REKLAMA
Dziennik Ustaw - rok 2006 nr 37 poz. 255
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI I NAUKI1)
z dnia 24 lutego 2006 r.
w sprawie nostryfikacji dyplomów ukończenia studiów wyższych uzyskanych za granicą
Na podstawie art. 192 ust. 4 ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym (Dz. U. Nr 164, poz. 1365) zarządza się, co następuje:
1) rada jednostki organizacyjnej uczelni, uprawnionej do nadawania stopnia doktora określonej dziedziny nauki lub dziedziny sztuki oraz dyscyplin naukowych i artystycznych odpowiadających kierunkowi studiów wyższych, którego ukończenie potwierdzono dyplomem uzyskanym za granicą,
2) w przypadku dyplomu ukończenia studiów wyższych międzykierunkowych, które są prowadzone na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej – rada jednostki organizacyjnej uczelni, wyznaczona przez rektora jako wiodąca, w porozumieniu z radami jednej lub kilku uczelni, z którymi prowadzi wspólnie studia międzykierunkowe, odpowiadające studiom, których ukończenie potwierdzono dyplomem uzyskanym za granicą,
3) w przypadku dyplomu ukończenia studiów wyższych międzykierunkowych, które nie są prowadzone na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej – rada jednostki organizacyjnej uczelni, wyznaczona jako właściwa przez senat uczelni prowadzącej studia na kierunkach objętych programem studiów międzykierunkowych, których ukończenie potwierdzono dyplomem uzyskanym za granicą,
zwana dalej „radą”.
1) oryginałem dyplomu uzyskanego za granicą;
2) kopią świadectwa szkolnego, świadectwa dojrzałości lub dyplomu ukończenia studiów wyższych, na podstawie którego kandydat został przyjęty na studia zakończone wydaniem dyplomu uzyskanego za granicą, o uznanie którego się ubiega;
3) życiorysem w języku polskim;
4) oświadczeniem, że dyplom uzyskany za granicą nie stanowił dotychczas przedmiotu postępowania nostryfikacyjnego w żadnej polskiej uczelni.
2. W przypadku dyplomu ukończenia studiów wyższych międzykierunkowych uzyskanego za granicą podanie wraz z załącznikami, o których mowa w ust. 1, kandydat wnosi do rektora uczelni:
1) prowadzącej studia międzykierunkowe na różnych kierunkach lub wspólnie z innymi uczelniami, odpowiadające studiom, których ukończenie potwierdzono dyplomem uzyskanym za granicą – w przypadku dyplomu, o którym mowa w § 1 pkt 2, albo
2) prowadzącej studia objęte programem studiów międzykierunkowych, których ukończenie potwierdzono dyplomem uzyskanym za granicą – w przypadku dyplomu, o którym mowa w § 1 pkt 3.
3. Rada może zażądać:
1) legalizacji dyplomu, o którym mowa w ust. 1 pkt 1, przez konsula Rzeczypospolitej Polskiej urzędującego w państwie, w którym został uzyskany dyplom, lub przedstawicielstwo dyplomatyczne lub konsularne państwa, w którego systemie edukacji działa instytucja, która wydała dyplom, z zastrzeżeniem ust. 4;
2) przedstawienia dokumentów stwierdzających przebieg studiów, w szczególności indeksu, arkusza ocen, suplementu do dyplomu lub przedstawienia pracy dyplomowej;
3) tłumaczenia na język polski dokumentów, o których mowa w ust. 1 pkt 1 i 2, oraz dokumentów stwierdzających przebieg studiów, o których mowa w pkt 2, sporządzonego lub poświadczonego przez właściwego konsula Rzeczypospolitej Polskiej lub przez tłumacza przysięgłego wpisanego na listę tłumaczy przysięgłych prowadzoną przez Ministra Sprawiedliwości.
4. Jeżeli dyplom, o którym mowa w ust. 1 pkt 1, został wydany przez instytucję działającą w systemie edukacji państwa będącego stroną Konwencji znoszącej wymóg legalizacji zagranicznych dokumentów urzędowych, sporządzonej w Hadze dnia 5 października 1961 r. (Dz. U. z 2005 r. Nr 112, poz. 938 i 939), rada może zażądać przedstawienia apostille, umieszczonej na oryginale dyplomu albo dołączonej do dokumentu.
2. Na postanowienie o odmowie wszczęcia postępowania nostryfikacyjnego służy zażalenie do rektora.
1) uznania dyplomu uzyskanego za granicą za równorzędny z dyplomem ukończenia studiów wyższych uzyskanym w kraju;
2) odmowy uznania dyplomu uzyskanego za granicą.
2. Rada przed podjęciem uchwały, o której mowa w ust. 1, w terminie trzech miesięcy od dnia przedstawienia przez kandydata wszystkich niezbędnych dokumentów, może podjąć uchwałę o konieczności zaliczenia przez kandydata zajęć dydaktycznych lub zdania określonych egzaminów.
3. Postępowanie nostryfikacyjne zostaje zakończone w terminie trzech miesięcy od dnia przedstawienia przez kandydata wszystkich niezbędnych dokumentów.
4. W przypadku podjęcia uchwały o konieczności zaliczenia przez kandydata zajęć dydaktycznych lub zdania określonych egzaminów postępowanie nostryfikacyjne zostaje zakończone w terminie miesiąca od dnia wpływu dokumentów potwierdzających wykonanie tej uchwały.
5. Od uchwał, o których mowa w ust. 1, kandydatowi przysługuje odwołanie do senatu uczelni.
2. Zaświadczenie, o którym mowa w ust. 1, należy okazywać łącznie z oryginałem dyplomu uzyskanego za granicą.
2. W przypadku, o którym mowa w ust. 1, zaświadczenie wydaje:
1) jednostka organizacyjna uczelni – kandydatowi, który byt studentem tej jednostki organizacyjnej i został skierowany na studia wyższe za granicę przez uczelnię;
2) minister właściwy do spraw szkolnictwa wyższego lub inny właściwy minister – kandydatowi, który został skierowany na studia wyższe za granicę przez właściwego ministra lub centralny organ administracji rządowej.
2. Uchwałę w sprawie zwolnienia z postępowania nostryfikacyjnego podejmuje rada jednostki organizacyjnej, w której osoba, o której mowa w ust. 1, ubiega się o przyjęcie na studia.
3. Osoba, o której mowa w ust. 1, wnosi do rady jednostki organizacyjnej uczelni, w której chce rozpocząć studia, podanie o zwolnienie z postępowania nostryfikacyjnego wraz z załącznikami wymienionymi w § 2 ust. 1. Przepisy § 2 ust. 3 i 4 stosuje się odpowiednio.
1) wydany przez uprawnioną instytucję działającą w systemie edukacji państwa członkowskiego Unii Europejskiej lub państwa członkowskiego Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) – strony umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym;
2) uprawniający do ubiegania się o przyjęcie na studia doktoranckie w państwie jego uzyskania.
2. Uchwałę w sprawie zwolnienia z postępowania nostryfikacyjnego podejmuje rada jednostki organizacyjnej uczelni prowadzącej studia trzeciego stopnia, w której osoba, o której mowa w ust. 1, ubiega się o przyjęcie na studia.
3. W przypadku gdy osoba, o której mowa w ust. 1, ubiega się o przyjęcie na studia doktoranckie w placówce naukowej, uchwałę w sprawie zwolnienia z postępowania nostryfikacyjnego podejmuje rada według właściwości ustalonej zgodnie z § 1.
4. Osoba, o której mowa w ust. 1, wnosi do rady jednostki organizacyjnej uczelni, o której mowa w ust. 2, a w przypadku ubiegania się o przyjęcie na studia doktoranckie w placówce naukowej – do rady według właściwości ustalonej zgodnie z § 1:
1) podanie o zwolnienie z postępowania nostryfikacyjnego wraz z załącznikami wymienionymi w § 2 ust. 1;
2) zaświadczenie wystawione przez właściwe władze edukacyjne lub odpowiednie przedstawicielstwo dyplomatyczne lub konsularne państwa członkowskiego Unii Europejskiej lub państwa członkowskiego Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) – strony umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym albo właściwego konsula Rzeczypospolitej Polskiej, potwierdzające, że dyplom, o którym mowa w ust. 1, uprawnia do ubiegania się o przyjęcie na studia doktoranckie w państwie jego uzyskania.
5. Rada jednostki organizacyjnej uczelni, o której mowa w ust. 2, lub rada, o której mowa w ust. 3, może zażądać tłumaczenia na język polski zaświadczenia, o którym mowa w ust. 4 pkt 2, sporządzonego lub poświadczonego przez właściwego konsula Rzeczypospolitej Polskiej lub tłumacza przysięgłego wpisanego na listę tłumaczy przysięgłych prowadzoną przez Ministra Sprawiedliwości. Przepisy § 2 ust. 3 i 4 stosuje się odpowiednio.
1) instytucja, która wydała dyplom, nie jest akredytowaną szkołą wyższą lub program studiów, których ukończenie potwierdzono dyplomem, nie uzyskał akredytacji, w rozumieniu prawa wewnętrznego państwa, w którego systemie edukacji działa ta instytucja, lub
2) instytucja, która wydała dyplom, nie działa w systemie edukacji żadnego państwa, lub
3) program studiów wyższych albo jego część była realizowana na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej niezgodnie z polskimi przepisami o szkolnictwie wyższym.
2. Opłata wnoszona jest na rachunek bankowy uczelni, której rada przeprowadza postępowanie nostryfikacyjne, albo do kasy uczelni w terminie wyznaczonym przez kierownika, o którym mowa w ust. 1, nie później jednak niż na 14 dni przed podjęciem uchwały, o której mowa w § 4 ust. 1.
3. Opłata wnoszona jest niezależnie od wyniku postępowania nostryfikacyjnego.
4. W przypadku trudnej sytuacji materialnej kandydata kierownik jednostki organizacyjnej, której rada przeprowadza postępowanie nostryfikacyjne, może na wniosek kandydata obniżyć wysokość lub zwolnić z opłaty.
Minister Edukacji i Nauki: M. Seweryński
|
1) Minister Edukacji i Nauki kieruje działem administracji rządowej – szkolnictwo wyższe, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 3 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 31 października 2005 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Edukacji i Nauki (Dz. U. Nr 220, poz. 1886).
2) Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 10 sierpnia 2004 r. w sprawie nostryfikacji dyplomów ukończenia studiów wyższych uzyskanych za granicą (Dz. U. Nr 184, poz. 1897 i Nr 194, poz. 2003).
Załącznik do rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki
z dnia 24 lutego 2006 r. (poz. 255)
[1] Rozporządzenie wchodzi w życie 3 marca 2006 r.
- Data ogłoszenia: 2006-03-03
- Data wejścia w życie: 2006-03-03
- Data obowiązywania: 2008-11-22
- Dokument traci ważność: 2011-10-01
- ROZPORZĄDZENIE MINISTRA NAUKI I SZKOLNICTWA WYŻSZEGO z dnia 20 grudnia 2007 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie nostryfikacji dyplomów ukończenia studiów wyższych uzyskanych za granicą
- ROZPORZĄDZENIE MINISTRA NAUKI I SZKOLNICTWA WYŻSZEGO z dnia 21 października 2008 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie nostryfikacji dyplomów ukończenia studiów wyższych uzyskanych za granicą
REKLAMA
Dziennik Ustaw
REKLAMA
REKLAMA