REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw - rok 2008 nr 54 poz. 335

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI1)

z dnia 18 marca 2008 r.

w sprawie organizacji pełnienia służby w systemie skoszarowanym w Straży Granicznej

Tekst pierwotny

Na podstawie art. 35a ust. 3 ustawy z dnia 12 października 1990 r. o Straży Granicznej (Dz. U. z 2005 r. Nr 234, poz. 1997, z późn. zm.2)) zarządza się, co następuje:

§ 1.
Rozporządzenie reguluje organizację pełnienia służby w systemie skoszarowanym, warunki i tryb kierowania do pełnienia tej służby oraz sposób jej pełnienia przez funkcjonariuszy Straży Granicznej, zwanych dalej „funkcjonariuszami”.
§ 2.
Użyte w rozporządzeniu określenia oznaczają:

1) czas pozasłużbowy – czas wolny od zajęć służbowych i wykonywania obowiązków służbowych, pozostawiony do dyspozycji funkcjonariusza;

2) dni wolne od zajęć służbowych – niedziele, święta państwowe oraz inne dni wolne od służby ustalone na podstawie przepisów rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 17 czerwca 2002 r. w sprawie rozkładu czasu służby funkcjonariuszy Straży Granicznej (Dz. U. Nr 82, poz. 748);

3) kierownik jednostki organizacyjnej – komendanta oddziału Straży Granicznej, komendanta ośrodka szkolenia Straży Granicznej, komendanta placówki Straży Granicznej, komendanta dywizjonu Straży Granicznej;

4) kierownik komórki organizacyjnej – dyrektora lub kierownika komórki organizacyjnej Komendy Głównej Straży Granicznej;

5) komórka jednostki organizacyjnej – wydział, zakład, zespół, sekcję, pododdział szkolny, grupę szkoleniową, grupę wchodzącą w skład jednostki organizacyjnej Straży Granicznej;

6) bezpośredni przełożony – funkcjonariusza wyznaczonego przez kierownika jednostki organizacyjnej lub kierownika komórki organizacyjnej.

§ 3.
W sytuacji podwyższonej gotowości operacyjnej, wymagającej użycia przez Straż Graniczną zwiększonej liczby sił i środków, w związku z potrzebą intensyfikacji działań związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa państwa, nienaruszalności granicy państwowej, ładu i porządku publicznego, przeciwdziałania i usuwania skutków klęsk żywiołowych, Komendant Główny Straży Granicznej może, w drodze decyzji lub rozkazu na pisemny wniosek kierownika jednostki organizacyjnej lub kierownika komórki organizacyjnej, skierować funkcjonariusza do pełnienia służby w systemie skoszarowanym.
§ 4.
Do pełnienia służby w systemie skoszarowanym nie kieruje się jednocześnie obojga rodziców sprawujących pieczę nad małoletnimi dziećmi.
§ 5.
1. Skierowanie do pełnienia służby, o której mowa w § 3, nie może przekraczać 6 miesięcy.

2. W okresie 2 lat od zakończenia jej pełnienia funkcjonariusz może być po raz kolejny do niej skierowany tylko za jego pisemną zgodą.

§ 6.
Służba w systemie skoszarowanym jest pełniona przez całą dobę.
§ 7.
1. Organizację służby w systemie skoszarowanym ustalają:

1) kierownicy jednostek organizacyjnych – w podległych im jednostkach organizacyjnych Straży Granicznej;

2) kierownicy komórek organizacyjnych – w podległych im komórkach organizacyjnych Komendy Głównej Straży Granicznej.

2. Ustalając organizację służby w systemie skoszarowanym, określa się dzienny tok służby oraz wyznacza się miejsce zakwaterowania i przebywania funkcjonariuszy.

§ 8.
1. Kierownicy, o których mowa w § 7 ust. 1, określając dzienny tok służby, kierują się zadaniami stawianymi funkcjonariuszom, warunkami zakwaterowania, możliwościami bazy szkoleniowej oraz ustaleniami zawartymi w obowiązujących programach szkolenia.

2. Dzienny tok służby określa w szczególności godziny:

1) pobudki i capstrzyku;

2) przerw na posiłki;

3) szkoleń programowych;

4) obsługi uzbrojenia i sprzętu;

5) prac porządkowo-gospodarczych;

6) czasu pozasłużbowego;

7) apeli, odpraw i instruktaży.

3. W dziennym toku służby uwzględnia się:

1) 8-godzinny czas snu w ciągu doby;

2) organizację żywienia z przerwami między posiłkami do 6 godzin, z wyjątkiem okresu pomiędzy kolacją a śniadaniem;

3) czas pozasłużbowy od 2 do 4 godzin w dni, które nie są dniami wolnymi od zajęć służbowych.

§ 9.
1. Funkcjonariusze pełnią służbę zgodnie z dziennym tokiem służby, o którym mowa w § 8 ust. 2.

2. Kierownik jednostki organizacyjnej lub kierownik komórki organizacyjnej sprawuje nadzór nad przestrzeganiem dziennego toku służby przez podległych mu funkcjonariuszy.

3. W szczególnie uzasadnionych okolicznościach bezpośredni przełożony za zgodą kierownika, o którym mowa w § 7 ust. 1, może zarządzić zmiany w dziennym toku służby obowiązującym podległych mu funkcjonariuszy.

§ 10.
1. Funkcjonariusza kwateruje się na terenie jednostki organizacyjnej Straży Granicznej lub komórki organizacyjnej Komendy Głównej Straży Granicznej, w której pełni służbę.

2. Utrzymanie porządku pomieszczeń przeznaczonych do snu i wypoczynku należy do zakwaterowanych w nich funkcjonariuszy.

§ 11.
1. Funkcjonariusze spożywają posiłki w miejscu do tego wyznaczonym w obiektach Straży Granicznej.

2. W uzasadnionych przypadkach spowodowanych brakiem możliwości przygotowania posiłków w obiektach Straży Granicznej kierownik, o którym mowa w § 7 ust. 1, może zezwolić na inne miejsce spożywania posiłków.

§ 12.
1. W dni wolne od zajęć służbowych:

1) nie ogłasza się pobudki;

2) można przeprowadzać odprawy w celu sprawdzenia stanu osobowego funkcjonariuszy;

3) nie prowadzi się szkolenia programowego, w uzasadnionych przypadkach kierownik, o którym mowa w § 7 ust. 1, może zarządzić przeprowadzenie szkoleń dodatkowych.

2. Czas szkoleń, o których mowa w ust. 1 pkt 3, nie może przekraczać 6 godzin dziennie.

§ 13.
1. W czasie pozasłużbowym funkcjonariusz przebywa w miejscu zakwaterowania. W innych miejscach na terenie obiektów Straży Granicznej funkcjonariusz może przebywać po uzyskaniu zgody bezpośredniego przełożonego, a w czasie jego nieobecności – zgody służby dyżurnej operacyjnej.

2. Po uzyskaniu zgody bezpośredniego przełożonego na wyjście poza miejsce zakwaterowania funkcjonariusz powiadamia o tym fakcie służbę dyżurną operacyjną.

§ 14.
1. W czasie pozasłużbowym funkcjonariusze mogą nosić ubrania cywilne.

2. W przypadku uczestnictwa w zajęciach sportowych, w miejscu zakwaterowania i poza obiektami Straży Granicznej funkcjonariusze mogą nosić odzież sportową.

§ 15.
1. Funkcjonariusze mogą w celach pozasłużbowych opuszczać teren jednostki organizacyjnej Straży Granicznej lub komórki organizacyjnej Komendy Głównej Straży Granicznej, w której pełnią służbę, za zgodą właściwych przełożonych.

2. Fakt opuszczenia terenu jednostki organizacyjnej Straży Granicznej lub komórki organizacyjnej Komendy Głównej Straży Granicznej, o którym mowa w ust. 1, oraz fakt powrotu odnotowuje się w prowadzonej dokumentacji związanej z pełnieniem służby w systemie skoszarowanym.

§ 16.
Dokumentację związaną z pełnieniem służby w systemie skoszarowanym stanowią:

1) książka służby;

2) plan służby;

3) książka poleceń;

4) książka ewidencji wydanych do służby broni i sprzętu;

5) książka telefonogramów;

6) książka depozytów;

7) teczka materiałów dotyczących współdziałania z innymi organami;

8) teczka obowiązujących przepisów prawnych, wytycznych w układzie problemowym;

9) teczka wzorów używanych druków;

10) dokumentacja alarmowa.

§ 17.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji: G. Schetyna

 

1) Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji kieruje działem administracji rządowej – sprawy wewnętrzne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 3 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 16 listopada 2007 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji (Dz. U. Nr 216, poz. 1604).

2) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2006 r. Nr 104, poz. 708 i 711 i Nr 170, poz. 1218 oraz z 2007 r. Nr 57, poz. 390 i Nr 82, poz. 558.

REKLAMA

Dziennik Ustaw

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA