REKLAMA
Dziennik Ustaw - rok 2006 nr 152 poz. 1090
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI1)
z dnia 24 sierpnia 2006 r.
w sprawie dokumentów paszportowych oraz trybu postępowania w przypadku ujawnienia fałszerstw lub wad w tych dokumentach oraz w sytuacji ich zniszczenia
Na podstawie art. 20 ust. 2 ustawy z dnia 13 lipca 2006 r. o dokumentach paszportowych (Dz. U. Nr 143, poz. 1027) zarządza się, co następuje:
1) wzory dokumentów paszportowych i wniosków o wydanie dokumentów paszportowych;
2) sposób pobierania danych biometrycznych i zamieszczania ich w dokumentach paszportowych;
3) dokumenty wymagane do otrzymania dokumentów paszportowych;
4) tryb wydawania dokumentów paszportowych, z uwzględnieniem sytuacji, o której mowa w art. 15 ust. 4 ustawy z dnia 13 lipca 2006 r. o dokumentach paszportowych, zwanej dalej „ustawą”;
5) tryb postępowania funkcjonariuszy Straży Granicznej w przypadku ujawnienia w czasie kontroli granicznej fałszerstw lub wad w dokumentach paszportowych oraz w sytuacji zniszczenia dokumentu.
1) paszportu, stanowiący załącznik nr 1 do rozporządzenia;
2) paszportu dyplomatycznego, stanowiący załącznik nr 2 do rozporządzenia;
3) paszportu służbowego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, stanowiący załącznik nr 3 do rozporządzenia;
4) paszportu tymczasowego, stanowiący załącznik nr 4 do rozporządzenia;
5) wniosku o wydanie dokumentów paszportowych, stanowiący załącznik nr 5 do rozporządzenia;
6) kwestionariusza paszportowego na paszport dyplomatyczny lub paszport służbowy Ministerstwa Spraw Zagranicznych, stanowiący załącznik nr 6 do rozporządzenia.
1) wypełniony wniosek o wydanie dokumentu paszportowego;
2) dwie jednakowe kolorowe fotografie o wymiarach 35 x 45 mm, wykonane w ciągu ostatnich 6 miesięcy na jednolitym jasnym tle, mające dobrą ostrość oraz pokazujące wyraźnie oczy i twarz od wierzchołka głowy do górnej części barków, tak aby twarz zajmowała 70–80 % fotografii; fotografia ma przedstawiać osobę bez nakrycia głowy i okularów z ciemnymi szkłami, patrzącą na wprost z otwartymi oczami, nieprzesłoniętymi włosami, z naturalnym wyrazem twarzy i zamkniętymi ustami;
3) odpis skrócony lub zupełny aktu urodzenia – w przypadku ubiegania się o wydanie paszportu po raz pierwszy, jeżeli nie jest możliwe ustalenie tożsamości osoby ubiegającej się o paszport na podstawie innych dokumentów;
4) odpis skrócony aktu małżeństwa, jeżeli osoba ubiegająca się o wydanie paszportu zawarła związek małżeński za granicą;
5) pisemny wniosek przedstawiciela ustawowego lub ustanowionego przez sąd opiekuna – jeżeli o paszport ubiega się osoba nieposiadająca zdolności do czynności prawnych;
6) pisemną zgodę rodziców lub ustanowionych przez sąd opiekunów albo jednego z rodziców, gdy z orzeczenia sądu wynika, że prawo decydowania w sprawie wydania paszportu małoletniemu nie przysługuje drugiemu z rodziców, albo orzeczenie sądu rodzinnego, o którym mowa w art. 13 ust. 1 ustawy, w przypadku braku zgodności stanowisk rodziców lub niemożności uzyskania zgody jednego lub obojga rodziców;
7) dowód uiszczenia opłaty paszportowej.
2. Osoba ubiegająca się o wydanie paszportu i paszportu tymczasowego przedstawia do wglądu dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość i obywatelstwo polskie.
3. Przy ubieganiu się o wydanie małoletniemu paszportu, o którym mowa w art. 21 ust. 2 ustawy, do wniosku o wydanie paszportu załącza się pisemne żądanie rodziców. Żądanie to jest odnotowywane we wniosku paszportowym.
2. Dokumentem poświadczającym uprawnienie do załączenia fotografii przedstawiających osobę w okularach z ciemnymi szkłami jest orzeczenie o niepełnosprawności osoby do 16 roku życia lub orzeczenie o stopniu niepełnosprawności osoby, która ukończyła 16 lat, z powodu wrodzonej lub nabytej wady wzroku, wydane zgodnie z przepisami o orzekaniu o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności.
3. Dokumentem poświadczającym uprawnienie do załączenia fotografii przedstawiającej osobę w nakryciu głowy jest zaświadczenie o przynależności do wspólnoty wyznaniowej.
2. W szczególnie uzasadnionych przypadkach konsul może przyjąć odpisy zagranicznych aktów stanu cywilnego, o których mowa w § 3 ust. 1 pkt 3 i 4, lub inny dokument potwierdzający stan cywilny osoby występującej o wydanie paszportu.
2. W przypadku braku dokumentu potwierdzającego tożsamość i obywatelstwo polskie, potwierdzenie tych danych może nastąpić poprzez pisemne potwierdzenie tożsamości przez organ paszportowy w kraju lub poprzez przyjęcie przez organ paszportowy oświadczenia osoby posiadającej paszport i obywatelstwo polskie.
2. Przekazanie danych, o których mowa w ust. 1, następuje w drodze teletransmisji danych w formie dokumentu elektronicznego.
3. W przypadku gdy teletransmisja jest niemożliwa dane przekazuje się w formie elektronicznej na nośniku elektronicznym przy zapewnieniu bezpieczeństwa przekazywanych danych.
2. Dokument paszportowy wystawiony osobie nieposiadającej zdolności do czynności prawnych odbiera przedstawiciel ustawowy tej osoby.
3. W przypadku, o którym mowa w art. 15 ust. 4 ustawy, konsul może wspólnie z osobą ubiegającą się o wydanie dokumentu paszportowego ustalić inny sposób dostarczenia dokumentu paszportowego zapewniający bezpieczeństwo dokumentu.
2. Osoba odbierająca dokument paszportowy potwierdza jego odbiór własnoręcznym podpisem, składanym na wniosku o wydanie dokumentu paszportowego lub kwestionariuszu paszportowym.
1) funkcjonariusz Straży Granicznej:
a) nie dopuszcza do przekroczenia granicy państwowej,
b) zatrzymuje dokument paszportowy,
c) wydaje osobie przedstawiającej do kontroli dokument paszportowy zaświadczenie potwierdzające jego zatrzymanie oraz
d) dokumentuje realizację czynności, o których mowa w lit. a–c;
2) komendant placówki Straży Granicznej zawiadamia organ paszportowy, który wydał dokument, o niedopuszczeniu do przekroczenia granicy państwowej i jego przyczynie oraz przekazuje temu organowi zatrzymany dokument paszportowy.
2. Wadą, o której mowa w ust. 1, jest w szczególności każde odstępstwo od ustalonych wzorów dokumentów paszportowych lub o charakterze technologiczno-technicznym niebędące fałszerstwem.
1) funkcjonariusz Straży Granicznej:
a) nie dopuszcza do przekroczenia granicy państwowej,
b) zatrzymuje dokument paszportowy i podejmuje działania zgodnie z przepisami Kodeksu postępowania karnego oraz
c) dokumentuje realizację czynności, o których mowa w lit. a i b;
2) komendant placówki Straży Granicznej informuje ministra właściwego do spraw wewnętrznych o niedopuszczeniu do przekroczenia granicy państwowej i jego przyczynie.
Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji: L. Dorn
|
1) Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji kieruje działem administracji rządowej – sprawy wewnętrzne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 3 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 lipca 2006 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji (Dz. U. Nr 131, poz. 919).
Załączniki do rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji
z dnia 24 sierpnia 2006 r (poz. 1090)
Załącznik nr 1
WZÓR PASZPORTU
Skala 1:1,202
Załącznik nr 3
WZÓR PASZPORTU SŁUŻBOWEGO MINISTERSTWA SPRAW ZAGRANICZNYCH
Skala 1:1,202
Załącznik nr 5
WZÓR WNIOSKU O WYDANIE DOKUMENTU PASZPORTOWEGO
Załącznik nr 6
WZÓR KWESTIONARIUSZA PASZPORTOWEGO NA PASZPORT DYPLOMATYCZNY LUB PASZPORT SŁUŻBOWY MINISTERSTWA SPRAW ZAGRANICZNYCH
- Data ogłoszenia: 2006-08-28
- Data wejścia w życie: 2006-08-28
- Data obowiązywania: 2009-06-19
- Dokument traci ważność: 2010-08-20
- ROZPORZĄDZENIE MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI z dnia 28 grudnia 2007 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie dokumentów paszportowych oraz trybu postępowania w przypadku ujawnienia fałszerstw lub wad w tych dokumentach oraz w sytuacji ich zniszczenia
- ROZPORZĄDZENIE MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI z dnia 18 czerwca 2009 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie dokumentów paszportowych oraz trybu postępowania w przypadku ujawnienia fałszerstw lub wad w tych dokumentach oraz w sytuacji ich zniszczenia
REKLAMA
Dziennik Ustaw
REKLAMA
REKLAMA