REKLAMA
Dziennik Ustaw - rok 2006 nr 23 poz. 175
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI1)
z dnia 10 lutego 2006 r.
w sprawie przeprowadzania postępowania kwalifikacyjnego w stosunku do kandydatów ubiegających się o przyjęcie do służby w Straży Granicznej
Na podstawie art. 31 ust. 3 ustawy z dnia 12 października 1990 r. o Straży Granicznej (Dz. U. z 2005 r. Nr 234, poz. 1997) zarządza się, co następuje:
1) szczegółowy tryb i etapy postępowania kwalifikacyjnego w stosunku do kandydatów ubiegających się o przyjęcie do służby w Straży Granicznej, zwanego dalej „postępowaniem”;
2) wzór kwestionariusza osobowego składanego przez kandydatów, o których mowa w pkt 1.
2. Ustalenie, czy kandydat spełnia określone w ustawie warunki do pełnienia służby w zakresie posiadanego obywatelstwa, wykształcenia i nieposzlakowanej opinii, niekaralności oraz gotowości podporządkowania się szczególnej dyscyplinie służbowej, a także określenie jego predyspozycji i przydatności do służby, składa się z dwóch etapów, zwanych dalej „etapami postępowania”, z zastrzeżeniem § 25.
3. Ustalenie zdolności fizycznej i psychicznej kandydata do służby przez komisję lekarską, o której mowa w art. 32 ust. 1 ustawy, następuje po zakończeniu drugiego etapu postępowania, a w przypadku kandydatów, o których mowa w § 3 ust. 2, po zakończeniu pierwszego etapu postępowania.
1) otrzymanie pozytywnej oceny z pierwszego etapu postępowania;
2) osiągnięcie minimum 12 punktów w drugim etapie postępowania;
3) uzyskanie orzeczenia o zdolności fizycznej i psychicznej do służby w Straży Granicznej wydanego przez komisję, o której mowa w art. 32 ust. 1 ustawy.
2. W przypadku kandydata posiadającego kwalifikacje i umiejętności zawodowe szczególnie przydatne do służby na przewidywanym stanowisku służbowym Komendant Główny Straży Granicznej może zwolnić kandydata z drugiego etapu postępowania i spełnienia przez niego warunku, o którym mowa w ust. 1 pkt 2.
3. Zwolnienia, o którym mowa w ust. 2, Komendant Główny Straży Granicznej udziela z urzędu albo na wniosek:
1) komendanta oddziału Straży Granicznej – w przypadku kandydata do służby w danym oddziale;
2) komendanta ośrodka szkolenia Straży Granicznej – w przypadku kandydata do służby w danym ośrodku szkolenia;
3) kierownika jednostki organizacyjnej Komendy Głównej Straży Granicznej – w przypadku kandydata do służby w Komendzie Głównej Straży Granicznej.
Wniosek składa się po otrzymaniu przez kandydata pozytywnej oceny z pierwszego etapu postępowania oraz uzyskaniu orzeczenia komisji lekarskiej o jego zdolności fizycznej i psychicznej do służby w Straży Granicznej.
4. Wykaz kwalifikacji i umiejętności zawodowych, których posiadanie umożliwia zwolnienie kandydata z drugiego etapu postępowania, stanowi załącznik nr 1 do rozporządzenia.
2. Wzór karty kwalifikacyjnej kandydata stanowi załącznik nr 2 do rozporządzenia.
2. Kierownicy jednostek organizacyjnych Straży Granicznej, w których jest prowadzone postępowanie, zwani dalej „przełożonymi właściwymi w sprawach postępowania”, publikują ogłoszenia o istniejących potrzebach w zakresie przyjęć do służby w kierowanych jednostkach organizacyjnych Straży Granicznej, w szczególności w prasie i na stronach internetowych podległych jednostek, a także umieszczają ogłoszenia w siedzibach tych jednostek oraz w wojewódzkich i powiatowych urzędach pracy właściwych ze względu na siedzibę podległych jednostek organizacyjnych.
3. W siedzibie i na stronie internetowej Komendy Głównej Straży Granicznej, oprócz ogłoszenia dotyczącego przyjęć do służby w Komendzie Głównej, zamieszcza się również informacje o przyjęciach do służby w oddziałach i ośrodkach szkolenia Straży Granicznej.
4. Ogłoszenie, o którym mowa w ust. 2, zawiera w szczególności informacje o:
1) liczbie kandydatów przewidywanych do przyjęcia do służby w danym okresie;
2) określonych w ustawie wymaganiach stawianych kandydatom;
3) ewentualnych preferencjach dotyczących kandydatów, w tym w zakresie wykształcenia i kwalifikacji zawodowych;
4) przebiegu postępowania kwalifikacyjnego i wymaganych dokumentach;
5) miejscu uzyskania szczegółowych informacji dotyczących postępowania oraz niezbędnych ankiet lub kwestionariuszy.
2. Drugi etap postępowania przeprowadza się komisyjnie w ośrodku szkolenia Straży Granicznej.
1) wypełnionym kwestionariuszem osobowym;
2) dwiema aktualnymi fotografiami kolorowymi w formacie wymaganym do dowodu osobistego;
3) kserokopią:
a) dowodu osobistego,
b) książeczki wojskowej, o ile kandydat jest objęty ewidencją wojskową,
c) świadectw pracy lub służby z poprzednich miejsc pracy lub służby, o ile wcześniej kandydat pozostawał w stosunku pracy lub służby,
d) aktualnego zaświadczenia o niekaralności z Krajowego Rejestru Karnego,
e) dokumentów potwierdzających posiadane wykształcenie i kwalifikacje zawodowe, w tym specjalistyczne,
f) odpisu skróconego aktu urodzenia kandydata,
g) odpisu skróconego aktu małżeństwa kandydata, o ile dotyczy to kandydata.
2. Składając podanie, kandydat przedkłada do wglądu:
1) oryginały dokumentów wymienionych w ust. 1 pkt 3;
2) posiadane aktualne poświadczenie bezpieczeństwa upoważniające do dostępu do informacji niejawnych, o ile poświadczenie takie uzyskał;
3) inne dokumenty, jeżeli obowiązek ich przedłożenia wynika z odrębnych przepisów.
3. Kandydat może także przedłożyć dokumenty potwierdzające jego dodatkowe umiejętności, osiągnięcia zawodowe lub naukowe oraz opinie polecające.
4. Podanie wraz ze składanymi lub przedkładanymi dokumentami, o których mowa w ust. 1–3, kandydat składa osobiście w jednostce organizacyjnej Komendy Głównej Straży Granicznej właściwej w sprawach osobowych, komórce organizacyjnej właściwej w tych sprawach w oddziale lub ośrodku szkolenia Straży Granicznej albo u osoby odpowiedzialnej za prowadzenie spraw kadrowych w ośrodku szkolenia Straży Granicznej, zwanych dalej „komórkami kadrowymi”, podczas rozmowy informacyjnej, w trakcie której przedstawiciel komórki kadrowej informuje kandydata o przebiegu postępowania kwalifikacyjnego oraz dokonuje wstępnego sprawdzenia poprawności wypełnienia kwestionariusza osobowego i kompletności przedkładanych dokumentów.
5. W przypadku złożenia lub przedłożenia przez kandydata niekompletnych lub wadliwie wypełnionych dokumentów, o których mowa w ust. 1 i 2, podanie zwraca się kandydatowi w celu poprawienia lub uzupełnienia wymaganych dokumentów. Ponowne złożenie podania wraz z niekompletnie lub wadliwie wypełnionymi dokumentami, o których mowa w ust. 1, może skutkować odmową wszczęcia postępowania.
6. Wzór kwestionariusza osobowego, o którym mowa w ust. 1 pkt 1, stanowi załącznik nr 3 do rozporządzenia.
1) przeglądu i sprawdzenia kompletności dokumentów złożonych przez kandydata oraz dokonania w oparciu o nie wstępnej oceny spełniania przez kandydata wymagań określonych w ustawie;
2) wstępnej rozmowy kwalifikacyjnej pozwalającej w szczególności na ocenę umiejętności autoprezentacji, poprawności w formułowaniu myśli, umiejętności nawiązywania kontaktu, poziomu elokwencji, a także poznanie zainteresowań kandydata, zakresu posiadanej wiedzy o Straży Granicznej oraz motywacji do podjęcia służby;
3) sprawdzenia w ewidencjach, rejestrach i kartotekach prawdziwości danych zawartych w kwestionariuszu osobowym, o którym mowa w § 8 ust. 1 pkt 1;
4) przeprowadzenia testów psychologicznych określających predyspozycje intelektualne i osobowościowe kandydata;
5) przeprowadzenia badań psychofizjologicznych;
6) przeprowadzenia odpowiedniego postępowania sprawdzającego w zakresie dostępu do informacji stanowiących tajemnicę służbową i państwową w stosunku do kandydata zgodnie z przepisami ustawy z dnia 22 stycznia 1999 r. o ochronie informacji niejawnych (Dz. U. z 2005 r. Nr 196, poz. 1631).
2. Czynności, o których mowa w ust. 1 pkt 1, 3, 4 i 6, dokonuje komórka kadrowa. Przełożony właściwy w sprawach postępowania może zwrócić się o przeprowadzenie czynności, o których mowa w ust. 1 pkt 3, 4 i 6, do kierownika innej jednostki organizacyjnej Straży Granicznej.
3. Badania psychofizjologiczne przeprowadza jednostka organizacyjna Komendy Głównej Straży Granicznej właściwa w sprawach osobowych.
4. Wstępną rozmowę kwalifikacyjną, o której mowa w ust. 1 pkt 2, przeprowadza zespół wyznaczany przez przełożonego właściwego w sprawach postępowania.
5. Pierwszy etap postępowania kończy się oceną kandydata i wystawieniem opinii w przedmiocie jego dopuszczenia do drugiego etapu postępowania. O dopuszczeniu kandydata do drugiego etapu postępowania komórka kadrowa informuje kandydata na piśmie, podając także termin i miejsce przeprowadzania drugiego etapu postępowania, o ile nie zachodzi przesłanka, o której mowa w § 3 ust. 2.
2. Powołując komisję, określa się okres jej działania, każdorazowo nie dłużej niż na jeden rok.
3. W skład komisji wchodzi: przewodniczący komisji, co najmniej jeden zastępca przewodniczącego komisji, sekretarz komisji i co najmniej 10 członków. W skład komisji wyznacza się przedstawicieli Komendy Głównej Straży Granicznej i ośrodków szkolenia Straży Granicznej. Członkiem komisji nie może być ten sam funkcjonariusz przez kolejne dwa lata z rzędu.
4. W zależności od potrzeb, poszczególne czynności komisji mogą być przeprowadzane przez zespoły wyłonione ze składu komisji przez przewodniczącego komisji.
5. Zastępca przewodniczącego komisji wykonuje zadania przewodniczącego komisji w razie jego nieobecności.
6. Regulamin prac komisji określa Komendant Główny Straży Granicznej.
1) testów pisemnych obejmujących:
a) test z wiedzy ogólnej,
b) test ze znajomości języka obcego;
2) testu sprawności fizycznej;
3) rozmowy kwalifikacyjnej.
§ 12.
1) historii Polski i historii powszechnej;
2) aktualnej sytuacji politycznej, gospodarczej i społecznej w Polsce i na świecie;
3) podstawowych zagadnień prawa konstytucyjnego, administracyjnego, karnego i międzynarodowego publicznego;
4) wybranych zagadnień dotyczących funkcjonowania administracji oraz bezpieczeństwa i porządku publicznego.
2. Test z wiedzy ogólnej składa się z 35 pytań i trwa 40 minut.
§ 13.
1) czytaniu tekstu i na jego podstawie udzielaniu odpowiedzi na zadane pytania;
2) uzupełnianiu pojedynczych zdań jednym z podanych wyrazów;
3) tworzeniu kilkuzdaniowych wypowiedzi na zadane tematy;
4) znalezieniu błędu w podanych zdaniach;
5) uzupełnieniu tekstu wyrazami wybranymi z podanej grupy wyrazów.
2. Testy z języka obcego obejmują zakres wiedzy wymagany do egzaminu maturalnego z tego języka na poziomie podstawowym.
3. Wyboru języków obcych, z których znajomości przeprowadzane są testy, dokonuje Komendant Główny Straży Granicznej w zależności od istniejących potrzeb służbowych.
4. Test z języka obcego składa się z 60 pytań i trwa 70 minut.
§ 14.
§ 15.
2. Przed rozpoczęciem testów pisemnych kandydat losuje numer kodowy. Numerem kodowym oznacza się arkusze odpowiedzi wypełniane przez kandydata.
3. W przypadku gdy ocena udzielonych odpowiedzi jest dokonywana za pomocą urządzenia technicznego, dopuszcza się losowanie przez kandydata arkusza odpowiedzi, o którym mowa w § 16 ust. 2, wraz z naniesionym na nim numerem kodowym.
4. Rozkodowanie arkuszy odpowiedzi następuje po ich sprawdzeniu. Rozkodowania dokonują członkowie komisji, którzy nie uczestniczyli w przeprowadzaniu testów pisemnych i sprawdzaniu arkuszy odpowiedzi.
§ 16.
2. Kandydat otrzymuje materiały i arkusze odpowiedzi opatrzone pieczęcią ośrodka szkolenia Straży Granicznej, w którym jest przeprowadzany drugi etap postępowania. Uwzględnia się jedynie odpowiedzi udzielane na arkuszach opatrzonych pieczęcią ośrodka szkolenia Straży Granicznej.
3. W czasie testu jest zabronione korzystanie z materiałów pomocniczych innych niż dostarczone przez komisję oraz porozumiewanie się z innymi osobami, z wyjątkiem członków komisji.
4. Kandydat, który w czasie testu pisemnego posługuje się materiałami innymi niż dostarczone przez komisję, porozumiewający się z innymi osobami lub zakłócający przebieg testu jest wykluczany z postępowania.
5. Opuszczenie przez kandydata pomieszczenia, w którym jest przeprowadzany test pisemny, stanowi zakończenie jego udziału w tym teście. Przed opuszczeniem pomieszczenia kandydat zwraca otrzymane od komisji materiały.
6. W czasie testu przewodniczący komisji lub upoważniony przez niego członek komisji może, w wyjątkowych przypadkach uzasadnionych stanem zdrowia kandydata, wyrazić zgodę na opuszczenie przez niego pomieszczenia, w którym jest przeprowadzany test pisemny. Na czas swojej nieobecności kandydat przekazuje członkowi komisji otrzymane materiały. Jeżeli kandydat nie powróci do pomieszczenia, w którym jest przeprowadzany test w czasie jego trwania, uznaje się, że zakończył on test pisemny z chwilą upływu określonego dla tego testu czasu jego prowadzenia.
7. Kandydat może zgłosić do każdej osoby wchodzącej w skład komisji zastrzeżenie do przebiegu testu w trakcie jego trwania.
8. Wyniki poszczególnych testów są podawane do wiadomości kandydatów poprzez umieszczenie w miejscu powszechnie dostępnym w ośrodku szkolenia, w którym jest prowadzony drugi etap postępowania.
§ 17.
2. Zasady przeprowadzania i oceny wyników testu sprawności fizycznej kandydatów określa załącznik nr 5 do rozporządzenia.
3. Warunkiem wystawienia pozytywnej oceny z testu sprawności fizycznej jest uzyskanie co najmniej oceny dostatecznej z każdego ćwiczenia objętego testem. Przepis § 16 ust. 7 stosuje się odpowiednio.
4. Opinię lekarską, o której mowa w ust. 1, oraz uzyskane przez kandydata wyniki i oceny z testu sprawności fizycznej wpisuje się do karty sprawności fizycznej kandydata, której wzór stanowi załącznik nr 6 do rozporządzenia. Kartę sprawności fizycznej kandydata dołącza się do karty kwalifikacyjnej kandydata.
§ 18.
2. Przy wystawianiu oceny z rozmowy kwalifikacyjnej uwzględnia się również:
1) poziom lub kierunek wykształcenia, o ile świadczy on o posiadaniu kwalifikacji szczególnie przydatnych do służby w Straży Granicznej;
2) liczbę i stopień znajomości języków obcych;
3) posiadanie uprawnień do prowadzenia pojazdów mechanicznych;
4) inne preferencje, jeżeli zostały podane w ogłoszeniu, o którym mowa w § 5 ust. 2.
3. Podczas rozmowy kwalifikacyjnej przepis § 16 ust. 7 stosuje się odpowiednio.
§ 19.
§ 20.
2. Listę podaje się kandydatom do wiadomości poprzez jej umieszczenie przez okres 7 dni w miejscu powszechnie dostępnym w ośrodku szkolenia, w którym prowadzony jest drugi etap postępowania, oraz w siedzibie jednostki organizacyjnej Straży Granicznej, w której kandydaci złożyli prośbę o przyjęcie do służby.
3. Kandydat może wnieść do przewodniczącego komisji pisemne zastrzeżenie do przebiegu czynności drugiego etapu postępowania lub do wyników uzyskanych w tym etapie, w terminie 7 dni od dnia podania ich do wiadomości.
4. Przewodniczący komisji rozpatruje zastrzeżenie kandydata w terminie 3 dni od dnia otrzymania zastrzeżenia. O sposobie rozpatrzenia informuje kandydata pisemnie.
5. Zakończenie drugiego etapu postępowania następuje po upływie terminów przewidzianych na wniesienie i rozpatrzenie zastrzeżeń.
§ 21.
§ 22.
§ 23.
§ 24.
§ 25.
§ 26.
§ 27.
§ 28.
Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji: L. Dorn
|
1) Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji kieruje działem administracji rządowej – sprawy wewnętrzne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 3 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 31 października 2005 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji (Dz. U. Nr 220, poz. 1897).
Załączniki do rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych
i Administracji z dnia 10 lutego 2006 r. (poz. 175)
Załącznik nr 1
WYKAZ KWALIFIKACJI I UMIEJĘTNOŚCI ZAWODOWYCH, KTÓRYCH POSIADANIE UMOŻLIWIA ZWOLNIENIE KANDYDATA Z DRUGIEGO ETAPU POSTĘPOWANIA
Załącznik nr 2
Załącznik nr 3
Załącznik nr 4
TABELE PUNKTACJI TESTÓW Z WIEDZY OGÓLNEJ I ZNAJOMOŚCI JĘZYKA OBCEGO W DRUGIM ETAPIE POSTĘPOWANIA KWALIFIKACYJNEGO
Załącznik nr 5
ZASADY PRZEPROWADZANIA I OCENY TESTU SPRAWNOŚCI FIZYCZNEJ KANDYDATÓW DO SŁUŻBY W STRAŻY GRANICZNEJ
Załącznik nr 6
[1] Rozporządzenie wchodzi w życie 15 lutego 2006 r.
- Data ogłoszenia: 2006-02-15
- Data wejścia w życie: 2006-02-15
- Data obowiązywania: 2023-10-01
- Dokument traci ważność: 2025-01-22
- ROZPORZĄDZENIE MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI z dnia 26 kwietnia 2006 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie przeprowadzania postępowania kwalifikacyjnego w stosunku do kandydatów ubiegających się o przyjęcie do służby w Straży Granicznej
- ROZPORZĄDZENIE MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI z dnia 13 września 2006 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie przeprowadzania postępowania kwalifikacyjnego w stosunku do kandydatów ubiegających się o przyjęcie do służby w Straży Granicznej
- ROZPORZĄDZENIE MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI z dnia 30 lipca 2008 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie przeprowadzania postępowania kwalifikacyjnego w stosunku do kandydatów ubiegających się o przyjęcie do służby w Straży Granicznej
- ROZPORZĄDZENIE MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI z dnia 8 lutego 2011 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie przeprowadzania postępowania kwalifikacyjnego w stosunku do kandydatów ubiegających się o przyjęcie do służby w Straży Granicznej
- ROZPORZĄDZENIE MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH z dnia 30 grudnia 2013 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie przeprowadzania postępowania kwalifikacyjnego w stosunku do kandydatów ubiegających się o przyjęcie do służby w Straży Granicznej
- ROZPORZĄDZENIE MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI z dnia 17 lutego 2017 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie przeprowadzania postępowania kwalifikacyjnego w stosunku do kandydatów ubiegających się o przyjęcie do służby w Straży Granicznej
- ROZPORZĄDZENIE MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI z dnia 29 marca 2018 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie przeprowadzania postępowania kwalifikacyjnego w stosunku do kandydatów ubiegających się o przyjęcie do służby w Straży Granicznej
- ROZPORZĄDZENIE MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI z dnia 19 czerwca 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie przeprowadzania postępowania kwalifikacyjnego w stosunku do kandydatów ubiegających się o przyjęcie do służby w Straży Granicznej
- ROZPORZĄDZENIE MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI z dnia 28 kwietnia 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie przeprowadzania postępowania kwalifikacyjnego w stosunku do kandydatów ubiegających się o przyjęcie do służby w Straży Granicznej
- ROZPORZĄDZENIE MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI z dnia 25 stycznia 2023 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie przeprowadzania postępowania kwalifikacyjnego w stosunku do kandydatów ubiegających się o przyjęcie do służby w Straży Granicznej
REKLAMA
Dziennik Ustaw
REKLAMA
REKLAMA