000 r. Nr 19, poz. 239, Nr 43, poz. 489, Nr 107, poz. 1127 i Nr 120, poz. 1268, z 2001 r. Nr 11, poz. 84, Nr 28, poz. 301, Nr 52, poz. 538, Nr 99, poz. 1075, Nr 111, poz. 1194, Nr 123, poz. 1354, Nr 128, poz. 1405 i Nr 154, poz. 1805, z 2002 r. Nr 74, poz. 676, Nr 135, poz. 1146, Nr 196, poz. 1660, Nr 199, poz. 1673 i Nr 200, poz. 1679, z 2003 r. Nr 166, poz. 1608 i Nr 213, poz. 2081, z 2004 r. Nr 96, poz. 959, Nr 99, poz. 1001, Nr 120, poz. 1252 i Nr 240, poz. 2407, z 2005 r. Nr 10, poz. 71, Nr 68, poz. 610, Nr 86, poz. 732 i Nr 167, poz. 1398, z 2006 r. Nr 104, poz. 708 i 711, Nr 133, poz. 935, Nr 217, poz. 1587 i Nr 221, poz. 1615 oraz z 2007 r. Nr 64, poz. 426, Nr 89, poz. 589, Nr 176, poz. 1239, Nr 181, poz. 1288 i Nr 225, poz. 1672.
3) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2004 r. Nr 273, poz. 2703 i Nr 281, poz. 2781, z 2005 r. Nr 17, poz. 141, Nr 94, poz. 788, Nr 122, poz. 1020, Nr 131, poz. 1091, Nr 167, poz. 1400 i Nr 249, poz. 2104, z 2006 r. Nr 144, poz. 1043, Nr 208, poz. 1532 i Nr 227, poz. 1658, z 2007 r. Nr 42, poz. 273, Nr 80, poz. 542, Nr 115, poz. 791, Nr 120, poz. 818, Nr 180, poz. 1280 i Nr 181, poz. 1292 oraz z 2008 r. Nr 70, poz. 416.
4) Zmiany wymienionego rozporządzenia zostały ogłoszone w Dz. U. z 1997 r. Nr 31, poz. 182, z 1998 r. Nr 45, poz. 281, z 1999 r. Nr 35, poz. 334 i Nr 78, poz. 882, z 2000 r. Nr 27, poz. 329, z 2001 r. Nr 32, poz. 377, z 2003 r. Nr 44, poz. 379, z 2004 r. Nr 45, poz. 430, z 2005 r. Nr 38, poz. 345 i Nr 145, poz. 1214 oraz z 2006 r. Nr 43, poz. 295.
Załączniki do rozporządzenia Ministra Pracy
i Polityki Społecznej z dnia 30 kwietnia 2008 r. (poz. 493)
Załącznik nr 1
TABELE
MIESIĘCZNYCH STAWEK WYNAGRODZENIA ZASADNICZEGO
I. Dla pracowników zatrudnionych w szkołach
Kategoria zaszeregowania | Kwota w złotych |
1 | 2 |
I | 1 000-1 200 |
II | 1 010-1 220 |
III | 1 020-1 240 |
IV | 1 030-1 260 |
V | 1 040-1 310 |
VI | 1 050-1 380 |
VII | 1 060-1 480 |
VIII | 1 070-1 580 |
IX | 1 080-1 680 |
X | 1 100-1 780 |
XI | 1 120-1 890 |
XII | 1 140-2 000 |
XIII | 1 160-2 120 |
XIV | 1 180-2 240 |
XV | 1 200-2 380 |
XVI | 1 230-2 520 |
XVII | 1 260-2 660 |
XVIII | 1 290-2 800 |
XIX | 1 320-2 940 |
II. Dla pracowników zatrudnionych w jednostkach organizacyjnych, o których mowa w § 1 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia
Kategoria zaszeregowania | Kwota w złotych |
1 | 2 |
I | 1 100-1 250 |
II | 1 110-1 280 |
III | 1 120-1 340 |
IV | 1 130-1450 |
V | 1 140-1 550 |
VI | 1 150-1 680 |
VII | 1 160-1 820 |
VIII | 1 170-1 970 |
IX | 1 200-2 120 |
X | 1 230-2 280 |
XI | 1 260-2 440 |
XII | 1 300-2 600 |
XIII | 1 350-2 770 |
XIV | 1 400-2 970 |
XV | 1 450-3 180 |
Załącznik nr 2
TABELE STANOWISK, ZASZEREGOWAŃ I KWALIFIKACJI ZAWODOWYCH
I. Pracowników zarządzających w imieniu pracodawcy zakładem pracy, o których mowa w art. 128 § 2 pkt 2 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy
Lp. | Stanowisko | Kategoria zaszeregowa-nia | Stawka dodatku funkcyjnego | Wymagane kwalifikacje | |
wykształcenie | liczba lat pracy | ||||
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |
1 | Dyrektor szkoły nieposiadający kwalifikacji pedagogicznych | – | – | według odrębnych przepisów | |
| dyrektor |
|
| wyższe | 8 |
2 | Zastępca dyrektora (wicedyrektor) | – | – | wyższe | 7 |
3 | Główny księgowy | – | – | według odrębnych przepisów |
II. Pracowników szkół
Lp. | Stanowisko | Kategoria zaszeregowania | Wymagane kwalifikacje*) | |
wykształcenie | liczba lat pracy | |||
1 | 2 | 3 | 4 | 5 |
A. Pracownicy szkół | ||||
1 | Radca prawny | XV-XVII | według odrębnych przepisów | |
2 | Kierownik gospodarczy | XIII-XV | wyższe | 2 |
średnie | 6 | |||
3 | Sekretarz szkoły | XII-XIV | średnie | 5 |
4 | Specjalista | XII-XIV | wyższe | 2 |
średnie | 5 | |||
5 | Starszy księgowy | X-XII | średnie | 4 |
6 | Starszy operator elektronicznych monitorów ekranowych, | IX-XII | średnie | 6 |
| samodzielny referent, | 4 | ||
| starszy magazynier | 4 | ||
7 | Starszy laborant, | VIII-XI | średnie | 4 |
| starszy referent, | 3 | ||
| starszy intendent, | 3 | ||
| kasjer | 1 | ||
8 | Starszy recepcjonista, | VIII-X | średnie | 4 |
| starsza maszynistka, | – | ||
| intendent, | – | ||
| magazynier | – | ||
9 | Recepcjonista | VII-X | średnie | – |
10 | Księgowy, | VI-X | średnie | 1 |
| laborant, | – | ||
| referent | – | ||
11 | Maszynistka | VII-IX | średnie | – |
12 | Starszy lekarz | XVII-XIX | według odrębnych przepisów | |
13 | Lekarz | XVI-XVIII | ||
14 | Starszy felczer, | XIV-XVI | ||
15 | Starsza pielęgniarka | XII-XIV | ||
16 | Pielęgniarka | XI-XIII | ||
17 | Starsza higienistka stomatologiczna, | XII-XIV | średnie medyczne | 5 |
| starsza higienistka szkolna | |||
18 | Asystent wychowawcy w zakładzie poprawczym albo schronisku dla nieletnich | XI-XIV | średnie | 5 |
1 | 2 | 3 | 4 | 5 |
19 | Higienistka stomatologiczna, higienistka szkolna | XI-XIII | średnie medyczne | – |
20 | Instruktor terapii uzależnień | X-XII | średnie i szkolenie specjalistyczne | 1 |
B. Pracownicy placówek doskonalenia nauczycieli o zasięgu ogólnokrajowym i komisji egzaminacyjnych | ||||
1 | Kierownik: wydziału | XVI-XVIII | wyższe | 7 |
2 | Radca prawny | XV-XVIII | według odrębnych przepisów | |
3 | Zastępca kierownika wydziału ekonomiczno-administracyjnego w Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, | XV-XVII | wyższe | 7 |
4 | Główny specjalista w Centralnej Komisji Egzaminacyjnej i w okręgowej komisji egzaminacyjnej, administrator aplikacji komputerowych w Centralnej Komisji Egzaminacyjnej | XIV-XVII | wyższe | 7 |
5 | Zastępca kierownika wydziału organizacyjno-administracyjnego w okręgowej komisji egzaminacyjnej | XIV-XVI | wyższe | 7 |
starszy specjalista | 6 | |||
6 | Specjalista | XIII-XV | wyższe | 5 |
7 | Samodzielny referent, | XI-XIII | średnie | 6 |
| starszy księgowy, | 4 | ||
| programista | 6 | ||
8 | Starszy kasjer | X-XIII | średnie | 4 |
9 | Starszy referent | VIII-XII | średnie | 4 |
10 | Kasjer | IX-XI | średnie | – |
1 | 2 | 3 | 4 | 5 |
11 | Referent, | VI-XI | średnie | – |
C. Pracownicy warsztatów szkolnych szkół zawodowych | ||||
1 | Kierownik biura warsztatowego | XVI-XIX | wyższe | 7 |
2 | Główny specjalista | XIV-XVI | wyższe | 6 |
3 | Zastępca głównego księgowego, starszy specjalista | XIII-XV | wyższe | 5 |
4 | Kierownik robót, | XII-XV | średnie | 7 |
kierownik sekcji | ||||
5 | Mistrz, | XI-XIV | średnie | 6 |
6 | Kierownik magazynu, | X-XIII | średnie | 4 |
7 | Samodzielny magazynier, | IX-XIII | średnie | 4 |
8 | Starszy: laborant, referent | VIII-XII | średnie | 4 |
księgowy | – | |||
9 | Magazynier, | VIII-XI | średnie | 3 |
| starsza maszynistka | – | ||
10 | Sekretarz, | VI-XI | średnie | 1 |
11 | Maszynistka | VII-X | średnie | – |
D. Pracownicy obsługi | ||||
1 | Konserwator maszyn, | IX-XIII | średnie | 4 |
2 | Kierowca autobusu | X-XI | według odrębnych przepisów | |
| kierowca samochodu ciężarowego | IX-X | ||
| kierowca samochodu osobowego | VII-VIII |
1 | 2 | 3 | 4 | 5 |
3 | Starszy strażnik w zakładzie poprawczym albo w schronisku dla nieletnich | VII-XIII | średnie | 4 |
4 | Starszy rzemieślnik | VII-XII | średnie | 4 |
5 | Rzemieślnik (ślusarz, mechanik, elektrotechnik, murarz, stolarz, ogrodnik, fotograf, montażysta wystaw itp.) | VII-XI | zasadnicze | – |
| palacz c.o. | podstawowe i kurs dla palaczy | – | |
| starszy strażnik | podstawowe | 2 | |
| starszy woźny, | – | ||
6 | Strażnik w zakładzie poprawczym albo w schronisku dla nieletnich | VI-XI | podstawowe | – |
7 | Starszy portier, | VI-IX | podstawowe | – |
8 | Szatniarz, | III–VIII | podstawowe | – |
9 | Goniec | I-V | podstawowe | – |
III. Pracowników zatrudnionych w jednostkach organizacyjnych, o których mowa w § 1 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia
Lp. | Stanowisko | Kategoria zaszeregowania | Wymagane kwalifikacje*) | |
wykształcenie | liczba lat pracy | |||
1 | 2 | 3 | 4 | 5 |
1 | Naczelnik wydziału | XIV-XV | wyższe | 6 |
2 | Główny specjalista | XII-XIII | wyższe | 6 |
3 | Radca prawny | według odrębnych i przepisów | ||
4 | Starszy specjalista | X-XII | wyższe | 4 |
5 | Specjalista | IX-XI | wyższe | 2 |
6 | Samodzielny księgowy | VIII-X | wyższe | 2 |
średnie | 4 | |||
7 | Samodzielny referent | VII–IX | wyższe | – |
średnie | 2 | |||
8 | Księgowy | VI-VIII | średnie | – |
9 | Starszy referent | V-VII | średnie | 1 |
10 | Sekretarka | IV-VI | średnie | – |
11 | Referent | III-V | średnie | – |
12 | Sprzątaczka, portier, dozorca | II-IV | podstawowe | – |
13 | Goniec | I–III | podstawowe | – |
|
*) Wymagane kwalifikacje dla pracowników służby bezpieczeństwa i higieny pracy określają odrębne przepisy.
Załącznik nr 3
WYKAZ STANOWISK UPRAWNIONYCH DO DODATKU FUNKCYJNEGO ORAZ TABELA STAWEK DODATKU FUNKCYJNEGO
I. Wykaz stanowisk uprawnionych do dodatku funkcyjnego w szkołach
Lp. | Stanowisko | Stawka dodatku funkcyjnego |
1 | 2 | 3 |
I. Pracownicy szkół i placówek oświatowych | ||
1 | Kierownik: wydziału ekonomiczno-administracyjnego. pracowni informatycznej w Centralnej Komisji Egzaminacyjnej | 4–6 |
2 | Radca prawny | 3–6 |
3 | Kierownik wydziału organizacyjno-administracyjnego w okręgowej komisji egzaminacyjnej | 3–6 |
4 | Zastępca kierownika wydziału ekonomiczno-administracyjnego w Centralnej Komisji Egzaminacyjnej | 3–5 |
5 | Zastępca kierownika wydziału organizacyjno-administracyjnego w okręgowej komisji egzaminacyjnej | 2–5 |
6 | Kierownik gospodarczy, | 2–4 |
II. Pracownicy warsztatów szkolnych | ||
1 | Kierownik biura warsztatowego | 2–6 |
2 | Główny specjalista*) | 2–4 |
3 | Kierownik robót, | 1–3 |
4 | Kierownik sekcji, | 1–2 |
|
*) Głównemu specjaliście przyznaje się dodatek funkcyjny w przypadku, gdy ze względów organizacyjnych nie przewiduje się w warsztatach stanowiska kierownika biura warsztatowego, a kierowanie pracą w zakresie jednej z wymienionych komórek powierza się głównemu specjaliście.
II. Wykaz stanowisk uprawnionych do dodatku funkcyjnego w jednostkach organizacyjnych, o których mowa w § 1 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia
Lp. | Stanowisko | Stawka dodatku funkcyjnego |
1 | 2 | 3 |
1 | Naczelnik wydziału | 2–3 |
2 | Główny specjalista, radca prawny | 1–2 |
III. Tabela stawek dodatku funkcyjnego
A. dla pracowników szkół
Stawka dodatku funkcyjnego | Procent najniższego wynagrodzenia zasadniczego |
1 | 5–15 |
2 | 6–20 |
3 | 8–30 |
4 | 10–50 |
5 | 12–70 |
6 | 15–100 |
B. dla pracowników zatrudnionych w jednostkach organizacyjnych, o których mowa w § 1 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia
Stawka dodatku funkcyjnego | Procent najniższego wynagrodzenia zasadniczego |
1 | 50–105 |
2 | 60–120 |
3 | 70–135 |
Załącznik nr 4
WYSOKOŚĆ I WARUNKI PRZYZNAWANIA DODATKU SPECJALNEGO ZA TRUDNĄ PRACĘ
1. Dodatek specjalny za trudną pracę z nieletnimi jest ustalany w relacji procentowej do wynagrodzenia zasadniczego.
WYKAZ PRACOWNIKÓW UPRAWNIONYCH DO DODATKU ORAZ WYSOKOŚĆ DODATKU
Wyszczególnienie | Kategoria placówki | ||
I | II | III | |
Lekarze, felczerzy, pielęgniarki, higienistki, instruktor terapii uzależnień, strażnicy, pracownicy biur warsztatów szkolnych, instruktorzy praktycznej nauki zawodu, asystent wychowawcy, pracownicy obsługi, robotnicy | 40 % | 35 % | 30 % |
Pracownicy administracyjno-ekonomiczni | 35 % | 30 % | 25 % |
2. Pracownikowi posiadającemu 25-letni staż pracy w placówkach resocjalizacyjnych i diagnostycznych dyrektor placówki lub kierownik rodzinnego ośrodka diagnostyczno-konsultacyjnego może podwyższyć o 10 % wysokość najwyższego dodatku specjalnego za trudną pracę, przewidzianego dla danej grupy pracowników.
3. Dodatek nie przysługuje:
1) w okresie zawieszenia w pełnieniu czynności służbowych;
2) za okres przekraczający 2 miesiące niepełnienia obowiązków służbowych z innych przyczyn niż określone w pkt 1.
4. Do poszczególnych kategorii placówek zalicza się:
1) do I kategorii:
a) zakłady poprawcze resocjalizacyjne:
– o charakterze zamkniętym dla wielokrotnych uciekinierów z zakładów o charakterze otwartym i półotwartym,
– o wzmożonym nadzorze wychowawczym dla nieletnich o wysokim stopniu demoralizacji,
b) zakłady resocjalizacyjno-rewalidacyjne dla nieletnich upośledzonych umysłowo,
c) zakłady resocjalizacyjno-terapeutyczne dla nieletnich:
– z zaburzeniami psychicznymi lub innymi zaburzeniami osobowości,
– uzależnionych od środków odurzających lub psychotropowych,
– nosicieli wirusa HIV,
d) schroniska dla nieletnich:
– zwykłe,
– interwencyjne,
e) zakłady poprawcze prowadzone łącznie ze schroniskami dla nieletnich;
2) do II kategorii – zakłady poprawcze resocjalizacyjne:
a) o charakterze otwartym: młodzieżowe ośrodki adaptacji społecznej,
b) o charakterze półotwartym;
3) do III kategorii:
a) placówki resocjalizacyjne dla wychowanków umieszczonych przez sądy powszechne w związku z popełnieniem czynu karalnego,
b) rodzinne ośrodki diagnostyczno-konsultacyjne.
- Data ogłoszenia: 2008-05-14
- Data wejścia w życie: 2008-05-14
- Data obowiązywania: 2016-01-01
- Dokument traci ważność: 2017-04-11
- ROZPORZĄDZENIE MINISTRA PRACY I POLITYKI SPOŁECZNEJ z dnia 17 marca 2009 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków wynagradzania za pracę i przyznawania innych świadczeń związanych z pracą dla pracowników niebędących nauczycielami, zatrudnionych w szkołach i placówkach oświatowych prowadzonych przez organy administracji rządowej oraz w niektórych innych jednostkach organizacyjnych
- ROZPORZĄDZENIE MINISTRA PRACY I POLITYKI SPOŁECZNEJ z dnia 13 maja 2010 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków wynagradzania za pracę i przyznawania innych świadczeń związanych z pracą dla pracowników niebędących nauczycielami, zatrudnionych w szkołach i placówkach oświatowych prowadzonych przez organy administracji rządowej oraz w niektórych innych jednostkach organizacyjnych
- ROZPORZĄDZENIE MINISTRA RODZINY, PRACY I POLITYKI SPOŁECZNEJ z dnia 22 grudnia 2015 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków wynagradzania za pracę i przyznawania innych świadczeń związanych z pracą dla pracowników niebędących nauczycielami, zatrudnionych w szkołach i placówkach oświatowych prowadzonych przez organy administracji rządowej oraz w niektórych innych jednostkach organizacyjnych
REKLAMA
Dziennik Ustaw
REKLAMA
REKLAMA