REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw - rok 2007 nr 216 poz. 1611

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ŚRODOWISKA1)

z dnia 6 listopada 2007 r.

w sprawie stażu adaptacyjnego i testu umiejętności w toku postępowania o uznanie kwalifikacji do wykonywania zawodów regulowanych w dziedzinie geologii

Tekst pierwotny

Na podstawie art. 15 ustawy z dnia 26 kwietnia 2001 r. o zasadach uznawania nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej kwalifikacji do wykonywania zawodów regulowanych (Dz. U. Nr 87, poz. 954, z późn. zm.2)) zarządza się, co następuje:

Rozdział 1

Przepisy ogólne

§ 1. Rozporządzenie określa:

1) warunki, sposób i tryb odbywania stażu adaptacyjnego, sposób i tryb wykonywania nadzoru nad odbywaniem stażu adaptacyjnego oraz oceny umiejętności nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej, Konfederacji Szwajcarskiej lub w państwach członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) – stronach umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym przez wnioskodawcę, a także sposób ustalania kosztów odbywania stażu adaptacyjnego oraz tryb ich ponoszenia,

2) warunki, sposób i tryb przeprowadzania testu umiejętności oraz oceny wykazanych przez wnioskodawcę umiejętności, nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej, Konfederacji Szwajcarskiej lub w państwach członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) – stronach umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym, a także sposób ustalania kosztów przeprowadzania testu umiejętności oraz tryb ich ponoszenia

– w toku postępowania w sprawie uznania kwalifikacji do wykonywania zawodów regulowanych w dziedzinie geologii, zwanego dalej „postępowaniem”.

§ 2.
Użyte w rozporządzeniu określenia oznaczają:

1) ustawa – ustawę z dnia 26 kwietnia 2001 r. o zasadach uznawania nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej kwalifikacji do wykonywania zawodów regulowanych;

2) Biuletyn – Biuletyn Informacji Publicznej w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (Dz. U. Nr 112, poz. 1198, z późn. zm.3));

3) organ prowadzący postępowanie – ministra właściwego do spraw środowiska lub podmiot wskazany w trybie określonym w art. 4a ust. 3 ustawy z dnia 4 września 1997 r. o działach administracji rządowej (Dz. U. z 2007 r. Nr 65, poz. 437, Nr 107, poz. 732, Nr 120, poz. 818 i Nr 173, poz. 1218);

4) zawód regulowany w dziedzinie geologii – kwalifikacje wymagane od osób wykonujących, dozorujących i kierujących określoną kategorią prac geologicznych, wymienioną w rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 19 czerwca 2006 r. w sprawie kategorii prac geologicznych, kwalifikacji do wykonywania, dozorowania i kierowania tymi pracami oraz sposobu postępowania w sprawach stwierdzania kwalifikacji (Dz. U. Nr 124, poz. 865).

§ 3.
Staż adaptacyjny albo test umiejętności prowadzi się dla poszczególnych zawodów w dziedzinie geologii; jeżeli wnioskodawca wnosi o uznanie kwalifikacji zawodowych dla więcej niż jednego rodzaju zawodu w dziedzinie geologii, staż adaptacyjny albo test umiejętności przeprowadza się osobno dla każdego zawodu.
§ 4.
1. Odbycie stażu adaptacyjnego albo przystąpienie do testu umiejętności stwierdza właściwy organ prowadzący postępowanie w postanowieniu wydanym w toku postępowania.

2. W postanowieniu, o którym mowa w ust. 1, określa się długość stażu adaptacyjnego oraz ustala jego program.

3. Wnioskodawca, po otrzymaniu postanowienia, o którym mowa w ust. 1, dokonuje wyboru między stażem adaptacyjnym a testem umiejętności i powiadamia o tym organ prowadzący postępowanie.

§ 5.
1. Organ prowadzący postępowanie upowszechnia w Biuletynie na stronach podmiotowych ministra właściwego do spraw środowiska informacje o wymaganiach kwalifikacyjnych dla poszczególnych zawodów w dziedzinie geologii, wykazy literatury pomocnej przy uzupełnianiu wiedzy niezbędnej dla spełnienia tych wymagań, przykłady testów umiejętności, a także informacje o jednostkach, w których mogą być odbywane staże adaptacyjne, oraz omówienie wniosków z odbytych staży.

2. Upowszechnianie, o których mowa w ust. 1, następuje z zachowaniem przepisów o ochronie danych osobowych.

§ 6.
Staż adaptacyjny i test umiejętności przeprowadza się w języku polskim.

Rozdział 2

Staż adaptacyjny

§ 7. 1. Staż adaptacyjny może być odbywany u przedsiębiorców w rozumieniu art. 4 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2007 r. Nr 155, poz. 1095 i Nr 180, poz. 1280), w jednostkach organizacyjnych niebędących przedsiębiorcami, których przedmiot działania obejmuje prowadzenie prac geologicznych, a także w urzędach organów administracji geologicznej, zwanych dalej „jednostkami”.

2. Wnioskodawca w powiadomieniu, o którym mowa w § 4 ust. 3, może wskazać jednostkę prowadzącą prace geologiczne, do których wykonywania niezbędne są kwalifikacje, o których uznanie występuje, gotową do nawiązania z wnioskodawcą stosunku prawnego, o którym mowa w art. 2 pkt 16 ustawy, w celu odbycia przez niego stażu adaptacyjnego.

3. Wnioskodawca przedstawia organowi prowadzącemu postępowanie oświadczenie jednostki, o której mowa w ust. 2, o gotowości nawiązania przez nią stosunku prawnego z wnioskodawcą.

4. W dokumencie, o którym mowa w ust. 3, jednostka określa:

1) rodzaj stosunku prawnego;

2) termin, w jakim nawiąże stosunek prawny;

3) okres, na jaki nawiąże stosunek prawny;

4) informację o obowiązkach, jakie powierzy wnioskodawcy;

5) koszty odbywania przez wnioskodawcę stażu adaptacyjnego.

§ 8.
1. Staż adaptacyjny odbywa się pod nadzorem opiekuna stażu adaptacyjnego, którym jest geolog posiadający kwalifikacje, o których uznanie występuje wnioskodawca.

2. Kierownik jednostki, w której odbywa się staż adaptacyjny, wyznacza i dokonuje zmiany opiekuna stażu adaptacyjnego.

3. Zmiana opiekuna stażu adaptacyjnego może nastąpić w przypadku:

1) braku możliwości dalszego pełnienia czynności nadzoru nad wnioskodawcą;

2) umotywowanego wniosku, złożonego przez wnioskodawcę nie później niż na trzy miesiące przed zakończeniem stażu adaptacyjnego;

3) umotywowanej prośby opiekuna stażu adaptacyjnego, złożonej nie później niż trzy miesiące przed zakończeniem stażu adaptacyjnego.

4. Opiekun sprawuje nadzór nad przebiegiem stażu adaptacyjnego wnioskodawcy, w szczególności przez:

1) kontrolę realizacji programu stażu adaptacyjnego;

2) kontrolę obecności wnioskodawcy w okresie stażu adaptacyjnego;

3) gromadzenie informacji o przebiegu stażu adaptacyjnego.

§ 9.
Staż adaptacyjny odbywa się zgodnie z programem stażu adaptacyjnego, o którym mowa w § 4 ust. 2.
§ 10.
1. Program stażu adaptacyjnego ustala się z uwzględnieniem:

1) świadectw i dyplomów oraz innych dokumentów potwierdzających posiadane przez wnioskodawcę kwalifikacje;

2) dotychczasowego doświadczenia zawodowego wnioskodawcy;

3) różnic wynikających ze specyfiki zawodu regulowanego w Rzeczypospolitej Polskiej i w państwie wnioskodawcy, w tym dotyczących niezbędnej do wykonywania danego zawodu w dziedzinie geologii znajomości prawa polskiego.

2. Program stażu adaptacyjnego, o którym mowa w § 4 ust. 2, jest ustalany dla każdego wnioskodawcy indywidualnie, po szczegółowej analizie kwalifikacji wynikających z materiału dowodowego zgromadzonego w toku postępowania w sprawie uznania kwalifikacji oraz w oparciu o zakres wiedzy, jaki jest niezbędny dla spełnienia wymagań kwalifikacyjnych określonych dla zawodów regulowanych w dziedzinie geologii.

3. Wyliczenia kosztów związanych z odbywaniem przez wnioskodawcę stażu adaptacyjnego dokonuje jednostka, w której staż adaptacyjny ma się odbywać, na podstawie szacunkowych wydatków, które będą ponoszone przez jednostkę, ustalonych z uwzględnieniem programu i czasu trwania stażu adaptacyjnego, wynagrodzenia opiekuna stażu adaptacyjnego oraz wydatków organizacyjno-technicznych związanych ze stażem adaptacyjnym.

4. Wnioskodawca ponosi koszty, o których mowa w ust. 3, jednorazowo albo w równych ratach miesięcznych płatnych z góry do 10 dnia każdego miesiąca, za dany okres rozliczeniowy, na rachunek bankowy jednostki, w której odbywa się staż adaptacyjny, wskazany przez jej kierownika.

5. W przypadku odbywania stażu w ramach stosunku pracy albo na podstawie odpłatnej umowy cywilnoprawnej, opłata z tytułu odbywania przez wnioskodawcę stażu może być, za zgodą wnioskodawcy wyrażoną na piśmie, potrącona z jego wynagrodzenia.

§ 11.
1. W uzasadnionych przypadkach, w tym w przypadku niezaliczenia stażu adaptacyjnego, na umotywowany wniosek złożony przez wnioskodawcę, w terminie 14 dni od dnia otrzymania zawiadomienia o niezaliczeniu stażu adaptacyjnego, organ prowadzący postępowanie może przedłużyć staż adaptacyjny na czas określony.

2. Do przedłużonego stażu adaptacyjnego przepisy § 7–10 stosuje się odpowiednio.

3. Organ prowadzący postępowanie przedłuża lub odmawia przedłużenia stażu adaptacyjnego, po zapoznaniu się z opinią o dotychczasowym jego przebiegu, sporządzoną przez kierownika jednostki, w której odbywa się staż adaptacyjny.

§ 12.
1. Prawidłowy przebieg stażu adaptacyjnego zapewnia kierownik jednostki, w której odbywa się staż.

2. Opiekun stażu adaptacyjnego informuje kierownika jednostki o realizacji przez wnioskodawcę zadań wynikających z programu stażu adaptacyjnego.

§ 13.
1. Oceny stażu adaptacyjnego dokonują wspólnie opiekun stażu adaptacyjnego i kierownik jednostki, w której odbył się staż adaptacyjny, nie później niż w terminie 14 dni od dnia zakończenia stażu.

2. Przy dokonywaniu oceny stażu adaptacyjnego uwzględnia się poprawność merytoryczną wykonania powierzonych obowiązków, w szczególności w zakresie dozoru prac geologicznych, sporządzania projektów prac geologicznych i dokumentacji geologicznych.

3. Oceny stażu adaptacyjnego dokonuje się w formie opinii jednostki, w której odbył się staż adaptacyjny, i potwierdza się ją podpisami kierownika jednostki i opiekuna stażu adaptacyjnego.

4. Ocena stażu adaptacyjnego powinna zawierać uzasadnione stwierdzenie o przysposobieniu lub nieprzysposobieniu do samodzielnego wykonywania zawodu.

§ 14.
Kierownik jednostki, w której staż odbył się, przekazuje ocenę stażu adaptacyjnego wnioskodawcy oraz organowi prowadzącemu postępowanie, w terminie 7 dni od jej sporządzenia.

Rozdział 3

Test umiejętności

§ 15. Test umiejętności przeprowadza Główna Geologiczna Komisja Egzaminacyjna, o której mowa w rozporządzeniu wymienionym w § 2 pkt 4, zwana dalej „komisją egzaminacyjną”, w zespołach egzaminacyjnych w składach trzyosobowych.

§ 16.
O terminie, miejscu przeprowadzenia, szczegółowym zakresie testu umiejętności oraz wysokości opłaty za przeprowadzenie testu umiejętności zawiadamia się wnioskodawcę, co najmniej na 30 dni przed wyznaczonym dniem przeprowadzenia testu umiejętności.
§ 17.
1. Koszty związane z przeprowadzeniem testu umiejętności ustala organ, przy którym działa komisja egzaminacyjna, o której mowa w § 15, nie później niż 14 dni przed dniem przeprowadzenia testu, na podstawie rzeczywistych wydatków ponoszonych przez organ z tytułu przeprowadzania testu umiejętności, z uwzględnieniem wydatków związanych z wynagrodzeniem członków zespołu egzaminacyjnego oraz wydatków organizacyjno-technicznych testu.

2. Koszty związane z przeprowadzeniem testu umiejętności wnioskodawca wnosi na rachunek bankowy lub w kasie urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw środowiska, przy którym działa komisja egzaminacyjna, po otrzymaniu zawiadomienia o terminie egzaminu, o którym mowa w § 16.

3. Przystępując do testu umiejętności, wnioskodawca okazuje dokument potwierdzający poniesienie kosztów związanych z przeprowadzeniem testu umiejętności oraz dokument potwierdzający tożsamość.

4. Nieponiesienie kosztów związanych z przeprowadzeniem testu umiejętności powoduje niedopuszczenie wnioskodawcy do odbycia testu umiejętności.

§ 18.
1. Test umiejętności opracowuje komisja egzaminacyjna z uwzględnieniem:

1) świadectw i dyplomów oraz innych dokumentów potwierdzających posiadane przez wnioskodawcę kwalifikacje;

2) dotychczasowego doświadczenia zawodowego wnioskodawcy;

3) różnic wynikających ze specyfiki zawodu regulowanego w Rzeczypospolitej Polskiej i w państwie wnioskodawcy, w tym dotyczących niezbędnej do wykonywania danego zawodu w dziedzinie geologii znajomości prawa polskiego.

2. Test umiejętności składa się z dwóch etapów: pisemnego, przeprowadzonego w formie testu, oraz ustnego.

3. Część pisemna testu umiejętności składa się z co najmniej sześćdziesięciu pytań, umożliwiających sprawdzenie wiedzy w zakresie wynikającym z różnicy w programie kształcenia i szkoleń odbytych przez wnioskodawcę, w tym znajomości przepisów prawa w dziedzinie prawa geologicznego i górniczego, prawa wodnego, prawa budowlanego, prawa ochrony środowiska – w stopniu niezbędnym do wykonywania danego zawodu w dziedzinie geologii, a także wykazanie umiejętności zastosowania wiedzy zawodowej.

4. Etap pisemny testu umiejętności trwa nie dłużej niż 120 minut.

5. Do etapu ustnego dopuszcza się osoby, które w etapie pisemnym odpowiedziały poprawnie na co najmniej 75 % pytań.

6. Zakres przedmiotowy części ustnej testu umiejętności dostosowuje się – indywidualnie dla każdego wnioskodawcy – do danego zawodu w dziedzinie geologii, w którym ma nastąpić uznanie kwalifikacji.

7. Etap ustny obejmuje trzy pytania, sprawdzające znajomość przepisów prawa geologicznego i górniczego, prawa ochrony środowiska i – w zależności od określonej kategorii prac geologicznych – prawa wodnego lub prawa budowlanego, a także sprawdzenie umiejętności praktycznego zastosowania wiedzy zawodowej; etap ustny trwa nie dłużej niż 45 minut. Zaliczenie etapu ustnego następuje po udzieleniu prawidłowych opisowych odpowiedzi na co najmniej dwa pytania.

8. Wynik testu umiejętności określa się jako „pozytywny” w przypadku zaliczenia obu etapów testu i „negatywny” w przypadku niezaliczenia jednego etapu.

9. Z przeprowadzonego testu umiejętności sporządza się protokół, w którym podaje się imiona i nazwiska członków komisji egzaminacyjnej nadzorujących przebieg testu umiejętności, czas rozpoczęcia i zakończenia testu umiejętności oraz ważniejsze okoliczności, jakie nastąpiły w jego trakcie; do protokółu dołącza się pytania testowe, listę osób przystępujących do testu umiejętności oraz końcowe wyniki.

§ 19.
Wynik przeprowadzonego testu umiejętności przewodniczący zespołu egzaminacyjnego przekazuje wnioskodawcy oraz organowi prowadzącemu postępowanie, w terminie 3 dni od ustalenia wyniku.
§ 20.
1. W przypadku negatywnego wyniku testu umiejętności, na wniosek złożony przez wnioskodawcę, organ prowadzący postępowanie umożliwia powtórne jednokrotne przystąpienie do testu umiejętności w najbliższym terminie.

2. Do powtórnego przystąpienia do testu umiejętności przepisy § 15–19 stosuje się odpowiednio.

§ 21.
1. Nieprzystąpienie do testu umiejętności w wyznaczonym terminie bez uzasadnionej przyczyny uważa się za odstąpienie od testu umiejętności.

2. Ponowne przystąpienie do testu umiejętności wymaga złożenia nowego wniosku, chyba że nieprzystąpienie do testu umiejętności nastąpiło z uzasadnionej przyczyny.

3. W przypadku nieprzystąpienia do testu umiejętności lub do jego etapu ustnego z uzasadnionej przyczyny, przepisy § 18 stosuje się odpowiednio.

4. Oceny przyczyny usprawiedliwiającej nieprzystąpienie do testu umiejętności w wyznaczonym terminie dokonuje przewodniczący zespołu egzaminacyjnego, kierując się zasadami określonymi w przepisach o usprawiedliwianiu nieobecności w pracy.

Rozdział 4

Przepisy końcowe

§ 22. Traci moc rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 28 lutego 2005 r. w sprawie stażu adaptacyjnego i testu umiejętności w toku postępowania o uznanie kwalifikacji do wykonywania zawodów regulowanych w dziedzinie geologii (Dz. U. Nr 46, poz. 440).

§ 23.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Minister Środowiska: J. Szyszko

 

1) Minister Środowiska kieruje działem administracji rządowej środowisko, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 lipca 2006 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Środowiska (Dz. U. Nr 131, poz. 922 oraz z 2007 r. Nr 38, poz. 246).

2) Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2002 r. Nr 71, poz. 655, z 2003 r. Nr 190, poz. 1864, z 2004 r. Nr 96, poz. 959, z 2006 r. Nr 12, poz. 62 oraz z 2007 r. Nr 147, poz. 1028 i Nr 176, poz. 1238.

3) Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2002 r. Nr 153, poz. 1271, z 2004 r. Nr 240, poz. 2407 oraz z 2005 r. Nr 64, poz. 565 i Nr 132, poz. 1110.

Metryka
  • Data ogłoszenia: 2007-11-20
  • Data wejścia w życie: 2007-12-05
  • Data obowiązywania: 2007-12-05
  • Dokument traci ważność: 2008-10-20
Brak dokumentów zmieniających.
Brak zmienianych dokumentów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA